23:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 20. 23:00 ● 10:01

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a szabad Magyarország hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink! Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk hangja 23 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a szabad Magyarország hangjának Hírszolgálata következik.

Varsó. Az esti órákban bizonyossá vált a lengyel fővárosban, hogy Gomulka felülkerekedett a hatalomért folyó harcban. A Hruscsov vezetésével Varsóban járt küldöttség nem tudta megakadályozni, hogy a párt vezetősége jelentősen átalakuljon és ezzel együtt a politikája is megváltozzék. A nyugati hírközlő irodák jelentése szerint a Központi Bizottság ülésén Gomulka nagy beszédet mondott Lengyelország politikai és gazdasági problémáiról. A bizottság igen kedvezően fogadta Gomulka beszédét. A varsói rádió, amelyet előzőleg Gomulka-hű alakulatok ellenőrzése alá helyeztek, megkezdte a terjedelmes beszéd részletes ismertetését. A varsói rádió egyik adásában az országszerte tapasztalható hangulatról számolt be. Eszerint mindenfelől olyan jelentések érkeznek Varsóba, hogy a Központi Bizottság ülésezése, és különösen az eddig nyilvánosságra hozott eredményei nagy felkarolásra találnak a tömegekben. A rádió szerint a lengyel nép abban bízik, hogy ezúttal valóban elhatározó lépés történt előre a politikai és a gazdasági élet demokratizálásának útján. Ugyanakkor meghiúsultak azok a kísérletek, mondotta a varsói rádió, amelyek e folyamatnak feltartóztatására irányultak. Varsóban elterjedt hírek szerint a Központi Bizottság már megválasztotta az új politbüró tagjait, összetételéről azonban semmi sem szivárgott ki egyelőre. Staszewski, a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottságának póttagja hatalmas, mintegy 10 ezer munkásból és diákból álló tömeggyűlésen részleteket közölt a Központi Bizottság mai üléséről. Bejelentette, hogy Gomulka a Központi Bizottság első titkára. Az ülésen Gomulka két és fél órás beszédben mutatkozott be és magával ragadta hallgatóságát. Staszewski beszámolója szerint a Központi Bizottság ülésén szó volt a szovjet csapatmozdulatokról is. Ezeket Kelet-Németországból kivonva, lengyel földre vezényelték. A másik oldalon a lengyel hadsereg egységei Varsó előtt állásokban helyezkedtek el. A Központi Bizottság ülésén mindenről kérdéseket intéztek Rokosszovszkij tábornagyhoz, mint Lengyelország nemzetvédelmi miniszteréhez. Rokosszovszkij a szovjet csapatmozdulatokat úgy magyarázta, hogy a megfigyelt egységek csupán hadgyakorlatokról térnek vissza. A Központi Bizottság hangos nevetéssel fogadta Rokosszovszkijnak ezt a magyarázatát - mondotta Staszewski a varsói tömeggyűlésen. Rokosszovszkij tábornagy azután bejelentette – mondotta Staszewski, hogy parancsot adott a csapatoknak állomáshelyeikre való visszatérésre

Varsó. A rádió bő részleteket közöl Gomulka ma délutáni beszédéből, amelyben jövő politikai és gazdasági elgondolásait ismertette. A rádió épületét biztonsági alakulatok őrzik. Az alakulatok élén Komar tábornok áll, akit néhány hónappal ezelőtt rehabilitáltak és később a biztonsági alakulatok parancsnokává nevezték ki. Komart Gomulka hívének és szövetségesének tekintik. A rohamsisakos és feltűzött szurony alakulatok nem csupán a rádió központját vették őrizetbe, hanem az adóállomásokat is. A varsói rádió bejelentette, hogy a szokástól eltérően a varsói napilapok holnap, vasárnap is megjelennek. A nyugati hírközlő irodák jelentése szerint a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottsága a késő délutáni órákban javában ülésezik. A tárgyalásokat holnap estig mindenképpen be kell fejezni, mert kedden már a parlament ülésezik és a pártvezetőknek az ülésen részt kell venniük. Varsói jelentések szerint röviddel azután, hogy a szovjet küldöttség elrepült, több gyár munkássága ülősztrájkba kezdett. A közel 20 ezer munkást foglalkoztató Zerán gépkocsigyárban, amely Lengyelországnak egyben legnagyobb gyárüzeme, valamint több más üzemben is megjelentek a munkások munkahelyeiken, de nem nyúltak szerszámaikhoz, hanem a politikai válság kiéleződésének részleteit tárgyalták. A Zerán gépkocsigyár munkásai levelet intéztek a Kommunista Párt Központi Bizottságához. Ebben azt követelték, hogy a Szovjetunió tartózkodjék Lengyelország belügyeibe való beavatkozástól. A levélben a munkásság hangoztatja, hogy baráti érzelmekkel viseltetik az orosz nép iránt, ennek a barátságnak azonban az egymás ügyeibe való be nem avatkozás elvén és az egyenlőségen kell alapulnia. Ez a valódi barátság elengedhetetlen előfeltétele – szól a levél.

