12:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 10. 12:00 ● 09:20

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 12 óra. Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ Közgyűlése az Olaszország, Kuba, Írország, Pakisztán és Peru által együttesen előterjesztett javaslat alapján határozatot fogadott el, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását, és az ENSZ felügyelete alatt lebonyolítandó szabad választások tartását követeli. A határozat megállapítja, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés múlt vasárnapi döntését, és a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. Az események nyilvánvalóvá teszik - mondja a határozat, hogy a magyar nép eltökélt szándéka szabadságjogainak biztosítása. Ragaszkodik nemzeti függetlenségéhez és ahhoz, hogy népakarat alapján, szabadon választhassa meg kormányát. A határozat felhívja a főtitkárt, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet kivizsgálására. Az öt ország által beterjesztett javaslat felett szakaszonként szavaztak. A közgyűlés valamennyi szakaszt nagy szótöbbséggel fogadta el.
Ezután a határozati javaslatot egészében tették fel szavazásra. 48 ország szavazott a javaslat mellett, 11 ellene, míg 16 tartózkodott a szavazástól. Az ellenszavazó államok a szovjet tömb, Jugoszlávia és India voltak. A következő országok tartózkodtak a szavazástól, az arab-ázsiai államok többsége, továbbá Finnország, Haiti és Ausztria. Valamennyi nyugat-európai ország, és az amerikai kontinens valamennyi állama a határozati javaslat mellett szavazott. A javaslat mellett foglalt állást továbbá: Ausztrália, Dél-Afrika, Libéria, valamint az ázsiai államok közül Izrael, Irak, Perzsia, Laosz, Pakisztán, Fülöp-szigetek és Thaiföld. Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hívja fel a tagállamokat a Szovjetunióval való diplomáciai kapcsolatok megszakítására, ha a szovjet kormány nem teljesíti a csapatainak Magyarországról való visszavonására tett felhívást.
Az ENSZ Közgyűlése ezután egy amerikai javaslat felett szavazott. Az indítványt, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza tovább a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedését, a világszervezet közgyűlése 53 szavazattal 9 ellenében és 13 tartózkodás mellett ugyancsak elfogadta. Egy osztrák határozati javaslatot szintén elfogadott a közgyűlés. Ebben a világszervezet felhívja az ENSZ valamennyi tagállamát, hogy siessen minden erejével a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. Az osztrák indítványt 67 szavazattal, ellenszavazat nélkül és 8 tartózkodás mellett fogadták el.

A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet Politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai Politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.

Tegnap este megérkezett a Nemzetközi Vöröskereszt első szállítmánya Magyarországra. A szovjet hatóságok hosszú késedelem után beengedték Jugoszlávia felől Kelebiánál egy vonatot, amely gyógyszert és fűtőanyagot szállított az országba. Ma újabb vöröskeresztes küldeményt indítanak útnak Belgrádból. A Nemzetközi Vöröskereszt emellett újabb kísérleteket tesz arra, hogy az Ausztriába érkezett és ott felhalmozott vöröskeresztes segítség bejusson Magyarországba. Ezt idáig a szovjet hatóságok megakadályozták. A Nemzetközi Vöröskereszt újabb és újabb felhívásokat intéz a szovjet katonai parancsnoksághoz, tegye lehetővé a sebesültek összegyűjtését és ápolásba vételét, és legalább erre az időre rendeljen el tűzszünetet Budapesten.

XII. Pius pápa ma este rádióbeszédet intéz a világ népeihez a magyar helyzetről és a közel-keleti válságról.

Eden brit miniszterelnök bejelentette, hogy kész részt venni a svájci kormány által javasolt kormányfői értekezleten, ha ezzel elősegítheti a közel-keleti és a magyar probléma rendezését. Eden hangsúlyozta, hogy Anglia népe a legnagyobb megdöbbenéssel figyeli a magyarországi eseményeket, azt, hogy a szovjet haderő milyen kegyetlen eszközökkel tiporja el egy hős nemzet szabadságvágyát.
Hruscsov, a szovjet kommunista párt első titkára a moszkvai Komszomol szervezet gyűlésén beszédet mondott. Hruscsov Anglia, Franciaország és Izrael szigorú megbüntetését sürgette Egyiptom ellen intézett támadásuk miatt. A magyarországi helyzetről szólva Hruscsov kijelentette. "A szocializmus ellenségei főleg a megtévesztett fiatalságra építettek, hogy aláaknázzák a népi demokratikus rendszer alapjait."

