00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Kedves hallgatóink, bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
Tárogató
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A Biztonsági Tanács magyar idő szerint ma este 9 órakor ül össze, hogy tovább folytassa a magyarországi helyzet tárgyalását. A nyugati delegációk körében számolnak azzal a lehetőséggel, hogy a szovjet küldött vétó alkalmazásával megakadályozza, hogy a tanács érvényes döntést hozhasson. A tanács előtt tudvalévőleg a kubai delegátus által előterjesztett javaslat fekszik, amely indítványozza: hívja fel a Biztonsági Tanács Moszkvát a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonására, a tanács ismerje el a magyar népnek önrendelkezésre és szabad választások tartására irányuló jogát, végül küldjön ki a Biztonsági Tanács különbizottságot Magyarországra a meghozandó döntések végrehajtására. A három nyugati nagyhatalom általános vélemény szerint erélyesen támogatni fogja a kubai javaslatot.
A három kormány közül eddig Anglia jelentette be a magyar kívánságok melletti kiállását. Lloyd külügyminiszter az alsóház mai ülésén kijelentette, hogy Anglia üdvözli és támogatja a magyar kormány felhívását az ország semlegesítése ügyében. Az angol kormány értesülése szerint - mondotta Lloyd - az elmúlt három nap alatt szovjet katonai erősítések érkeztek Magyarországra, bár a magyarországi szovjet szárazföldi erő csapatmozdulatai nem teljesen világosak. A külügyminiszter megemlítette, hogy a magyar külügyminisztérium által a budapesti angol követnek adott tájékoztatás szerint a szovjet csapatok Kárpátalja felől vonultak be eddig az országba. Az angol kormány úgy értesült - folytatta Lloyd -, hogy a szovjet harckocsik és a csapatok a jelek szerint visszavonultak ugyan Budapestről, számos egység azonban fedezékbe vonult a magyar főváros közelében. A Budapest melletti repülőterek szovjet ellenőrzés alatt állanak. Az összes csapatmozdulatok egybevetése alapján azt a képet kaptuk, hogy a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok létszáma az elmúlt három nap alatt megnövekedett - mondotta az alsóházban Lloyd angol külügyminiszter.
Két dolog jellemzi ma a helyzetet Magyarországon - írja az egyik nyugati távirati ügynökség tudósítója Budapestről. Az egyik az, hogy több szovjet hadosztály vonult be az utóbbi napok során Magyarországra. A másik pedig, hogy tárgyalások indultak meg a budapesti kormány és a szovjet katonai parancsnok között a szovjet csapatok magatartásáról. A tudósító így folytatja: A szovjet csapatok tömeges bevonulása jelentősen megváltoztatta azt a helyzetet, amely az utolsó napok során a szabadságharc következtében előállott. A Nyugat-Magyarországon állomásozó szovjet csapatok elzárták a határt és az Ausztria felé igyekvő gépkocsikat nem engedik tovább. Tegnap egy amerikai diplomáciai kocsit állítottak meg. Ugyanígy járt az a 28 külföldi újságíró, aki Budapestről Bécsbe akart utazni. Hasonló a helyzet a Budapest közelében lévő legfontosabb repülőtéren. A tudósító szerint 60 szovjet harckocsi vonult fel a repülőtérre. A szovjet gépkocsik elállották a repülőtér felé vezető utat és senkit sem engednek tovább. A szovjet katonák hangoztatják: parancsot kaptak arra, hogy mindenkit állítsanak meg és ne tegyenek kivételt a diplomáciai kocsikkal sem. Természetesen mindenkit az a kérdés foglalkoztat, mi volt a Szovjetunió célja a csapatok felvonultatásával. Több megfigyelő azon az állásponton van, hogy Moszkva elsősorban politikai célokat követ a csapatmozdulatokkal. A Szovjetunió minél nagyobb súllyal és katonai fedezettel akarja képviselni álláspontját azokon a tárgyalásokon, amelyet Nagy Imre kormányával megindított. Ezek szerint a megfigyelők szerint a Szovjetuniónak tehát nincsenek támadási szándékai. Moszkva nyilván nem tartja megfelelőnek a mostani időpontot arra, hogy újabb harcokba bonyolódjék, amikor már úgyis elég baja van Lengyelországgal, és amikor Romániában és Kelet-Németországban is nyugtalanság mutatkozik. Mindenesetre a szovjet csapatok olyan stratégiai pontokat foglaltak el Magyarországon, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy harcba bocsátkozzanak, ha a dolgok ilyen fordulatot vennének. Egyes megfigyelők a budapesti helyzetet a hidegháború idejéről emlékezetes berlini blokáddal hasonlítják össze.
