18:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 18:00 ● 10:45

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 13, 16, 19 és 49 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 18 óra. Most híreket mondunk.

A szabadságharcosok Budapest külső kerületeiben, valamint a romos házakban és pincékben tovább folytatják ellenállásukat. A főváros területéről kiszorult nagyobb ellenálló csoportok Nyugat felé tartanak. A szovjet csapatok Komárom megyében igyekeznek útjukat állni. A főváros a huszadik napja tartó harcok után a súlyos rombolások és a pusztulás képét mutatja. A szovjet harckocsik ágyútüze következtében rengeteg ház megrongálódott, vagy teljesen elpusztult. A tél küszöbén a családok ezrei váltak hajléktalanná. Vidéken a harcok egyre inkább partizánháború jelleget öltenek. Szolnok megyében nyolc-tíztagú partizáncsoportok működnek, és igyekeznek elvágni a szovjet csapatok utánpótlását. Bács-Kiskun megyében ugyancsak folyamatban van a partizánharc. Nagykanizsa, Kaposvár és Győr térségében a szovjet csapatok nagyobb fölkelő-csoportokkal ütköztek meg. A Mecsekben és a Komló körüli erdőkben a szovjet csapatok harcban állnak az ellenállókkal. A szovjet agresszoroknak nem sikerült megtisztítaniok az erdőket az ellenálló csoportoktól. A Bükk és a Mátra erdőségeiben a szabadságharcosok folytatják a makacs ellenállást.

A megyei és járási tanácsok képviselőinek egy-egy kiküldöttjéből megalakult háromtagú rögtönítélő bíróságok tegnap megkezdték működésüket.

Ma délben és a kora délutáni órákban számos nyugati újságíró lépte át a magyar-osztrák határt Budapest irányából. Az újságírók közt van a német hírszolgálati ügynökség és az angol Reuter Iroda tudósítója. Matteotti, olasz szocialista vezetővel az élen 13 olasz újságíró is a határra érkezett. Az utasok között van továbbá Strasser osztrák szocialista képviselő, aki néhány nappal ezelőtt Kéthly Anna államminiszterrel együtt megkísérelte a bejutást a szovjet csapatok gyűrűjén keresztül az országba. A szovjet csapatok azonban Kéthly Annát nem engedték át. Strasser ezután egyedül kísérelte meg a bejutást, és el is érkezett Budapestre. Az osztrák képviselő a határon kijelentette, hogy Budapesten szórványosan még lövöldözések hallhatóak, a nagy utcai harcok azonban befejeződtek. Az osztrák képviselő a csodálat hangján beszélt a fővárosi lakosság hősiességéről. Budapest népének passzív ellenállása hihetetlen méreteket öltött - mondotta Strasser képviselő. Az emberek ezrei fegyvertelenül néznek farkasszemet a szovjet tankokkal. A lakosság ruháján piros-fehér-zöld szalagot visel, és nyíltan szovjetellenes jelszavakat hangoztat. A szovjet csapatok körében növekszik az elkeseredés a népszerűtlen magyarországi akció miatt. Az országban gyakorlatilag nincs kormányhatalom. Kételkednem kell abban is - mondotta az osztrák képviselő, hogy a Kádár-kormány valóban létezik-e? Strasser elmondotta még, hogy eredetileg egy nagy gépkocsikaravánnal akarta elhagyni a fővárost. A gépkocsikaraván valószínűleg úton van Budapest és a határ között. Amikor azonban azt látta, hogy a szovjet hatóságok a kommandaturán egyszerűen elkobozták az előtte álló Löwenstein nyugatnémet képviselő útlevelét, elhatározta, hogy egyedül kísérli meg az eljutást az osztrák határig. Strasser kijelentette, hogy tudomása szerint a szovjet hatóságok nem tartóztatták le Löwenstein képviselőt, aki a harcok napjaiban a francia követségen húzódott meg. Az osztrák képviselőt a Budapest és a határ közötti útszakaszon egy szovjet páncélkocsi feltartóztatta, és az éjszakát számos más külföldi társaságában, egy táborban töltötte.

A Nemzetközi Vöröskereszt egy gépkocsikaravánja ma a déli órákban átlépte a magyar-osztrák határt, és gyógyszerekkel úton van Budapest felé. A karaván 15 tehergépkocsiból áll. A karaván vezetői péntek éjszaka óta a klingenbachi osztrák határállomáson vesztegeltek, és várták a magyarországi hatóságok beutazási engedélyét. Ez az első vöröskeresztes gépkocsikaraván, amely a múlt vasárnap óta az Ausztriában felhalmozott nyugati segítség kis részével beléphetett az ország területére. A tehergépkocsikon 27 tonna élelmiszert és 2 tonna gyógyszert visznek a magyar fővárosba.

Az ENSZ Rendkívüli Közgyűlése tegnap este elhatározta, hogy sürgősnek minősíti a magyar ügy tárgyalását, és a magyar problémát átteszi az ENSZ holnap kezdődő rendes Közgyűlésének napirendjére. A határozat mellett 53 ország foglalt állást. A kommunista blokk 9 országa a javaslat ellen szavazott, 8 tagállam pedig tartózkodott a szavazástól. A Rendkívüli Közgyűlés által elfogadott javaslat kimondja, hogy a magyar kérdésnek elsőbbséget kell biztosítani, ami azt jelenti, hogy a magyar kérdés egyéb napirendi pontoktól függetlenül bármikor tárgyalható.

