08:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 27. 8:00 ● 10:15

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 8 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten tegnap a késő estig tovább folytak a harcok. Szemtanúk szerint a város külső képe az ostrom napjaira emlékeztetett. Bécsbe érkezett utasok szerint a legsúlyosabb harcok Csepelen folytak. A szovjet tüzérség ágyúval lőtte Csepelt, de a tüntető munkásokat nem tudta szétszórni. A vidékről mind egyre több hír érkezik arról, hogy a szabadságharc átterjedt az ország minden részére. Magyaróvárott nagy tömegek tüntettek és a szovjet harckocsik tüzelni kezdtek a fegyvertelen tüntetőkre. A támadásnak valószínűleg sok halálos és sebesült áldozata van. Magyar orvosok a határon kötszert és orvosságot kaptak az osztrák hatóságoktól. Harcokat jelentettek Komáromból, Győrből, Szolnokról és az ország sok más városából. Miskolcon munkásbizottság vette át a vezetést. A miskolci dolgozók a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követelték az országból, továbbá új kormány megalakítását és a munkásság sztrájkjogának biztosítását. Bécsbe érkezett utasok szerint a szabadságharcosok az ország jelentős területeit tartják kezükben. Budapesttől az osztrák határig sok szabadságharcos katonát láttak, akik zászlóikból kitépték a szovjet csillagot. Győrött és Pécsett az utasok szerint a szabadságharcosok vannak túlsúlyban. Egy titkos magyar rádióállomás felhívásokat intézett a magyar lakossághoz. A titkos adó a szovjet csapatok azonnali távozását követeli, továbbá szabad választásokat, Mindszenty hercegprímás haladéktalan szabadon bocsátását, az életminimum biztosítását, a földreform végrehajtását és a politikai foglyok szabadon bocsátását. Egy orosz nyelvű titkos rádió rendszeres időkben felhívja a Magyarországra vezényelt szovjet katonákat, ne lőjenek a szabadságukért harcoló magyarokra.
Az osztrák távirati iroda jelentése szerint szabadságharcosok nagyobb erőkkel megszállták a magyar-osztrák határvidéket Hegyeshalom és Magyaróvár környékén.

Bécs. Az osztrák lapok ma is első oldalon foglalkoznak a magyarországi eseményekkel. Kiemelik, hogy a szabadságharcosok tovább küzdenek a szovjet rendszer ellen, és sem fenyegetés, sem ígérgetés nem tudja rávenni őket arra, hogy elhagyják pozícióikat. A lapok fényképfelvételeket is közölnek. Az egyik felvétel azt mutatja, hogy szabadságharcosok kezükbe kerítenek egy szovjet harckocsit, kitűzik rá a magyar zászlót és továbbrobognak vele. Egy másik kép magyar zászlót mutat be, amelynek közepéből ki van vágva a szovjet jelvény. A lapok beszámolnak még arról, hogy a forradalom mennyire kezébe kerítette a vidéket is. Az osztrák lapok a következő címeket adják tudósításaiknak: "Magyarország hősi szabadságharca", "Hatalmát vesztett kommunista kormány a szovjet harckocsik védelme alatt", "A budapesti kormány kétségbeesett segélykiáltásai", "Sztrájkok az egész országban", "Forradalmi tanácsok vették kezükbe a hatalmat a vidéken."

Graf osztrák honvédelmi miniszter kijelentette, hogy osztrák részről minden intézkedés megtörtént, hogy a Magyarországról menekülő esetleges tömeget a határ mentén fogadhassák és továbbirányíthassák. Az osztrák rádió tegnap este megszakította programját, és felhívást közölt az osztrák néphez, hogy pénz- és más segítséggel haladéktalanul siessen a magyar nép segítségére. Az Osztrák Vöröskereszt kötszereket, gyógyszereket, élelmiszert, ruhát és pénzadományokat bocsát a magyar szabadságharcosok rendelkezésére. Bécs érseke felhívta Ausztria népét a magyar nép azonnali támogatására. Helmer osztrák belügyminiszter egy gyűlésen kijelentette, hogy a magyar nép remélhetőleg visszaszerzi szabadságát a most folyó harcokban.

A Trybuna Ludu, a lengyelországi kommunista párt lapja szerint kétségtelen, hogy a magyarországi tüntetéseket a magyar nép legmélyebb vágyai váltották ki. A budapesti vezetők csak késlekedve voltak hajlandók teljesíteni a magyar nép jogos követeléseit. Lengyelország népe, amely szintén nagy megújulások küszöbén áll, a legmélyebb rokonszenvvel és szolidaritással figyeli a magyar nép törekvéseit.

Bécsben a Fogadalmi templomban tegnap délután hatalmas tömeg imádkozott a magyarországi szabadságharcosokért.

