21:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 06. 21:00 ● 15:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink! A pontos idő 21 óra.
Most híreket mondunk.

A világsajtó lapjai közlik a még egyre jelentkező szabadság adók híreit a folyamatban lévő harcokról. Közlik a szabadság adók felhívásait is, amelyekben segítséget kérnek az orvtámadással Magyarországra zúdult szovjet csapatok ellen. A szabadság adók jelentéséből kiderül, hogy folyamatban van az ellenállás Budapesten és Budapest környékén, a Dunántúl több pontján és a Mátra vidékén. A szovjet kommunista rádióadások szerint a harcok vannak még Csepelen, Kőbányán, Budafokon, a Király erdőben és más pontokon. Szolnok közelében szintén folyik a küzdelem. Nagykanizsa és Pécs körzetében a szabadságharcosok ugyancsak harcban állnak a szovjet csapatokkal. Miskolc környékéről szintén harcokat jelentenek.

A nyugati sajtóirodák és a lapok megdöbbenéssel számolnak be arról, hogy a szovjet csapatok a kórházakat sem kímélik. Az egyik nyugati hírügynökség elmondja, hogy a szovjet csapatok Budapesten tűz alá vették a Rókus kórházat. Egy másik jelentés arról szól, hogy a Baross utcai gyermekkórház is tűzben áll. A hírszolgálati irodák a világ közvéleménye elé tárják a szovjet kegyetlenkedéseket, hangoztatva, hogy az adatokat az ENSZ-hez is el kell juttatni. Több jelentés felháborodással számol be arról, hogy a szovjet csapatok által kinevezett árnykormány még mindig nem elégelte meg a szovjet vérengzést, és közleményeiben arra hivatkozik, hogy szükséges volt a szovjet haderő beavatkozása. Cinikusnak nevezik a sajtójelentések azt is, hogy míg a szabadságharcosok vére hull, addig a Kádár-féle árnykormány rádiója tánczenét játszik. Arról is érkezett hír, hogy Hegyeshalomnál szintén folyt az ellenállás. Hasonló jelentés jött Szabolcs vármegye területéről is. A szovjet parancsnokság hírek szerint mongol csapatokat is bevetett Magyarországon.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkban tartózkodik. Lodge nagykövet, az amerikai ENSZ-delegáció vezetője, valamint Dixon brit ENSZ-küldött erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna minél előbb személyesen számolhasson be a közgyűlés színe előtt a szovjet csapatok magyarországi akciójáról és magatartásáról.

Szuhravardi pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

A svájci kormány táviratot intézett a négy nagyhatalomhoz és Indiához, javasolva, hogy tartsanak haladéktalanul öthatalmi kormányfői értekezletet. A svájci kormány megállapítja, hogy a harmadik világháború veszélye merült fel mindazokkal a következményekkel, amelyek egy újabb háborúval az egész emberiség számára járnának. A békét meg lehet és meg kell menteni. A svájci kormány ezért indítványozza, hogy Anglia, Franciaország és az Egyesült Államok, valamint a Szovjetunió kormányfője üljön össze mielőbb Svájcban a nemzetközi helyzet megtárgyalására és a háború elkerülésére. A konferencián India mint a bandungi hatalmak képviselője ugyancsak részt venne. A svájci kormány kifejezi készségét, hogy előmozdítsa és támogassa egy ilyen találkozó létrejöttét.
Franciaország és Nyugat-Németország ma este közös nyilatkozatban szögezte le, hogy felháborodással figyeli a magyar nép ellen alkalmazott szovjet megtorlást.

A Párizsban tartózkodó Adenauer nyugatnémet kancellár és Mollet francia miniszterelnök a tárgyalásaikról kiadott közleményben mély megdöbbenésüket fejezik ki a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásaiért.
Csütörtökön a német képviselőház rendkívüli ülést tart a nemzetközi helyzet újabb fejleményeivel kapcsolatban. A tervek szerint Adenauer kancellár is felszólal. A kormánypártok és az ellenzék képviselői szintén nyilatkozatot tesznek. A nyugatnémet forgalom háromperces szünetelése alatt, amelyet a magyar szabadságharcra való megemlékezésképpen rendeltek el, sok helyen megszólaltak a harangok is. A szociáldemokrata párt vezetősége ma a Bonnban ülést tartott, és azon a katonai akciók beszüntetését követelte, valamint az ENSZ presztízsének helyreállítását. Kelet-Európában és Közép-Keleten - mondja a szociáldemokrata párt közleménye - olyan helyzet állhat elő, hogy sürgősen véget kell vetni a katonai akciónak, mielőtt azok új területre is átterjednek.

