01:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 1:00 ● 07:31

00:00 00:00

A műsor leirata

Szünetjel

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövid, valamint 417 méteres középhullámon.
Kedves hallgatóink, 1 óra.

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Üzenet a Szabad Kossuth Rádiónak Budapesten. Felkérjük, közölje Reitinger Henrikkel, a müncheni Landsmannschaft képviselőjével, hogy üzenetét megkaptuk és azt továbbítjuk. Amennyiben a kért helyekről választ kapunk, azt is továbbítjuk Önökhöz. Ezt az üzenetet kérjük a Kossuth Rádió közölje a Münchenből érkezett Reitinger Henrik úrral.

Nagy Imre miniszterelnök szerdán beszédet mondott az Országház előtti téren. Bejelentette, hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat a szovjet csapatok kivonására az országból, valamint a Varsói Szerződésből Magyarországra háruló kötelezettségek felmondásáról. A miniszterelnök beszéde után fogadta több angol és amerikai lap, valamint rádiótársaság küldötteit. Kijelentette, hogy a Budapestre bevonult szovjet csapatok a kormány követelésére visszatértek azokra a támaszpontokra, ahonnan érkeztek. A Varsói Szerződés felbontásával kapcsolatban Nagy Imre kijelentette: Magyarországnak van lehetősége arra, hogy egyedül is, tehát a Varsó Szerződés általános felbomlása nélkül kilépjen a szövetségből. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot erélyesen képviselni fogja a magyar-szovjet tárgyalásokon.

Szerdán tartotta alakuló ülését Pécsett a Független Kisgazdapárt. Az ülésen a párt mintegy 100 régi tagja vett részt. Kovács Béla, volt főtitkár, akit a pécsi belgyógyászati klinikán kezelnek, megjelent a gyűlésen és rövid beszédet mondott. Kijelentette, hogy a kormányban való részvétele csupán elvi jellegű, a kormánnyal magával kinevezése óta nincs semmi kapcsolatban. Maga is meglepődött - mondotta - amikor a kormánylistáról értesült és abban több régi kommunista vezető nevét olvasta. Másnap megfogalmazta lemondását, mivel a kormány összetételével nem értett egyet, ezt azonban barátai rábeszélésére nem küldte el. "Nem tudom, hogy mit akar a kormány - mondotta Kovács Béla. - A lehetőségek nagyok, az ifjúság vére nem hullott hiába." Hangsúlyozta, hogy ezeket a lehetőségeket és a kormány szándékát meg kell ismernie. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha Budapesten a kormány tagjaival személyesen megtárgyalhatja a helyzetet. Végül kijelentette, hogy nem lenne helyes az ország új külpolitikájában az orosz népet ellenségnek tekinteni. Nem lenne jó egyoldalú politikát folytatni, meg kell nyitni Magyarország kapuit minden nemzet előtt. A magyar nép semleges Magyarországot kíván - mondotta Pécsett a Kisgazdapárt alakuló ülésén Kovács Béla.

Tildy Zoltán nyilatkozott egy Budapesten tartózkodó nyugati újságírónak a magyar belpolitika jövendő alakulásáról. Kijelentette, hogy a jövőben nem engednek meg szovjet beavatkozást Magyarország belügyeibe. A kormány szabad választásokat készít elő, és tárgyalni fog Moszkvával arról, hogy Magyarország teljesen független legyen belső ügyeiben. Az újságíró kérdésére, hogy mikorra várhatók a választások, Tildy azt válaszolta, hogy ezt most még nem tudja megmondani. Hangoztatta, hogy biztosítani akarják az emberi és a politikai jogokat, nem szeretnék azonban ha túl sok párt lépne fel és az új kormány nem tudná feladatát ellátni. Szerinte az angol példát akarják követni és a jelöltektől pénzügyi biztosítékokat, vagy letéteket fognak megkövetelni. Arra a kérdésre, hogyan biztosítják majd a választások szabadságát, amikor a jelenlegi kormány tagjainak többsége kommunista, Tildy azt válaszolta, hogy emiatt nincsenek gondjai.

Mindszenty bíboros érsek szerdán megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte leírhatatlan lelkesedéssel a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását, és megáldotta a megjelenteket. Ezután a házi kápolnában szentmisét mondott. Az Istentisztelet után a hercegprímás az újságírók és tudósítók egy csoportját fogadta. Kijelentette, hogy jó egészségnek örvend és mind testileg, mind szellemileg jó állapotban van, annak ellenére, hogy a börtönben igen súlyos betegségen ment keresztül. A hercegprímás további terveire vonatkozó kérdésekre nem adott választ, de kijelentette, hogy pénteken sajtóértekezletet tart. Az egyik újságíró megjegyezte, hogy ő maga is hosszabb időt töltött a kommunista börtönben. Erre Mindszenty bíboros azt válaszolta, hogy a jelek szerint sok becsületes embernek ez volt a sorsa. A hercegprímás ezután maga köré gyűjtötte felszabadítóit és megengedte, hogy a jelenlévő fotóriporterek több felvételt készítsenek.

A forradalmi erők megbízottai, valamint a néphadsereg testületeinek megválasztott forradalmi bizottságai újabb határozatot hoztak, amelyben követelik, hogy a szovjet csapatok Budapest területének elhagyása után vonuljanak ki az ország területéről. Követelik, hogy Magyarország lépjen ki a varsói paktumból. Kijelentik, hogy minden olyan idegen ellenséggel szemben, amely Magyarország földjére lép és az ország függetlenségére tör, fegyverrel szállnak szembe. Követelik továbbá, hogy a honvédség szükség esetén egy héten belül vegye birtokába a Magyarországon lévő uránérc lelőhelyeket.

A volt Légoltalmi Országos Parancsnokság dolgozói is megválasztották forradalmi bizottságukat és bejelentették csatlakozásukat a Forradalmi Katonai Tanácsnál. A Légoltalmi Országos Parancsnokság követeli, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki az országból és Magyarország legyen semleges állam. Követelik továbbá a szabad választások mielőbbi megtartását.

New Yorkban összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa a francia-brit beavatkozás megvitatására. Szoboljev, a Szovjetunió ENSZ küldötte felhívta a Biztonsági Tanácsot, hogy minősítse és ítélje el Nagy-Britannia és Franciaország lépését agresszív cselekedetnek. Felszólította Nagy-Britanniát és Franciaországot, hogy haladéktalanul vonja vissza csapatait egyiptomi területről. A Biztonsági Tanács értekezletének kezdete előtt az egyiptomi ENSZ küldöttség szóvivője a nemzetközi sajtó képviselői előtt a kormány hivatalos nyilatkozatát olvasta fel. Kairó ebben megvádolta Izraelt, hogy Nagy-Britanniával és Franciaországgal egyetértésben agressziót követett el Egyiptom ellen. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy Egyiptom népe utolsó csepp véréig ellenáll a támadásnak.

Felhívjuk Hallgatóink figyelmét, hogy 5 perc múlva folytatjuk adásunkat éjjel 2 óráig. 5 perc múlva kezdődő adásunkat a 417 méteres közép, tovább 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon közvetítjük. A viszonthallásra 5 perc múlva.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 1:00
Hossz0:07:31
Cím01:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3