22:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 22:00 ● 10:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 22 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A Szabad Győr Rádiója ma esti adásában a budapesti rádió közlésével ellentétben bejelentette, hogy a főváros lakossága még mindig fegyverrel kezében harcol szabadsága kivívásáért. A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai, tatai és miskolci munkástanács azt a határozatot hozta, hogy addig nem termelnek szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonták. A munkástanács az összes bányászokat sztrájkra hívta fel, a független, szabad Magyarország kivívása érdekében.

A Győr megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy félreérthetetlenül és ténylegesen szüntesse be a harcot, és ezt rádión közölje az ország népével. A Dunántúl népe egységesen áll Budapest lakossága mellett. A Győri Nemzeti Tanács, mint az egyik nyugati hírügynökség jelenti, igyekszik összehangolni a különböző vidéki városokban megalakult forradalmi tanácsok működését. A tudósító beszámol arról a jelenetről, amely a Győri Nemzeti Tanács épülete előtt lezajlott, amikor a munkások tudomására jutott, hogy Nagy Imre megalakította a Hazafias Népfront kormányát. A munkástömegek izgatottan fogadták a hírt, és csak akkor nyugodtak meg, amikor a Győri Tanács szóvivője közölte velük, hogy a tanács nem hajlandó tárgyalni a régi rendszerhez tartozó kommunistákkal. A tömeg a szabadságot éltette és nyugatbarát jelszavakat hangoztatott. A nyugati tudósító szerint a Tatán állomásozó hét magyar hadosztály a szabadságharcosok pártján áll.

A miskolci és nyíregyházi munkástanács a Miskolci Rádióban közleményt ismertetett. A Borsod megyei munkásság és diákság a közleményben követeli a szovjet csapatoknak nem csak Budapest területéről, és nem csak saját támaszpontjaikra való azonnali visszavonását, hanem az ország területének haladéktalan elhagyását is. Ezen kívül azt kívánják, hogy a kormányból minden, a Rákosi-rendszert kiszolgált talpnyaló és kompromittált minisztert távolítsanak el.

A Miskolci Rádió a délután folyamán bejelentette, hogy ma temették el Miskolc halottait. Azokat a fiatalokat, akik az igazságért és jobb jövőért adták életüket. A bemondó tetemre hívta Rákosit és Gerőt és őket tette felelőssé az áldozatok haláláért.

Ma délután közölték, hogy Bebrits Lajos közlekedésügyi és postaügyi miniszter lemondott. Bebrits ellen a forradalmárok részéről több kifogás hangzott el.

Bécsből érkező hír szerint a budapesti kormány bécsi követségének személyzete átállt a szabadságharcosok oldalára. A követség épületére felhúzták a nemzeti színű zászlót.

A budapesti kormány hágai követségének épületét ismeretlen tettesek ma festékkel és kátránnyal bemázolták. A követségi épület őrizetét most megerősítették.

A segítség a világ minden részéből özönlik Magyarország felé. Az angol légierő 21 gépe 25 ezer font értékben 700 mázsa élelmiszert és gyógyszert szállított egy nyugat-németországi támaszpontról Bécsbe. A Nyugatnémet Vöröskereszt 15 teherautót, köztük 4 betegszállító kocsit indított útnak Münchenből a magyar határra. A gépkocsikon nagyszámú vöröskeresztes személyzet utazik Magyarországra. Egy holland repülőgép kétezer egység vérplazmát szállított Magyarországra. Hollandia egyébként egy nagyobb orvos csoportot akar küldeni. Svájcból ugyancsak egy repülőgép szállított gyógyszereket Budapestre. A svájci pilóta a Ferihegyi repülőtéren szállt le. Egy olasz személyszállítógép ma ugyancsak Bécsbe érkezett, fedélzetén gyógyszerekkel. A Szentatya elrendelte, hogy azonnal indítsanak útnak négy vagyon élelmiszert és gyógyszert Magyarországra. Torinóból egy mozgó kórház indul a határra.

A Nemzetközi Segélybizottság, egy amerikai magánszervezet nagyarányú akcióra készül a magyar nép megsegítésére. Svédországban a Vöröskereszt és a Segítsd a Gyermeket Szervezet gyűjtést indított a magyar nép támogatására. A két szervezethez egy nap alatt 2 millió svéd korona, vagyis 250 ezer dollár érték futott be.

