18:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 24. 18:00 ● 10:20

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullám. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A budapesti rendszer a szovjet csapatok beavatkozása ellenére sem tudott úrrá lenni a felkelésen. Ezért a kormány a fegyverletétel határidejét délután 6 órára tolta ki, azt ígérve, ha a felkelők eddig az időpontig megadják magukat, mentesülnek a statárium következményei alól. A belügyminiszter ma este 18 órától holnap reggel 6 óráig kimenési tilalmat rendelt el a fővárosban. A tilalmat azzal indokolták, hogy a várost még nem sikerült megtisztítani az ellenforradalmi csoportoktól.
Amikor a kormány bejelentette, hogy a felkelők elleni harcban segítséget kért a szovjet csapatoktól, az egész ország lakossága a legnagyobb felháborodással fogadta az intézkedést. A kormány magyarázkodásokra kényszerült. Arra hivatkozott, hogy a szovjet csapatok a Varsói Egyezmény értelmében tartózkodnak Magyarországon. A rendszer továbbá azzal próbálta eljárását igazolni, hogy ellenforradalmi elemek fegyveres támadásukkal veszélybe sodorták az ország rendjét, és így a kormány a biztonság helyreállítása érdekében kérte a szovjet csapatok segítségét.
Nyugati hírügynökségek szerint a budapesti kormány eljárása bizonyítja, mennyire nem tartja megbízhatónak a rendszer a magyar hadsereget.
Délután közölték, hogy 5 lökhajtásos repülőgép jelent meg Budapest felett, és támogatja a felkelők elleni harcot.

A bécsi vasúti hatóságok jelentették, hogy a magyar határon át ma reggel óta szünetel a forgalom. Egyik irányban sem közlekednek sem személyvonatok, sem pedig tehervonatok. A budapesti események első szemtanúi Ausztriába érkeztek és beszámoltak a látottakról. Két kereskedő, aki a Duna szállóban lakott, ma délelőtt 10 óra után hagyta el a magyar fővárost. Elmondották, hogy úgyszólván minden utcasarkon szovjet katonák igazoltatták őket. Az Ausztriába érkezett kereskedők nagyobb számú szovjet harckocsit is láttak. Szovjet harckocsik tüzeltek az épületekre és egyes épületeket lángba borítottak. Amikor a külföldi kereskedők gépkocsija Budapest utcáin áthaladt, minden oldalról tüzelést lehetett hallani. Egyik helyen egy halott szovjet katonát láttak feküdni, egy szovjet gépkocsi mellett. Az utcákon betegszállító kocsik robogtak.

Egy Varsóba érkezett nyugati utas azt mondotta, hogy a halottak számát Budapesten kétszázra becsülik. Egy másik szemtanú szerint a budapesti felkelés arányai nagyobbak voltak a poznani lázadásnál.

London. A Daily Express budapesti tudósítójának beszámolóját közli a magyar fővárosban tegnap lezajlott tüntetésekről. "Nagy jelentőségű, történelmi esemény szemtanúja voltam – írja a tudósító. Láttam, amint a magyar népből kitört az évek óta elfojtott keserűség. Együtt meneteltem az utcai tüntetőkkel. Részt vettem örömükben és lelkesedésükben, és könnyes szemekkel néztem végig, hogy a tömegek hogyan szakítják le, majd tépik ki a magyar zászlók közepéből a szovjet jelvényt." Az angol tudósító így folytatja: "diákok és diáklányok vonultak ki az utcákra, magyar katonák meneteltek velük teljes egyenruhában, és tömegesen csatlakoztak hozzájuk a gyári munkások. Hamarosan tízezrekre szaporodott a tömeg, amelynek soraiból elkeseredett szovjetellenes kiáltások hangzottak fel. A tüntetők egy része a Sztálin-szobor ellen vonult, hogy azt ledöntse. Más részük a magyar parlament épülete körül csoportosult. A Petőfi-szobor előtt is tüntetés zajlott le, amely emlékeztetett 1848. március 15-ére, a magyar forradalom napjára. A tömeg Petőfi szavaival tett esküt arra, hogy nem lesz többé idegenek rabszolgája. Lengyel zászlók kerültek elő, és a tüntetők óriási lelkesedéssel éltették Lengyelországot. A tüntetések mind hatalmasabb méreteket öltöttek. A lelkesedés úgyszólván az egész város lakosságára átragadt. A kaszárnyákban a katonák, az állami hivatalokban a tisztviselők szintén eltávolították a magyar zászlókról a gyűlölt szovjet jelvényt. A diákok ezt kiáltozták: Küldjétek haza a szovjet csapatokat! Szabad és titkos választásokat akarunk! A tömeg elkeseredése talán legerősebben Rákosi ellen nyilvánult meg. A magyar lakosság Rákosit teszi felelőssé a szovjet uralom meghonosításáért Magyarországon. A diákoknak sikerült röpcédulákat is kinyomatniuk és azokat ezrével szórták a tömeg közé." Az angol tudósító leírását azzal fejezi be, hogy a tüntetéseknek szemmel láthatóan kommunistaellenes és szovjetellenes jellegük volt.

