15:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 15:00 ● 10:02

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap úgy határozott, hogy tárgyalás alá veszi a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. Kilenc ország képviselője szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslata mellett. A javaslat ellen csak a Szovjetunió foglalt állást, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól. A szovjet küldött az öt és fél órás ülésen a nyugati nagyhatalmakat vádolta a magyar ügyekbe való beavatkozással, és arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány kérte a szovjet csapatok segítségét az ellenforradalmi erőkkel szemben. Az amerikai, angol és francia ENSZ küldött visszautasította a szovjet nyilatkozatot, és a legélesebb formában elítélte a Szovjetunió katonai lépéseit.

Hasonló értelemben szólaltak fel a többi küldöttek is. A tárgyalásokat tegnap este felfüggesztették, a legközelebbi ülés időpontját még nem közölték.
Közben megindultak a magántárgyalások a Biztonsági Tanács tagjai között a következő lépések megbeszélésére. A nyugati ENSZ delegációk körében megelégedéssel fogadták a Biztonsági Tanács tegnapi vitáját. Rámutatnak arra, hogy a Szovjetuniónak nem sikerült a Tanács egyetlen tagját sem maga mellé állítani. 11 hatalom közül 9 pedig a leghatározottabb formában a magyar nép mellett foglalt állást. Jugoszlávia, ha nem is szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslata mellett, nem is állt a szovjet küldött mellé, és a jugoszláv ENSZ-delegátus bejelentette, hogy helyteleníti a fegyveres erőszak alkalmazását egy állam belügyi problémáinak elintézésére.

Az ENSZ köreiben rámutatnak arra, hogy éles ellentét mutatkozik Szoboljev szovjet delegátusnak az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén mondott beszéde, és a budapesti kormány kijelentései között. Szoboljev fasiszta ellenforradalomnak nevezi a magyar nemzet felkelését, míg a budapesti kormány már elismerte, hogy egy átfogó, demokratikus célokat követő megoldásról van szó. Az ENSZ megfigyelő véleménye szerint a világközvélemény ritkán mutatkozott meg ilyen erőteljesen egy elnyomott nemzet szabadságtörekvése mellett, mint most, és ennek hatása elől a Szovjetunió sem térhet ki.

Időközben újabb és újabb nyilatkozatok hangzanak el a magyarországi helyzettel kapcsolatban. Dulles amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy kormányát a legközelebbről érinti a kommunista kormány ellen fellázadt magyar nép szenvedése. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok a legerőteljesebben folytatja akcióját a helyzet rendezésére. Eden brit miniszterelnök kijelentette, hogy az angol nép együttérzéssel és csodálattal figyeli a magyar nép szabadságharcát.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymás után érkeznek be a tagállamok jegyékei, amelyben tiltakoznak a Szovjetunió magyarországi eljárása ellen. Az osztrák kormány közölte Hammarskjöld ENSZ-főtitkárral, hogy tegnap jegyzéket intézett a szovjet kormányhoz, amelyben a magyarországi katonai akciók és a vérontás beszüntetését kérte. Ausztria a helyzet normalizálását kívánja, a nemzet szabadságának és emberi jogainak helyreállítását sürgeti az európai béke megszilárdítása érdekében – írta a szovjet kormányhoz intézett jegyzékében az osztrák kormány.

Táviratot intézett az ENSZ-hez a török, az argentin, a Fülöp-szigeti, thaiföldi, az olasz, ír és spanyol kormány is. Valamennyien helyesléssel fogadják, hogy a Biztonsági Tanács elé került a magyarországi szovjet beavatkozás ügye. A felsorolt államok teljes együttérzésükről biztosítják a magyar nemzetet, és Magyarország szabadságának visszaállítását sürgetik.

Brüsszelből a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének főtitkára a következő táviratot küldte az Egyesült Nemzetek Szervezetének. "A szövetségbe tömörült dolgozók nevében tiltakozom a Magyarország ellen intézett nyilvánvaló szovjet támadás ellen. A hős magyar nép csupán a szabadságáért küzd. Felhívom a Biztonsági Tanácsot, hogy kövessen el mindent annak érdekében, hogy a szovjet csapatok haladéktalanul hagyják el Magyarországot. Szilárdan hiszem, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének döntése segítségére lesz a magyar népnek abban, hogy szabad választásokat tarthasson, és megvalósíthassa teljes mértékben az emberi és munkajogokat."

