19:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 19:30 ● 09:52

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon. A pontos idő 19 óra 30. Most híreket mondunk.

Magyarország a Nyugat felé továbbra is el van vágva a világtól. Hírek alig szivárognak ki. A nyugati távirati irodák mindeddig nem tudtak kapcsolatot teremteni tudósítóikkal. Ma a kora délutáni órákban újból jelentkezett egy szabadság adó és beszámolt a harcokról, amelyek a szabadságharcosok és a túlerőben lévő szovjet csapatok között a főváros körül és a Dunántúl több részén folyamatban voltak. Ezután a szabadságharcosok segélykiáltását olvasta fel. Tiltakozott az ellen a szovjet kommunista állítás ellen, mintha a magyar szabadságharcosok ellenforradalmárok lennének. A magyar nép - mondotta - nem akar sem ilyen, sem olyan diktatúrát, hanem valódi függetlenséget, demokratikus berendezésű, semleges és szabad Magyarországot. A Vörös Hadsereg kezén lévő rádióállomások a szovjet katonai parancsnokoknak és Kádár János szovjet kommunista kormányának felhívását közölték a lakossággal. A szovjet kommunista kormány kezén lévő rádióállomások körrendeletben utasítást adtak a helyi szerveknek, hogy a szovjet csapatok élelmezését az állami raktárakból biztosítsák. Az állami gépállomások vezetőit arra kötelezték, hogy a szovjet alakulatok részére üzemanyagot tartalékoljanak és azt a szovjet parancsnokság felszólítására kiszolgáltassák a szovjet járműveknek. A körrendelet szerint a gépállomási traktorokkal és vontatókkal is a szovjet parancsnokságok rendelkeznek.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere ma megjelenik az Egyesült Nemzetek Szervezete előtt, hogy a kultúrvilág segítségét kérje Magyarország érdekében. Kéthly Anna, aki az újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnöke, Bécsből jövet megérkezett New Yorkba. Újságírók előtt kijelentette, hogy az ENSZ előtt folytatandó fáradozásai után a világ figyelmét az Ausztriába érkezett magyar menekültek ügyére is fel akarja hívni.
Kéthly Anna Bécsből való elutazása előtt a Szabad Európa Rádió munkatársának rövid nyilatkozatot adott. "Minden tőlem telhetőt megteszek - mondotta -, hogy a szerencsétlen Magyarországot megsegítsék. Mindent elkövetek abban az irányban is, hogy a helyszínen hívjam fel a világ közvéleményét arra az iszonyatos árulásra, amelyet a Szovjetunió fegyveres beavatkozásával a szabadság és az emberi jogok alapvető eszméje ellen elkövetett." - jelentette ki rádiónk munkatársának Kéthly Anna.

100 ezer ember szegélyezte az utcákat New Yorkban, amelyeken az amerikai magyarság tiltakozómenete tegnap délután végigvonult. Az amerikai magyarok szervezetei zászlókkal vonultak fel, táblákat vittek, amelyeknek feliratai megbélyegezték a Szovjetunió eljárását. Az arcokon az aggódás, megdöbbenés és keserűség ült. A menet élén vitt zászlókat a Nemzeti Bizottmány tagjai követték fekete öltözetben. Mintegy 20 ezer ember vett részt a menetben, nemcsak magyarok, hanem a szovjet elnyomás alatt álló kelet-európai népek képviselői és sok amerikai. A felvonulást eredetileg néma tüntetésnek szánták, de amikor a menet a szovjet ENSZ-küldöttség épülete elé ért, a tömegből kitört az elkeseredés. Hangos kiáltásokkal ítélte el a Szovjetunió eljárását. Ezután a menet az ENSZ székházához vonult és ott felsorakozva zsolozsmákat énekelt. Odabent akkor már folyt a nemzetközi szervezet Közgyűlése. Egyik felszólaló a másik után fejezte ki megdöbbenését a Szovjetunió erőszakos fellépése, jogtiprása és képmutatása miatt.

Az ENSZ Közgyűlése a mára virradó éjszaka javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával, és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés óriási többséggel foglalt állást a javaslat mellett. A javaslat felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy megbízottai útján gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi, a helyszínen történő megvizsgálásáról. A vizsgálat eredményéről a lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé arról, milyen módon lehet megszüntetni a szovjet visszaéléseket. A közgyűlés felszólította a szovjet és a magyarországi kormányt, hogy biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt ENSZ-képviselők mozgási szabadságát Magyarországon.

