14:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 24. 14:00 ● 09:58

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Nagy Imre a budapesti kormány új miniszterelnöke ma délben rádiószózatot intézett Budapest népéhez. Megígérte a következetes demokratizálódást a párt, az állam, a politikai és a gazdasági élet minden területén. Minden lehetősége megvan annak, mondotta többek között, hogy a kormány a magyar népre támaszkodva, a kommunisták vezetésével megvalósítsa politikai programját. Ehhez azonban az szükséges, hogy a rend, fegyelem, és a nyugalom helyreálljon. Nagy Imre ígéretet tett arra, hogy nem a bosszúállás, hanem a megbékélés politikáját akarja folytatni. Ezért a kormány elhatározta, hogy mindazokat, akik önként azonnal leteszik a fegyvert, abbahagyják a harcot, nem vonják statáriális eljárás alá.
A budapesti felkelésről a hajnali óráktól kezdve egymást követték a fontos bejelentések. A Minisztertanács ismét elrendelte a gyülekezési, csoportosulási és felvonulási tilalmat.
A Belügyminisztérium felhívással fordult a lakossághoz, hogy csak feltétlenül halaszthatatlan ügyben közlekedjék az utcán. A következő fontos bejelentés az volt, hogy a Központi Bizottság Nagy Imrét beválasztotta a Politbüroba, és miniszterelnökké való megbízását javasolta. Gerő Ernő azonban a párt első titkára maradt. A Politbüro összetétele a következő. Apró Antal, Gáspár Sándor, Gerő Ernő, Hegedüs András, Kádár János, Kállai Gyula, Kiss Károly, Köböl József, Marosán György, Nagy Imre és Szántó Zoltán. A Politikai Bizottság póttagjai Losonczy Géza és Rónai Sándor. A Központi Bizottságba a következő tagokat választották be, Donáth Ferenc, Losonczy Géza, Lukács György, Münnich Ferenc és Nagy Imre. A Politbüroból kimaradt Ács Lajos, Hidas István, Kovács István, Mekis József, Révai József és Szalai Béla.
A tüntetések tegnap a diákság felvonulásával kezdődtek. A békés felvonuláson a diákok a lengyelországi fejleményeket éltették. Az ifjúság a pesti Duna-parton lévő Petőfi-szoborhoz vonult fel a Kossuth-nóta éneklése közben. A Petőfi-szobor előtt Sinkovits Imre színművész elszavalta a Nemzeti dalt, majd előadta a főiskolai diákság követeléseit. A műszaki főiskolai hallgatók a Bem-szobor előtt gyűltek össze. A diákokhoz munkások, katonák és járókelők is csatlakoztak, végül mintegy 50 ezer főnyi tömeg jelenlétében kezdődött meg az ünnepség a Himnusz eléneklésével. Veres Péter, az Írószövetség elnöke felolvasta a szövetség elnöksége által elfogadott határozatot, amelynek bevezető szavai így kezdődnek: "Történelmi fordulóhoz jutottunk el. E pillanatban az egész népnek tömörülnie kell a fegyelmezett harcban. A párt és az állam vezetői mindeddig nem adtak a népnek életre való programot. Felelősségre vonjuk mindazokat, akik csökönyösen Sztálin és Rákosi rendszerének visszaállításával kísérleteztek."

Nyugati tudósítók jelentése szerint a helyzet az esti órákban váratlanul feszültté vált. A főváros belső kerületeibe egyre nagyobb tömegek özönlöttek és a rádió, valamint a Sztálin-szobor körül összecsapásra került sor a tüntetők és a karhatalmi alakulatok között. A rádió elé vonult tömeg Gerő eltávolítását követelte, és küldöttséget menesztett a rádióba. Katonákkal megrakott tehergépkocsik nem tudtak utat vágni maguknak és visszafordultak. Amikor a tüntetők küldöttségét a rádió épületében feltartóztatták, a tömeg a kaput kezdte feszegetni, mire a politikai rendőrség fegyverét használta. A Sztálin-szobor tövében a tüntetők megkísérelték a szobor ledöntését, mire az őrálló ávósok a tömegbe lőttek.
A helyzet az első lövések eldördülése után gyorsan elmérgesedett. Az időközben hivatalba lépett új kormány kihirdette a statáriumot, majd pedig a szovjet csapatok segítségéhez folyamodott a felkelés leverésére. A reggeli órákban az utcai harcok teljes erővel tovább tartottak a fővárosban és a felkelőkhöz a honvédség tagjai is csatlakoztak. Harcokra került sor többek között a Lánchíd környékén, a Baross tér, Szondi utca, Vörösmarty utca és a Ráday utca körzetében. A telefon- és a távíró összeköttetés megszakadt Budapesttel és a határt lezárták.

