Az új Magyarország külföldi segélyezéséről, feltételeiről és biztosítékairól

1956. november 01. 18:11 ● 08:39

Szakmáry Károly
00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Vér Károlyt hallják. Az ifjúsági rovatok szerkesztője most az új Magyarország külföldi segélyezésének lehetőségéről, feltételeiről és biztosítékairól beszél.

Szignál

Kedves Hallgatóm, tudott dolog, hogy nemzetgazdaságunkat a sztálini gazdasági vezetők a tönk szélére juttatták. Nincs anyag és nincs tőke. A nemzetgazdaság aránytalan fejlesztésének, a nehézipari szorgalmazásának és a közszükségleti ipar elsorvasztásának, de a kisipar megfojtásának szörnyű következményeit is az elkövetkező években fogja megérezni az alakuló fiatal magyar demokrácia. Mezőgazdaságunk és iparunk még a szabadságharc előtt csődbe került a sztálinisták bűnös, nemzetáruló gazdaságpolitikája következtében, exportkötelezettségeinket még akkor sem tudjuk teljesíteni, ha a kormány hamarosan komoly biztosítékokat nyújt arra, hogy a szovjet csapatok valóban eltávoznak, és az igazi demokratikus intézményeket valóban késedelem nélkül felállítják. Ebben az esetben a dolgozók elkezdik majd a termelést, a termelés fokozása, és ezáltal a népjólét emelése azonban továbbra is megoldhatatlan. Ilyen körülmények között az új demokrácia számára a gazdasági felemelkedés egyetlen lehetőségét csupán komoly külföldi kölcsönök megszerzése jelenthetné.
Természetesen nem arra az ugyancsak jelentős egészségügyi és élelmiszer segélyre gondolunk itt, amit a nyugati államok a magyar szabadságharc elragadó hatására máris lelkesen küldenek. Hogy Amerika százezer dolláros, tehát négymillió forintos összeggel siet a rászorulók segítségére, és hogy a többi szabad ország is hatalmas adományokkal támogat minket - az gyönyörű. Meg is köszönjük. Ezekkel a segélyezésekkel azonban a szétzilált és egy évtizedig vakvágányra irányított magyar nemzetgazdaságot nem lehet talpra állítani. A jelenlegi külföldi segély csakis a pillanatnyi szükséglet kielégítésére, a nyomor enyhítésére való. Nekünk azonban száz meg százmillió dolláros hosszú lejáratú kölcsönre van most szükségünk, hogy nemzetgazdaságunkat a nép érdekeinek és szükségleteinek megfelelően átszervezhessük, és hogy a népjólét emelkedését biztosító többtermelést megindulhassuk. Ezt Nagy Imre is elismerte, amikor tegnap, az angol és amerikai lapok, valamint rádióállomások tudósítói előtt így nyilatkozott:
Idézzük: "Magyarországnak jelenlegi helyzetében feltétlenül támaszkodnia kell a nagy nemzetek anyagi segítségére."
Ez természetes. Hatalmas, igen hosszú lejáratú, esetleg 50-100 éves törlesztésre szóló kölcsönökre van szüksége, mégpedig sürgősen a magyar közgazdaságnak. Gondoljuk, senki előtt sem kétséges, hogy a nagyszerű magyar szabadságharc világraszóló visszhangja a nyugati világban megteremtette azt a hangulatot, amely biztosítja, hogy a magyar kormány, ilyen irányú kérését a Nagy Imre által emlegetett "nagy nemzetek" jóakarattal fogadják. Szinte azt mondhatnánk, Magyarország ma mindent megkaphat, amit kar, és ezt ifjú szabadságharcosai hősiességének, a harc tiszta és demokratikus ideáljainak köszönheti. Amíg ez a forradalom demokratikus és makulátlan marad, addig a nemzetnek nem kell félnie attól, hogy a gazdasági segítséget bármely demokratikus állam megtagadja tőle. Félni csak akkor kell, ha akár a bal-, akár a jobboldali szélsőségek olyan atrocitásokra ragadtatják magukat, amelyek a világ közvéleményét hazánk ellen fordíthatják. Szerencsére eddig a forradalomnak sikerült megőriznie tisztaságát, emberiességét és erkölcsi presztízsét. Így tehát komolyan vizsgálhatjuk a külföldi gazdasági kölcsönök lehetőségét és feltételeit.