Berlin. A lengyelországi szovjet csapatmozdulatokról két szemtanú nyilatkozott, akik az elmúlt napokban gépkocsival nagyobb utat tettek meg Varsó és a kelet-német határ között. Ezekből a szemtanú leírásokból az derül ki, hogy a kérdéses területen hosszú tehergépkocsi oszlopok haladtak Varsó irányában, Kelet-Németországból ugyancsak csapatok mentek a lengyel határ felé és harckocsikat is megfigyeltek. Az egyik nyugati hírszolgálati iroda tudósítója Varsótól mintegy 80 km-nyire nyugatra 20 szovjet tehergépkocsiból álló különítménnyel találkozott.

Denver. Eisenhower elnök, aki az elmúlt választási hadjárat során ma Denverben mondott politikai beszédet, röviden kitért a lengyelországi eseményekre. Az amerikai elnök felszólalása előtt táviratot kapott Dulles külügyminisztertől, később pedig telefonon vitatta meg Dulles külügyminiszterrel a legújabb fejleményeket. Eisenhower elnök beszédében rámutatott arra, hogy a Lengyelországból érkező hírek tanulsága szerint nyugtalanság és erjedés jelei mutatkoznak Lengyelországban. Ugyanakkor további hírek szovjet csapatmozdulatokról számolnak be. „Állandó összeköttetésben állok Dulles külügyminiszterrel, hogy tőle további tájékoztatást kapjak az eseményekről. A lengyel nép minden barátja megértéssel és együttérzéssel kíséri a lengyel népnek a szabadság és a függetlenség utáni hagyományos vágyakozását.” – mondotta Eisenhower elnök.

Belgrád. A román kormány- és pártküldöttség hivatalos látogatásra Jugoszláviába érkezett. Fogadásán megjelent Tito államelnök, valamint a jugoszláv politikai élet több vezetője. Gheorghiu-Dej, a Romániai Kommunista Párt első titkára és a küldöttség vezetője ma este a belgrádi rádióban beszédet mondott a két ország kapcsolatairól. Hangoztatta, hogy a Szovjetunió és Jugoszlávia közötti kapcsolatok normalizálódásának nemzetközi szempontból is óriási a jelentősége. A román nép, a Kommunista Párt és a kormány a szovjet-jugoszláv kapcsolatok elmélyítésére irányuló kezdeményezéseket melegen felkarolta – mondotta Gheorghiu-Dej. Ebben a szellemben maga a romániai kormány és a párt is különböző lépéseket tett a kölcsönös kapcsolatok hasonló elmélyítése érdekében. Gheorghiu-Dej emlékeztetett arra, hogy mindez a belgrádi deklarációnak következménye. Idézte a nyilatkozat ama részét, hogy az úgynevezett szocialista országok egymáshoz fűződő kapcsolatainak a szuverenitás, a területi integritás, az egyenlőség, a kölcsönös tisztelet, s a másik fél belügyeibe való be nem avatkozás elvein kell nyugodnia. A romániai delegáció vezetője befejezésül kifejezte azt a reményét, hogy a most kezdődő tárgyalások a két ország és népe kapcsolatainak elmélyüléséhez vezetnek.

Budapest. Az Irodalmi Újság mai számában közli a Magyar Írószövetség döntését. Ebben az írók a Magyarországi Kommunista Párt kebelén belüli megtisztulást, új vezetőséget, valamint azt követelik, hogy a Kommunista Párt a jövő évre kitűzött általános választások előtt tartson rendkívüli kongresszust.

Budapest. A Minisztertanács megszüntette a Magyarországon akkreditált külföldi diplomaták utazási korlátozását. A diplomaták utazására ezentúl a magyar állampolgárokra vonatkozó szabály érvényesül.

Budapest. A Magyar Tudományos Akadémia elnöksége visszaállította Nagy Imre akadémiai rendes tagságát. Az Akadémia elnöksége meleg hangon üdvözölte Nagy Imrét visszatérése alkalmából.

Washington. Az Atlanti Szervezet Katonai Bizottsága befejezte a zárt ajtók mögött folyó kétnapos tanácskozását. A Katonai Bizottság javaslatait az Atlanti Tanács elé terjesztik, amely decemberben ül össze Párizsban. A javaslatokból semmit sem hoztak nyilvánosságra.

London. Selwyn Lloyd külügyminiszter megerősítette, hogy Nagy-Britannia hajlandó felvenni a tárgyalást Egyiptommal a szuezi kérdésben, amint Egyiptom a csatornát használó nemzetek szövetségének olyan garanciákat javasol, amelyek legalábbis annyira hatékonyak, hogy azt a 18, közvetlenül érdekelt nemzet első tervezetében kifejtette. Selwyn Lloyd hozzáfűzte, hogy tudomása szerint a francia kormánynak ugyanaz az álláspontja.

Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb éjszakai különadásunk keretében 0:50 perckor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a szabad Magyarország hangja.

Információk

Adásba került1956-10-20 23:00
Hossz0:10:01
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3