14:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 14:30 ● 09:20

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. A pontos idő 14 óra 30 perc. Most híreket mondunk.

Egész Ausztria a magyarországi események hatása alatt áll. Bécs környékén tegnap alig akadt kiránduló. A máskor vasárnap nagy forgalmú utak tegnap úgyszólván teljesen üresek voltak. Mindenki a rádiókészüléke mellett ült, hogy figyelemmel kövesse a magyarországi drámai fejlemények alakulását. Ausztriában a vasárnap hajnali támadást előkészítő szovjet taktika lépései közé sorolják azt a vádaskodást, amely a moszkvai és a prágai rádión át elhangzott, hogy Ausztria a magyar szabadságharcosoknak segítséget nyújtott, és ezzel megsértette semlegességét. Raab kancellár tegnap délután mondott rádióbeszédében a leghatározottabban elutasította ezeket az állításokat, amelyeket közönséges hazugságnak minősített. Hangsúlyozta, Ausztria tevékenysége arra korlátozódik, hogy a felebaráti szeretet és a segítőkészség szellemében, mint ahogy arra a Nemzetközi Vöröskereszt is felhívást tett, a magyar nép nagy szenvedésén tőle telhetőleg enyhítsen. A kancellár ugyanakkor felhívta az osztrák sajtó figyelmét, hogy a magyar néppel való teljes együttérzés mellett mindig tartsa szem előtt, hogy Ausztria külpolitikája a semlegesség alapján áll. Ausztriában, ahol a hatóságok mindent mozgósítottak a határon át még ma délelőtt is érkezett menekültek fogadására és megsegítésére, tegnap általános volt az aggodalom, hogy a szovjet páncélosok csapatmozdulataik alatt átléphetik az osztrák határt. Az eddigi jelentések szerint erre sehol sem került sor. A bécsi amerikai nagykövetség ma délben közölte, hogy a budapesti amerikai követség kötelékébe tartozó személyek családtagjai ma délelőtt szerencsésen megérkeztek Ausztriába. Az amerikai asszonyokat és gyermekeket Magyaróvár környékén a szovjet gyűrű felállításakor feltartották, és csak most engedték tovább.

Bonnban, a nyugatnémet kormány ma délelőtt minisztertanácsra ült össze, hogy megvitassa a magyarországi eseményeket és azok jelentőségét Németország számára. A kormánykoalíció pártjainak vezetői már tegnap este úgy nyilatkoztak, hogy a magyarországi események hatására Nyugat-Németországnak át kell alakítania hadsereg fejlesztési programját. A kormány most kettős terv alapján kíván dolgozni. Az egyik biztosítaná, hogy Nyugat-Németország kisebb létszámú, de korszerűen felszerelt és akcióképes haderővel rendelkezzék. A másik program az eddigi, több évre kiterjedő fegyverkezési program továbbfolytatása lenne, amely azonban a legújabb fejlemények következtében másodrendűvé vált. A kormány mai minisztertanácsán ezekről a kérdésekről tárgyal. Mint a kormánykoalíció vezetői kijelentették, a kormány az ellenzékkel is megvitatja a katonai program átalakítását, és a lehetőség szerint az ellenzékkel egyetértésben kíván cselekedni.

Adenauer kancellárnak ma kellett volna négynapos hivatalos látogatásra Párizsba utaznia. E hivatalos látogatás helyett a kancellár ma este villámmegbeszélésre utazik Párizsba, ahol a magyarországi és a közel-keleti események folytán előállt nemzetközi helyzetet kívánja a francia kormány tagjaival megtárgyalni.
Egy most érkezett jelentés arról ad hírt, hogy a nyugatnémet képviselőház csütörtökön reggel rendkívüli külpolitikai vitára ül össze, hogy megtárgyalja a magyarországi helyzetet és annak következményeit.