Moszkvából jelentik. Sepilov külügyminiszter kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a magyar főváros felkelői leteszik a fegyvert. Sepilov nem volt hajlandó arról nyilatkozni, hogy a szovjet csapatok teljesen elhagyják-e Magyarországot, amint azt Nagy Imre több nyilatkozatában kilátásba helyezte. Zsukov, szovjet hadügyminiszter hangoztatta, hogy a szovjet csapatok kivonása magyar területről olyan kérdés, amelyben csak a varsói paktum tagállamai hozhatnak döntést, közös megegyezés alapján.

London. Selwyn-Lloyd angol külügyminiszter az angol alsóházban részletesen beszámolt a magyarországi helyzetről. Selwyn-Lloyd mindenekelőtt megbélyegezte a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok és a titkosrendőrség magatartását, hangoztatván, hogy ezek a kötelékek határtalan kíméletlenséggel léptek fel a magyar nép ellen. A magyarság azonban nem tört meg, és úgy látszik, hogy a népnek az ország nagy területén sikerült kezébe ragadni az ellenőrzést. A brit kormány - mondotta emelt hangon Selwyn-Lloyd - és maga a brit nép a legmélyebb rokonszenvvel és csodálattal követi a magyar nép hősi küzdelmét.
Az angol külügyminiszter ezután azzal a kérdéssel foglalkozott, milyen jogalapja van a szovjet csapatoknak a Magyarországon való állomásozásra. Rámutatott arra, hogy a budapesti kormány szerint a szovjet csapatok a Varsói Szerződés értelmében tartózkodnak az országban. A Varsói Szerződés azonban semmiképpen sem írja elő, hogy ezek a szovjet csapatok a magyar lakosság ellen is bevethetők, és hogy a magyar nép felkelésének elnyomására további szovjet csapatok vezényelhetők az országba. Erre a szovjet magatartásra a Varsói Szerződés semmiféle jogalapot nem nyújt - mondotta az angol alsóházban Selwyn-Lloyd külügyminiszter. Az angol külügyminiszter a továbbiakban utalt arra, hogy mozgósítani kell a világközvéleményt, és ezzel kell rákényszeríteni a Szovjetuniót az ésszerű magatartásra Magyarországon. Az angol külügyminiszter szerint még korai lenne nyilatkozni a Biztonsági Tanács további tevékenységéről a magyar ügyben.

Beamish konzervatív képviselő kijelentette, hogy a magyar békeszerződésben külön biztosítékok foglaltatnak a szabad választásokra és az emberi jogok betartására. A képviselő felszólította az angol kormányt, lépjen érintkezésbe az Egyesült Államokkal és a Szovjetunióval a magyar békeszerződésben foglalt ígéretek betartása érdekében. Az angol külügyminiszter a vita végén hangoztatta, hogy a brit kormány tovább foglalkozik a magyar kérdéssel. Nagy-Britannia reméli, hogy az események a szabad véleménynyilvánításához vezetnek Magyarországon.

Gaitskell, a brit munkáspárti ellenzék vezére kijelentette, hogy Anglia népét mélyen megrendítette a szovjet harckocsik és csapatok bevetése fegyvertelen magyar tömegek ellen. Az angol nép a legmélyebb rokonszenvvel tekint mindazok felé, akik a harcokban megsebesültek. Gaitskell az angol alsóház összes pártjainak lelkes éljenzése közben emelt hangon jelentette ki, hogy az angol nép nevében csodálattal adózik a magyar nép bátorságának. Egy egész nemzet harcban áll, hogy kivívja függetlenségét és politikai jogait. Az angol munkáspárt vezére végül annak a reményének adott kifejezést, hogy a szovjet csapatok gyorsan kivonulnak Magyarországról.

Párizs. A Force Ouvriére elnevezésű francia szocialista szakszervezeti szövetség felhívta tagjait, hogy a Szovjetunió párizsi nagykövetsége előtt tartsanak tömeggyűlést, és ezen juttassák kifejezésre felháborodásukat a szovjet csapatoknak magyarországi beavatkozása miatt.

Jeruzsálem. Az izraeli hadsereg átlépte az egyiptomi határt, és több mint száz kilométer mélységben behatolt az országba.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 22:00
Hossz0:10:18
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3