Mint Amszterdamból jelentik, a holland katolikus néppárt vezetősége mai ülésén a legmélyebb rokonszenvét fejezte ki a magyar nép és a magyarországi katolikusok demokratikus csoportjai iránt. „A holland katolikus néppárt - mondja az ülés után kiadott nyilatkozat - növekvő aggodalommal értesült a szovjet csapatmozdulatokról Magyarország területén.” A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a magyar nép bátor harcot folytatott szabadságáért és függetlenségéért, és hosszú évek szenvedése után nagy áldozatokat hozott, hogy lerázza magáról az idegen igát. Hollandia katolikus néppártja teljes súlyával a magyar építő erők és köztük a keresztény demokrata csoportok mellett áll, amelyek szembefordultak a közelmúlt önkényuralmával. „Magyarországnak minden szellemi és anyagi támogatást meg kell adni, hogy újjáépülhessen” - fejeződik be a nyilatkozat.
Mint Varsóból jelentik, a Lengyel Ifjúsági Szervezet ülésén a szervezet elnöke kijelentette, hogy a lengyel ifjúság támogatja Magyarország népének azt a követelését, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki magyar területről. A magyar népnek éppúgy, mint minden más népnek, joga van ahhoz, hogy saját maga döntsön sorsáról - hangoztatta még a Lengyel Ifjúsági Szervezet elnöke.
Varsói beavatott körökben ugyanakkor úgy tudják, hogy a lengyel kormány kész komoly megfontolás tárgyává tenni az amerikai kormány által felajánlott kölcsön elfogadását, ha az Egyesült Államok a kölcsönhöz nem köt feltételeket. Az említett körök értesülése szerint a kormány nyilatkozatot készít elő a kérdésben, amelyet rövidesen nyilvánosságra hoznak.
Ulbricht, a kelet-németországi kommunista párt első titkára a törvényhozásban a magyar szabadságharcosokat fasisztáknak nevezte, akik szerinte vérfürdőt rendeznek a magyar munkásosztály körében. Ulbricht beszédében ugyanakkor a közel-keleti fejlemények miatt élesen támadta Anglia és Franciaország politikáját.
A Neues Deutschland, a kelet-németországi kommunista párt lapja ugyanakkor azzal vádolja meg Nagy Imre miniszterelnököt, hogy elárulta a szocializmus ügyét. A lap szerint a magyar kormánynak nincs jogában felmondania a varsói egyezményt, amelyet a budapesti törvényhozás ratifikált.
A Rudé Právo, a csehszlovákiai kommunista párt központi lapja ugyancsak éles hangú cikket közöl a magyar szabadságharcosok ellen. A lap cikkében, amelyet a magyar származású, Kassa környéki Fábry Zoltán írt, elítéli a magyar szabadságharcot, amelynek eseményei szerinte az imperializmus malmára hajtják a vizet.
Pozsonyból szerzett értesülésünk szerint a csehszlovákiai hatóságok tömegesen tettek át olyan magyar állampolgárokat a határon, akiknek útlevelük és vízumuk lejárt. A hírt magyar határszervek is megerősítették. Közlésük szerint, az ily módon tömegesen áttett magyarok elhelyezése és élelmezése máris komoly nehézség elé állította a szlovák határral szomszédos magyar járások hatóságait.