Nehru, indiai miniszterelnök a kormánypárt politikai bizottságának kalkuttai ülésén közölte, hogy részletes beszámolót kapott Bulganyin, szovjet miniszterelnöktől a magyarországi eseményekről. Nehru az események szovjet tálalását tényeknek nevezte. Hozzáfűzte azonban, hogy megjegyzést nem kíván tenni a magyarországi helyzetről. Narayan, indiai szocialista pártvezér Bombayben erős szavakkal bírálta Nehru magatartását a magyar kérdésben. Ha a miniszterelnök ugyanolyan eréllyel beszélt volna a magyar ügyben, mint ahogy az egyiptomi kérdésben tette, az események Magyarországon talán másképp alakultak volna - mondotta Narayan. Kijelentette, Egyiptomban és Magyarországon egyaránt agresszió történt. Ki kell tehát hangsúlyozni, hogy az indiai kormány által követett kétféle magatartás igen veszélyes.

Washingtonban rövidfilmet mutattak be a Kongresszusban a törvényhozás vezetőinek a szovjet hadsereg által Magyarországon elkövetett atrocitásokról. A film bizalmas úton került Budapestről szabad földre. A filmet a törvényhozás vezetői Eisenhower elnökkel és vezető kormánytisztviselőkkel folytatott két és félórás megbeszélés után tekintették meg. A film, amely a szovjet hadsereg által elkövetett szörnyűségek közül mutat be eredeti felvételeket, a Kongresszus vezetői körében mély benyomást keltett. Az egyik képviselő kijelentette, hogy a filmet az egész világon be kellene mutatni, hogy mindenki tisztán láthassa a szovjet hadsereget teljes valóságában.

Az Amerikában tartózkodó török földművelésügyi miniszter San Franciscóban újságírók előtt kijelentette, hogy a jelenlegi közel-keleti válságért épp úgy, mint a nemzetközi politika legtöbb bonyodalmáért, a szovjet kormány felelős. Ha a világ bármely részén bonyodalom merül fel, a kialakult zavarok mögött mindig megtaláljuk a szovjet kormány kezét - mondotta a török miniszter.

Gaitskell, az angol Munkáspárt vezetője küldöttség élén felkereste a londoni szovjet nagykövetet, és személyesen adta át neki a brit munkásság nyilatkozatát a magyar ügyben. Az írásba foglalt nyilatkozat megállapítja, hogy ami ezekben a napokban Magyarországon történt, a sztálini kor leggonoszabb cselekedeteinek visszatérését jelenti. A Magyarországon bevetett szovjet erők minősíthetetlen kíméletlenséggel igyekeznek elnyomni a nép szabadság utáni vágyát, és ennek minden megnyilatkozását. Ez a tragikus esemény mélyen megrázott és borzalommal töltött el mindnyájunkat - hangoztatja a brit munkásság nyilatkozata.

Bagdadban a kormány elhatározta, hogy Irak további intézkedésig távol marad a Bagdadi Szövetség üléseitől, tiltakozásul az Anglia által Egyiptom ellen elkövetett támadás miatt. A Bagdadi Szövetségnek tudvalevőleg Anglia is tagja. Előzetesen Irak bejelentette, hogy megszakítja diplomáciai kapcsolatait Franciaországgal. Irak párizsi nagykövete már utasítást kapott, hogy térjen vissza Bagdadba.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 13 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 12:00
Hossz0:09:20
Cím12:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3