20:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 20:00 ● 10:13

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 20 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az amerikai, angol és a francia kormány haladéktalanul tanácskozásokat kezd a magyar helyzet ENSZ elé terjesztése kérdésében. Pineau francia külügyminiszter kijelentette, hogy a kérdés valószínűleg rövidesen az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül. A nyugati nagyhatalmak vádat kívánnak emelni a Szovjetunió ellen csapatainak egy független állam belügyeibe való erőszakos beavatkozása miatt. Pineau a továbbiakban rámutatott arra, hogy a Sztálin-mítosz lerombolása vezetett a jelenlegi vasfüggöny mögötti eseményekhez. "Biztosra veszem – mondotta – hogy ez a folyamat átterjed magára a Szovjetunióra is. Megindultak a dolgok és az úton nem lehet többé visszafordulni. A Szovjetunió súlyos hibát követett el, amikor parancsot adott tankjainak, hogy letörjék a magyar szabadságharcot."

Strasbourgban az Európa Tanács Parlamentje határozatot hozott, amelyben felhívja a tanácsban képviselt 16 nemzet kormányát, tegyen lépéseket az Egyesült Nemzetek Szervezeténél a Szovjetunió lengyelországi és magyarországi beavatkozása ellen. A határozat sürgős intézkedésekre kéri a kormányokat, tekintettel a magyarországi és lengyelországi fejleményekre. A határozat hangsúlyozza, hogy az Európa Tanács közgyűlése örömmel üdvözli a lengyel és magyar nép bátor kiállását, amellyel félreérthetetlen formában tudomására adták a világnak, hogy hazájuk függetlenségéért, és a szabadság győzelméért harcolnak. A határozat végül a szabad választások biztosítását követeli a közép- és kelet-európai államokban. Hangsúlyozza, hogy minden más politikai lépés újabb lázadásokhoz, felkelésekhez vezet majd, amelyet a Szovjetunió sem tud majd vérbe fojtani.

Párizs. A Francia Szocialista Párt Központi Bizottsága határozatot hozott a magyarországi szabadságharcról. A párt – mondja a határozat – a legnagyobb együttérzéssel figyeli a magyar nép hősi ellenállását a kommunista parancsuralmi rendszerrel és a szovjet fegyveres beavatkozással szemben. Mélységes megilletődéssel emlékezik meg azokról a diákokról és munkásokról, akik a szabadságért és a nemzeti függetlenségért folytatott küzdelemben életüket vesztették. Meg vagyunk győződve arról, hogy az elnyomott munkásosztály ügye végül is győzelmesen kerül ki abból a harcból, amelyet tankokkal és repülőgépekkel folytatnak ellene. A világ munkásságának nemzetközi szolidaritásához folyamodunk a szovjet elnyomás áldozatai érdekében – hangzik a francia szocialista párt határozata. A francia nemzetgyűlés a kommunista képviselők kivételével egyhangúan elfogadta a Keresztény Demokrata Párt határozati javaslatát, amelyben a francia nép csodálatát fejezi ki a magyar szabadságharcosok hősi küzdelme iránt.

Budapesten ma egész nap folyamán folytatódtak a harcok. A szovjet csapatok parancsot kaptak, hogy azonnal tüzeljenek minden olyan személyre, akinél fegyvert látnak. A Duna-hidakat lezárták, a gyárakban továbbra is szünetel a munka. A főváros különböző részeiben a nap folyamán röplapokat osztogattak, amiben a sztrájk folytatására szólítják fel a dolgozókat. A közüzemek közül egyedül a villamos és a vízművek, valamint a kenyérszolgáltatás működik.

