Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 08. 6:45 ● 07:17

00:00 00:00

A műsor leirata

Rendkívüli riportsorozatunkat hallják. Bevezetőül egy bécsi tudósítást olvasunk fel.

Az első megbízható tudósítás megérkezett Magyarországról, arról, hogy miképpen fogták el a Nagy Imre kormányt az oroszok. Jeffrey Blyth táviratozta Londonba a magyar-osztrák határról a Daily Mail szerkesztőjének. A tudósítást szó szerinti fordításban adjuk:

"Magyarország, a kis nemzet, amely szembe mert fordulni az orosz szovjettel, halálos sebektől vérzik. Orosz katonák gyilkolják a magyar szabadságharcosokat végig az országon. Több mint ezer tank veszi körül Budapestet, és orosz katonák ostromolták meg a Parlament épületét. A betörő hadsereg Nagy Imre miniszterelnököt kereste, és megtalálták egy mikrofon előtt, ahol éppen rádiószózatot intézett a világ lelkiismeretéhez, amelyben segítséget kért Magyarország számára. A mondat közepén ráncigálták el a mikrofonja elől, fegyvert szegeztek a hátának és így cipelték ki a Parlament épületéből. Ezek után az egész magyar kormányt, Nagy Imre kabinetjét egyenként ráncigálták ki az épületből, valamennyit fegyverrel a hátukban parancsolták a várakozó gépkocsikra és az orosz katonák elhajtottak velük ismeretlen cél felé. Természetesen egy minisztert nem vittek el az oroszok a Parlament épületéből. Ez a miniszter Kádár János, a kabinet áruló tagja, aki most az új bábkormány élén áll."

Hágai tudósítónk jelenti:

A hágai Nemzetközi Jogász Bizottság a magyar helyzetről nyilatkozatot tett közzé. Megállapításait pontokba foglalja. Első pont: a Nemzetközi Jogász Bizottság megállapítja, hogy a szovjet csapatok embertelen beavatkozása Magyarországon ellenkezik az Egyesült Nemzetek Alapokmányában foglalt jogokkal, a nemzetközi jogokkal és a civilizált emberiség szégyenét jelenti. Második pont: a második pont közli, hogy határozati javaslattal fordultak az Egyesült Nemzetek Közgyűléséhez és a főtitkárhoz, amelyben egy szakbizottság mielőbbi kiküldését kérik Magyarországra. Kérik, hogy a bizottságban a nemzetközi jogászok képviselői is részt vehessenek, hogy az emberiesség ellen elkövetett bűntevők ellen eljárást lehessen indítani. A kiáltvány ezután felhívja a Jogász Bizottság tagjait és nemzeti szervezeteit, hogy csatlakozzanak a szovjet agresszió megszüntetésére alakult mozgalomhoz. Támogassák a kormányt és segítsék elő mihamarabb nemzetközi akció szervezését az üldözöttek és áldozatok megsegítésére. Ne ismerjék el a szovjet által uralmon tartott magyar kormányt, a segélyeket közvetlenül az elnyomottakhoz juttassák el. A Nemzetközi Jogász Bizottság felhívja tagjait a magyar jogászok támogatására, amennyiben ezek közül valaki menedéket keresne a szabad Nyugaton. Az egész világra kiterjedő szervezet nem csak a menekülteket kívánja támogatni, de továbbra is kapcsolatot kíván tartani a magyarországi jogászokkal is. A felhívás végül közli, hogy a határozat egy példányát megküldték az Egyesült Nemzetek főtitkárának is.

