Hírszolgálat

1956. november 04. 13:25 ● 08:14

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálatát hallják.

Egyelőre még nem biztos, hogy az ENSZ Közgyűlése mikor ül össze a magyar kérdés megtárgyalására. Az első jelentés úgy szólt, hogy a közgyűlést magyar idő szerint éjjel kettőre hívták össze. Közben azonban Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy a közgyűlés valószínűleg már este tíz, vagy tizenegy órakor összeül. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előzőleg rendkívüli ülésen szavazott Lodge amerikai ENSZ-küldött új határozati javaslata felett. A tanács kilenc tagja szavazott az amerikai javaslat mellett, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól, a Szovjetunió pedig vétót emelt. A jugoszláv ENSZ-küldött is javasolta a közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását.

Lodge határozati javaslata felszólítja a szovjet kormányt: tartózkodjék a magyarországi beavatkozás minden formájától, különösen a fegyveres beavatkozástól a magyar belügyekbe.
A javaslat felszólítja a szovjet kormányt erőinek Magyarországról való haladéktalan kivonására. A Szovjetunió ne csak azokat a csapatokat vonja vissza, amelyek az elmúlt napok során törtek be Magyarországra, hanem vonja ki haladéktalanul összes csapatait az országból.
Lodge amerikai ENSZ-küldött határozati javaslatának ismertetését drámai szavakkal vezette be a Biztonsági Tanácsban. „Becsületesen meg kell mondani a magyar népnek, hogy a magyar nemzet heroikus áldozatkészsége következtében jutott el az ENSZ ahhoz a pillanathoz, amelyben a magyar nép érdekében mozgósítani kell a világ lelkiismeretét. Ezt a pillanatot kell megragadnia az ENSZ-nek, hogy a magyar nemzet ne csalatkozzék bennünk. Ha valaha, akkor most érkezett el az ideje annak, amikor az ENSZ lépésétől függ a szó szoros értelmében véve egy egész nemzet élete vagy halála. Ha valaha volt olyan pillanat, amikor a világbéke veszélyben forgott, akkor ez az.”
Lodge e szavak után ismertette mindazt, ami a mai reggeli órákban Budapesten és Magyarországon történt. Ezután bejelentette, hogy kezében van már Mindszenty hercegprímás tegnapi rádiószózatának hivatalos szövege, amely - mint mondotta - rendkívüli jelentőségű.

Lodge végül rámutatott arra, hogy határozati javaslata leszögezi a magyar népnek azt a jogát, hogy nemzeti törekvéseinek megfelelő kormánya legyen, amely a magyar nép függetlenségét és boldogulását szavatolja.

A kubai ENSZ-küldött szólásra emelkedve ezeket mondotta: „Nem tudok elég kemény szavakat találni a magyarországi szovjet betörés körülményeinek ismertetésére. Ez az agresszió a Szovjetunió szégyene és az marad örök időkre.”

Dixon Nagy-Britannia ENSZ-küldöttje kijelentette, hogy a magyarországi eseményeket, csak egyféleképpen lehet interpretálni: „Az a tragédia, amely ma a magyar nemzetet érte, annak nincsen párja a magyar nemzet évszázados történelmében. Magyarország ellen intézett brutális és kegyetlen orvtámadásról van szó.”

Szoboljev azt mondotta, hogy a szovjet csapatok segítséget nyújtanak Magyarországnak a felülkerekedett ellenforradalmi bandák felszámolásához. A szovjet ENSZ-küldött hozzátette, hogy az ENSZ közbelépése Magyarországon a helyzetet csak komplikálná. A perui ENSZ-küldött bejelentette, hogy az összes erkölcsi erők általános mozgósítására van szükség. Meg kell bélyegezni azokat, akik Magyarország szabadságát orvul megtámadták. A perui küldött kijelentette, hogy a szovjet kormány Magyarország elleni támadásával nemcsak súlyos gaztettet, hanem egyszersmind komoly hibát is elkövetett.

