11:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 25. 11:00 ● 10:32

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 11 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapest. A magyar főváros továbbra is el van zárva a külvilágtól. A hírszolgálati irodák és nyugati külügyminisztériumok mindeddig nem tudtak telefon-összeköttetést teremteni budapesti képviseleteikkel. A budapesti rádió ilyenformán továbbra is az egyetlen hírforrás. A rádió egyik legutóbbi adásában az illetékes miniszter azt ígérte, hogy a külföldi távolsági telefonforgalom megindulása nem késik soká. A budapesti rádió egy reggeli adásában beismerte, hogy a felkelésnek további gócai vannak a fővárosban. A gyülekezési és csoportosulási tilalom továbbra is fennáll. A kormány felhívással fordult a lakossághoz, hogy közlekedjék a villamosokon, autóbuszokon és trolibuszokon ott, ahol lehetséges. Az iskolák zárva maradnak. A kora délelőtti órákban jelentette a budapesti rádió, hogy ég a Nemzeti Múzeum. Éjjel egy órakor negyedszer tűzben keletkezett tűz, amelyet a közlemény igen komolynak nevez, és hangoztatja, hogy elfojtásáért rendkívüli küzdelem folyik.
A Szabad Nép ma reggel sem jelent meg. A rádió beszámolóból az derül ki, hogy a felkelők tegnapelőtt éjszaka behatoltak a Szabad Nép Blaha Lujza téri székházába, és azt követelték, hogy a Szabad Nép adjon ki általános sztrájkra szóló felhívást. A szerkesztőség ezt nyilvánvalóan megtagadta, mert nyomban ezután megkezdődött a székház ostroma. Felgyújtották a Szabad Nép könyvesboltját, a ház negyedik emeletének homlokzati részéről lefeszítették a vörös csillagot. A beszámolóból az is kivehető, hogy a szerkesztőségi helyiségek berendezéseit szétrombolták, a nyomdaberendezés elpusztításától azonban elálltak. A székház körül többször fellángolt a fegyveres harc.

Bécs. A magyarországi drámai események figyelői erősen hatása alatt állnak annak a ténynek, hogy a magyar felkelés ilyen óriási méretekben bontakozott ki a szovjeturalom és a sztálinizmus visszaállítására irányuló törekvések ellen. A budapesti jelentésekből megállapítják, hogy jóformán országos viszonylatban leállt az üzemekben a termelőmunka. Az üzleteket nem nyitották ki. A közlekedés a fővárosban teljesen szünetel. A bátortalan budapesti bejelentésekből megállapítható, hogy ez az állapot a felkelés harmadik napján nagymértékben még mindig fennáll. Jellemző a felkelők fanatizmusára, – állapítják meg a bécsi politikai megfigyelők – hogy jóllehet az ellenállás hiányos fegyverzetű és alapjában véve szervezetlen tömegekből alakul ki, ennek ellenére napokon keresztül eredményesen szembe tudott szállni a túlerőben lévő fegyveres hatalommal. Az ellenállás továbbra erőteljesnek mutatkozik, még a hivatalos jelentések is röviddel ezelőtt arról szóltak, hogy a fegyveres karhatalom helyenként ellentámadásoktól tart.

Belgrád. A jugoszláv napilapok első oldalukon közlik a budapesti felkelés híreit, de vezércikkeikben mély hallgatásba burkolóznak. Hivatalos részről sem fűztek semmiféle megjegyzést a legutóbbi magyarországi eseményekhez, annak ellenére, hogy a magyarországi kormány- és pártküldöttség alig két napja hagyta el a jugoszláv fővárost. A telefonösszeköttetés Belgrád és Budapest között is szünetel.
Az egyik nagy nyugati hírszolgálati iroda belgrádi tudósítójának értesülése szerint a jugoszláviai kormány- és kommunista körökben nagy gondot okozott a magyarországi felkelés, mert abban az úgynevezett szocializmust ért súlyos csapást látják. A tudósító belgrádi beavatott forrásra hivatkozva hozzáfűzi: ezekben a körökben úgy ítélik meg a helyzetet, hogy a magyarországi vezetés képtelen volt megfelelően elvégezni a szocializmus építésében mutatkozó feladatokat. A jugoszláviai vezetőket különösen aggasztja, hogy a szovjet csapatok magyarországi bevetése esetleg felbátorítja Moszkvában azokat, akik a kelet-európai országok felé tanúsított "erős kéz" politikájának folytatását kívánták.

Róma. Nenni, a kommunistákkal együttműködő olaszországi szocialista pártcsoport vezetője, szöges ellentétben az olaszországi kommunisták állásfoglalásával, ma súlyosan elítélte, hogy szovjet csapatok közbeléptek a magyarországi felkelés elfojtására.