New Yorkban megindult a külügyminiszterek gyülekezése a holnapi Közgyűlésre. 35 ország külügyminisztere érkezik a Világszervezet székhelyére. A külügyminiszterek azonnal tanácskozásokat kezdenek a magyarországi és a közel-keleti kérdés megoldására. Az ENSZ főtitkárságán az a vélemény alakult ki, hogy a külügyminiszterek közvetlen megbeszélései nagyobb eredménnyel járhatnak, mint bármely más diplomáciai lépés. ENSZ politikai körökben hangoztatják, hogy a Világszervezet tagállamai folytatják fáradozásaikat, és állandó nyomást gyakorolnak a Szovjetunióra a magyar kérdés kedvező rendezése érdekében.

Nyugati megfigyelők rámutatnak arra, hogy a romániai egyetemi hallgatók megmozdulásáról elterjedt híreket maga Hruscsov is megerősítette. Hruscsov a moszkvai rádió szerint a Komszomol évforduló ünnepségén elmondotta, hogy a romániai kommunista párt vezetői a nyugtalanság napjaiban, több ízben tárgyaltak a diákokkal és szüleikkel is. A diákotthonokban vitákat rögtönöztek, amelyek során a kommunista pártvezetők azt hangoztatták, hogy a diákság őrizze meg nyugalmát és tanuljon, mert ha ezt nem teszi, kitaszítják az egyetemről, és másokat ültetnek be az előadótermek padjaiba. Hruscsov beszédének ezt a részét a hivatalos szovjet hírközlő iroda kihagyta jelentéséből, ami arra mutat, hogy a moszkvai vezetőket felette nyugtalanították a romániai fejlemények. A moszkvai rádió csak két nappal később számolt be a beszédnek erről a részéről. Moszkvai politikai megfigyelők rámutatnak arra, hogy a Pravda, valamint a többi hivatalos szovjet szócső a magyarországi eseményekről és ezek külföldi visszhangjáról milyen ferde képet nyújtott az orosz népnek. A Pravda napokon keresztül hasábokon foglalkozott azzal a képtelen állítással, hogy igazi magyar hazafiakat és munkásokat hogyan üldözött az úgynevezett ellenforradalmár tömeg.
Az egész szovjet propagandagépezet teljes hallgatásba burkolózott azonban a magyarországi események nyugati visszhangjáról. Egyetlen szóban sem számolt be arról, hogyan bélyegezte meg az ENSZ a Szovjetunió magyarországi fellépését, hogyan mondották le a különböző kormányok szervezett moszkvai látogatásukat, miképpen támadta meg az elkeseredett tömeg a nyugati fővárosokban működő szovjet nagykövetségek épületeit és a kommunista párthelyiségeket. A Pravda és a többi hivatalos moszkvai lap azzal tette fel azonban a koronát tájékoztató művére, amidőn hírt adott a szovjet csapatok felvonulásáról magyar földön, és hozzáfűzte, hogy ezzel elkezdődött a nagy megbékélési mű, és a magyar hazafiakat immár a biztonság érzése tölti el.

Nápolyban norvég és dán katonai kötelékek arra várnak, hogy az ENSZ rendőri erők első csoportjaiként svájci repülőgépeken Kairóba szállítsák őket. Az elszállítás három repülőgéppel történik, és holnap a kora hajnali órákban indul meg. A repülőgépek naponta kétszer fordulnak meg Nápoly és Kairó között.
Burns, az ENSZ közel-keleti rendőri erőinek főparancsnoka ma rámutatott arra, hogy Egyiptom még nem járult hozzá ezen erőknek a Szuezi-csatorna övezetében való állomásozásához. A csatorna közlekedésének helyreállítása legalább hathónapos munkába telik - hangoztatták amerikai és európai révkalauzok, akik figyelemmel kísérték az egyiptomiak tevékenységét az elmúlt hetekben. A csatornát legalább öt helyen torlaszolják el elsüllyesztett hajók. A port-szaídi kikötőben ugyancsak elsüllyesztettek hajókat, és emelődarukkal felszerelt uszályhajókat.

Az angol parlament két konzervatív tagja kijelentette, hogy értesülésük szerint Nasszer egyiptomi államelnök a Szovjetunió segítségével agressziót tervezett Izrael ellen. Price és [...] képviselők szerint Nasszer tervei azokból az okmányokból kerültek nyilvánosságra, amelyeket a francia hatóságok az öt algériai felkelő vezetőnél talált meg. Az okmányok tanúsága szerint Nasszer titkos arab támadást készített elő Izrael ellen, amivel tulajdonképpen Moszkva utasításait hajtotta volna végre. Az algériai lázadóknak az volt a feladatuk, hogy a francia kormány figyelmét eltereljék a Közel-Keleten készülő háborúról.

Ezzel híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 18:00
Hossz0:10:45
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzés[...] nem érthető
Műsor letöltése MP3