Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 06. 14:40 ● 10:43

00:00 00:00

A műsor leirata

A szabad világ közvéleményének felháborodását és tiltakozását a szovjet csaptok magyarországi büntető hadjárata miatt még a kommunista pártok egy része is osztja. Erről adunk most összefoglaló beszámolót.

Az Amerikai Egyesült Államok kommunista pártjának központi lapja, a New Yorkban megjelenő Daily Worker, vezércikkében is foglalkozott Magyarország újabb szovjet megrohanásával. Az amerikai kommunista lap vezércikke a következő megállapítással kezdődik

"A szovjet csapatok magyarországi akciója nem viszi előbbre, ellenkezőleg, késlelteti a szocializmus fejlődését, mert a szocializmust nem lehet erőszakkal rákényszeríteni egy országra. Az akció nem használ, hanem árt a szocialista államok közötti kapcsolatoknak. Nem erősíti, hanem gyengíti magának a Szovjetuniónak a befolyását, amely pedig nagy szerepet játszott a hidegháború megszüntetésében, és a békés együttélés létrehozásában."

A továbbiakban a kommunista szócső rámutat arra, hogy lengyelországi elvtársaikkal ellentétben, a magyarországi kommunista vezetők túl későn fogtak hozzá a Sztálin-korszak bűneinek jóvátételéhez. A New York-i Daily Worker tragikusnak tartja, hogy a szovjet kormány ugyancsak későn látta be a népi demokráciákkal való kapcsolataiban elkövetett hibákat, és ajánlotta fel a tárgyalásokat csapatai visszavonásáról. A cikk ez után így folytatódik:

"Amellett vagyunk, hogy az összes országokból vonják vissza az idegen csapatokat a hátáraikra. Az a tény, hogy a szovjet csaptok Magyarországon erőszakosan járnak el, nem hozza meg a problémák tartós megoldását. Ezért támogatjuk a magyar tömegeket, amelyek úgy próbálták megoldani saját problémáikat, ahogyan azokat Lengyelországban, erőszak, idegen csapatok beavatkozása nélkül rendezték. Senki sem állíthatja, hogy ismeri a Magyarországon és másutt történő események összes tényezőit, egy dolog azonban világos, a dörgő ágyúkat mindenütt el kell hallgattatni."

Ezt írja az amerikai kommunisták lapja, amely amint látjuk, kitart az ugyancsak Moszkvából sugalmazott békemozgalom mellett.
Jelentettük, hogy Franciaországban számos parlamenti képviselő a kommunista párt betiltását indítványozta, azzal az indoklással, hogy idegen érdekeket képvisel. Ezt a követelést az ország egyik jelentékeny jobboldali pártja, a Független Parasztpárt is magáévá tette. Ezzel egyidejűleg André Marty a Francia Kommunista Párt volt főtitkára levelet intézett Gomulkához a lengyelországi Egyesült Munkáspárt központi vezetőségének első titkárához, megbélyegezvén azt a magatartást, amelyet a Francia Kommunista Párt központi lapja a L'Humanité lengyel és magyarországi fejleményekkel kapcsolatban tanúsít. Levelében Martin a többi közt ezt írta:

"Tudatni akarjuk, hogy elítélünk mindent, amit a L'Humanité szerkesztőségében garázdálkodó sztálinisták írnak. Azzal merték vádolni a hős poznani sztrájkolókat és a lengyel munkásokat, hogy ellenforradalmárok és imperialista ügynökök. Hazugság és rágalom ennek a bandának a fő elve. Tudnia kell, hogy csak változatlan diktatúra eszközeivel tartják magukat a Francia Kommunista Párt élén."

