20:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 20. 20:00 ● 09:57

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a szabad Magyarország hangja, a 13, 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon.

Kedves hallgatóink! Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk hangja 20 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a szabad Magyarország hangjának Hírszolgálata következik.

Fontosabb híreink egy mondatban.

Gomulka a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottságnak első titkára – jelentette be a bizottság képviselője, 10 ezer főnyi tömeg előtt.

A lengyel közvélemény az ország belügyeibe való durva beavatkozásnak minősíti Hruscsovék hirtelen megjelenését, amelynek nyomán a Központi Bizottság ülésezése közel egy napra megszakadt. Hruscsovékkal együtt név szerint meg nem jelölt lengyel vezetők is Moszkvába érkeztek – közölte a Szovjet Kommunista Párt Központi Bizottságának szóvivője.

Megérkezett a román kormány és pártküldöttség Belgrádba.

Rátérünk híreink részletes ismertetésére.

Varsó. Nyugati hírközlő irodák jelentése szerint Gomulka-hű lengyel csapatok elfoglalták a varsói rádió főhadiszállását és az adóállomásait. Staszewski, a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottságának póttagja hatalmas, mintegy 10 ezer munkásból és diákból álló tömeggyűlésen részleteket közölt a Központi Bizottság mai üléséről. Bejelentette, hogy Gomulka a Központi Bizottság első titkára. Az ülésen Gomulka két és fél órás beszédben mutatkozott be és magával ragadta hallgatóságát. Staszewski beszámolója szerint a Központi Bizottság ülésén szó volt a szovjet csapatmozdulatokról is. Ezeket Kelet-Németországból kivonva lengyel földre vezényelték. A másik oldalon a lengyel hadsereg egységei Varsó előtt állásokban helyezkedtek el. A Központi Bizottság ülésén mindenről kérdéseket intéztek Rokosszovszkij tábornagyhoz, mint Lengyelország nemzetvédelmi miniszteréhez.

Rokosszovszkij a szovjet csapatmozdulatokat úgy magyarázta, hogy a megfigyelt egységek csupán hadgyakorlatokról térnek vissza. A Központi Bizottság hangos nevetéssel fogadtak Rokosszovkijnak ezt a magyarázatát – mondotta Staszewski a varsói tömeggyűlésen.

Varsó. A nyugati hírközlő irodák jelentése szerint a Központi Bizottság a késői délutáni órákban javában ülésezett. Holnap estig mindenképpen be kell fejezni a tárgyalásokat, mert kedden már a parlament ülésezik és a pártvezetőknek ott kell lenniük. A varsói jelentések szerint röviddel azután, hogy a szovjet küldöttség elrepült, több gyár munkássága ülősztrájkba kezdett. A közel 20 ezer munkást foglalkoztató Zeran gépkocsi gyárban, amely Lengyelországnak egyben legnagyobb gyárüzeme, továbbá más üzemekben is megjelentek a munkások munkahelyeiken, de nem nyúltak szerszámaikhoz, hanem a politikai válság kiéleződésének részleteit tárgyalták. A lengyel fővárosban egyébként nyugodt a hangulat. A nyugati sajtótudósítók értesülése szerint különleges biztonsági intézkedéseket nem vezettek be.
Az előző jelentésünkben említett tömeggyűlésen kívül más gyárakban is gyűléseket tartottak. A Lengyel Újságírók Szövetsége gyűlést hívott össze, hogy állást foglaljon Moszkvának a lengyel sajtó ellen intézett támadásai ügyében. Mint ismeretes, a Pravda különböző vádakat támasztott a lengyel lapokkal szemben, azt hangoztatva, hogy egyes újságírók a népi demokrácia rendszerének alapjait igyekeznek megingatni. A Lengyel Újságíró Szövetség rendkívüli ülésétől azt várják, hogy a nagy többség keményen visszautasítja a Pravda cikkét, mint Lengyelország belügyeibe történt beavatkozást. A Monde tudósítója beszámol azokról a Varsóban keringő hírekről, amelyek szerint a Rokosszovszkij tábornagyhoz hű lengyel csapatok, valamint a kormányhoz hű biztonsági alakulatok felvonultak egymás ellen Varsótól mintegy 50 kilométernyi távolságra nyugatra. A két csapat készenlétben áll, de összeütközésre eddig nem került sor. A Lengyelországi Kommunista Párt vezetői a Hruscsovval folytatott megbeszélésekről, valamint a helyzet legújabb fejleményeiről állandóan tájékoztatják az ez idő szerint Varsóban tartózkodó jugoszláv parlamenti küldöttség tagjait. Ebben a bizottságban többek között helyet foglal a jugoszláv politbüró egyik vezetője, valamint a Jugoszláv Kommunista Párt Központi Bizottságának 5 tagja. A lengyel kommunista vezetők remélik, hogy a jugoszláv parlamenti bizottság a kapott közlésekről értesíti Tito jugoszláv államfőt, akiről feltételezik, hogy akcióba kezd Moszkvában – fejezi be tudósítását a Monde című lap munkatársa.