Diplomáciai körök értesülése szerint a szovjet hadvezetőség újabb páncélos egységeket vezényel Magyarországra Románia irányából a szabadságharcosok elleni katonai akció folytatására. A fővárosban dúló tegnapi harcokról egyre több részlet válik nyilvánossá. Szemtanúk beszámolója szerint a főváros külső képe az ostrom szörnyű napjait idézi emlékezetbe. Az ablaktáblák betörtek, az utcákat romok és üvegtörmelék borítja, az utakon a leszakadt villamosvezetékek akadályozzák a közlekedést, sok ház kiégett, vagy lobogó lánggal ég. A Nemzeti Múzeum, a főváros egyik legszebb épülete, amelyet az ávósok szerdán felgyújtottak, továbbra is lángokban áll.
Csütörtökön a legsúlyosabb összetűzésre az Országház előtt került sor. Szovjet páncélkocsik vadul tüzeltek a Kossuth Lajos téren összegyűlt tömegre. A teret pár perc alatt halottak és sebesültek borították. A Kálvin tér és a Madách tér közti városrész tegnap szomorú képet mutatott. Az utcák teljesen kihaltak, és az útkereszteződéseknél a szovjet elnyomók harckocsijai álltak. Villanyfényt sehol sem lehetett látni. 3 kilométerrel tovább, a Marx téren a szabadságharcosok megostromoltak egy nyomdaépületet, amelyet rövid kézitusa után elfoglaltak.
A mai napon folytatódtak a harcok. Csepelt a déli órákban nehézágyúkkal lőtte a szovjet tüzérség. Amíg a vidék csak a rádióadásokból értesül a fővárosi helyzetről, Budapest lakossága a vidéken történő események tekintetében ugyancsak rádióadások beszámolóira van utalva.
Ma este Bécsbe érkezett utasok jelentik, hogy a helyzet különösen a Dunántúlon vált kritikussá a budapesti kormány számára. A budapest-bécsi országúton az ellenőrző posztok úgyszólván teljesen a szabadságharcosok kezén vannak. Komáromba, Győrben és Magyaróváron hír szerint a szabadságharcosok kerültek felül. Szombathelyen ugyancsak tüntetésekre került sor. A határ menti községek lakossága csatlakozott a szabadságharcosokhoz. Egy ma este Bécsbe érkezett autókaraván utasai elmondották, hogy a lakosság mindenütt lelkes ünneplésben részesítette a külföldieket Budapest és a határ közti úton. A lakosok ezt kiáltozták a gépkocsi karaván utasainak: "mondjátok meg nyugaton, hogy a szabadságért, a szabad választásokért küzdünk". Későbbi jelentések megerősítik, hogy a szabadságharc az ország egész területére kiterjedt. Egész Nyugat-Magyarország gyakorlatilag a szabadságharcosok kezén van. Budapesten csütörtök éjjel, és pénteken egész nap tovább tartottak a legsúlyosabb harcok. A magyar munkásság ma általános sztrájkba kezdett, amely az ipar mellett megbénította a közlekedést és a vasutakat is.

Az illegális magyar rádióleadó állomás délután folytatta a magyar lakossághoz intézett felhívásait. Félórás időközökben felváltva a 18, illetőleg a 40 méteres hullámhosszakon sugározták az adást. A felhívások közölték, hogy a köztársasági magyar kormány hajlandó tárgyalásokat folytatni a budapesti kormánnyal. A tárgyalás előfeltétele egy 12 pontból álló követelés elfogadása. A követelés főbb pontjai a következők: a szovjet csapatok azonnali kivonása Magyarországról;szabad választások megtartása; teljes vallásszabadság biztosítása; Mindszenty bíboros teljes rehabilitálása; a munkások életminimumának biztosítása; a földreform teljes végrehajtása az állami gazdaságok földjének felosztásával; a politikai foglyok azonnali szabadon bocsátása.

Az osztrák fővárosban Moszkva mellől orosz nyelvű rádióadást hallottak, amely felhívja az orosz katonákat, különösen azokat, akik Magyarországon állomásoznak, hogy ne használják fegyvereiket a lakosság ellen, hanem csatlakozva hozzájuk küzdjenek Oroszország felszabadításáért. A feltehetően szovjet területen működő adó "Le a kommunizmussal, éljen a szabad Oroszország!" jelszóval fejezte be adását.

Bécsben a Fogadalmi templomban ma délután hatalmas tömeg a magyarországi szabadságharcosokért imádkozott.

Peyer Károly, a Magyar Szociáldemokrata Párt és szakszervezetek évtizedeken át volt vezetője, a magyar munkásmozgalom egyik kiemelkedő személyisége 76 éves korában New York-i számkivetésben meghalt.

Ben, a Monde munkatársa ma esti varsói telefonjelentésében hírt ad arról, hogy Legnicán, az Alsó-Sziléziában állomásozó szovjet csapatok főhadiszállásán heves tüntetésekre került sor a szovjet parancsnokság előtt. A rendőrség csak könnyfakasztó bombák alkalmazásával tudták visszatartani a tömeget a szovjet főhadiszállás megostromlásától. Hasonló tüntetésre került sor Bialystokban, a szovjet határ szomszédságában. A tegnapi napon a tömeg tüntetett Gdanskban is, a szovjet csapatok jelenléte miatt. A Monde tudósítója szerint a varsói kormány vezetőit különösen nyugtalanítják a Kelet-Németországból a múlt héten Lengyelországba áthelyezett szovjet hadosztályok. A lengyel kormány semmiképpen sem tűri el, hogy szaporítsák a szovjet csapatok számát lengyel területen. Varsóban azt remélik, hogy a lengyel vezetők moszkvai látogatása során sikerül ezt a kérdést tisztázni. Gomulka moszkvai útját egyébként elhalasztották. Erre a lépésre a hír szerint a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása miatt került sor. A lengyel vezetők azzal érvelnek, hogy hiábavaló lenne lengyel-szovjet egyezményt aláírni a szovjet csapatok státusáról, amikor Moszkva Magyarországon bebizonyította, mennyire semmibe veszi az egyezményeket. A lengyel vezetők rokonszenveznek a magyarországi fejleményekkel, és az álláspontjuk, hogy a szovjet csapatoknak nincs semminemű joguk a beavatkozásra. A Pravda tegnapi kihívó cikke, amelyben a szovjet lap a magyarországi események kapcsán antidemokratikus összeesküvésről beszél nagy felháborodást keltett Varsóban.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 20:00
Hossz0:10:13
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3