A másik legnagyobb nyugat-európai kommunista párt az olaszországi párt vezetőjének ugyancsak sztálinista magatartását Cappellini szenátor, a pártközpont egyik volt titkára bélyegezte meg azzal, hogy egy milánói pártgyűlésen kegyetlen borzalomnak minősítette a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását. Az olasz kommunista szenátor október 23-tól 26-ig Budapesten tartózkodott, és szemtanúja volt a Parlament épülete előtti tömeggyilkosságnak. Cappellini beszámolója még inkább megerősítette az észak-olaszországi kommunista szervezetek ellenzéki szembeszállását a központi vezetők moszkovita politikájával.

Összefoglaló beszámolót adtunk arról, hogy még a szabad világ egyes kommunista pártjaiban is tiltakozást váltott ki a magyarországi szovjet beavatkozás.

Kedves Hallgatóink, az osztrák határról érkezett híreinket továbbítjuk.

A határmentén tartózkodó tudósítónk és a Bécsbe kiérkezett menekültek jelentései a zavart helyzet miatt csak töredékeit tudják adni a drámai eseményeknek.
A vasfüggöny újból leereszkedik magyar határok körül. Jelentik a Bécsbe érkezett külföldi tudósítók egy töredéke, mert legnagyobb részük még mindig Magyarországon tartózkodik, és ezeknek sorsáról még nincsenek híreink. Tegnap este Nickelsdorf-hegyeshalmi határon át a budapesti külföldi követségek tagjainak hozzátartozói érkeztek meg Bécsbe, ugyancsak a Magyarországon élő külföldiek, angolok, franciák, hollandok és svédek tömege lépte át a határt. Ezek az emberek kocsikon, teherautókon érkeztek meg Bécsbe. Elbeszélésük szerint a magyar határon az egyenruhás határőrséget polgári ruhás emberek helyettesítik, akik már gépfegyverrel kezükben teljesítenek szolgálatot. Az amerikai követség tagjainak hozzátartozói, asszonyok gyerekek, egy teherautó konvojjal érkeztek meg a határra. Ezek már pénteken reggel elindultak Budapestről, de a határról visszafordultak és visszaérkeztek Budapestre. Szombaton reggel újból elindultak a határ felé, de csak Magyaróvárig jutottak el. Másnap reggel végre kiérkeztek Bécsbe.
Az amerikai követségnek egyik tagja megrázó és drámai szavakkal mondotta el milyen szívet és lelket megrázó események zajlottak le a budapesti magyar követség épülete előtt. Több száz nő, gyermek, férfi gyűlt össze a ház előtt, és mialatt a magyar Himnuszt énekelték, a könny csorgott arcukon végig. Egyszerre csak megjelentek az orosz katonák, majd a mellékutcákból néhány felfegyverzett szabadságharcos, és az amerikai követség előtti utca egyszerre csak csatatérré változott.
A Bécsbe kiérkezett külföldi menekültek között volt egy amerikai újságíró, aki beszámolt arról, hogy az ÁVH tagjai ellen folytatott bosszúhadjárat az utolsó napokban lecsendesedett, és megtorpant az országban, miután a szabadságharcban résztvevő egyetemi hallgatók tanácsa és a hevenyészve alakult helyi forradalmi alakulatok erélyesen figyelmeztettek mindenkit, hogy a szabadságharc szent ügyét ne veszélyeztessék és ne kompromittálják a bosszú által hajtott kilengésekkel, szemtanúk elbeszélése szerint a bevonuló orosz csapatok első dolga volt, védelmet nyújtani annak a magyar szabadságharcosok által "kis Kremlnek" nevezett épületnek, amelyben a kormány tagjai bújtak el. Azonnal tankokat állítottak fel a Hadügyminisztérium épülete elé is.