Mint Londonból jelentik, az angol alsóház mai ülésén az egyiptomi beavatkozás ügyét tárgyalta. A munkáspárti ellenzék tagjai arra szólították fel a kormányt, hogy fogadja el az ENSZ Közgyűlésének határozatát és szüntesse be a katonai műveleteket Egyiptomban. Eden miniszterelnök azt válaszolta, hogy az angol kormánynak joga van ellenjavaslatokat tenni az ENSZ Közgyűlésének határozatával szemben. Ezért javasolta azt, hogy az ENSZ küldjön csapatokat Egyiptomba a rend fenntartására. Ameddig ez meg nem történik, addig az angol kormány szükségesnek tartja a katonai akció folytatását. Head hadügyminiszter közölte az alsóházban, hogy az angol és a francia csapatok nem szállottak partra Egyiptomban.
A Nicosiában közzétett francia-angol hadijelentés hangsúlyozza, hogy a repülőtámadások következtében az egyiptomi légi haderő harcképessége úgyszólván teljesen megszűnt. Az egyiptomi katonai repülőterek ellen intézett támadások során az ott állomásozó repülőgépek nagy része megsemmisült vagy pedig olyan súlyosan megrongálódott, hogy kijavítása lehetetlenné vált.
Az izraeli csapatok a Sínai-félszigeten és a Gázai-övezetben elfoglaltak két várost. Mihelyt az izraeli csapatok ezen a két helyen konszolidálták nyereségüket, az izraeli kormány tagjai minisztertanácsra ülnek össze.
Figyelem! Figyelem! Üzenet a Magyar Pen Club elnökségének. Felhívástokat, amelyet a Nemzetközi Pen Club londoni központjához intéztetek, a Münchenben élő magyar írók hallották, csatlakoztak hozzá és táviratilag továbbították.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Tárogató
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A Biztonsági Tanács magyar idő szerint ma este 9 órakor ül össze, hogy tovább folytassa a magyarországi helyzet tárgyalását. A nyugati delegációk körében számolnak azzal a lehetőséggel, hogy a szovjet küldött vétó alkalmazásával megakadályozza, hogy a tanács érvényes döntést hozhasson. A tanács előtt tudvalévőleg a kubai delegátus által előterjesztett javaslat fekszik, amely indítványozza: hívja fel a Biztonsági Tanács Moszkvát a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonására, a tanács ismerje el a magyar népnek önrendelkezésre és szabad választások tartására irányuló jogát, végül küldjön ki a Biztonsági Tanács különbizottságot Magyarországra a meghozandó döntések végrehajtására. A három nyugati nagyhatalom általános vélemény szerint erélyesen támogatni fogja a kubai javaslatot.
A három kormány közül eddig Anglia jelentette be a magyar kívánságok melletti kiállását. Lloyd külügyminiszter az alsóház mai ülésén kijelentette, hogy Anglia üdvözli és támogatja a magyar kormány felhívását az ország semlegesítése ügyében. Az angol kormány értesülése szerint - mondotta Lloyd - az elmúlt három nap alatt szovjet katonai erősítések érkeztek Magyarországra, bár a magyarországi szovjet szárazföldi erő csapatmozdulatai nem teljesen világosak. A külügyminiszter megemlítette, hogy a magyar külügyminisztérium által a budapesti angol követnek adott tájékoztatás szerint a szovjet csapatok Kárpátalja felől vonultak be eddig az országba. Az angol kormány úgy értesült - folytatta Lloyd -, hogy a szovjet harckocsik és a csapatok a jelek szerint visszavonultak ugyan Budapestről, számos egység azonban fedezékbe vonult a magyar főváros közelében. A Budapest melletti repülőterek szovjet ellenőrzés alatt állanak. Az összes csapatmozdulatok egybevetése alapján azt a képet kaptuk, hogy a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok létszáma az elmúlt három nap alatt megnövekedett - mondotta az alsóházban Lloyd angol külügyminiszter.