A nyugat-berlini egyetemi hallgatók több ezerre rugó tömegben tüntető felvonulást rendeztek ma délután a szovjet övezet határvonala mentén. Csak a rendőrség akadályozta meg, hogy a Brandenburgi kapun keresztül a szovjet övezetbe belépve, a szovjet nagykövetség elé vonuljanak. A tömeg élén orosz nyelvű transzparenseket vittek ezzel a szöveggel: "Oroszok, azonnal távozzatok Magyarországról! Vessetek véget gyarmati rendszereteknek!"

A svéd rádió beszélgetést folytatott a magyar eseményekről a svéd felsőház és a képviselőház elnökével, az evangélikus egyház érsekével és a szakszervezeti szövetség elnökével. Bergvall, a felsőház elnöke a következőket mondta:
"A szovjet-orosz durva erőszak Svédországban általános és példátlan felháborodást váltott ki. A magyar nemzet az egész világ előtt megmutatta, hogy szabad nemzetként akar élni. Legnagyobb csodálatunkat érdemelték ki mindazok, akik hihetetlen bátorsággal és emberfeletti áldozatkészséggel a szabadságért harcoltak. Valójában az egész nép vett részt ebben a felkelésben. A világ közvéleménye nagyon súlyosan fogja elítélni az oroszok cinikus megtévesztését és ezt követő vérfürdőjét. Reméljük, hogy a felháborodott tiltakozás az egész világot bejárja. Moszkva urainak tudniuk kell, hogy soha senki sem fogja akceptálni azt, ami Magyarországon történt. A magyar nép szabadságáért folyó harc most más fronton megy tovább. Ha pedig a szabadság végleg felülkerekedik, nem hozták hiába áldozatukat azok, akik harcoltak és vérüket ontották."
A svéd szakszervezetek tanácsának elnöke a következőket mondotta:
"Ideiglenesen elnyomhatják Magyarországon a szabadságot és a demokráciát, de ez mégis rövidesen ott is valóssággá fog válni. Minden történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy olyan országban, ahol felülkerekedett a szabadságszeretet, ott erőszak és megszállás többé nem lehet hosszú életű."

A bécsi lapok a legélesebben elítélik a Szovjetunió Magyarországgal szemben elkövetett árulását. A Neue Kurier azt írja, hogy a szovjet csapatok vezetősége mindenidők legaljasabb árulását követte el, amikor fogságba vetette azokat a magyar katonai vezetőket, akikkel a látszat szerint tárgyalásokat kezdett a szovjet csapatok visszavonulásáról.
A Welt am Montag ugyanilyen hangon ír. A lap ezután első oldalán ismerteti a szabadságharcos rádióadók segélykérő felhívásait. Egy másik cikkében a lap azt írja, hogy a Nyugat megtette az első konkrét lépést Magyarország érdekében, amikor Eisenhower elnök Bulganyinhoz intézett levelében azt követelte, hogy vonják ki a szovjet csapatokat Magyarországról.

Kelet-Berlinben legmagasabb párt- és kormánykörökben lázasan folynak az előkészületek a Varsói Szerződés úgynevezett politikai tanácsának értekezletére. Egyelőre nem ismeretes, hogy az értekezletet mikorra hívják össze. Az előkészítő munkálatokat Kelet-Berlinben maga Ulbricht első titkár vezeti.

Az angol-francia haderő ciprusi főhadiszállásán közölték, hogy több ezer főnyi brit ejtőernyős alakulat elfoglalta a port-szaídi repülőteret. Port-Szaídtól délre francia ejtőernyősök birtokba vettek a csatorna környéki vizeket átszelő két hidat. A hivatalos közlemény beszámol arról, hogy az akció során az ejtőernyősök némi ellenállásba ütköztek leszállás közben, nagyobbrészt páncélosok, aknavetők és gépfegyverek tüzébe kerültek. A műveletek azonban kedvezően alakulnak - fűzi hozzá a jelentés.

E percben érkezett hír szerint Eden miniszterelnök ma délután bejelentette az alsóházban, hogy a földközi-tengeri angol-francia csapatok főparancsnokától értesítést kapott, amely szerint a port-szaídi térségben tűzszünetet rendeltek el. Ma délután tárgyalások folytak az ejtőernyős alakulatok főparancsnoka és az egyiptomi katonai erők képviselői között. A tűzszünet elrendelése e tárgyalások eredménye. Eden egyelőre nem tudott felvilágosítással szolgálni arról, hogy a tűzszünet mekkora területet érint.

Híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádió.

Információk

Adásba került1956-11-05 19:30
Hossz0:09:52
Cím19:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3