A határról érkezett jelentések szerint tegnap délután 3 órakor orosz páncélos kocsik, és két katonákkal teli orosz teherautó érkezett Szentgotthárdra. Első dolguk volt, hogy rendőrség épületét megszállták, és az egész házban fegyverek után kezdtek kutatni. Röviddel utána hangszórókon keresztül kihirdették, hogy esti 6 óráig minden fegyvert át kell adni az orosz parancsnokságnak. Ezt a jelentést egy Bécsbe menekült szemtanú mondotta, aki hozzátette, hogy a megrettent lakosság attól fél, hogy nemsokára megjelennek az ÁVH-sok is, miután a régi gyűlölt rendőrségek néhány titkos redőre már megérkezett Szentgotthárdra.
Az osztrák határról érkezett jelentések szerint a határ osztrák részén Ausztria lakossága mindent elkövet, hogy a Magyarországról kitóduló menekülteket elhelyezze, élelmiszerrel és a szükséges orvosi segéllyel lássa el.
A tegnapi napon, Szentgotthárdon keresztül körülbelül kétezer menekült férfi, asszony és gyermek érkezett meg Ausztriába. Az ő elbeszélésük szerint tegnap reggel 9 óráig az oroszok még nem voltak láthatók Szentgotthárdon, de a napokkal ezelőtt letartóztatott kék ÁVH-sok már megjelentek, és orosz gépfegyverekkel járkálnak a városban.
Körmend városából érkezett egy menekült Bécsbe, aki beszámol arról, hogy november 4-én jelent meg Körmenden az orosz katonai egység felhívása, hogy az utcákon csak reggel 8 órától délután 6 óráig szabad tartózkodni. Az oroszok minden utcai járókelőt, asszonyokat és férfiakat megállítanak, igazoló papírjaikat kérik, megmotozzák őket, nincs-e náluk fegyver, majd felszólítják őket, hogy lakásukat ne hagyják el. A városba beérkező oroszok a körmendi nemzeti őrséget lefegyverezték. A szabadságharc napjaiban a felkelők a kék ávósok tagjait elfogták, és a város melletti Batthyány kastélyban tartották őrizet alatt. Az oroszok ezeket az ávósokat most kiszabadította. Ezeknek első dolga volt, hogy nemzeti forradalmi bizottság vezető tagjait doktor Remetei Ferencet, a városi kórház főorvosát, Horváth Antalt, a kórház gondnokát, és Kincs Eleket a gimnázium tanárát letartóztatták és börtönbe vették.
Egy bécsi jelentés szerint tegnap dél óta a menekülők áramlása megcsendesedett. Úgy látszik az osztrák-magyar határ közötti vasfüggöny újból leereszkedett. Sopron felől még tegnap reggel fegyvertűz és gépfegyverropogás hallatszott át a határon. A soproni műegyetem hatszáz hallgatója még kétségbeesetten harcolt az oroszok ellen. Néhány műegyetemi hallgató, aki az ellenállást céltalannak látta, átmenekült Ausztriába, ahol a hatóságoknak leadták fegyvereiket. Amint az esti órákban meghallották, hogy bajtársaik még mindig harcolnak az oroszok ellen, térden állva könyörögtek az osztrákoknak, adjátok vissza fegyvereinket, vissza akarunk menni, tovább harcolni.
Egy német újságíró az osztrák határról beszámol arról a kétségbeesett erőlködésről, ahogyan az asszonyok és gyerekek próbálnak kimenekülni az orosz fegyverek elől. A menekülés zűrzavarában sokan fejüket vesztve kiáltoznak hozzátartozóik és a tömegben eltűnt gyermekeik után. A hangszórók állandóan közlik ezeket a jajkiáltásokat. A tegnap esti órákban az osztrák hatóságok körülbelül százötven olyan magyar gyermeket küldtek tovább Grazba, akiknek szüleit nem tudták már megtalálni. Amint most értesülünk, a gyerekek, már meg is érkeztek, és most már a grazi rádió segélykiáltását fogtuk, amint felhívja a lakosságot, hogy e menekült gyerekek részére ruhaneműt, élelmet és orvosságot gyűjtsön össze.

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportunkat hallották.

Információk

Adásba került1956-11-06 14:40
Hossz0:10:43
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Műsor letöltése MP3