Párizs. Az amerikai, angol és a francia kormány haladéktalanul tanácskozásokat kezd a magyar helyzet ENSZ elé terjesztése kérdésében. Pineau francia külügyminiszter kijelentette, hogy a kérdés valószínűleg rövidesen az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül. A nyugati nagyhatalmak vádat kívánnak emelni a Szovjetunió ellen, csapatainak egy független állam belügyeibe való erőszakos beavatkozása miatt. Pineau a továbbiakban rámutatott arra, hogy a Sztálin-mítosz lerombolása vezetett a jelenlegi vasfüggöny mögötti eseményekhez. "Biztosra veszem – mondotta –, hogy ez a folyamat átterjed magára a Szovjetunióra is. Megindultak a dolgok, és az úton nem lehet többé visszafordulni. A Szovjetunió súlyos hibát követett el, amikor parancsot adott tankjainak, hogy letörjék a magyar szabadságharcot."

Strasbourgban az Európa Tanács Parlamentje határozatot hozott, amelyben felhívja a Tanácsban képviselt 16 nemzet kormányát, tegyen lépéseket az Egyesült Nemzetek Szervezeténél a Szovjetunió lengyelországi és magyarországi beavatkozása ellen. A határozat sürgős intézkedésekre kéri a kormányokat, tekintettel a magyarországi és lengyelországi fejleményekre. A határozat hangsúlyozza, hogy az Európa Tanács Közgyűlése örömmel üdvözli a lengyel és a magyar nép bátor kiállását, amellyel félreérthetetlen formában tudomására adták a világnak, hogy hazájuk függetlenségéért és a szabadság győzelméért harcolnak. A határozat végül a szabad választások biztosítását követeli a közép- és kelet-európai államokban. Hangsúlyozza, hogy minden más politikai lépés újabb lázadásokhoz, felkelésekhez vezet majd, amelyet a Szovjetunió sem tud vérbe fojtani.

Róma. Martino olasz külügyminiszter kijelentette a parlamentben, hogy a varsói paktummal nem lehet igazolni a szovjet csapatok beavatkozását Magyarországon. Még ha kérte is a budapesti kormány a szovjet haderő segítségét, akkor is alkotmányellenes a szovjet beavatkozás. Martino külügyminiszter így folytatta: az olasz kormánynak joga és kötelessége, hogy kifejezésre juttassa szolidaritását a brutális szovjet gyilkosok áldozataival szemben. Az olasz képviselők hangosan kiáltozták: "Éljen Magyarország! Éljen Magyarország!" Martino külügyminiszter így fejezte be felszólalását: "az egész olasz nép nevében tiszteletünket, csodálatunkat és rokonszenvünket fejezzük ki a magyar és a lengyel nép iránt. Mélyen fájlaljuk, hogy olyan sokat áldozták életüket a szabadságért és függetlenségért." Fanfani, az olasz Kereszténydemokrata Párt főtitkára kijelentette, hogy az olasz nép a legnagyobb csodálattal figyeli a magyar nép szabadságharcát. "Valamennyien azt reméljük – mondotta –, hogy a hős szabadságharcosok áldozata közelebb hozza a szabadulás óráját a magyar nemzet számára."

Madrid. A spanyol kormány elhatározta, hogy tiltakozik az ENSZ-nél a szovjet csapatok véres beavatkozása ellen Magyarországon. A spanyol kormány megfelelő intézkedést kér az ENSZ-től az ügyben.

Varsó. A lengyel államtanács elhatározta, hogy az általános választásokat 1957. január 28-ára tűzik ki. Gomulka moszkvai útját elhalasztották. Erre a lépésre nyugati sajtótudósítók jelentése szerint a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása miatt került sor. Az elmúlt napon egyébként Lengyelországban is súlyos tüntetésekre került sor. A rendőrség könnyfakasztó bombákkal tudta csak visszatartani Legnicán a tömegeket a szovjet főhadiszállás megostromlásától. Tüntetésekre került sor a szovjet határ mentén fekvő Bialystokban, valamint Gdanskban is. Mindkét helyen a szovjet csapatok jelenléte ellen tiltakoztak. Varsóban tegnap bejelentették, hogy Kaminskit, a lengyel parasztpárt egyik volt vezetőjét rehabilitálták és a legfelsőbb katonai bíróság előtt a Kaminski ellen folyó eljárást beszüntették.

Luxemburg. Pineau francia és Brentano nyugatnémet külügyminiszter ma írja alá Luxemburgban a Saar-megállapodást. Ennek értelmében január 1-jén a Saar-medencét politikailag Nyugat-Németországhoz csatolják.

Rabat. Ben Juszef marokkói szultán újból Mohammed Bekkai volt miniszterelnököt bízta meg az új kormány megalakításával.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-27 8:00
Hossz0:10:15
Cím08:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3