New York. Az Európai Rab Népek Szövetsége felhívással fordult a szabad világ népeihez. A világ közvéleménye minden lehető módon gyakoroljon nyomást a Szovjetunióra annak érdekében – hangoztatja a közlemény – hogy fegyveres erőit ne használja fel népeink elhallgattatására. Különösen sürgősen teendő ez Magyarország esetében. A Szovjetuniót újabb agresszió elkövetésében kell elmarasztalni. Ez az agresszió egyúttal flagráns megsértése az ENSZ alapokmányának. Az Európai Rab Nemzetek Szövetsége ennél fogva bízik abban, hogy a szabad nemzetek nem helyezkednek a tartózkodás álláspontjára, miközben legjobb szövetségeseiket a szabadságért és nemzeti függetlenségért folyó egyenlőtlen harcban eltiporják.

Az egész szabad világ sajtója vezető helyen foglalkozik a magyarországi felkeléssel. A számtalan cikkből kiemeljük a New York Times "Budapest mártírjai" cím alatt megjelent vezércikkét.
A New York-i lap megállapítja, hogy az egész világ mélyen gyászolja a magyar felkelés elesett hőseit. A magyar mártírok a magyar történelemnek ugyanazon lapjaira írták nevüket, amelyeken dicső elődeik neve sorakozik, akik több mint egy évszázaddal ezelőtt Kossuth Lajos oldalán küzdöttek a szabadságért. A New York Times rámutat arra, hogy a tragikus párhuzam 1849 és ma között annyiban nem teljes, hogy akkor Miklós cár orosz csapatai fojtották el a szabadságharcot. Magyar áruló akkor nem akadt, aki behívta volna ezeket, míg ma ezt a szégyenteljes szerepet vállalta Nagy Imre. Egészen kihívó Nagy Imre felhívása a magyar néphez, amelyben a szovjet barátok és szövetségesek iránti szeretetet emlegeti. Vajon megbocsátanak-e a magyarok valaha is egy olyan embernek, aki a szovjet gyilkosokat barátoknak és szövetségeseknek nevezi? - kérdezi a New York-i lap. A szégyentelen felhívás a varsói paktumra hivatkozik. Tegnap láthattuk Budapesten, hogy ennek a paktumnak végrehajtása mit hozott. Azt, hogy a szovjet csapatokat magyarok meggyilkolására vezényelték ki. Moszkvának és helytartóinak ezek után tudniuk kell, hogy Magyarországon és egész Kelet-Európában felülkerekedett a bátorság. Forradalmi és elharapózással fenyegető bátorság ez. Budapesten tegnap az folytatódott, ami Poznanban és Varsóban elkezdődött. Vajon Prága, Kelet-Berlin, Bukarest, Szófia és Tirana távol tudja-e tartani magától a szabadság szellemének terjedését? Az oroszok a nyers erő felvonultatásával megnyernek esetleg egy csatát a magyar hazafiak meggyilkolása után, de máris elvesztették az emberi érzésekért és értelemért folyó csatát. A szabadság erői menetelnek ma Kelet-Európában. Nem lehet annyi katonája még a szovjet hadseregnek sem, hogy a rendszer minden ellensége és minden hazafi mellé egy őrt állítson.

Varsó. Több százezer ember gyűlt össze egy tegnapi tömeggyűlésen Varsó főterén. A varsói rádió szerint feltűnést keltett egy csoport, amely lengyel és magyar zászlókat tartott a kezében a két nép közötti szolidaritás jeleként. A gyűlésen beszédet mondott Gomulka. A nagygyűlés feloszlása után egy fiatalokból álló csoport külföldi hírszolgálati irodák jelentése szerint a magyar követség elé vonult, és ott tüntetett a magyar szabadságharcosok mellett. A tüntetők lengyel és magyar nemzeti zászlókat vittek magukkal, hazafias dalokat énekeltek, követelték Wyszynszki bíboros szabadon bocsátását és Rokosszovszkij távozását. A csoport, később a szovjet nagykövetség elé ment, ahol karhatalmi erők szétverték a tüntetőket. Az egyik nyugati hírközlő iroda jelenti, hogy a kormányhoz közel álló körökben Wyszynszki bíboros szabadon bocsátására és Varsóba való visszatérésére tettek ígéretet. A közlés szerint Wyszynszki már egynéhány napon belül visszatérhet a fővárosba, ha a helyzet megengedi. Az ügyről hír szerint Gomulka első titkár és a parlament katolikus tagjaiból álló küldöttség tárgyalt a tegnapi nap folyamán. A hivatalos közlemény erről csupán annyit mond, hogy a küldöttség Gomulka független szocialista politikájának támogatását hangoztatta, és előadott néhány igen fontos kérdést, amely már a legközelebbi jövőben megoldódik.

Híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb 12 óra 1 perckor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-25 11:00
Hossz0:10:32
Cím11:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3