Varsó. Gomulka a lengyel kommunista párt első titkára egy varsói nagygyűlésen vázolta az új lengyel politikát. Elmondotta, hogy a múltban megsértették a lengyel nép jogait és a dolgozók munkája nem hozta meg gyümölcsét.
A bajokon azonban segíteni lehet, és az új kormányzattal új szakasz kezdődik meg nemcsak a lengyel szocializmus, hanem a lengyel nép történetében is. Az új vezetőség mindent elkövet majd a dolgozó nép életkörülményeinek megjavítására. Ez azonban csak akkor érhető el, ha a termelés is növekedik. A béremelések csak akkor lehetnek tartósak, ha a nép rendelkezésére álló árumennyiség is emelkedik. A jelenlegi körülmények között a dolgozók ne számoljanak további béremelésekkel. Gomulka a demokrácia erősítését és a munkásságnak az üzemek vezetésében való közvetlen részvételét ígérte. Bejelentette továbbá, hogy azok az emberek, akik az elmúlt korszakban kompromittálták magukat, nem maradhatnak felelős állásban.
A lengyel külpolitika alapját Gomulka a nemzetközi munkásszolidaritás erősítésében jelölte meg. Hangoztatta továbbá, hogy minden nemzetnek megvan a joga a függetlenségre és a szuverenitásra. A szovjet-lengyel viszonyról szólva kijelentette, hogy a két ország közti kapcsolatoknak a testvéri barátságon kell alapulniuk. A szovjet vezetők varsói útjuk alkalmával jobb belátást nyertek a lengyel viszonyokba. Hruscsov Gomulka szerint biztosítékot adott arra, hogy a két ország és a két párt közötti kapcsolat a jövőben olyan alapokon fejlődik tovább, amelyeket a lengyel központi bizottság legutóbbi ülésén lefektettek. A két párt közt felmerülő ellentéteket tárgyalásokon tisztázzák. Hruscsov biztosítékot nyújtott arra, mondotta Gomulka, hogy a szovjet erők két napon belül visszatérnek támaszpontjaikra. Amíg azonban a német kérdés nem tisztázódik, szükséges a Kelet-Németország felé vezető összekötő vonalakat biztosító szovjet csapatok jelenléte Lengyelországban.
Gomulka végül óvott a szovjetellenes tüntetésektől, és intette a hadsereget is, hogy ne engedjen a provokatőrök és reakciósok felhívásainak.
Cyrankiewicz miniszterelnök ma hosszabb beszédben ismertette az elmúlt napok eseményeit a parlamentben. A szovjet-lengyel kapcsolatokról szólva hangsúlyozta, hogy ezeknek a jövőben az egyenlőség alapján kell nyugodniok. Kijelentette, hogy a lengyel kommunista párt és a kormány teljes ellenőrzést gyakorol Rokosszovszkij tábornagy felett, aki hűen teljesíti a párt és a kormány által kiadott parancsokat.

Ben, a Monde című francia lap különtudósítója ugyancsak beszámol arról a hírről, amely szerint Gomulka, a lengyel kommunista párt első titkára, és Hruscsov között több telefonbeszélgetés zajlott le. Ben hangoztatja, hogy a lengyelországi vezetők teljes győzelmet arattak a Szovjetunió felett. A telefonbeszélgetés során Hruscsov felkérte Gomulkát, hogy a lehető legrövidebb idő alatt látogasson el Moszkvába. Ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy a Pravda visszavonja a legutóbbi napokban a lengyel sajtó ellen intézett támadását. Közölte a lengyel kommunista párt első titkárával, a szovjet kormány azt ajánlotta a kommunista vezetés alatt álló napilapokban, hogy közöljék a Trybuna Ludunak, a lengyel kommunista párt központi lapjának, a Pravda támadására adott válaszát is.

Rabat. Marokkóban tovább folytatódnak a franciaellenes kilengések. A marokkói törzsek Meknesz közelében felgyújtottak 26 tanyát. A mekneszi francia rendőrség megtagadta az engedelmességet a hatóságoknak.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését ezzel befejeztük, legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-24 18:00
Hossz0:10:20
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3