21:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 03. 21:00 ● 10:00

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 21 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten ma délután Tildy Zoltán és Losonczy Géza részvételével sajtóértekezletet tartottak. A sajtó képviselői különösképpen arról kértek felvilágosítást a miniszterektől, hogy a ma délben tartott első szovjet-magyar katonai megbeszélések a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok kivonásának kérdéséről milyen eredménnyel jártak. Losonczy azt felelte, hogy biztató jelek láthatók, amelyek szerinte a helyzet enyhülését eredményezhetik. Tildy Zoltán csak annyit mondott, hogy a szovjet-magyar katonai közös bizottság első tárgyalásáról nem nyilatkozhat, mivel a megkezdett megbeszéléseket még ma este folytatják. A sajtóértekezleten az eredeti tervek szerint Nagy Imre miniszterelnöknek is részt kellett volna vennie. A kormány szóvivője szerint azonban a miniszterelnök nagy elfoglaltsága miatt nem jelenhetett meg a sajtókonferencián.

A Biztonsági Tanács magyar idő szerint most ül össze, hogy tovább folytassa a magyarországi helyzet megtárgyalását. A nyugati delegációk körében számolnak azzal a lehetőséggel, hogy a szovjet küldött vétó alkalmazásával megakadályozza, hogy a tanács érvényes döntést hozhasson. A tanács előtt tudvalévőleg a kubai delegátus által előterjesztett javaslat fekszik, amely indítványozza: hívja fel a Biztonsági Tanács Moszkvát a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonására, a tanács ismerje el a magyar népnek önrendelkezésére és szabad választások tartására irányuló jogát, végül küldjön ki a Biztonsági Tanács különbizottságot Magyarországra a meghozandó döntések végrehajtására. A három nyugati nagyhatalom általános vélemény szerint erélyesen támogatni fogja a kubai javaslatot.
A három kormány közül eddig Anglia jelentette be a magyar kívánságok melletti kiállását. Lloyd külügyminiszter az alsóház mai ülésén kijelentette, hogy Anglia üdvözli és támogatja a magyar kormány felhívását az ország semlegesítése ügyében. Az angol kormány értesülése szerint – mondotta Lloyd – az elmúlt három nap alatt szovjet katonai erősítések érkeztek Magyarországra, bár a magyarországi szovjet szárazföldi erő csapatmozdulatai nem teljesen világosak. A külügyminiszter megemlítette, hogy a magyar külügyminisztérium által a budapesti angol követnek adott tájékoztatás szerint a szovjet csapatok Kárpátalja felől vonultak be eddig az országba. Az angol kormány úgy értesült – folytatta Lloyd –, hogy a szovjet harckocsik és csapatok a jelek szerint visszavonultak ugyan Budapestről, számos egység azonban fedezékbe vonult a magyar főváros közelében. A Budapest melletti repülőterek szovjet ellenőrzés alatt állanak. Az összes csapatmozdulatok egybevetése alapján azt a képet kaptuk, hogy a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok létszáma az elmúlt három nap alatt megnövekedett – mondotta az alsóházban Lloyd angol külügyminiszter.

Washingtonban a Fehér Ház szóvivője bejelentette, hogy Eisenhower elnök ma Hoover külügyi államtitkárral tárgyal. A megbeszélés középpontjában a magyarországi és a közel-keleti helyzet áll.

Budapesten a Parlament épületében ma délben összeült a magyar és a szovjet hadsereg parancsnokságának közös bizottsága első ülésére. A héttagú szovjet tiszti delegációt Malinyin vezérőrnagy vezette. A magyar küldöttség vezetője Maléter Pál vezérőrnagy, az új honvédelmi miniszter volt. A kiadott jelentés szerint a megbeszélésen – mint közölték – mindkét fél kifejtette a szovjet csapatok kivonásának technikai kérdéseire vonatkozó álláspontját. A közös bizottság megegyezett, hogy a kölcsönösen kifejtetteket tanulmányozzák, és este 10 órakor újabb megbeszélésre ülnek össze. A szovjet delegáció ígéretet tett, hogy több csapatszállító szerelvény nem érkezik Magyarországra.

A Monde című tekintélyes francia lap ma esti számában megállapítja, hogy szovjet csapatoknak Magyarországra való beáramlásával ismét szovjet fenyegetés nehezül az országra. A Monde úgy véli, hogy a szovjet csapatmozdulatoknak nem lehet más célja, mint hogy Moszkva politikai nyomást gyakoroljon Magyarországra. A hivatalos szovjet magyarázat nem kielégítő. A lap szerint a szovjet nyomás nem fogja megakadályozni a magyar kormányt és a magyar népet abban, hogy olyan rendszert léptessen életbe, amely követelményeinek megfelel.
Egy nyugati tudósító beszámol arról, hogy a Bécsbe vezető műút Győr és a határ között továbbra is le van zárva. Az úton egyik irányban sincs közlekedés. Ma délután egy szovjet osztag vonult fel arra a pontra, ahol a magyar határőr-különítmény őrzi az utat. A szovjet osztagot három harckocsi kísérte. A szovjet katonák néhány méternyire a magyar határőröktől megállottak, és farkasszemet néznek a határőrökkel.

