21:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 21:00 ● 09:44

00:00 00:00

A műsor leirata

Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 21 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten ma este közleményt adtak ki, amely szerint a kormány a nap folyamán három szóbeli jegyzéket intézett a Szovjetunió budapesti nagykövetéhez. Az első jegyzékben a kormány megállapítja, hogy minden erőfeszítést megtett a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok visszarendelésére. Lépései azonban hiábavalóknak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előrenyomulásukat, több egység pedig Budapest köré vonult fel. Mindennek következtében a magyar kormány november elsején felmondta a Varsói Szerződést. A jegyzék ezután hangsúlyozza, hogy a magyar-szovjet viszonynak a magyar semlegesség tiszteletben tartásán, valamint a teljes egyenjogúság, a szuverenitás, valamint az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elvén kell alapulnia. A magyar kormány ennek érdekében javasolja, hogy ezeknek az elveknek az alapján induljanak meg azonnal tárgyalások a két kormány megbízottai között, a Varsói Szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel az országban állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. A kormány ezekre a tárgyalásokra kijelölte delegációját: Losonczy Géza, Kővágó József, Márton András, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos személyében.
A magyar kormány által a budapesti szovjet nagykövethez intézett második szóbeli jegyzék a Varsói Szerződés felmondásának és a szovjet csapatok kivonásának katonai vonatkozásával foglalkozik. Azt javasolja, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság még ma, november másodikán kezdje meg munkáját a budapesti országgyűlés épületében. A vegyes bizottság magyar tagjait a kormány Erdei Ferenc államminiszter, valamint három katona, Maléter Pál, Kovács István és Szücs Miklós személyében jelölte meg. A harmadik jegyzék ismét tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulatai ellen. A jegyzék megállapítja, hogy nemcsak az elmúlt napok alatt, hanem november 2-án, vagyis ma is újabb szovjet egységek lépték át a határt. A szovjet csapatok benyomulásuk során birtokba vettek vasútvonalakat és vasúti állomásokat. Ugyanakkor Nyugat-Magyarország területén is keletről nyugat felé szovjet csapatmozdulatok tapasztalhatók. A magyar tiltakozó jegyzék bejelenti, hogy a kormány szükségesnek tartotta a Magyarország ellen irányuló lépésekről a Budapesten akkreditált külképviseletek vezetőit újból tájékoztatni. A kormány egyben felhívta a Biztonsági Tanács figyelmét az újabb fejleményekre - mondja a budapesti szovjet nagykövethez a mai nap folyamán intézett harmadik jegyzék.

A kormány egyidejűleg táviratban értesítette Hammarskjöld ENSZ főtitkárt a magyarországi helyzetről. A tegnap küldött távirat tartalmára hivatkozva kiegészítőleg közli a világszervezet főtitkárával az új szovjet csapatmozdulatokat. Tájékoztatja a főtitkárt arról, hogy a kormány megállapításait a budapesti szovjet nagykövetségnek és a magyar fővárosba akkreditált külképviseleteknek tudomására hozta. A Hammarskjöldhöz intézett üzenet megállapítja, hogy a magyar kormány a szovjet katonai intézkedéseket Magyarország ellen irányuló lépéseknek tekinti. A kormány konkrét javaslatokat tett a szovjet kormánynak a csapatok visszavonására - mondja a Hammarskjöldhöz intézett üzenet, valamint a varsói egyezmény felmondásának végrehajtására. A magyar kormány felkérte Hammarskjöldöt, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére, és arra, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa a szovjet és a magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.

Estig még bizonytalan volt, hogy az ENSZ rendkívüli közgyűlése, amely ma délelőtt a közel-keleti helyzettel foglalkozott, haladék nélkül rátér-e a magyar ügy tárgyalására. A kérdésben ügyrendi nehézségek mutatkoztak, mivel a magyarországi helyzet a Biztonsági Tanács napirendjén is szerepel. Az olasz ENSZ delegátus kezdeményezte, hogy a közgyűlés azonnal foglalkozzék a magyar semlegesség ügyében beérkezett budapesti kérdéssel. A közgyűlésen Dulles amerikai külügyminiszter az olasz kezdeményezést teljes támogatásáról biztosította.
E percben kaptuk a hírt, hogy a világszervezet Biztonsági Tanácsa magyar idő szerint ma este 11 órakor összeül, hogy foglalkozzék a magyarországi helyzettel.

