Nemzetközi helyzetismertetés

1956. november 07. 22:13 ● 04:58

Radnai Endre
00:00 00:00

A műsor leirata

A szuezi háborús konfliktus veszített erejéből, erről tájékoztatjuk most önöket rövid helyzetismertetésünkben.

Ha nem csal minden jel, a szuezi háborús konfliktusban kedvező fordulat történt. A mai nemzetközi feszültségben az események összefonódnak, a földkerekség különböző pontjain kirobbant válságok kölcsönösen befolyásolják egymást. A szuezi háború alakulása közvetlenül érinti a magyar nép sorsát is, ezért a kedvező fordulatot nemzetünk e tragikus óráiban kétségkívül megkönnyebbüléssel fogadhatjuk. A szuezi háború eddig kizárólag katonai célokra és a résztvevő országok fegyveres erőire korlátozódott. A csatornától keletre, a Sínai-félsziget arab lakosságának, több százezer ott letelepedett palesztinai arab menekültnek életét az izraeli-egyiptomi háború nem veszélyeztette. A nemzetközi segítőszervek be tudtak avatkozni a polgári lakosság érdekében, egyik hadviselő fél sem merészelte volna feltartóztatni a Nemzetközi Vöröskereszt segítő osztagait, még kevésbé merte volna megakadályozni a sebesültek gondozását. A csatornától nyugatra, a brit és francia légierők minden akciójuk előtt rádión figyelmeztették a polgári lakosságot, hová húzódjanak, hogy a bombazáportól biztos távolságban legyenek. A fegyveres összetűzés minden formájában megrendítő és ijesztő, de ebben a háborúban mégis betartották a genfi és hágai egyezmények előírásait, és a pusztítást a lehető legszűkebb körre korlátozták. Épp ezért a fegyverszünet megteremtésének útjába nem állanak elháríthatatlan politikai és érzelmi akadályok. Az Egyesült Nemzetek beavatkozása lehetőséget nyitott az ésszerű kiegyezésre.
Az utolsó pillanatban a szovjet nyílt háborús fenyegetése Nagy-Britannia és Franciaország címére, újra megmutatta a világnak, hogy ezért a szuezi háborúért is a felelősség a szovjet imperializmust terheli. Megmutatta ezt most Szuszlovnak, az októberi forradalom évfordulóján tartott moszkvai beszéde, és azok a primitív Komszomol-tüntetések, amelyekre a szovjet kormány rendelte ki napiparanccsal a szovjet diákokat a moszkvai brit, francia és izraeli követség elé. A moszkvai számításokat egyelőre legalább keresztülhúzta a brit és francia főparancsnokság rendelete, amely tűzszünetet rendelt el és az ENSZ döntése, amely nemzetközi rendőrséget küld a veszélyeztetett területre. Anglia és Franciaország megváltoztatták eredeti elhatározásukat. Alávetették magukat annak az ENSZ-döntésnek, hogy a nemzetközi rendőrségben ott lévő csapataik nem vehetnek részt, mert az ENSZ valamennyi nagyhatalom kizárásával kímélni akarta az egyiptomiak érzékenységét. A szuezi háború súlyos problémáit a tűzszünet még nem oldotta meg. Fenyegető a helyzet a jordániai és a szíriai határon és a csatorna-társaság jövő sorsát sűrűbb köd fedi, mint az a novemberi köd, amely most esténként e fontos vízi útra leereszkedik. De mégis - a fegyverek e pillanatban hallgatnak, nem folyik ártatlan nők és gyermekek vére.
A világbékét most már itt a Közép-Keleten is csak egy kormány, az a kollektív bűnszövetkezet fenyegeti, amely a Kremlben székel. Ennek a bűnszövetkezetnek kiküldött katonai tanácsadóit fogták el a Sínai-félszigeten az egyiptomi csapatok soraiban. Az ő harci gépeikkel ütköztek össze a Szuezi-csatornánál, ők adják a tanácsokat a szíriai katonáknak az olajvezetékek felrobbantására. Ez az a bűnszövetkezet, amely totális háborút kezdett a magyar nép ellen, egy züllött, bűnös, tehetetlen kommunista klikk uralmának megmentésére. A szuezi krízis enyhülésével az Egyesült Nemzetek figyelme, most már az eddiginél is nagyobb mértékben fordulhat a magyarországi vérengzések felé, amelyekért Isten és emberek előtt a szovjet diktátorok bűnszövetkezetét terheli a rettenetes felelősség.

Kedves hallgatóink! A szuezi helyzetről tájékoztattuk önöket.

Információk

Adásba került1956-11-07 22:13
Hossz0:04:58
CímNemzetközi helyzetismertetés
MűsorkategóriaKommentár
Ismétlések
1956-11-07 22:13
SzerkesztőRadnai Endre
Műsor letöltése MP3