Az amerikai külügyminisztérium ma másodízben fordult a washingtoni szovjet nagykövetséghez, hogy a magyarországi szovjet csapatok engedjék át minden további haladék nélkül az országban élő amerikaiak feleségeit és gyerekeit a Magyaróvárnál felállított gyűrűn. A szóban forgó csoportban amerikaiakon kívül angolok, franciák, németek, svájciak és osztrákok is vannak, akik Budapestről úton voltak Bécs felé.

Kéthly Anna, a magyar szociáldemokrata párt elnöknője, aki államminiszteri minőségben tagja az új kormánynak, továbbra is Bécsben tartózkodik. Kéthly Annát tudvalévőleg tegnap Magyaróvárnál szovjet páncélosok nem engedték tovább Budapest felé.

A győri vagongyár munkástanácsa orosz nyelvű röplapokat adott ki a szovjet hadsereg tagjai számára. "Szovjet katonák, ne lőjetek a magyarokra!" – mondja többek között a röplap. A magyar ifjúság, a honvédség, a munkásság, a nép minden rétegével együtt a magyar nép érdekeit védi. A magyar nép el van szánva, hogy semlegességét, függetlenségét utolsó emberig megvédi minden oldalról jövő imperialista törekvésekkel szemben – hangsúlyozza a felhívás. A röplapokat a szovjet katonák között osztják szét.

A Dunántúli Nemzeti Tanács ugyanakkor közleményt adott ki, amely indokoltnak tartja a jelenlegi körülmények között a sztrájk befejezését és a munka azonnali felvételét. A Dunántúli Nemzeti Tanács felhatalmazta azonban az egyes nemzeti tanácsokat arra, hogy feltétlenül indokolt esetekben adják meg hozzájárulásukat a termelés csökkentéséhez, vagy egyes termelési ágak szüneteltetéséhez.
Pozsonyból szerzett értesülésünk szerint a csehszlovákiai hatóságok tömegesen tettek át olyan magyar állampolgárokat a határon, akiknek útlevelük és vízumuk lejárt. A hírt magyar határszervek megerősítették. Közlésük szerint az ily módon tömegesen áttett magyarok elhelyezése és élelmezése máris komoly nehézségek elé állította a szlovák határral szomszédos magyar járások hatóságait.

Szerte a világban tovább folynak a rokonszenvtüntetések a magyar szabadságharc mellett. New Yorkban a Columbia Egyetem diákküldöttsége megkoszorúzta a Hudson partján álló Kossuth Lajos-szobrot. A főiskolások delegációja bejelentette: ha a Biztonság Tanács holnap délelőttig nem hoz megfelelő döntést a magyar kérdésben, az ENSZ-palota előtt tüntetést rendeznek.

Az Amerikai Katolikus Főiskolai Hallgatók Országos Szövetsége 200 ezer egyetemi hallgató nevében mély megdöbbenését fejezte ki a szovjet hadsereg kegyetlenségei miatt. A szovjet csapatok magyar főiskolások ellen követtek el megtorló intézkedéseket, holott a magyar egyetemi hallgatók csupán az alapvető szellemi szabadságjogokat követelték.

Egy Ausztráliából érkezett jelentés arról számol be, hogy ma nagyszabású rokonszenvtüntetés zajlott le Melbourne városában, a rövidesen megnyíló olimpiai játékok színhelyén Magyarország függetlensége és szabadsága mellett.

Mint Londonból jelentik, az angol alsóház mai ülésén az egyiptomi beavatkozás ügyét tárgyalta. A munkáspárti ellenzék tagjai arra szólították fel a kormányt, hogy fogadja el az ENSZ Közgyűlésének határozatát és szüntesse be a katonai műveleteket Egyiptomban. Eden miniszterelnök azt válaszolta, hogy az angol kormánynak joga van ellenjavaslatokat tenni az ENSZ Közgyűlésének határozatával szemben. Ezért javasolta azt, hogy az ENSZ küldjön csapatokat Egyiptomba a rend fenntartására. Ameddig ez meg nem történik, addig az angol kormány szükségesnek tartja a katonai akciók folytatását. Head hadügyminiszter közölte az alsóházban, hogy az angol és a francia csapatok nem szállottak partra Egyiptomban.

Hammarskjöld ENSZ-főtitkár ma este nyilatkozik a közel-keleti helyzetről, tekintettel arra, hogy Nagy-Britannia és Franciaország elutasította az ENSZ közgyűlésének felhívását a további harc beszüntetésére. A közgyűlés elnöke az elutasításról szóló hír vétele után kijelentette, hogy a közgyűlést a lehető legrövidebb időn belül újból össze kell hívni az újabb fejlemények megvitatására.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 22 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-03 21:00
Hossz0:10:00
Cím21:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3