Nemzetközi sajtószemle

1956. november 09. 11:10 ● 07:40

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemlét közvetítünk. Ezúttal az éjszaka folyamán beérkezett ázsiai lapvéleményeket ismertetjük.

A lapok kommentárjai természetesen nem a pillanatnyi helyzetre, hanem általában a Magyarország elleni szovjet merényletre vonatkoznak. Jelentőségük abban áll, hogy épp azoknak a népeknek a reakciójáról adnak képet, amelyeknek a Szovjetunió már évek óta minden elképzelhető módon udvarol. Figyelembe kell venni azt is, hogy ezeknek az ázsiai népeknek - élükön Indiával - igen súlyos szavuk van az Egyesült Nemzetek Szövetségében is. Az ázsiai sajtó legnagyobb része, főként Indiában és Indonéziában a Magyarország elleni szovjet agresszióról írva, kiábrándulásának és méltatlankodásának ad kifejezést. Épp ezek a lapok általában a szovjet politikát mindig a lehető legjobb fényben tüntették fel. Más újságok, amelyek egyébként is bírálni szokták a szoz..., szovjet tetteit, nincsenek meglepve az oroszok kétszínű játékától, és természetesen felháborodásuk sem kisebb, mint az előbb említett lapoké.

Az Indonézia fővárosában, Jakartában megjelenő Indonesia Raya nem tudja megérteni, hogy a kormány miért késlekedik meghozni döntését, és elítélni a Magyarország elleni szovjet agressziót. Indonézia szemében az agresszió mindig csak agresszió, és el kell ítélni tekintet nélkül arra, hogy melyik ország követi el.
Mint tudjuk az ENSZ tegnap esti ülésén Indonézia képviselője már be is jelentette, hogy kormánya ugyancsak a legerélyesebben elítéli a s tegnap esti ülésén Indonézia képviselője már be is jelentette, hogy kormánya ugyancsak a legerélyesebben elítéli a Szovjetuniót.

A Pemandangan nevű indonéziai lap kijelenti, hogy az egész indonéziai nép és Ázsiának, valamint Afrikának minden országa, amelyik a gyarmatosító rendszerek ellen van, és támogatja a demokráciát, Magyarország mögé fog állni.

Az Abadi azt írja, hogy ami Egyiptomban történt, és ez az angol-francia kolonializmus, a legdurvább formájában esetleg elterelheti a világ figyelmét a Lengyelországban és Magyarországon kitört zavargásokról. Ebben a két országban szabadságszerető emberek fegyvert ragadtak uraik, a szovjettől ellenőrzött rendszerek ellen, amelyek épp Moszkva gyarmati hatalmát akarják visszaállítani és fenntartani.

Egy negyedik indonéziai újság a Pedoman, velős rövidséggel kijelenti, Indonéziának minél hamarabb meg kell mutatnia, hogy a magyar nép oldalán áll, és elítéli az orosz agressziót. India sajtója jóformán egyhangúan megbélyegzi a szovjet akciót és visszautasítja azon érveket, amelyekkel Bulganyin megpróbálta megmenteni a gaztettet Nehruhoz intézett válaszában.

A Madrászban megjelenő Hindu szerint, most már világos, hogy egyetlen csatlós államnak sincs meg a lehetősége olyan kormányt választani, amely nem Moszkvából kapja a parancsot. A lap azután a következőket írja:
Az oroszoknak meg kellene gondolniuk, hogy a csatlós államaik belső ügyeibe való fegyveres beavatkozás olyan politika-e, amely hosszabb távon is sikerrel kecsegtet. A kelet-európai országok elnyomott érzései és lázadó szellem előbb-utóbb hatalmas szovjetellenes erővé válhatnak. Emlékezzünk csak arra, hogy Hitler birodalma hasonló helyzet előtt állt rövid élete végén.
A Hindu aztán megjegyzi, hogy az új Kádár-rezsim alapelvei közt szerepel a más ország belső ügyeibe való be nem avatkozás, és a békés együttműködés minden országgal, tekintet nélkül társadalmi rendjére, és kormányformájára. A lap megállapítja, hogy ez keserű irónia, mert a Kádár-kormány pusztán csak egy idegen hatalom fegyveres beavatkozása segítségével jutott uralomra. A Hindu cikke végül arra mutat rá, hogy a desztalinizálási folyamat láncreakciót indított el, amelynek hatása még nem látható előre. De annyit máris meg lehet állapítani ebből a reakció sorozatból, hogy még kommunista országok is nacionalisták.