Két dolog jellemzi ma a helyzetet Magyarországon - írja az egyik nyugati távirati ügynökség tudósítója Budapestről. Az egyik az, hogy több szovjet hadosztály vonult be az utóbbi napok során Magyarországra. A másik pedig, hogy tárgyalások indultak meg a budapesti kormány és a szovjet katonai parancsnok között a szovjet csapatok magatartásáról. A tudósító így folytatja: A szovjet csapatok tömeges bevonulása jelentősen megváltoztatta azt a helyzetet, amely az utolsó napok során a szabadságharc következtében előállott. A Nyugat-Magyarországon állomásozó szovjet csapatok elzárták a határt és az Ausztria felé igyekvő gépkocsikat nem engedik tovább. Tegnap egy amerikai diplomáciai kocsit állítottak meg. Ugyanígy járt az a 28 külföldi újságíró, aki Budapestről Bécsbe akart utazni. Hasonló a helyzet a Budapest közelében lévő legfontosabb repülőtéren. A tudósító szerint 60 szovjet harckocsi vonult fel a repülőtérre. A szovjet gépkocsik elállották a repülőtér felé vezető utat és senkit sem engednek tovább. A szovjet katonák hangoztatják: parancsot kaptak arra, hogy mindenkit állítsanak meg és ne tegyenek kivételt a diplomáciai kocsikkal sem. Természetesen mindenkit az a kérdés foglalkoztat, mi volt a Szovjetunió célja a csapatok felvonultatásával. Több megfigyelő azon az állásponton van, hogy Moszkva elsősorban politikai célokat követ a csapatmozdulatokkal. A Szovjetunió minél nagyobb súllyal és katonai fedezettel akarja képviselni álláspontját azokon a tárgyalásokon, amelyet Nagy Imre kormányával megindított. Ezek szerint a megfigyelők szerint a Szovjetuniónak tehát nincsenek támadási szándékai. Moszkva nyilván nem tartja megfelelőnek a mostani időpontot arra, hogy újabb harcokba bonyolódjék, amikor már úgyis elég baja van Lengyelországgal, és amikor Romániában és Kelet-Németországban is nyugtalanság mutatkozik. Mindenesetre a szovjet csapatok olyan stratégiai pontokat foglaltak el Magyarországon, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy harcba bocsátkozzanak, ha a dolgok ilyen fordulatot vennének. Egyes megfigyelők a budapesti helyzetet a hidegháború idejéről emlékezetes berlini blokáddal hasonlítják össze.
Mint Amszterdamból jelentik, a holland katolikus néppárt vezetősége mai ülésén a legmélyebb rokonszenvét fejezte ki a magyar nép és a magyarországi katolikusok demokratikus csoportjai iránt. „A holland katolikus néppárt - mondja az ülés után kiadott nyilatkozat - növekvő aggodalommal értesült a szovjet csapatmozdulatokról Magyarország területén.” A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a magyar nép bátor harcot folytatott szabadságáért és függetlenségéért, és hosszú évek szenvedése után nagy áldozatokat hozott, hogy lerázza magáról az idegen igát. Hollandia katolikus néppártja teljes súlyával a magyar építő erők és köztük a keresztény demokrata csoportok mellett áll, amelyek szembefordultak a közelmúlt önkényuralmával. „Magyarországnak minden szellemi és anyagi támogatást meg kell adni, hogy újjáépülhessen” - fejeződik be a nyilatkozat.
Mint Varsóból jelentik, a Lengyel Ifjúsági Szervezet ülésén a szervezet elnöke kijelentette, hogy a lengyel ifjúság támogatja Magyarország népének azt a követelését, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki magyar területről. A magyar népnek éppúgy, mint minden más népnek, joga van ahhoz, hogy saját maga döntsön sorsáról - hangoztatta még a Lengyel Ifjúsági Szervezet elnöke.