Figl osztrák külügyminiszter újabb nyilatkozatot tett a magyarországi helyzetről. Rámutatott arra, hogy Ausztria a magyar szabadságharc kitörésének első pillanatától fogva tudatában volt szomszédi kötelezettségeinek. Az osztrák kormány ezért már október 28-án felhívta a Szovjetuniót, hogy szüntesse be a harcot Magyarországon, és vessen véget a vérontásnak. Az osztrák kormány minden lehető segítséget megad a szükséget szenvedő magyar népnek, ugyanakkor minden körülmények között megőrzi az ország semlegességét. Az osztrák kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt folytathassa a segélynyújtást a magyar népnek - mondotta Figl osztrák külügyminiszter.
Oslóban a norvég külügyminiszter magához kérette a Szovjetunió nagykövetét. A miniszter arra hívta fel a szovjet kormányt, hogy a Magyarországon folyó hadműveletek alatt tartsa be a polgári lakosság védelméről szóló genfi konvenciót. Engedje meg továbbá, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt szabadon segíthesse a súlyosan megpróbált magyar lakosságot.

Az egyházak világtanácsának három vezetője mély megdöbbenésének és fájdalmának ad kifejezést a magyarországi események miatt. A protestáns egyházi vezetők kijelentették, hogy félelmet és a gyanakvást mindaddig nem válthatja fel a megbecsülés és a bizalom a nemzetek közötti viszonyban, amíg egyes nagyhatalmak rabigában tartanak kis nemzeteket. A világ minden egyes népének meg kell adni a lehetőséget, hogy szabadon választhassa meg a kormányt, valamint azt az állami és társadalmi formát, amelyben élni akar. A világ minden kereszténye, lélekben felsorakozik a szabadságért küzdő magyar nép mögé, és imádkozik az egek urához, hogy segítse a magyar népet megpróbáltatásának e súlyos óráiban - hangzik a protestáns egyházak világtanácsának három vezetőjének nyilatkozata.

A baloldali francia írók tiltakozó levelet intéztek a szovjet kormányhoz, amelyben elítélik a harckocsik és nehézfegyverek bevetését a magyar népakarat megnyilvánulása ellen. A levél aláírói között van Jean-Paul Sartre, Simon de Beauvoir, Claude Roy, Colette Audry és sokan mások. A baloldali francia újságírók is mélységesen elítélik a magyarországi szovjet terrort. A Esprit, a Franc-Tireur, a Témoignage Chrétien szerkesztői éles hangú tiltakozást juttattak el a szovjet hatóságokhoz.

Az Európa Mozgalom francia tagozata felszólította valamennyi tagját, hogy a magyar tragédiára való tekintettel szerdán kössenek gyásznyakkendőt. Párizs város lobogóját a városháza tornyán félárbocra eresztik. Párizs törvényhatósága 10 millió frankot szavazott meg a Francia Vöröskereszt akciójának támogatására. Párizs városa nyári üdülőotthonait a magyar menekültek elszállásolására rendelkezésre bocsátja. A Francia Hadviseltek és Frontharcosok Szövetsége tiltakozott táviratot küldött Hammarskjöldnek, az ENSZ főtitkárának.

Az Amerikai Vöröskereszt folytatja az élelmiszer- és gyógyszerküldemények átszállítását Európába a magyar nép számára. Az Amerikai Vöröskereszt elnöke kijelentette, hogy mintegy 130 ezer dollárt szántak a segélyezés első részletének lebonyolítására. Az Amerikai Vöröskereszt hat óceánjáró repülőgépet indított gyógyszerekkel Európába. Az Amerikai Vöröskereszt továbbá azt tervezi, hogy gyorssegélyként 20 ezer mázsa élelmiszert küld a magyar népnek.

A jugoszláv sajtó még mindig hallgat arról, hogy a szovjet csapatok fegyveres támadást intéztek Magyarország ellen - írja a New York Times belgrádi tudósítója. A jugoszláv főváros lakossága tömegesen keresi fel az angol olvasószobát, hogy a legújabb hírekről értesüljön. Az olvasószobában hozzá lehet jutni az angol rádió hírszolgálatához, a híreket szerb nyelvre lefordítva adják ki. A jugoszláv lapok a magyarországi eseményekkel kapcsolatban elsősorban a Kádár-kormány programjával foglalkoznak. A tudósító többfelé azt a véleményt hallotta, hogy a Kádár kormánynak kevés kilátása van arra, hogy stabilizálni tudja a helyzetet Magyarországon.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Folytatjuk híreinket.

Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára bejelentette, hogy az angol és a francia kormány utasította egyiptomi csapatait, szüntessék be éjfélig a harcot. Hammarskjöld egyidejűleg megerősítette azokat a híreket, hogy Egyiptom és Izrael feltétel nélkül elfogadta a fegyverszüneti ajánlatot. Hammarskjöld bejelentette azt is, hogy eddig hat állam: Kanada, Kolumbia, Dánia, Norvégia, Svédország és Pakisztán ajánlotta fel, hogy csapatokat bocsát az ENSZ rendelkezésére a Szuezi-övezetben. Anglia és Franciaország előzetesen hozzájárult ahhoz, hogy beszünteti a harcokat, ha nemzetközi rendőri erőt küldenek ki a Szuezi-övezetbe a rend fenntartására és a további harcok megakadályozására. Az angol és a francia tengerészeti gyalogság ma Port-Szaídnál és Port-Fuadnál partra szállt, és hídfőállást épített ki a Szuezi-csatorna északi bejáratánál. Anglia és Franciaország egyébként megegyezett abban, hogy a leghatározottabb formában visszautasítja a szovjet kísérletet a szuezi kérdésben.

