12:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 12:00 ● 09:09

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
A pontos idő 12 óra. Híreket mondunk.

A Rákóczi adó ma tíz óra harmincöt perckor jelentette, hogy a hajnali órákban a szovjet csapatok három irányból támadást intéztek Dunapentele ellen. Előzetesen a dunaföldvári szovjet parancsnok fegyverletételre hívta fel a várost. Dunapentele katonai parancsnoka kijelentette, hogy a város az utolsó emberig védik. A Rákóczi adó kötszer, gyógyszer- és élelmiszersegítséget kért. A rádió megismételte azt a felhívását, hogy Dunapentelét nyilvánítsák Nemzetközi Vöröskereszt központnak és kérik, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a tűzszünetet és az idegen csapatok kivonását. Nyugaton felfogott rádiójelentések szerint, Budapesten még az esti órákban is heves harcok folytak. A szovjet csapatok harckocsikból és tüzérséggel lőtték a Ferencvárost, valamint Kőbányát. Különösen heves harcokat jelentettek a kőbányai serfőzdéből. A határról érkezett jelentések szerint, a hegyeshalmi határőrs épülete továbbra is a szabadságharcosok kezén van. Az ellenállást ezen a ponton egy észak-magyarországi bányász vezeti. A szovjet csapatok parancsnoka tízpercenként szólítja fel megadásra az épület védőit, és azzal fenyegetőzik, hogy a földdel teszi egyenlővé Hegyeshalom községét, ha a védők nem adják meg magukat. A szabadságharcosok azt válaszolták, hogy utolsó csepp vérükig harcolnak.

Tegnap, a késő esti órákban osztrák vöröskeresztes orvosok és tisztviselők érkeztek osztrák földre. Ezek az orvosok és tisztviselők vasárnap este még Pesten voltak. Hétfőn a szovjet csapatok megakadályozta útjuk folytatását. A csoport minden egyes tagját megmotozták, fegyverek után kutattak, fasisztáknak, provokatőröknek, kémeknek nevezték őket. A csoport egyik tagja elmondotta, hogy a szovjet parancsnokság Magyaróváron rendeletet adott ki a munkásoknak, hogy vegyék fel azonnal a munkát. A dolgozók a felszólításnak nem tettek eleget. Azt válaszolták, hogy csak akkor térnek vissza munkahelyükre, ha a szovjet csapatokat kivonják az országból.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma este 21 órakor összeül, hogy újból foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A rendkívüli közgyűlés előzőleg megvizsgálja a közel-keleti helyzetben beállott legújabb fejleményeket.
A Pax Romana felhívást intézett a világ valamennyi katolikus szervezetéhez. Ebben hangsúlyozza, hogy a világ civilizált népei körében mérhetetlen megdöbbenést kelt a szovjet hadsereg magyarországi fellépése. A Pax Romana minden erejével arra törekszik, hogy a Szovjetuniót a világközvélemény bírósága elé állítsa, és hogy megszervezze a bojkottot a Szovjetunióval szemben, ha Moszkva nem hajlandó azonnal beszüntetni a harcot Magyarországon, és nem vonja ki csapatait. A Pax Romana Eisenhower elnökhöz fordult. Arra kérte, tegyen meg mindent a magyar nép életének és jogainak megmentésére, és akadályozza meg egy ezeréves nemzet brutális gyilkolását. Forduljon Eisenhower elnök a szövetséges hadak egykori parancsnoka a szovjet katonákhoz, hogy tagadják meg ártatlan emberek lemészárlását.

A francia kormány szóvivője kijelentette, hogy Franciaország semmi körülmények között sem ismeri el Kádár szovjetbérenc kormányát. A francia kormány és az egész francia közvélemény növekvő felháborodással fogadja a szovjet csapatok magyarországi gaztetteiről érkező híreket - mondotta a francia szóvivő. A mai napon minden francia gyárban 15 percre megáll a munka, és a francia dolgozók a magyar szabadságharc mártírjaira emlékeznek.

A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége felszólította a világ munkásságát, hogy csütörtökön délelőtt öt perces tiltakozó sztrájkkal adjon kifejezést megvetésének a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt. A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége 117 szakszervezethez küldötte el ajánlását a csütörtöki tiltakozó sztrájkra.