Ma este közölték Bécsben, hogy Kéthly Annát, az újjá alakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnökét úton Budapest felé, szovjet harckocsik feltartóztatták és Kéthly Annának vissza kellett fordulnia. Kéthly, Strasser osztrák szocialista képviselő társaságában volt úton a magyar főváros felé, amikor estefelé Magyaróvárnál az oroszok feltartóztatták és megtiltották, hogy folytassa útját. Kéthly Anna és Strasser kénytelen volt Bécsbe visszatérni. A bécsi jelentés a hírhez hozzáfűzi, hogy az osztrák határtól mintegy tíz kilométerre keletre is állomásoznak szovjet harckocsik.

Mindszenty hercegprímás ma fogadta a nemzetközi sajtó képviselőit, akiknek nyilatkozott a magyarországi helyzetről. Egy amerikai újságíró ma este a bíboros külön nyilatkozatát ismertette. A hercegprímás kijelentette többek között, hogy Magyarország eddig a világ, főleg pedig a nagyhatalmak részéről csak rossz bánásmódban részesült. Kifejezte reményét, hogy most, amikor a magyar nemzet megremegtette a világot kommunistaellenes forradalmával, az ügyek másképp fognak alakulni. Amit senki sem mert megtenni, még a nagyhatalmak sem, azt az egyedülálló kis Magyarország megtette. A magyar nép most azt várja a világtól, főleg pedig a nagyhatalmaktól, amelyeknek feladata lenne ennek intézése, hogy cselekedjék. A végeredménynek annak kell lennie, hogy a világ igazságot szolgáltasson Magyarországnak. A hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, hogy támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben, és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban.

XII. Pius pápa ma személyes megbízottját küldte Budapestre, hogy ott a bíborossal megbeszélje annak a segélynek az ügyét, amelyet a Vatikán Magyarországra küldeni kíván.
Ordas Lajos, a déli evangélikus egyházkerület püspöke ma a rádióban kegyelettel emlékezett meg mindazokról, akik a szabadságharcban életüket áldozták. Ordas Lajos ezután az ifjúsághoz szólott, majd kijelentette, hogy az evangélikusok azonosítják magukat a nép szabadságharcával. Külföldön élő hittestvéreihez is szólott. "Kérlek titeket" - mondotta -, "hogy minden tőletek telő segítséget adjatok meg ahhoz, hogy hazánk semlegessége elismertessék, és így megtalálhassuk jövendőnk útját." Végül adakozásra szólította fel a külföldi evangélikusokat.
Ugyanakkor a Nemzetközi Vöröskereszt küldöttsége megérkezett a magyar fővárosba, hogy átvegye a Budapestre érkezett külföldi gyógyszer- és élelmiszerküldemények szétosztásának feladatát.

Az Amerika-közi Szakszervezetek Szövetsége, amelynek székhelye Mexikóban van, tiltakozott a szovjet csapatok kegyetlen és embertelen beavatkozása ellen Magyarországon. A szövetség felszólította az amerikai kontinens demokratikus munkás szervezeteit, hogy fejezzék ki szolidaritásukat és együttérzésüket Magyarország dolgozó népe iránt, sürgessék a szovjet csapatok visszavonását Magyarországról, és szólítsák fel kormányaikat, hogy forduljanak az ENSZ Biztonsági Tanácsához, és kérjék annak haladéktalan közbelépését.

Pineau francia külügyminiszter a francia fővárosból ma repülőgépen Londonba érkezett, és ott megbeszélést folytatott a brit kormány tagjaival, az Egyiptom ellen irányuló további katonai műveletekről. A francia külügyminiszter ma este Eden brit miniszterelnökkel tárgyal.
A brit konzervatív párt parlamenti csoportjának vezetője az alsóház mai ülésén bejelentette, hogy Eden miniszterelnök holnap nyilatkozik az ENSZ-nek Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez intézett felhívásáról és Egyiptom ellen indított támadás beszüntetéséről.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 22 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 21:00
Hossz0:09:44
Cím21:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3