Bécsi tudósítónk jelenti, hogy az Osztrák Vöröskereszt Budapestről Bécsbe visszaérkezett egyik orvosa elmondotta, hogyan ölték meg a szovjet katonák a magyar vöröskeresztes járművek utasait. A Magyar Vöröskereszt budapesti székháza előtt a várakozó vöröskeresztes autóbuszra ágyúval lőttek a szovjet tankok, és megöltek hét vöröskeresztes ápolót, és az utasok közül többet megsebesítettek. Az orvos azt is megfigyelte, hogy szovjet páncélos gépkocsik belőttek a Baross tér 15. alatt fekvő épületbe. A vöröskeresztes házat teljesen átalakították segélyhellyé, és ennek ellenére ágyúkkal és géppuskákkal lőtték az épületet. A ház előtt álló sebesültszállító autót és vöröskeresztes teherautót is felgyújtották a lövedékek. Számos orvos, ápolónő és önkéntes segítő van az áldozatok között. Az orvos azt is látta, amikor az Alkotás utcában az orosz csapatok belelőttek egy vöröskeresztes autóbuszba. Az Alkotás utcában egy orvos, egy orvostanhallgató és öt vöröskeresztes ápoló volt a halottak között. Valamennyien magyarok. A hírhozó bécsi orvos vasárnap este indult el Budapestről, de csak most érkezett Bécsbe, mert a határ előtt a szovjet tankok feltartóztatták kocsiját.

Római tudósítónk jelenti, hogy a világ legnagyobb katolikus ifjúsági szervezete, a Pax Romana a világ valamennyi katolikus egyesületéhez az alábbi nyilatkozatot küldte:

"Minden civilizált néppel együtt mélységesen fel vagyunk háborodva a Magyarországon elkövetett brutális szovjet gyilkosságok láttán. Ez a kegyetlen szovjet erő férfiakat, asszonyokat és gyermekeket gyilkol. Kövessünk el mindent, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetét és egyes országokat is megmozgassunk annak érdekében, hogy a Szovjetunió kommunista vezetőségét a világ közvéleményének bírósága elé állítsuk, és felelősségre vonjuk bűneiért és az általa elkövetett népgyilkosságért. Alkalmazzunk minden lehetséges szankciót és bojkottot a Szovjetunióval szemben, ha a Szovjetunió nem hajlandó azonnal tüzet szüntetni, és nem hajlandó csapatait visszavonni Magyarországról. A legsürgősebben felszólítjuk az Egyesült Államok elnökét, hogy az amerikai néptől most kapott új megbízatását használja fel a legerélyesebben a magyar nép jogainak, életének és szabadságának megmentésére. Sürgetőleg szólítjuk az amerikai elnököt, aki az egyesült hadseregek élén győzelmesen vezette a nemzeti szocializmus elleni harcot, hogy szólítsa fel a vasfüggöny mögötti országok összes katonáját és a Szovjetunió katonáit arra, hogy ne legyenek eszközei egy ártatlan nép meggyilkolásának, hanem inkább védelmezzék saját népeik életét és szabadságát."

Zürichi tudósítónk jelenti, hogy Auer Pál nyilatkozott a Neue Zürcher Zeitungban a magyar ügyről. Azt írja:

"Megható az a mély együttérzés, amelyet a szabad világ Magyarország iránt érez ezekben a tragikus órákban. A magyar nép áldozata nem lehet hiábavaló. A további vérontás és kegyetlenkedések megakadályozására a nyugati közvéleménynek a következő erélyes követelésekkel kellene fellépnie. A nyugati kormányok ne ismerjék el az oroszok által kinevezett magyar kormányt. Függesszék fel a diplomáciai kapcsolatot a szovjettel mindaddig, amíg a szovjet csapatok el nem hagyják Magyarország területét, és amíg a szabad választások lehetősége nincs intézményesen biztosítva. Az Egyesült Nemzetek küldjenek sürgősen nemzetközi rendőrséget Magyarországra a rend helyreállítására. Az Egyesült Nemzetek kiküldötte utazzék haladéktalanul Magyarországra, még a már elhatározott bizottság kiszállása előtt, hogy megakadályozza az embertelen kegyetlenkedéseket."

Rendkívüli riportunkban tudósítóink jelentését hallották.

Információk

Adásba került1956-11-08 6:45
Hossz0:07:17
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-08 6:45
Műsor letöltése MP3