Varsói beavatott körökben ugyanakkor úgy tudják, hogy a lengyel kormány kész komoly megfontolás tárgyává tenni az amerikai kormány által felajánlott kölcsön elfogadását, ha az Egyesült Államok a kölcsönhöz nem köt feltételeket. Az említett körök értesülése szerint a kormány nyilatkozatot készít elő a kérdésben, amelyet rövidesen nyilvánosságra hoznak.
Ulbricht, a kelet-németországi kommunista párt első titkára a törvényhozásban a magyar szabadságharcosokat fasisztáknak nevezte, akik szerinte vérfürdőt rendeznek a magyar munkásosztály körében. Ulbricht beszédében ugyanakkor a közel-keleti fejlemények miatt élesen támadta Anglia és Franciaország politikáját.
A Neues Deutschland, a kelet-németországi kommunista párt lapja ugyanakkor azzal vádolja meg Nagy Imre miniszterelnököt, hogy elárulta a szocializmus ügyét. A lap szerint a magyar kormánynak nincs jogában felmondania a varsói egyezményt, amelyet a budapesti törvényhozás ratifikált.
A Rudé Právo, a csehszlovákiai kommunista párt központi lapja ugyancsak éles hangú cikket közöl a magyar szabadságharcosok ellen. A lap cikkében, amelyet a magyar származású, Kassa környéki Fábry Zoltán írt, elítéli a magyar szabadságharcot, amelynek eseményei szerinte az imperializmus malmára hajtják a vizet.
Pozsonyból szerzett értesülésünk szerint a csehszlovákiai hatóságok tömegesen tettek át olyan magyar állampolgárokat a határon, akiknek útlevelük és vízumuk lejárt. A hírt magyar határszervek is megerősítették. Közlésük szerint, az ily módon tömegesen áttett magyarok elhelyezése és élelmezése máris komoly nehézség elé állította a szlovák határral szomszédos magyar járások hatóságait.
Mint Londonból jelentik, az angol alsóház mai ülésén az egyiptomi beavatkozás ügyét tárgyalta. A munkáspárti ellenzék tagjai arra szólították fel a kormányt, hogy fogadja el az ENSZ Közgyűlésének határozatát és szüntesse be a katonai műveleteket Egyiptomban. Eden miniszterelnök azt válaszolta, hogy az angol kormánynak joga van ellenjavaslatokat tenni az ENSZ Közgyűlésének határozatával szemben. Ezért javasolta azt, hogy az ENSZ küldjön csapatokat Egyiptomba a rend fenntartására. Ameddig ez meg nem történik, addig az angol kormány szükségesnek tartja a katonai akció folytatását. Head hadügyminiszter közölte az alsóházban, hogy az angol és a francia csapatok nem szállottak partra Egyiptomban.
A Nicosiában közzétett francia-angol hadijelentés hangsúlyozza, hogy a repülőtámadások következtében az egyiptomi légi haderő harcképessége úgyszólván teljesen megszűnt. Az egyiptomi katonai repülőterek ellen intézett támadások során az ott állomásozó repülőgépek nagy része megsemmisült vagy pedig olyan súlyosan megrongálódott, hogy kijavítása lehetetlenné vált.
Az izraeli csapatok a Sínai-félszigeten és a Gázai-övezetben elfoglaltak két várost. Mihelyt az izraeli csapatok ezen a két helyen konszolidálták nyereségüket, az izraeli kormány tagjai minisztertanácsra ülnek össze.
Figyelem! Figyelem! Üzenet a Magyar Pen Club elnökségének. Felhívástokat, amelyet a Nemzetközi Pen Club londoni központjához intéztetek, a Münchenben élő magyar írók hallották, csatlakoztak hozzá és táviratilag továbbították.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-03 19:00 |
Hossz | 0:09:56 |
Cím | 19:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |