18:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 18:00 ● 10:09

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Kedves Hallgatóink! Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A kora délutáni órákban az osztrák fővárosba érkezett jelentések szerint Budapesten folytatódnak a harcok. A szovjet csapatok parancsot kaptak, hogy azonnal tüzeljenek minden olyan személyre, akinél fegyvert látnak. A Duna-hidakat lezárták. A gyárakban immár harmadik napja szünetel a munka. A főváros különböző részeiben röplapokat osztogatnak, amiben a sztrájk folytatására szólítják fel a dolgozókat. A közüzemek közül egyedül a villamos- és a vízművek, valamint a kenyérszolgáltatás működik. A főváros lakossága úgyszólván semmit sem tud a vidéken lejátszódó eseményekről, és a hatóságok mindent elkövetnek, hogy a főváros lakosságát tudatlanságban tartsák. Budapesti diplomáciai körök értesülése szerint a szovjet hadvezetőség újabb páncélos egységeket vezényelt Magyarországra Románia irányából a szabadságharcosok elleni katonai akció folytatására. Külföldi megfigyelők jelentik, hogy a kommunista hatóságok egyre nagyobb számú szovjet egység segítségéhez folyamodnak, mivel a honvédség alakulataiban nem bíznak többé.

Szovjet páncélkocsik vonultak fel Győrben, Pécsett és Szolnokon. A szovjet haderő egységei ebben a három városban is harcban állanak a szabadságharcosokkal. Külföldi megfigyelők ugyancsak jelentik a forradalmi bizottságok megalakulását különböző vidéki városokban. Bécsben úgy tudják, hogy Dél-Magyarországon a szabadságharcosok felülkerekedtek, és nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak.

A bécsi rádió jelentést közöl egy forradalmi kormány megalakulásáról is, a hírhez azonban hozzátette, hogy lehetetlen ellenőrizni a hír valódiságát.
Bécsi lapjelentések szerint a honvédség tagjai egyre nagyobb számban csatlakoznak a szabadságharcosokhoz, és azokat ellátják fegyverekkel is. A honvédek az országnak úgyszólván minden részében letépték egyenruhájukról, illetve sapkájukról a szovjet csillagot. A lakosság a nemzeti színű zászlókról eltávolítja a kommunista címert.
Az osztrák lapok részletesen beszámolnak a Parlament előtt tegnap lejátszódott összetűzésről, aminek során szovjet páncélkocsik vadul tüzeltek az Országház előtt összegyűlt tömegre. A teret pár perc alatt halottak és sebesültek borították el. Az osztrák lapok tudósítása szerint Budapest külső képe az ostrom szörnyű napjait idézi emlékezetbe. Az ablaktáblák betörtek, az utcákat romok, és üvegtörmelék borítja, az utakon a leszakadt villamosvezetékek akadályozzák a közlekedést. Sok ház kiégett, vagy jelenleg is lobogó lángban ég. A Nemzeti Múzeum két nap óta ég.
A bécsi sajtó mély felháborodás hangján ír egyes ávós alakulatok hitvány viselkedéséről. Szemtanúk jelentése szerint egyes ávósok minden ok nélkül belelőttek a tüntető munkások és diákok tömegébe, és a város több pontján valóságos vérfürdőt rendeztek a fegyvertelen emberek között. Megfigyelők egybehangzó megállapítása szerint a titkosrendőrség – ahol csak tehette – fegyveréhez nyúlt. Ezzel ellentétben a rendőrség és a katonaság a legtöbb helyen rokonszenvezett a tüntetőkkel.

Helyszíni jelentések szerint tegnap a Kálvin tér és a Madách tér közti városrész szomorú képet mutatott. Az utcák teljesen kihaltak, és az útkereszteződéseknél a szovjet elnyomók harckocsijai álltak. Villanyfényt sehol sem lehetett látni. Ugyanakkor 3 kilométerrel messzebb, a Marx téren súlyos harcok folytak. A téren lévő nyomdaépületet a szabadságharcosok elfoglalták. A nyomdaépület a hadsereg tulajdona. A szabadságharcosok rohammal vették be az épületet, és elűzték az ott tartózkodó ávósokat. Az épület bevétele után egy honvéd tiszt a balkonról röpcédulákat szórt az ujjongó tömeg közé.

Egy másik hír szerint a tüntető tömeg tegnap felvonult a brit követség épülete előtt. A tömeg egy részének sikerült belépnie a követségi épületbe. A tüntetők arra kérték az angol követet, hogy tegyen lépéseket kormánya útján az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Fry követ megnyugtatta a tömeget, és arról biztosította, hogy az események szemtanújaként hű képet ad majd kormányának a szabadságharcról.