A Times of India bombayi kiadása nevetségessé teszi Bulganyin ajánlatát, hogy orosz fegyveres erőt küld Egyiptomba az ENSZ égisze alatt. Megállapítja, hogy aligha ajánlhatjuk, mint alkalmas eszközt a válság elintézésére az olyan nagyhatalmi beavatkozást, amelyben részt vesz az a Szovjetunió, amely maga is bűnösnek bizonyult az ENSZ-charta megsértésében Magyarországon. Moszkva nem való arra, hogy épp ő legyen harcos védője a nemzetközi szervezetnek. Nehru miniszterelnök a szovjet magyarországi tetteit az emberi méltóság és szabadság meggyalázásának minősítette, és épp ezért a szovjet elvesztette minden igényjogosultságát, hogy részt vegyen az ENSZ-nek akármelyik elő-ázsiai akciójában - fejezi be cikkét a Times of India.

Az Indian Express azt írja, hogy tekintettel a Magyarország ellen elkövetett szégyenteljes agresszióra, cinikus dolog volt a Szovjetuniótól azt javasolni, hogy bandungi konferencia résztvevő országai üljenek össze az angol agresszió megvitatására. A lap megjegyzi, hogy a bandungi konferencia öt alapelvét a nagyhatalmak fegyveres hatalmával való békés koegzisztencia biztosítására dolgozták ki. A szovjet cinizmusa abban van, hogy épp akkor javasolja a bandungi konferencia nemzeteinek összehívását, amikor ő maga taposta lábbal az alapelveket, amelyek ezeket a nemzeteket összefűzik.

A Times of India delhi-i kiadása vezércikkében azt állapítja meg, hogy a mód, amint Nagy Imre kormányának tagjait elfogták, és helyükbe bábokat ültettek, azt mutatja, Sztálin leckéit épp a Sztálin emlékét pocskondiázók nagyon jól megtanulták.

Pár szemelvény a japán sajtóból: A Szankei Dzidzi rámutat, hogy a Szovjetuniónak nincs joga beavatkozni a közép-keleti helyzetbe, mert ő maga is beavatkozott Magyarország ügyeibe, és az ENSZ ezért el is ítélte.

A Nihon Keizai a Szovjet eljárását Magyarországon a vad gorilláihoz hasonlítja, amely széttép egy végtelen gyermeket:
Ha szemet hunyunk egy ilyen fajta tett fölött, a világ békéjét és rendjét nem lehet fenntartani - írja a japán lap.
A továbbiakban megállapítja a szovjet már előre felkészült arra, hogy egy csapással megsemmisítse a felkelés vezetőségét. Már ez is megmutatja Szovjet-Oroszország igazi arcát.
A Nihon Keizai végül a következőket állapítja meg:
Most bebizonyult, hogy a Kremlben nem Bulganyin, nem is Hruscsov az igazi vezető, hanem Zsukov hadügyminiszter, a Vörös Hadsereg legfőbb vezetője. A genfi szellem és az olvadás szép szavai, amelyekkel a Szovjet újra meg újra olyan szívesen állt elő, nem való másra, mint a szovjet katonai akciók leplezésére.

Végül egy perzsa sajtó vélemény: A teheráni Ettela'át a szovjet akciót nem csak a békés koegzisztencia, de minden erkölcsi alapelv ellen irányulónak minősíti. Többek között a következőket írja:
Oroszország anélkül, hogy hadat üzent volna, nem csak katonai akciót indított az ENSZ egyik tagállama ellen, de azután elfogta annak törvényes kormányát is, és mindennek betetőzéséül megszegte csapatai visszavonására tett ígéretét is. Ez volt a legmegbocsáthatatlanabb bűn. Oroszország nem hirdetheti magát többé a béke harcosának. Most aztán az ENSZ kötelessége, hogy véget vessen a szovjet agressziónak, és megmentse Magyarországot a vörös despotizmustól.

Nemzetközi sajtószemlét hallottak.

Információk

Adásba került1956-11-09 11:10
Hossz0:07:40
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-09 11:10
Műsor letöltése MP3