14:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 30. 14:00 ● 10:17

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New York. Az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország diplomáciai képviselői megkezdték annak a javaslatnak a szövegezését, amelyet a magyarországi szovjet beavatkozás ügyében a Biztonsági Tanács elé terjesztenek. A tanács - mint ismeretes - a szovjet tiltakozás ellenére úgy döntött, hogy a magyar kérdést megvitatja. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyekben tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése és a Szovjetunió magyarországi beavatkozása ellen. Ausztria, Törökország, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Argentína, Olaszország, Írország, Spanyolország, Kanada, Norvégia és Svédország küldött idáig jegyzéket az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, helyeselve a nyugati nagyhatalmak lépését a Biztonsági Tanács összehívását, és sürgetve a magyar kérdés rendezését.

A budapesti kormány állítása szerint megkezdték a szovjet csapatok kivonását a fővárosból, és egyes kerületekben karhatalom veszi át a biztonsági szolgálatot a szovjet csapatoktól. A jelentést más forrásból nem erősítették meg.

Sepilov szovjet külügyminiszter kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a felkelők leteszik a fegyvert. Arról nem volt hajlandó nyilatkozni, kivonják-e a szovjet csapatokat Magyarországról. Zukov hadügyminiszter azt állította, hogy a szovjet csapatok kivonása Magyarországról olyan kérdés, amelyről csak a varsói paktum tagállamai határozhatnak együttesen. Zsukov vitatta szovjet csapat-megerősítések Magyarországra küldését. Zsukov kijelentésével szemben állnak azok a jelentések, amelyek szerint szovjet csapaterősítések indultak Magyarországra.

Miskolci Rádió közölte a Borsod Megyei Munkástanács felhívását. A Borsod Megyei Munkástanács közleménye sürgeti a Varsói Szerződés azonnali revízióját. Rámutat arra, hogy a Varsói Szerződést Rákosiék és Gerőék kötötték meg, annak tehát ma már nincsen érvénye. A közlemény tiltakozik az ellen, hogy a varsói paktumra való hivatkozással szovjet imperialista csapatok tartózkodjanak magyar földön. A Varsói Szerződés haladéktalan revíziója érdekében a közlemény követeli a szerződést aláíró államok vezetőinek sürgős összehívását. A Varsói Szerződés - amelyre a szovjet vezetők hivatkoznak - sérti a magyar nép szuverenitását. A szerződés 4., 7. és 8. cikkelye egyébként szöges ellentétben áll a Szovjetunió jelenlegi magatartásával - hangzik a Borsod Megyei Munkástanács közleménye. A közlemény végül felhívást intéz az ENSZ-hez. A magyar nép nevében kéri az Egyesült Nemzetek Szervezetét, ne fogadja a hazaáruló Kós Pétert, aki a volt és jelenlegi magyar kormány nevében teszi nyilatkozatait. A Borsod Megyei Munkástanács egyben felkéri a Biztonsági Tanácsot, hogy a Varsói Szerződés 4., 7. és 8. pontja értelmében haladéktalanul lépjen közbe a szabadságáért küzdő Magyarország érdekében. Felkéri a Biztonsági Tanácsot, hogy a magyar ügy képviselőjéül egy semleges államot kérjen fel. A magyar népnek jelenleg nincs módjában megbízottat küldeni mindaddig, amíg nem tudja kormányát szabadon megválasztani.
A Miskolci Rádió jelentése szerint a Szatmár megyei Csaroda községből közleményt juttattak el a Borsod megyei tanácshoz, amely szerint a tények ellent mondanak a budapesti kormány ígéreteinek. A Csarodai Nemzeti Bizottság azonnali intézkedést követel, amely megakadályozza a szovjet hadsereg alakulatainak további bevonulását. Intézkedést követel, amely elősegíti, hogy a szovjet haderők azonnal kezdjék meg kivonulásukat Budapestről. Követeli továbbá, hogy a budapesti kormány közölje a lakossággal az igazságot, és teljesítse ígéretét.