Budapesten ma reggel egyes kerületekben még mindig folytak a harcok. A budapesti kormány bejelentette ugyan, hogy a szovjet csapatok megkezdték kivonulásukat Budapestről, de a fővárosban tartózkodó külföldi újságírók közlik, hogy szovjet harckocsik tartják megszállva a hidakat és a város több pontját, és szovjet csapatok támadják az egyik kaszárnyát, amelyben több ezer munkás, katona és diák sáncolta el magát, és hősiesen küzd a támadók ellen.

Dunántúli jelentések szerint a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit. Kiszélesítették állásaikat a szombathelyi térségben, tovább erősödtek a Kecskemét-Kiskunhalas-Szeged körzetben, ahol további magyar hadosztályok álltak át a felkelőkhöz.

Egy nyugati újságíró, akinek alkalma volt beszélni a szabadságharcosokkal, jelentésében beszámol arról, hogy a szabadságharcosok gyanakvással és fenntartással fogadják a budapesti kormánynak azokat a jelentéseit, amelyek a szovjet haderő Magyarországról való kivonásáról szólnak. Rámutatnak arra is, hogy bár Nagy Imre kormánya több tekintetben meghajolt a felkelők kívánságai előtt, és különböző reformokat ígért, máig sem jelentette ki, hogy hozzájárul a szabad választások megtartásához. A szovjet csapatok kivonásával kapcsolatban tett ígéretekre az angol tudósító szerint a felkelők válasza egyöntetűen az volt: "akkor hisszük, amikor látjuk".

Howard, angol újságíró Győrben részt vett egy tömeggyűlésen, ahol több mint tízezer ember jött össze, hogy meghallgassa az ifjúság szónokait. A szónokok a tízezres tömeg lelkes éljenzése között hangsúlyozták, hogy függetlenül attól, mit határoznak és mit követelnek a nemzeti bizottságok, a fiatalság folytatja a harcot, amíg az ország megszabadul a szovjet igától, amíg a kommunista párt zsarnok uralma megszűnik az ország felett, amíg azok, akik 11 éves nyomorúságba döntötték az országot, eltűnnek, és amíg valóban szabad, titkos választásokat rendelnek el az országban az Egyesült Nemzetek felügyelete alatt. Egyetlen szó sem hangzott el a győri ifjúság programja ellen, és senki sem állt fel, hogy az úgynevezett nemzeti kommunista programot terjessze a tömeg elé.

A mosonmagyaróvári és hegyeshalmi szabadságharcosok közös kiáltványt adtak ki. Ebben követelik a szabad, demokratikus választásokat az ENSZ felügyelete mellett. A végleges kormány megalakulásáig kérik, hogy az ENSZ vállalja Magyarország külső és belső biztonságát. Adjanak szabad szervezkedési jogot minden demokratikus pártnak. Biztosítsák a sajtó- és gyülekezési szabadságot, a munkásság szabad szervezkedését, a paraszt-érdekvédelmi szervek helyreállítását, engedjék vissza lakóhelyükre a deportáltakat, oszlassák fel a kolhozokat és juttassák a földbirtokot a paraszt kezére, szüntessék meg az osztálykülönbségeket, orvosolják az egyházak sérelmét, számolják fel azonnal a titkosrendőrséget, intézkedjenek az iránt, hogy a szovjet megszállók azonnali hatállyal kivonuljanak az országból.

Varsó. Hivatalosan bejelentették, hogy Wyszynski bíboros visszatért a lengyel fővárosba, és átvette prímási hivatalát. Ben, a Monde munkatársának értesülése szerint Wyszynski bíboros szabadlábra helyezését tárgyalások előzték meg, a jelenlegi lengyel kormány képviselői és a bíboros között. A lengyel egyház fejét az elmúlt két esztendőben egy kárpáti kolostorban tartották fogva. Az elmúlt héten a kérelmek tízezrei érkeztek a varsói kormányhoz a bíboros haladéktalan szabadlábra helyezése érdekében. Wyszynski bíboros Varsóba érkezésével egy időben Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a lengyel hadsereg eddigi parancsnoka szabadságra ment. Lengyel politikai körökben kijelentették, hogy Rokosszovszkij nem tér többé vissza eddigi tisztségeibe.

Gomulka a lengyel kommunista párt nevében nyilatkozatot adott ki, amelyben Nagy Imre programjának elfogadását és a vérontás beszüntetését ajánlja a magyar népnek.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-29 15:00
Hossz0:10:02
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3