A belgiumi küldött kijelentette, hogy a Szovjetunió orvul megtámadta Magyarországot, miközben arról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tárgyalások vannak folyamatban a szovjet erők Magyarországból való kivonásáról.

A francia küldött rámutatott arra, hogy a szovjet támadás nem egy rendszert súlyt, hanem magát a népet.

Martino olasz külügyminiszter a következő táviratot intézte Nehruhoz, India miniszterelnökéhez. „Nem felejtettem el önnel folytatott legutóbbi beszélgetésemet Újdelhiben, amikor megelégedéssel emelte ki, hogy a Szovjetunió csatlakozott a bandungi konferencián kinyilatkoztatott öt ponthoz, és ezzel eleve elítélte az idegen országok belügyeibe való beavatkozást. Arra a kérdésemre, hogy az ilyen nyilatkozat hogyan egyeztethető össze a szovjet állandó beavatkozásának és fegyveres jelenlétével a vasfüggöny mögötti országokban, excellenciád azt válaszolta, hogy ez a múltban volt, de a jövőben megtörténni nem fog. Ezek után bátorkodom excellenciádat felkérni, hogy mindent kövessen el, ami csak hatalmában áll, hogy most, amikor a szovjet beavatkozás Magyarországon hallatlan brutalitással mutatkozott meg, a bandungi nyilatkozat elismeréséből folyó kötelezettségeit betartsa. Magyarország esetében önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával, az Egyesült Nemzetek Szövetségéhez fellebbezett a szovjet beavatkozás és támadás ellen. Szerintem tehát minden alapja meg van annak, hogy excellenciád jogosan kiálljon az ENSZ-nél és közvetlenül a moszkvai kormánynál, hogy a Magyarország elleni jogtalan és ismételt beavatkozás megszűnjék.”
Ezt a táviratot intézte Martino olasz külügyminiszter Nehruhoz, India miniszterelnökéhez.

Figyelem, figyelem! A Nemzetközi Vöröskereszt felhívja a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy holnaptól, november ötödikétől a 41 méter 61 század hullámhosszon, azaz a 7210-es kilocikluson, a 7210 kilocikluson üzeneteket közvetít reggel 7 órakor, délben 12 óra 30 perckor, délután 16 órakor és este 21 óra 30 perckor. Felhívjuk tehát a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt svájci rádióállomása holnaptól, hétfőtől kezdve reggel 7 órakor, 12 óra 30 perckor, 16 órakor, és 21 óra 30 perckor a 41 méter 61 század rövidhullámon, a 7210-es kilocikluson üzeneteket közvetít a Magyar Vöröskereszt számára.

Mind a három párizsi rádióadó híradásaiban a legnagyobb felháborodás hangján beszél a magyarországi eseményekről. A budapesti tragédia minden más világeseményt háttérbe szorít. A rádió kora reggeli adásukban ismertették a budapesti rádió és a Magyar Távirati Iroda minden egyes adását reggel öttől kilencig, amikor minden magyar hírforrás elhallgatott. A párizsi rádió budapesti értesülése szerint a Keleti pályaudvar, a Főposta, a Parlament a szovjet csapatok kezén van. A csapatok Sopron-Hegyeshalom irányában haladnak előre. Szolnokon, Pécsett és Szentkirályhidán folynak a harcok. Az orosz csapatok több helyen foszforbombákat vetnek be. A légierő is támad. A magyar ellenállást megbénítja a nehézfegyverek hiánya. A rádiók egyöntetűen ítélik el az orosz eljárást, a törvényes kormány és a törvényes katonai parancsnokság foglyul ejtését és az úgynevezett népi demokrácia helyreállítását. Mind a három rádió hangsúlyozza, hogy a magyar munkásság hősiesen ellenáll a szovjet banditáknak. A francia rádióállomások félóránként segélyfelhívásokat közölnek a magyarok érdekében. A rádióadók azt is hangsúlyozzák, hogy egész Európa aggódva tekint New York felé.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük.

Információk

Adásba került1956-11-04 13:25
Hossz0:08:14
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3