18:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 31. 18:00 ● 10:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét a honvédelmi miniszter első helyettesévé nevezték ki. Kovács István lett a honvéd vezérkar főnöke. A Kossuth Lajos téren összegyűlt hatalmas tömeghez Nagy Imre ma délután beszédet intézett. A varsói egyezmény felmondásával is kérjük a szovjet csapatok azonnali kivonását - mondotta. A tömeg Münnich Ferenc belügyminiszter távozását követelte. A Magyar Újságírók Országos Szövetségének eddigi vezetősége lemondott. Az ügyek vitelét a sztálini korszakban üldözött újságírókból megalakult ideiglenes bizottság vette át.

Győr. A hivatalos magyar hírügynökség arról tudósít, hogy a Dunántúli Nemzeti Tanácsok 400 küldötte kedden este gyűlést tartott Győrben. A Dunántúli Nemzeti Tanács a gyűlésen állást foglalt az ország semlegességének kimondása mellett. A küldöttek többsége elhatározta, hogy mindaddig folytatják a sztrájkot, amíg a kormány nem teljesítette a forradalmi követeléseket. A gyűlésen megalakult Dunántúli Nemzeti Tanácshoz a Borsodi és Bács-Kiskun megyei Tanácsok is bejelentették csatlakozásukat. A pápai, győri, tatai és zalaegerszegi honvédalakulatok ígéretet tettek a tanácsnak, hogy a népet megvédik minden külső támadás ellen, még abban az esetben is, ha más parancsot kapnak. A Dunántúli Nemzeti Tanács az ország semlegességének kimondása mellett a szólás-, sajtó-, gyülekezési és vallásszabadság biztosítását követeli.

A Magyar Szociáldemokrata Párt székházában ma értekezlet volt, amelyen megválasztották a párt ideiglenes vezetőségét. Elnök Kéthly Anna lett, főtitkár Kelemen Gyula, helyettese Révész András. A Népszava holnap reggel már, mint a Szociáldemokrata Párt hivatalos lapja jelenik meg.
Dezséry László evangélikus püspök lemondott és a déli evangélikus egyházkerület vezetését az 1950-ben igazságtalanul elítélt Ordass Lajos püspök vette át. Ma délelőtt már ő tartotta a Deák téri templomban az ünnepi istentiszteletet a reformáció évfordulója alkalmából.

A nyugati hírszolgálati irodák a budapesti helyzetről a délelőtt folyamán a következőket jelentették: A Bécsbe visszatért nyugati pilóták beszámoltak arról, hogy az éjszakai órákban heves tűzharc zajlott le a budapesti repülőtéren. A titkosrendőrség egy nagyobb csoportja megkísérelte, hogy rátegye a kezét a repülőtéren veszteglő gépek egyikére, és így keleti irányban elmenekülhessen. A szabadságharcosok visszaverték az ávósok támadását és meghiúsították menekülési kísérletüket. A Presse című bécsi lap ma közli első budapesti telefontudósítását. Az osztrák lap tudósítója beszámol arról, hogy a múltban hírhedtté vált Szabad Nép többé nem jelenik meg.
Az elmúlt napokban a szabadságharcosok megostromolták a Szovjet-Magyar Társaság és az úgynevezett Béketanács székházát is. A propagandairatokat, amelyek még szép szavakba burkolták a szovjet önkényt és elnyomást, kihányták az utcára és elégették.

Nyugtalanságot keltettek a magyar közvéleményben a szovjet csapatmozdulatokról szóló különböző hírek. Reggel 9 órakor közölték, hogy még mindig szovjet páncélosok állnak több minisztérium és a szovjet nagykövetség épülete előtt. Később jelentették, hogy a Honvédelmi Minisztériumot körülfogó harckocsik elvonultak. Az országhatár mentén megfigyelt csapatmozdulatokról a Borsod Megyei Munkástanács a Miskolci Rádión keresztül a következőket közölte:
A szovjet hadsereg alakulatainak kivonulása tegnap megkezdődött. Megmagyarázhatatlan okokból azonban jelentős szovjet erők, köztük légvédelmi tüzérség és páncélos fegyvernem, Záhony és Nyíregyháza közelében ismét bevonult Magyarország területére. Érthetetlen és méltánytalan - hangzik a Borsod Megyei Munkástanács közleménye -, hogy a szovjet csapatoknak ezen körmozgása miért történik. Egész éjszakán át különböző szerveink segítségével figyelemmel kísértük a szovjet fegyveres erők mozgását és a minisztertanács elnökét még az éjszaka folyamán értesítettük a történtekről.
A közlemény ezután beszámol arról, hogy a Borsod Megyei Munkástanács távbeszélőn személyes tárgyalást folytatott Tildy Zoltánnal és a honvédelmi miniszter helyettesével. Határozottan kérte, hogy azonnal és a leghathatósabban vegyék fel a kapcsolatot a szovjet parancsnokságokkal. Intézkedjenek a kivonulás mielőbbi megtörténtéről és közöljék a Borsod megyei rádió vezetőségével az eredményt. A Borsod megyei, távbeszélőn folytatott, figyelmeztetés után Budapesten minisztertanácsot hívtak össze, és a kora hajnali órákban megnyugtató választ kaptak. Eszerint az egész ország problémája rendeződik, mégpedig a legkedvezőbb irányban. Főleg Borsod, Szabolcs tekintetében a problémákat a munkástanács kérése szerint intézik. A továbbiakban felkérték Budapestről Borsod megye, Nagy-Miskolc és az ország magyarságát: őrizze meg nyugalmát, higgadtan és teljes türelemmel várja a további fejleményeket.