A Nyugatnémet Vöröskereszt közölte, hogy még mielőtt tegnap minden távbeszélő és távíró összeköttetés megszakadt volna Budapest és Nyugat-Németország között, a Magyarországon tartózkodó nyugatnémet mozgókórház értesítést küldött hollétéről. A tábori kórház mintegy 60 főnyi személyzettel tegnap délelőtt az egyik budapesti klinika közelében tartózkodott, így minden valószínűség szerint tőle telhetőleg orvosi segélyt is tudott nyújtani a hozzá fordulóknak.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése, mint ismeretes, az elmúlt éjszaka tartott ülésén határozati javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés 50 szavazattal, 8 ellenében fogadta el az ezzel kapcsolatos határozati javaslatot. Mind a 8 nemleges szavazatot kommunista vezetés alatt álló országok képviselői adták le. A szavazástól tartózkodó 15 ország javarészben az afrikai és ázsiai országok képviselőiből tevődik össze, akiket minden bizonnyal az késztetett erre az állásfoglalásra, hogy az egyiptomi angol-francia közbelépés a nyugati tábor ellen hangolta őket. Ez azonban nem változtatott azon a tényen, hogy a határozati javaslat óriási szótöbbséggel elfogadott határozat rangjára emelkedett. Ennek értelmében az ENSZ Közgyűlés felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy kijelölt képviselőin keresztül gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi, és a helyszínen történő megvizsgálásáról. Ezt megejtve, a lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé a szovjet visszaélések megszűntetését szolgáló megoldásról. A határozati javaslatot elfogadása előtt, francia indítványra némiképpen módosították. A francia képviselő azt kívánta, hogy a szöveget úgy egészítsék ki, hogy abból világosan kitűnjék az idegen beavatkozás ténye. A következő teendő az volt, hogy az ENSZ felszólította a szovjet és a magyarországi kormányt, hogy biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt megfigyelők mozgási szabadságát Magyarországon.

Kéthly Anna, a néhány nappal ezelőtt újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője, aki államminiszteri minőségben tagja Nagy Imre kormányának, repülőgépen úton van New York felé, ahová ezekben az órákban kell megérkeznie. Kéthly Anna a Szocialista Internacionálé bécsi értekezletén képviselte újjáalakított pártját, Budapestre való visszatérési kísérlete azonban eredménytelen maradt, miután pénteken Magyaróvárnál nem tudott átjutni a szovjet páncélosok gyűrűjén. Kéthly Anna most New Yorkban személyesen akarja az ENSZ közreműködését kérni Magyarország érdekében. A Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője Bécsből való elutazása előtt a Szabad Európa Rádió munkatársának rövid nyilatkozatot adott: "Minden tőlem telhetőt megteszek - mondotta, hogy a szerencsétlen Magyarországot megsegítsék. Mindent elkövetek abban az irányban is, hogy a helyszínen hívjam fel a világ közvéleményét arra az iszonyatos árulásra, amelyet a Szovjetunió fegyveres beavatkozásával a szabadság és az emberi jogok alapvető eszméje ellen elkövetett - jelentette ki rádiónk munkatársának Kéthly Anna.

Ma hajnalban Egyiptom területére angol és francia ejtőernyős alakulatok szálltak le. A két haderő Nicosiában, Ciprus szigetén felállított főhadiszállásának jelentése szerint a hadműveleteket végrehajtó repülőgépek az egyiptomi légelhárítás heves tüze ellenére hiánytalanul visszatértek támaszpontjukra. Az angol kormány ma délelőtt nyilvánosságra hozta azt a választ, amelyet az ENSZ Közgyűlése által hozott határozatra a világszervezetnek Anglia adott. Az angol válasz szerint a két ország Egyiptom területén folyó hadműveletei szigorúan az előre meghatározott korlátok között mozognak. Mihelyt Izrael és Egyiptom elfogadja rendőri feladatot ellátó nemzetközi alakulatok beengedését és az erről szóló bejelentést az ENSZ jóváhagyja, Anglia és Franciaország azonnal leállítja katonai akcióját - hangzik az ismertetett londoni közlemény. Az ENSZ közvetítése által a Közel-Keletre kiadott "tüzet szüntess" felhívás éjfélkor járt le.

Híreink közlését ezzel befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádió.

Információk

Adásba került1956-11-05 14:30
Hossz0:09:20
Cím14:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3