A lengyel főváros lakossága a legnagyobb érdeklődéssel fordult Cyrankiewicz miniszterelnöknek és Gomulkának ma délutánra várható beszéde elé. A lengyel parlament ülésének megnyitása után egy képviselő javaslatot terjesztett a ház elé, amelyben arra kérte a kormányt, hogy tájékoztassa részletesen a házat a legutóbbi napok eseményeiről. Indokolásában hangsúlyozta, hogy ezek a napok rendkívüli jelentőséggel bírnak a lengyel átalakulás folyamatában. A képviselőház az indítványt elfogadta és Cyrankiewicz miniszterelnök ma részletesen nyilatkozik a helyzetről.
A varsói rádió ma reggeli adásában bejelentette, hogy Gomulka a lengyelországi kommunista párt első titkára ma délután 3 óra 15 perckor beszédet mond Varsóban a kulturális intézmény épülete előtt lévő téren. A rádió felhívta Varsó egész lakosságát, hogy tömegesen vegyen részt a nagygyűlésen.

A legutóbbi 24 óra eseményei között figyelmet érdemel az az egyelőre még meg nem erősített hír, amely szerint Gomulka és Hruscsov több telefonbeszélgetést folytatott. Hruscsov ezek során közölte a lengyelországi kommunista párt első titkárával, hogy egyetért meghirdetett politikájával, és hogy elrendelte a lengyelországi szovjet csapatmozdulatok leállítását. Hruscsov ugyanakkor állítólag közölte Gomulkával azt is, hogy a moszkvai Pravda visszavonja a közelmúltban a lengyel sajtó ellen intézett támadását.
Hruscsov szerencsét kívánt Gomulkának első titkárrá történt megválasztásához. A varsói jelentés szerint Hruscsov a telefonbeszélgetések során merőben más, sokkal barátságosabb hangon beszélt Gomulkával, mint legutóbbi varsói látogatása során.

Az elmúlt 24 óra fejleményeivel kapcsolatban a Ben, a Le Monde című francia lap külön tudósítója beszámol arról, hogy Stettinben, Gdanskban és Krakkóban megkezdődött a helyi pártszervezetek titkárainak eltávolítása. Ezt a hírt részben megerősíti a stettini rádió egyik adása, amelyben beszámol a gdanski munkások és tanítók nagygyűléséről. Az értekezleten résztvevők határozati javaslatot fogadtak el. Ebben kijelentik, aggodalommal szemlélik azt, hogy a
[...]

A varsói rádió tegnap délután bejelentette, hogy a Politbüro felmentette állásától Witaszewski helyettes hadügyminisztert és helyére Spychalski tábornokot, Gomulka egyik közvetlen munkatársát nevezte ki. Spychalski lett a hadsereg Politbürojának főnöke is.

Most röviden összefoglaljuk a nap egyéb fontosabb külpolitikai eseményeit:

Párizsban 24 óra leforgása alatt másodízben ült össze a francia minisztertanács az algériai helyzet megvitatására. A francia hatóságok ugyanis letartóztatták az algériai lázadók öt vezérét. Marokkó és Tunisz kormánya panasszal fordult az ügyben az ENSZ-hez. Mollet miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány visszahívta kairói nagykövetét.
Tuniszban, Marokkóban és Tangerben franciaellenes tüntetésekre került sor, több személy életét vesztette. A francia hatóságok ma feltartóztattak egy marokkói kikötőben egy lobogó nélkül hajózó teherszállító hajót, amelynek raktárában három láda robbanóanyagot találtak.
Londonban a brit külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy Lloyd angol és Pineau francia külügyminiszter megvitatták, hogyan lehetne megsürgetni Egyiptomot újabb javaslatai megtételére a szuezi kérdésben.
Strasbourgban az Európa Tanács parlamentje felhívást intézett a nyugati országokhoz, valósítsák meg késedelem nélkül az európai közös piacot.

Híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb egy óra múlva mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-24 14:00
Hossz0:09:58
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzéscsonka [...]
Műsor letöltése MP3