A nyugati hírszolgálati irodák éber figyelemmel kísérik a szovjet csapatmozdulattal kapcsolatos magyarországi rádiójelentéseket. Minden hír átlag félóránként a nyugati szerkesztőségekhez jut el, és ezeken keresztül a rádió és a sajtó útján a világ közvéleménye elé kerül. A nyugati hírszolgálati irodák diplomáciai forrásokból a délelőtt folyamán egyetlen olyan értesítést sem kaptak, amely ellentmondana az ismertetett budapesti és miskolci közléseknek.

A párizsi rádió egyórás akciót rendezett a magyarországi áldozatok megsegítésére. Ötven teherautó járja be a párizsi utcákat, hogy adományokat gyűjtsön, és a párizsi rádió állandóan tájékoztatja hallgatóit, hogy milyen útvonalon járnak a gépkocsik. Már eddig négy vagon adomány gyűlt össze. Az első adományokkal megrakott repülőgép ma reggel indult el az Orly repülőtérről Bécs felé.

Mint Kelet-Berlinből jelentik, a kommunista hatóságok letartóztattak 72 kommunistaellenes érzelmeiről ismert embert. Azt állították róluk, hogy a Nyugattal állottak összeköttetésben. Hírügynökségi jelentések szerint azonban a letartóztatások igazi célja az, hogy megpróbálják elejét venni olyan eseményeknek, mint amilyenek Magyarországon lejátszódtak. A Neues Deutschland, a kelet-németországi kommunisták vezető lapja, arról ad hírt, hogy a diákok között kommunistaellenes mozgolódás figyelhető meg. A diákok a kötelező marxista tanfolyamok eltörlését követelik. A kommunista lap egyik olvasójának levelét közli. A levél elmondja, hogy a diákok az egyetemeken a magyarországi és lengyelországi események hatása alatt vitaestéket tartanak és támadják a kommunista tanokat.

A közel-keleti helyzet az elmúlt 24 órában tovább romlott. Ma hajnalban lejárt az angol és a francia kormány ultimátuma Egyiptomhoz és Izraelhez. A két nyugati nagyhatalom haderőinek mozdulatairól azonban egyelőre nincsenek hírek. Londonban feszült hangulat uralkodik, amelyet diplomáciai megfigyelők vihar előtti csendnek jellemeznek. Az angol kormány ma a kora délutáni órákban minisztertanácsra ült össze.

Párizsban a francia kormány ugyancsak minisztertanácson vitatta meg a legutóbbi közel-keleti fejleményeket. Francia részről ugyancsak elzárkóztak attól, hogy részleteket közöljenek a Földközi-tenger keleti térségében folyamatban lévő hadmozdulatokról. Időközben az egyiptomi és izraeli haderők között tovább folynak a heves harcok a Sínai-sivatagban. Mindkét részről veszteségeket és ellenséges repülőgépek lelövését jelentik. A jeruzsálemi rádió szerint az izraeli haderő foglyul ejtette az egyiptomi flotta egyik rombolóját és 200 főnyi személyzetét. A jordán határon egyelőre nincsenek harci cselekmények. Jordániában és Libanonban azonban kihirdették a szükségállapotot és a mozgósítást. Kairóban a brit és francia nagykövetség megkezdte a titkos iratok elégetését. Egész Egyiptomban tovább folynak a hadi készülődések.

A Szovjetunió és kommunista Kína tiltakozott az izraeli kormánynál az Egyiptom elleni támadás miatt. Későbbi londoni jelentések beszámolnak arról, hogy Eden angol miniszterelnök nyilatkozott az alsóházban a közel-keleti helyzetről. Kijelentette, hogy Nagy-Britannia katonai rendszabályokat fog alkalmazni Egyiptom ellen, azonban az egyiptomi kormánynak küldött brit felhívás még mindig érvényben van. Az egyiptomi kormány - mondotta Eden - hosszú idő óta kíméletlen hadjáratot folytat Izrael és a Nyugat ellen.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-31 18:00
Hossz0:10:18
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3