14:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 28. 14:00 ● 09:59

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New York. Ma estére összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy megvitassa a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. A kérelmet Anglia, Franciaország, és az Egyesült Államok kormánya terjesztette elő, és ahhoz csatlakozott Kanada és Argentína. Spanyolország is lépéseket tett arra, hogy a szovjet beavatkozás kérdését az ENSZ elé terjesszék. A nyugati nagyhatalmak a Biztonsági Tanácshoz intézett jegyzékükben hangsúlyozzák, hogy a szovjet katonai beavatkozás a magyar nemzet jogainak súlyos sérelmét jelenti. A nagyhatalmak ezeket a jogokat a magyar békeszerződésben ünnepélyesen biztosították. Anglia, Franciaország és az Egyesült Államok a magyarországi helyzetre tekintettel a sürgősség kimondását kérte. Az ENSZ főtitkársága haladéktalanul eleget tett a kérésnek, és minden eddigi szokástól eltérően mára, vasárnapra, közép-európai idő szerint esti 10 órára összehívta a Biztonsági Tanácsot.

Budapesten az éjszaka folyamán további súlyos összeütközések voltak. Ezt a budapesti rádió beismeri, fegyveres gócok fennállásáról beszél ma reggeli adásában. Magyaróvári és hegyeshalomi értesülések szerint a Dunántúl legnagyobb része a magyar szabadságharcosok kezén van. Hegyeshalomnál tegnap a határőrség átállt, letépte sapkájáról a vörös csillagot, és kitűzte a Kossuth kokárdát. Hasonló események történtek a soproni, szombathelyi, veszprémi és pápai laktanyákban is. Az osztrák-magyar határ teljesen nyitva áll. Szentgotthárdnál és Kőszegnél ma reggel magyar családok érkeztek látogatóba osztrák területre. Magyaróvárott a város társadalma ma temeti ünnepélyes szertartás keretében a kommunista vérengzés 101 áldozatát. A holttesteket a városház előtti téren ravatalozzák fel, délután 2-kor temetik az áldozatokat.

A Szabad Győr Rádiója néven jelentkező állomás szerint a Győr Megyei Nemzeti Tanács a Dunántúl nevében felhívta Nagy Imre miniszterelnököt, hogy a mai nap este 8 óráig tegyen intézkedéseket a harcok beszüntetésére. Kérje fel a szovjet csapatok főparancsnokságát a harcok abbahagyására. A Győr Megyei Nemzeti Tanács Nagy Imre személyes válaszát este 8 óráig várja.

Bécs. Az Arbeiter Zeitung kiküldött tudósítója a magyar határőröktől úgy értesült, hogy a szabadságharcosok Pápán rajtaütésszerűen elfoglalták a repülőteret, ahol a szovjet légierő főhadiszállása volt, és elpusztították az összes ott található szovjet gépet. A repülőtér szovjet őrei és személyzete, beleértve a pilótákat is, elmenekültek.

Nickelsdorf. A hegyeshalmi helyőrség külföldi újságírók nagy csoportja előtt hangsúlyozta, hogy az egész magyar hadsereg, a határőrség és a vámkirendeltség a szabadságharcosokhoz csatlakozott. Olyan magyar csak az ÁVO tagjai között akad, aki magyarokra tüzel. Gépkocsikon a szabadságharcosok több csoportja érkezett a nickelsdorfi határállomásra, hogy az elsősegély jellegű gyógyszer és élelmiszer küldemények átvételéről tárgyaljon. E csoportok tagjaihoz az összesereglett külföldi újságírók különböző kérdéseket intéztek. "Milyen kormányt kíván a magyar nép?" – hangzott az első kérdés. A válasz ez volt: "olyan kormányt kívánunk, amely magába tömöríti mindazokat a pártokat, amelyek valóban a munkásság, a parasztság és a többi társadalmi réteg érdekeit képviselik." A következő kérdés ez volt: "hajlandók támogatni Nagy Imre kormányát?" A válasz így hangzott: "mi, magyar ifjúság, mindaddig nem akarunk hallani sem Nagy Imréről, amíg nem tisztázódik, hogy ő volt-e az, aki a szovjet csapatok beavatkozását kívánta, avagy sem. Ha ő volt, akkor takarodnia kell." Az összegyűlt magyar hatósági emberek és szabadságharcosok kérdésekkel ostromolták a nyugati újságírókat. "Mennyit tud a nyugat abból, ami Magyarországon lezajlott? Tud-e a szabadságharc győzelméről?" A szabadságharcosok egyik képviselője nyilatkozattal állt az újságírók elé: "tájékoztassák a nyugati közvéleményt arról, hogy nem vagyunk hajlandóak többé olyan rendszert támogatni, mint az előző volt, amelyet nem fűztek baráti kapcsolatok a Nyugathoz. Meleg barátságban kívánunk élni a nyugati népekkel." A határrendőrség egyenruháját viselő fiatal tiszt felkérte az újságírókat, közöljék lapjaikkal, hogy egyetlen határőr sem akadt, aki szabadságharcosokra tüzelt volna. "Amint értesültünk a szabadságharc kitöréséről – mondotta –, leszakítottuk a vörös csillagot sapkáinkról, és egy emberként csatlakoztunk a szabadságharcosokhoz. A helyi lakossággal együtt megalakítottuk a munkásság és katonák tanácsát. Sohasem lennénk képesek arra, hogy magyar testvéreink ellen fegyvert emeljünk. Egyek vagyunk velük, egy a célunk. Mindenekelőtt azt kívánjuk, hogy a szovjet csapatok távozzanak innen, és azután megteremtsük az igazi, demokrata szellemű rendet hazánkban." Tegnap este több gépkocsioszlop ment át Ausztriából Magyarországra azzal a rendeltetéssel, hogy orvosságot, orvosi műszereket és vérplazmát vigyen a magyar lakosságnak. Az egyik oszlop Budapest felé vette útját.