Elsősorban kell megállapítani, hogy egy kormány úgynevezett "demokratikus ígérgetéseire" kölcsönt még nem lehet kapni. A kölcsönhöz - és ez természetes - biztosítékokat kíván a kölcsönző. Elvégre egy állam se fogja megkockáztatni valamiféle rendezetlen és felelőtlen államalakulat segélyezését addig, amíg meg nem győződik róla, hogy a kölcsön valóban a segélyezett, erős alapokon álló, alkotmányos demokráciát, tehát a nép érdekeit szolgálja. Nyilvánvaló, hogy amíg fennáll a veszélye a bizonytalanságnak és feltételezhető, hogy a külföldi kölcsönt esetleg a nyugati világ ellenségének, a Szovjetuniónak játszhatják át, addig komoly tárgyalásokról szó sem lehet. Mi tehát a biztosíték az ilyen kölcsönök folyósítására? Például az, ha Magyarország az ENSZ előtt deklarálja semlegességét, és ezt a semlegességet nemzetközi megegyezés garantálja. Vagy az, ha valóban tiszta választások után megalakul az új magyar kormány, és ez bebizonyítja, hogy rendíthetetlenül őrzi az ország függetlenségét, a demokrácia szellemében szilárdan kézben tartja a hatalmat, és általában a nemzet érdekei szerint cselekszik. Azután biztosíték lehet még, ha megszületik az ország demokratikus alkotmánya, amely szakít a pártdiktatúrával és biztosítja a parlament törvényhozói hatalmát, a jogrendet, a bírói függetlenséget, az állampolgári egyenlőséget, az ellenzéki pártok szabad működését - egyszóval, ha a kölcsönzőt valódi tények győzik meg arról, hogy egy szuverén állam demokratikus kormányára bízta az általa nyújtott segítség felhasználását. Mindez együttvéve elegendő biztosíték lehet. Persze, talán mondanom sem kell, hogy ezek a biztosítékok addig fabatkát sem érnek, amíg hazánkból ki nem vonultak az idegen csapatok. Addig ugyanis - amint a mai példák is bizonyítják - nemhogy egy sok százmilliós dollárkölcsön, de még a sebesülteknek küldött gyógyszer és vérplazma sincs biztonságban. Bizonyára Hallgatóim is tudják, hogy az orosz csapatok egyes gyógyszerszállító külföldi teherautók rakományát kidöntötték az útszélre és tönkretették - fegyverszállítás ürügyével. Szóval, ilyen körülmények között a komoly külföldi gazdasági kölcsönről álmodni sem lehet.
De mi hisszük, és a magyar nép is hiszi, hogy ez a kölcsön egyszer mégis megérkezik, és ezzel a magyar nemzetgazdaság gyors talpra állása mégis be fog következni. Igen, mert a magyar nép el van határozva rá, hogy megteremti országán belül a szükséges feltételeket, önnön vezetőinek is feltételeket szab. És ez csak annyi, hogy a magyar nemzeti tanácsok és a szabadságharcosok a politikai cselszövényekkel kirakott új barikádokon ugyanolyan következetesen harcolnak a szabad, független és semleges magyar demokráciáért, mint ahogyan a véres csaták napjaiban is tették. Ha ez így lesz, ha a forradalom meg tudja őrizni demokratikus eszményeit és tisztaságát, akkor nem kell félni. Magyarország Közép-Európa legmodernebb és legfejlődőbb kis országa, a szabad népek közösségének dédelgetett európai hatalma lehet. Ezt a rangot meg is érdemli, mert a jutalmat nem ingyen adják, vérünket ontottuk ezért a jutalomért az elmúlt héten, a jövőben pedig európai műveltségünkkel, és egy évezredes politikai okosságunkkal küzdünk azért, hogy a mai álmok valóra válhassanak. Minden azon múlik most már, hogy ez a tehetséges nép jól válassza ki a maga új, tehetséges és feltétlenül megbízható politikai vezetőit.

Szignál

Kedves Hallgatóink! Vér Károlyt hallották. Az ifjúsági rovatok szerkesztője ezúttal a magyar nemzetgazdaságnak nyújtható külföldi kölcsönök lehetőségeiről, feltételeiről és biztosítékairól beszélt.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 18:11
Hossz0:08:39
CímAz új Magyarország külföldi segélyezéséről, feltételeiről és biztosítékairól
MűsorkategóriaKommentár
SzerkesztőSzakmáry Károly
Műsor letöltése MP3