Bulganyin, mint ismeretes, levelet intézett Edenhez, Mollethez, Izrael miniszterelnökéhez, amelyben az egyiptomi harcok beszüntetését sürgette, és azzal fenyegetőzött, hogy adott esetben legmodernebb fegyvereit vetné be Franciaország és Anglia ellen. Bulganyin levelet intézett Eisenhower elnökhöz is, ebben azt javasolta, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok közösen lépjen fel Angliával, Franciaországgal és Izraellal szemben. A javaslatot Eisenhower a leghatározottabb formában visszautasította. Közölte, hogy Bulganyin képtelen javaslatával csak el akarja terelni a világ figyelmét a magyar tragédiáról. Hangsúlyozta, hogy ezekben az órákban a szovjet csapatok a legbrutálisabb eszközökkel fojtják el a magyar nép jogait. Figyelmeztette a szovjet miniszterelnököt, hogy csak akkor tehet javaslatokat a világbéke biztosítására, ha a Szovjetunió már eleget tett az ENSZ magyarországi határozatának, beszünteti a harcot, visszavonja csapatait, és lehetővé teszi a magyar népnek, hogy szabadon döntsön kormányformájáról.
Levelet intézett Bulganyin az ENSZ-hez az is. Ebben azt kívánta, hogy a Biztonsági Tanács azonnal rendelje el a fegyvernyugvást, és intézkedjék, hogy Anglia, Franciaország és Izrael három napon belül kivonja csapatait Egyiptomból. A Biztonsági Tanács Bulganyin javaslatát elutasította.
Az ENSZ Közgyűlése előreláthatólag ma este összeül, hogy meghallgassa Hammarskjöld főtitkár jelentését, és megvitassa a Közel-Keletre küldendő nemzeti rendőri erők összetételét.

Londonban Eden miniszterelnök az alsóház ülésén ismertette Bulganyinnak adott válaszát. Élesen visszautasította és elfogadhatatlannak minősítette a szovjet miniszterelnök levelében foglaltakat. A szovjet miniszterelnök az egyiptomi veszteségekkel foglalkozik. A polgári lakosságnak veszteségei semmiképpen sem hasonlíthatók össze azokkal a veszteségekkel, amelyet a szovjet haderő fellépése következtében a magyar nemzet szenvedett és szenved ma is - írta válaszában Eden miniszterelnök.

Mint Athénból jelentik, Gruenther tábornok, az atlanti haderő főparancsnoka görögországi látogatását félbeszakítva azonnal visszatért Párizs melletti főhadiszállására. Gruenther tábornok Athénben értesült arról a fenyegető hangú jegyzékről, amelyet a Szovjetunió Angliához és Franciaországhoz intézett.

Mint Washingtonból jelentik, Egyiptom arra kérte az Egyesült Államok kormányát, hogy küldjön önkénteseket, fegyvereket és utánpótlást a Szuezi-csatorna övezetbe, és ezzel támogassa Egyiptom harcát az angolok és a franciák ellen.
Azok között az egyiptomi foglyok között, akik az izraeli csapatok kezébe jutottak, oroszok is vannak - jelenti a News Chronicle. Az oroszok, mint technikai szakértők szerepeltek az egyiptomi hadseregben, elsősorban a páncélos hadosztályokban.

Hivatalosan jelentik, hogy Egyiptom megszakította diplomáciai kapcsolatait Ausztráliával.

Megkezdődött az elnökválasztás az Egyesült Államokban. A választáson, mint ismeretes, a szavazók nem közvetlenül szavaznak a jelöltekre, hanem elektorok útján. Az első három kerületből már megérkezett a szavazás eredménye. Dél-Karolina állam Boufor kerületében Eisenhower 12 szavazatot kapott, Stevenson hármat. Massachusetts állam Mount Washington városában Eisenhowerre 22 szavazat esett, Stevensonra 4. Kansas állam Leavendorf kerületében Eisenhower 59 szavazatot kapott, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 38 szavazatot. Ennek a kerületnek eredménye még nem végleges. Az elnökkel egyidejűleg újraválasztják a kongresszusi tagok egy részét is.

Moszkvában ma tartották a Bolsoj Színházban az októberi kommunista forradalom évfordulójának ünnepségeit. Az ünnepi szónok a várakozástól eltérően nem Hruscsov, a párt első titkára, hanem Szuszlov külügyminiszter volt, aki csak röviddel ezelőtt került be a párt elnökségébe.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-06 21:00
Hossz0:15:54
Cím21:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3