Genf. A Vöröskereszt Szervezetek Nemzetközi Szövetsége az éjszaka folyamán közölte, hogy a Magyarországi Vöröskereszttől kapott telefonértesülés szerint a sebesültek száma tízezer és ötvenezer között mozog. Budapestről segítséget kértek, sürgősség jellegével. A nemzetközi szövetség központjából nyomban felhívással fordult a világ valamennyi vöröskereszt szervezete felé. A magyarországi felhívásban gyógyszereket, kötszereket, élelmiszert kértek. A genfi központban közölték, hogy az Amerikai Vöröskereszt haladéktalanul 25 ezer dolláros hitelt nyitott meg a magyarországi szükségletek beszerzésére. Hollandia 2100 egység vérplazmát küld ma repülőgépen Bécsbe. Tegnap éjszaka Bonnból Bécsbe utazott különvonaton műtősnővérek nagyobb csoportja. A különvonaton nagy gyógyszerkészleteket is visznek magukkal.
Stockholmból közölték, hogy 1000 kiló vérplazmát juttatnak Bécsen keresztül a magyaroknak. Washingtonban közölték, hogy az Amerikai Vöröskereszt kapcsolatba lépett a Magyar Vöröskereszttel, és haladéktalanul megtette a lépéseket nagy mennyiségű élelmiszer és gyógyszer elküldésére a magyarországi szabadságharc áldozatainak.
Amerikai részről felkérték továbbá a Vöröskereszt genfi központját, hogy a legsürgősebben juttasson el a sebesültek 25 ezer szeretetcsomagot. Ezt a küldeményt továbbiak követik majd.

London. "Semmi kétség sem lehet afelől, hogy mi a brit munkáspárton belül e napokban milyen érzésekkel vagyunk eltelve, amidőn a magyarországi hírekről értesülünk" – hangoztatta Gaitskell, a brit munkáspárti vezető a tegnapi összejövetelen. "A meleg együttérzés hat át mindnyájunkat, amidőn a politikai szabadság utáni vágy ily szenvedélyes megnyilatkozást figyeljük. Csodálattal tölt el, hogy az elnyomatás hosszú évei után a szabadság lángja továbbra is ennyire él a magyar lelkekben. Tisztelettel meghajolunk mindazoknak a hősiessége előtt, akik életüket áldozták a szabadságért, és mély rokonszenvvel fordulunk azok felé, akik a tengernyi szenvedést átélték." Gaitskell, a brit munkáspárti vezető a továbbiakban ezeket mondotta: "bízunk abban, hogy Magyarországra és polgáraira beköszönt az igazi demokrácia kora, szabad választásokkal, szabad szakszervezetekkel, szólásszabadsággal, a lakosság valamennyi rétegét felölelő politikai pártok működésének megindulásával, és becsületes, független igazságszolgáltatással."

Vatikán város. A Szent Péter Székesegyházban ma minden szentmise szertartásába külön imát foglaltak be a szabadságharcát vívó magyar népért. XII. Pius pápai enciklikája szellemében Róma valamennyi templomában külön istentiszteleteket tartottak a magyar szabadságharcosok tiszteletére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-28 14:00
Hossz0:09:59
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3