Amerika népe újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower fölényes győzelmet aratott ellenfele, Stevenson, a Demokrata Párt elnökjelöltje felett. A szavazatok megszámlálása még tart. Eisenhower azonban máris megszerezte az elektorok abszolút többségét. Az eddig megszámlált szavazatokból Eisenhowerre több mint 23 millió, Stenvensonre több mint 17 millió esett. Eisenhower többséget kapott, vagy vezet 41 államban, Stevenson 7 államban. Az eddigi részeredményekből még nem lehet megállapítani, hogy a törvényhozásban a Köztársasági Párt, vagy a Demokrata Párt szerzi-e meg a többséget. Politikai vezetők az eddigi eredményekből arra következtetnek, hogy mind a Szenátusban, mind a képviselőházban a demokraták kerekednek felül. Stevenson táviratot intézett Eisenhowerhez. Meleg hangon gratulált az elnöknek újbóli megválasztásához, és teljes sikert kíván neki abban a nehéz munkában, amely az elkövetkezendő években az elnökre vár. Stevenson, választóihoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy nincs keserűség szívében a vereség miatt. Kemény pártharcok előzték meg ezt a választást - mondotta de most, amikor a magyar eseményeket látjuk, külön hálát adunk az Istennek, hogy Amerikában vannak pártok, ezek szabadon harcolhatnak egymással, és él a demokrácia. Ez pedig mérhetetlenül fontosabb, mint az, hogy győz-e az egyik politikai párt, vagy vereséget szenved a választásokon. Eisenhower elnök választóihoz intézett beszédében köszönetet mondott bizalmukért. Hangsúlyozta, hogy a leadott szavazatok nem az ő személyének, hanem elsősorban azoknak az elveknek és ideáloknak szólnak, amelyek megvalósításáért az elmúlt négy évben dolgozott.

Az angol és a francia kormány utasította egyiptomi csapatait, hogy éjfélig szüntessék be a harcot, ha nem éri őket újabb támadás az egyiptomi haderő részéről. Az angol és a francia kormány erről értesítette Hammarskjöldöt, az ENSZ főtitkárát. A két kormány bejelentette azt is, hogy beszünteti hadműveleteit a szuezi övezetben, ha megfelelő nemzetközi rendőri erőt küld ki az ENSZ erre a területre.

Eden miniszterelnök az angol alsóházban kedden délután ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését. Egyúttal ismertette azt a választ is, amelyet Bulganyin fenyegető hangú levelére küldött. Hangoztatta, hogy az angol kormány eredetileg válasz nélkül akarta visszaküldeni a szovjet miniszterelnök levelét. Tekintettel azonban a helyzet súlyosságára, a brit kormány máris néhány megjegyzést fűz a szovjet miniszterelnök felszólításához. Eden rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos egyiptomi barbár magatartásáról szóló szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok úgynevezett hadműveleteket folytatnak Magyarországon. Az angol és a francia haderő által okozott egyiptomi veszteségek aligha hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel. A világ jól tudja, hogy a szovjet csapatok az elmúlt három napon kegyetlenül letörték a magyar nép nemzeti megmozdulását, amelynek célja az ország függetlenségének kiharcolása volt. A magyar nép a semlegesség kinyilvánításával bebizonyította azt is, hogy ez a mozgalom nem jelent fenyegetést a Szovjetunió biztonságára. Ebben a helyzetben visszataszító a szovjet kormány vádaskodása Anglia ellen. Az ENSZ felkérte a szovjet kormányt - mondotta Eden -, hogy vessen véget a magyar nép elleni szovjet támadásnak, vonja vissza csapatait Magyarország területéről, és járuljon hozzá, hogy ENSZ megfigyelők megkezdhessék működésüket Magyarországon. A világ a szovjet válaszból ítéli majd meg, hogy mennyire őszinték azok a vádak, amelyeket a Szovjetunió az angol kormány ellen emelt - mondotta Eden, brit miniszterelnök.

Mollet francia miniszterelnök Bulganyinhoz intézett válaszlevelében kételkedését fejezte ki, hogy a Szovjetuniónak jogában lenne sajnálkozását kifejezni az egyiptomi vérontás miatt, amikor ugyanaz a Szovjetunió az ártatlanok ezreit gyilkolja le Magyarországon. A francia miniszterelnök figyelmeztette a szovjet kormányt, ha őszintén tiszteletben kívánja tartani az ENSZ tekintélyét, akkor szüntesse be az ENSZ határozatának megfelelően katonai akcióját Magyarországon, amely az emberiesség, az igazság és a jog rendelkezéseit lábbal tapossa. Mollet miniszterelnök végzetül azt a meggyőződését fejezte ki, hogy az események Egyiptomban egész más fordulatot vettek volna, ha a Szovjetunió mérséklő befolyást gyakorolt volna a kairói kormányra.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 12:00
Hossz0:09:09
Cím12:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3