Varsó. A lengyel lapok sorozatosan közlik a jelentéseket az ország különböző vidékein tartott, illetve összehívott tömeggyűlésekről. A már lezajlott üléseken a munkás tömegek mindenütt támogatásukról biztosítják a Központi Bizottságot és örömmel üdvözlik Gomulka visszatérését a párt vezetőségébe. A délelőtti órákban a nagyvárosok munkásságát és diákságát felszólították a haza védelmére és a lengyel hatóságok fegyvereket osztanak ki köztük. A munkás- és diákcsapatoknak az lenne a feladatuk, hogy szükség esetén megvédjék a párt liberális szárnyának vezetőit. A szovjet vezetők varsói megjelenése óriási felháborodást keltett országszerte – jelentik a nyugati laptudósítók. A lengyel nép az ország belügyeibe való megengedhetetlen beavatkozásnak minősíti Hruscsovék hirtelen felbukkanását. Ez a hangulat üli meg a már említett üzemi gyűléseket és más összejöveteleket. Mindenfelé határozatokat hoznak, amelyekben kinyilatkoztatják megbotránkozásukat a szovjet beavatkozás fölött és hangoztatják, hogy a párt Központi Bizottságát meg kell védeni az idegenek durva beavatkozási kísérleteivel szemben. A varsói műegyetemen tegnap viharos ülés zajlott le, amelynek szónokai élesen bírálták a lengyel politbüró sztálinista elemeit és támogatásukról biztosították Gomulkát. A varsói diákság határozatot hozott, amely hangsúlyozta, hogyha Rokosszovszkij tagja maradna a politbürónak, a diákság ezt úgy fogná föl, hogy a Központi Bizottság alávetette magát a szovjet nyomásnak.

Moszkva. A Szovjet Kommunista Párt Központi Bizottságának szóvivője Hruscsovék visszaérkezése után közölte, hogy egyes, név szerint meg nem jelölt lengyel vezetők a szovjet küldöttséggel tartottak, amidőn ez Varsóból távozott és a küldöttséggel együtt Moszkvába érkeztek. A szóvivő kitért annak a kérdésnek a megválaszolása elől, vajon a szóban forgó lengyel vezetők egyben a lengyelországi politbüró tagjai is, azaz, hogy a Moszkvába érkezett személyek már annak a küldöttségnek a tagjai, amelynek moszkvai látogatásáról, mint küszöbön álló eseményről, hivatalos közleményt adtak ki Hruscsov és társainak Varsóban befejezett tárgyalásai után.

Belgrád. A magyarországi kommunista küldöttség Zágrábból Karlovacba utazott, majd rövid tartózkodás után folytatja útját Fiuméba.

Belgrád. A román kormány- és pártküldöttség 9 napig tartó hivatalos látogatásra Jugoszláviába érkezett. A román kommunista küldöttséget Gheorghiu-Dej, a Kommunista Párt első titkára és Stoica miniszterelnök vezeti. A küldöttség fogadtatására a jugoszláv fővárosban megjelent Tito államelnök, valamint a jugoszláv politikai élet több vezetője.

Budapest. Szakadás állott be a DISZ-ben. A Szabad Ifjúság jelentése szerint 3 ezer egyetemista kivált a szervezetből és MEFOSZ néven új autonóm, egyetemi ifjúsági szervezetet alakított. Az egyetemisták a szegedi bölcsészkaron napok óta gyűléseket tartanak, amelyek követelték az autonóm egyetemi ifjúsági szervezet létrehozását, az egyetemi reformok gyors és határozott megvalósítását, a szocialista demokrácia tettekre váltását. Általános demokratikus választásokat követeltek az ifjúsági szervezetekben, követelték a Kommunista Párt értelmiségi határozatának végrehajtását, a honvédelmi és marxista előadások számának csökkentését. Ezen túlmenően más politikai természetű követeléseket is előterjesztettek a Szegeden, egyetemisták. Teljes szabadságot követeltek a sajtónak, kívánták a halálbüntetés eltörlését, az állami fizetések felső határának megállapítását, az alacsony bérek felemelését. Határozatukban hangsúlyozzák, hogy szükség van egyes személyi változásokra, a bűnösök megbüntetésére.

Moszkva. Hatoyama, japán miniszterelnök a szovjet-japán dekaráció aláírása után már elhagyta Moszkvát. A japán miniszterelnök útját előre láthatólag megszakítja Stockholmban, Párizsban, Londonban és New Yorkban. Hatoyama a repülőtéren kijelentette, hogy útja eredményes volt. Egyidejűleg reményét fejezte ki, hogy a tárgyalásokon létrehozott baráti kapcsolatok alapul szolgálnak a jó szomszédi viszony kialakulására.

Kedves hallgatóink! Röviden megismételjük fontosabb híreinket.

Gomulka a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottságának első titkára – jelentette be a Központi Bizottság képviselője 10 ezer főnyi tömeg előtt.

A lengyel közvélemény az ország belügyeibe való durva beavatkozásnak minősíti Hruscsovék hirtelen megjelenését, amelynek nyomán a Központi Bizottság ülésezése közel egy napra megszakad.

Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor jelentkezünk Hírszolgálatunkkal.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a szabad Magyarország hangja.

Információk

Adásba került1956-10-20 20:00
Hossz0:09:57
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3