A Szabad Győr Rádiójának jelentése szerint a Nemzeti Tanács sztrájkfelhívásra vonatkozó közleményét azzal egészítette ki, hogy a sztrájk nem vonatkozik a villany-, gáz- és vízművek dolgozóira, továbbá a közvetlen fogyasztási cikkeket előállító üzemekre. A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai és tatai munkástanács határozatot hozott, hogy addig nem termel szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonják. A Győr Megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy azonnal szüntesse be a harcot, és bejelentette, hogy a Dunántúl népe egységesen áll a lakosság mellett. Az ország vidéki kerületei, főleg a Dunántúl - külföldi laptudósítók jelentése szerint - szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A szabadságharcos csoportok politikai összetételüktől függetlenül egyöntetűen a szovjet csapatok azonnali távozását és az ország teljes függetlenségének helyreállítását követelik. A nyugati területeken az ÁVO-t gyakorlatilag likvidálták, mint a rend megszilárdításának legfőbb akadályát.

A New York Times különösnek találja, hogy különböző kommunista helyeken most egyszerre a magyarországi vérontás befejezéséről kezdenek beszélni. Ezt emlegeti például a New York-i Daily Worker, az amerikai kommunisták lapja, és ugyanilyen hangnemben beszél Tito, Jugoszlávia elnöke. Miért hallgattak ezek a kommunisták akkor, amikor a szovjet csapatok gépfegyverekből ártatlan emberekre lőttek Budapest utcáin? - kérdezi cikkében a New York Times. Miért csak most emelik fel hangjukat, amikor már bebizonyosodott, hogy a magyar nép nagy többsége a szabadságharcosok oldalán áll. A szemfényvesztő kommunista hangokat nyilvánvalóan az a félelem diktálja, hogy ha a forradalom tovább tart, ez a kommunizmus végét fogja jelenteni Magyarországon, vagy pedig a szovjet hadsereg további akcióit még jobban a világ szeme elé tárják, hogy a Szovjetunió gyarmati elnyomással igyekszik uralma alatt tartani a megszállott országokat. A New York Times így folytatja. "Van egy egyszerű módja a vérontás befejezésének. Teljesítsék a magyar nép követeléseit, vonja vissza a Szovjetunió gyűlölt katonáit magyar területről, és ne avatkozzék bele a magyarok sorsába. Tegyék lehetővé szabad választások megtartását, hogy a derék magyar nép saját maga dönthessen kormányformájáról."

Párizsban tegnap este több ezer főnyi francia tömeg gyűlt össze a szakszervezetek felhívására. A tüntetők "Szabadságot Magyarországnak!, Menjenek vissza az oroszok Oroszországba! Hagyják el Magyarországot a Vörös Hadsereg véres kezű gyilkosai!" feliratú táblák alatt vonultak a szovjet nagykövetség elé, hogy a magyarországi események miatt tiltakozzanak. Tüntetés volt a párizsi magyar követség épülete előtt is. A tüntetők leverték a követség épületéről a szovjet csillagot, és a kövezeten darabokra zúzták azt. A szovjet csillag helyére a tüntetők kitűzték a magyar zászlót. A francia szocialista párt ma estére tömeggyűlést hívott össze, amelyen a magyarországi szabadságharcosok mellett tüntetnek majd.

Nyugat-Berlin lakossága hatalmas rokonszenvtüntetést rendezett a magyar szabadságharcosok mellett.

Varsó. Wyszynszki bíboros, akit a lengyel hatóságok szabadon engedtek, tegnap átvette prímási hivatalát. A hír közzététele után percek alatt hatalmas tömeg gyűlt össze a bíborosi palota előtt. A tömeg lelkesen üdvözölte az érseket, aki az erkélyre lépve áldást osztott és nyugalmuk megőrzésére hívta föl az egybegyűlteket.
Varsó. Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a kormány eddigi hadügyminisztere szabadságra ment. Ben, a Monde tudósítója úgy értesült, hogy Rokosszovszkij nem tér vissza Lengyelországba.

Izraeli csapatok a Sínai-félszigeten az éjszaka folyamán 100 km-es térségben behatoltak Egyiptom területére. Egyiptom mozgósította haderejét.

Most egy fontos üzenetet közvetítünk: Peleskei üzeni Budapestre és a Hajdúságba, hogy az operáltat a tudott helyen várja. Felszerelését - ha teheti - hozza magával. Ezt Peleskei üzente.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 14:00
Hossz0:10:17
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3