Londoni munkatársunk telefonjelentése

1956. november 07. 1:35 ● 04:53

Kemény György
00:00 00:00

A műsor leirata

Most londoni munkatársunk legutóbbi telefonjelentését közvetítjük.

A magyar szabadságharc külföldi hullámverése állandóan fokozódik. Miközben a világpolitika fórumain folyik a tusa a nyugati demokrácia és a keleti despotizmus között, miközben a nyugati sajtó és rádió állandóan és részletesen közöl minden hírt, ami valamilyen módon kikerül az ostromlott Magyarországról, a nyugati tömegek felháborodása óráról órára nő. Beszámoltunk már a Nyugat-Európán végigsöprő tüntetésekről. A svájci, olaszországi, belgiumi, hollandiai, spanyolországi és egyéb szovjetellenes kirobbanások folytatódnak.
A londoni Evening Standard jelenti, hogy ma délután Koppenhágában egy magán személygépkocsi odahajtott a szovjet követséghez, és az autó utasa házilag készített bombát dobott az épületre. A rendőrség üldözőbe vette a kocsit, de nem sikerült elfogni. Az Evening Standard közli azt is, hogy kedden délután zajos jelenetek zajlottak le London Dokknegyedében. Az angol Kommunista Párt kiküldött egy hangszórós teherkocsit, a kocsiban ülő szónok a hirtelenében összegyűlt háromszáz hajógyári munkásnak beszédet mondott, amelyben fehérre próbálta mosni a Szovjetunió magyarországi akcióját, majd Eden miniszterelnök egyiptomi politikáját kezdte szidni. A dokkmunkások körülvették a teherautót, és meg akarták támadni a szónokot, valamint a sofőrt, akik gyorsan elmenekültek, miközben a haragos tömeg azt kiáltozta: "Hagyjátok abba a Magyarország elleni harcot, és hagyjatok minket 'békiben'!" Tekintve, hogy London hajógyárainak munkássága általában meglehetősen baloldali beállítottságú, ez az incidens is mutatja, hogy magyarországi szovjet viselkedés milyen mélyen megrázta és felháborította a nyugati munkásságot.
Az Evening News jelentése szerint Londonban kedd délután több mint háromszáz angol egyetemi hallgató gyűlt össze a szovjet követség környékén. "El a kezekkel Magyarországról!" kiáltásokkal megindultak a szovjet követség felé, de a rendőrség beavatkozott, és megállította a menetet. A kedd esti londoni lapok vezércikkeikben és tudósításaikban kiemelkedő hely jut a magyar szabadságharcnak. Egyre világosabb, hogy a magyar és a közép-keleti krízis megoldása szorosan összefügg világpolitikai vonatkozásban.
Az Evening Standard vezércikke így kezdődik: "Bulganyin nagyképű beavatkozása a közép-keleti kérdésbe azt az azonnali reakciót váltotta ki, amire Bulganyin aligha számított. Megmutatta a világnak, hogy az elmúlt hét nézeteltérései és vitái ellenére az angol-amerikai szövetség erős maradt." Majd így folytatta az Evening Standard: "Milyen jogon lépnek fel az oroszok az elnyomatottak védelmezői gyanánt? A Kreml megpróbált zűrzavart okozni a Közel-Keleten azután, hogy megrendezte a történelem egyik legbrutálisabb és leghidegvérűbb szabadságtiprását. Az oroszok új egyiptomi manőverükkel bizonyára el akarták terelni a figyelmet a magyar eseményekről, ehelyett azonban teljes egészében leleplezték a szovjet képmutatást."
A Star című londoni esti lap magyarországi harci jelentéseken kívül egész oldalas cikkben foglalkozik a magyar múlttal és jelennel. Rövid, tárgyilagos történelmi összefoglalója végén a cikkíró idézi a Star három évvel előtti kommentárját. Annak idején ezt írta: "Miközben a szovjet nagyfejűek egymás között marakodnak, lehetséges, hogy a magyar paraszt lesz a helyzet végső győztese. A magyar paraszt unja, hogy ide-oda lökdössék, és ezen a dialektikus hatalmasok nem tudnak változtatni. Az idézet után a cikkíró így folytatja: "Nos, félig-meddig igazunk volt. Elérkezett az a nap, amikor a magyarok nem tűrték, hogy tovább dirigálják őket. De még mi angolok sem, akik eleget tudunk a Kreml felelőseiről, nem tudtuk elképzelni, hogy az oroszok rávetemednek a hatalmuk révén kegyetlen módszerre. Amikor kis időre a forradalom győzött, nem hittük volna, hogy gyilkolni kezdik a magyarokat, akik felkeltek, hogy egy emberként követeljék természetes emberi jogukat, a szabadságot." Ma este különben a hatezer személyt befogadó londoni Albert Hallban, a brit Munkáspárt tömeggyűlést tartott a törvényes módszerek támogatására, a háborúk és Moszkva megbélyegzésére. A gyűlés szónokai Gaitskell, az alsóház ellenzék vezére és Griffiths képviselő volt.

Londoni munkatársunk legutóbbi telefonjelentését továbbítottuk.

Információk

Adásba került1956-11-07 1:35
Hossz0:04:53
CímLondoni munkatársunk telefonjelentése
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-07 1:35
SzerkesztőKemény György
Műsor letöltése MP3