Egyre több titkos adó jelentkezik az éter hullámain a szabadságharcosok nevében. A miskolci adó hullámhossza mellett jelentkező egyik adó a következőket mondotta: "Nagy Imre válaszától teljesen függetlenül Borsod megye, illetve Nagy-Miskolc határozata alapján valamennyi követelésünket fönntartjuk mindaddig, amíg azokat nem teljesítik." A dolgozók Kossuth címerrel ellátott proklamációja a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követeli. A dolgozók új kormány megalakítását és a munkásság sztrájkjogának tiszteletben tartását kívánják. Felkérik Borsod megye lakosságát, hogy a fenti követelményekhez tartsa magát. A Miskolci Munkástanács proklamációja a következő felhívással végződik. "Bízzatok bennünk, és a sztrájkot csak akkor hagyjátok abba, ha erre a sztrájkbizottság utasítást ad!"

Ma a délelőtti órákban a 26-os és 30 méteres hullámhossz között egy ismeretlen magyar nyelvű állomás felhívást intézett a magyar falvak lakosságához. Felszólította a falvak népét, alakítson nemzeti tanácsot. A nemzeti tanácsok fegyverezzék fel magukat. A rádiófelhívás figyelmezteti a parasztságot, hogy tartózkodjon a kihívástól, és ne folyamodjon önbíráskodáshoz a helyi kommunistákkal szemben.

A Népszava ma reggel a magyar szakszervezetek kiáltványát közli. A szakszervezetek a harcok beszüntetésére, általános amnesztia kihirdetésére hívnak fel. A kiáltvány továbbá új kormány alakítását követeli, amely széles népi alapokon nyugszik majd. További követelés, hogy a szabadságharc alatt megcsonkított áldozatoknak nyújtsanak törvényben biztosított anyagi segítséget. Támogassák az elesett szabadságharcosok családjait. A rendőrséget – a szakszervezetek kiáltványa szerint – munkásokból és diákokból álló nemzetőrséggel kell megerősíteni.
A szakszervezetek kiáltványa, amelyet a Népszava mai száma közöl, haladéktalan tárgyalásokat sürget a szovjet csapatok visszavonása érdekében.

Az Európa Tanács közgyűlése ma határozatot hozott, amelyben felhívják a szovjet miniszterelnököt és a többi kelet-európai kormány fejét, hogy haladéktalanul engedjék szabadon a politikai foglyokat országaikban.

A magyar helyzet szóba került az angol alsóházban. Egy képviselő szóvá tette a szovjet csapatok jelenlétét Magyarországon. Selwyn-Lloyd külügyminiszter válaszában utalt arra, hogy Magyarországon hét szovjet gyalogos, és két légi hadosztály állomásozik. A szomszédos Romániában három szovjet hadosztály van. A szovjet kormány azt állítja, hogy ezek a hadosztályok a magyarországi és romániai kommunista kormány beleegyezésével állomásoznak a két országban.

Az angol Írószövetség tagjai, az angol értelmiség legnevesebb képviselői vasárnap délelőttre tömeggyűlést hívtak össze Londonban a magyarországi szabadságharc hőseinek tiszteletére. Az ünnepség rendezési bizottságában a legnevesebb angol írók és művészek vesznek részt.

A Rab Népek Közgyűlése újabb lépéseket tett annak érdekében, hogy a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását haladéktalanul terjesszék az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé.

Kelet-Németországban a magyar szabadságharc híreinek hatása alatt riadókészültségbe helyezték a hadsereget és a rendőrséget. Mindennemű szabadságolást beszüntettek, és a kommunista politikai tisztek naponként kétszer előadásokat tartanak a hadsereg és a rendőrség tagjainak.

E percben vettük a hírt, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya tárgyalásokat kezdett annak érdekében, hogy a három nyugati nagyhatalom az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjessze a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásának ügyét.

New York. Peyer Károly, a Magyar Szociáldemokrata Párt és szakszervezetek évtizedeken át volt vezetője, a magyar munkásmozgalom egyik kiemelkedő személyisége 76 éves korában New York-i számkivetésben meghalt.

Varsó. Gomulka, a lengyelországi kommunista párt első titkára mára tervezte moszkvai útját. Varsói jelentések szerint Gomulka útját elhalasztotta mindaddig, amíg valamennyi szovjet katonai egység nem tért vissza eredeti támaszpontjára. Az elhalasztást már közölte Moszkvával, és azt is hozzáfűzte, hogy a szovjet csapatok állomáshelyeikre való visszatérésére vár. A Daily Mail Ben tudósítását közli Varsóból. Eszerint Gomulka moszkvai útjának elhalasztását azzal is indokolta, hogy pillanatnyilag nagy elfoglaltsága sem teszi lehetővé Varsóból való elutazását. Általában azt hiszik, hogy a magyarországi események is nagyban hozzájárultak Gomulka moszkvai útjának elhalasztásához.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 18:00
Hossz0:10:09
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3