10:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 10:00 ● 10:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 10 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New York. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap este úgy döntött, hogy tárgyalás alá veszi a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. 9 hatalom képviselője szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslata mellett, ellene csak a Szovjetunió. Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól.

Szoboljev szovjet küldött felszólalásában arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány nem emelt panaszt a Biztonsági Tanácsnál, sőt, maga kérte a szovjet csapatok segítségét. Hangoztatta, hogy Magyarországon fasiszta és reakciós elemek a rendszer megdöntésére törtek, és ebben a három nyugati nagyhatalom támogatta őket. Javaslatot tett a vita három-négy nappal való elhalasztására. Javaslatát a Tanács leszavazta.

A következő felszólaló Lodge amerikai küldött volt. Kijelentette, hogy az amerikai nép mély rokonszenvet érez a magyar nép iránt, és együtt érez minden ország népével, amely szabadságáért küzd. A magyar nép nem követel egyebet, mondotta, mint szabadságjogát, amelyet számára az ENSZ Alapokmánya, és a nagyhatalmakkal, így a Szovjetunióval is kötött békeszerződése biztosít. Szoboljev – mondotta az amerikai küldött – az Egyesült Államokat merészeli megvádolni a magyar belügyekbe való beavatkozással akkor, amikor a szovjet fegyveres erők a szabadságharcosok ezreit mészárolják le. A Szovjetunió példa nélküli brutalitással avatkozott be Magyarország belügyeibe. A szovjet propaganda képtelenségeinek is lehetnének már határai – mondotta Lodge. Hallatlan, hogy Magyarország ártatlan lakosságának tömeggyilkosa emeljen vádat azok ellen, akik csak karitatív alapon, szeretetadományok formájában nyújtottak segítséget az arra rászorulóknak. Lodge reményének adott kifejezést, hogy a Szovjetunió hajlandó a dolgokat reális világításban szemlélni, és rendszabályait ehhez képest módosítani.

Dixon, angol ENSZ-küldött hangsúlyozta, hogy a szovjet csapatok beavatkozása Magyarországon lehető legélesebben ellentétben áll az ENSZ Alapokmányának rendelkezésével. A szovjet fegyveres beavatkozás nemzetközi probléma, amelynek megoldása a Biztonsági Tanács elé tartozik. Dixon visszautasított a szovjet küldöttnek azt az állítását, hogy ami ma Magyarországon történik, az fasiszta ellenforradalom. Magyarországon az egész nemzet megmozdult szabadságának és függetlenségének kivívásáért – mondotta az angol küldött.

Cornut-Gentille arra mutatott rá, hogy a magyarországi események az egész világot felrázták. A magyar helyzet rendkívül súlyos és veszélyezteti a nemzetközi békét és biztonságot. A szovjet beavatkozás megsértését jelenti azoknak a jogoknak, amelyeket nagyhatalmakkal kötött békeszerződés biztosít. A magyar nemzet joga, hogy külső nyomástól mentesen, szabadon döntsön, milyen kormányforma alatt akar élni.

Brilej jugoszláv küldött közölte, hogy kormánya aggodalommal figyeli a magyarországi helyzet fejlődését. A jugoszláv kormány nem támogatja a magyar problémának a Biztonsági Tanács elé vitelét, de nem szavaz a vita napirendre tűzése ellen, mert ellenzi külföldi csapatok alkalmazását belügyek megoldására.
A vita valamennyi többi felszólalója határozott formában elítélte a szovjet katonai beavatkozást Magyarországon. A Biztonsági Tanács ülése 5 és fél óra hosszat tartott. A vitát folytatják, a legközelebbi ülés időpontját még nem közölték.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymás után érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a Szovjetunió magyarországi eljárása ellen. Az osztrák kormány közölte Hammarskjöld ENSZ főtitkárral, hogy tegnap jegyzéket intézett a szovjet kormányhoz, amelyben a magyarországi katonai akciók és a vérontás beszüntetését kérte. Ausztria a helyzet normalizálását kívánja. A nemzet szabadságának és emberi jogainak helyreállítását sürgeti, az európai béke megszilárdítása érdekében – írta a szovjet kormányhoz intézett jegyzékében az osztrák kormány.

A Fülöp-szigetek kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében kiemeli, hogy a szovjet csapatok tankokkal és ágyukkal törtek a védtelen magyar népre, amelynek nem volt más bűne, mint az, hogy szabadon akart élni. A szovjet csapatok bevetése súlyosan sérti a magyar békeszerződést és az ENSZ Alapokmánya rendelkezéseit. A Fülöp-szigetek kormánya melegen támogat minden olyan lépést az ENSZ-ben, amely a kérdés igazságos és gyors megoldását célozza.

Törökország kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében támogatja a nyugati nagyhatalmak fellépését a magyar kérdésben. Azt a kívánságát fejezi ki, hogy a magyarországi szovjet csapatok azonnal hagyjanak fel fegyveres akcióikkal, és ne tegyenek újabb kísérletet arra, hogy erőszakkal nyomják el azt a mozgalmat, amelynek célja, hogy biztosítsa a magyar nép szabadságát és boldogságát.

Magyarország nyugati határövezetéből érkező jelentések egyöntetűen arra mutatnak, hogy az ország nagy területei szilárdan a szabadságharcosok kezén vannak. A szabadságharcosok megerősítették pozíciójukat a szombathelyi térségben, valamint a Kecskemét-Kiskunhalas-Szeged körzetben, ahol a hírek szerint további hét magyar hadosztály állt át a felkelőkhöz. Az ország egyes pontjairól újabb harcokat jelentenek.
Budapesten a Magyar Távirati Iroda és a Szabad Nép ma reggeli száma azt jelenti, hogy a szovjet csapatok megkezdték kivonulásukat. Ugyanakkor egy angol távirati ügynökség arról számol be, hogy szovjet harckocsik újabb támadást intéztek egy kaszárnya ellen, ahol több ezer munkás, katona és diák tartja állásait. Nyugati újságírók, akiknek alkalmuk volt a nyugat-magyarországi szabadságharcosokkal beszélniök, azt jelentik lapjaiknak: a felkelők bizonyos fenntartással és gyanakvással fogadják a szovjet csapatok kivonásáról szóló kormánybejelentéseket. A közhangulat ebben foglalható össze: "akkor hisszük, ha látjuk".

A határon át egyébként most már tömegesen érkezik Ausztriából az orvosi segítség Magyarországra. Gyógyszerrel, vérplazmával, élelmiszerrel, ruhaneművel megrakott teherautók haladnak át a határon. Az első kocsik megérkeztek Budapestre. A szabad világ minden részéből érkeznek a szeretetadományok Bécsbe, ahonnan azokat Magyarországra továbbítják. Ausztriában, Svájcban, Németországban, Amerikában az emberek sorban állanak a kórházak előtt, hogy vért adjanak a magyar szabadsághősöknek.

A Szabad Győri Rádió jelentése szerint a szombathelyi járműjavítóban polgári őrséget állítottak fel a rend és fegyelem biztosítására. A járműjavító munkásai kijelentették, hogy addig nem kezdik el a munkát, amíg a szovjet csapatok Magyarország területén állomásoznak. A járműjavító pártfogásába vett két politikai foglyot, akit tegnapelőtt este szabadítottak ki.

Tatán megalakult a Nemzeti Tanács, és a tatai dolgozókhoz csatlakoztak a tisztiiskolások, továbbá a baji egységek. A Tatai Nemzeti Tanács nyilatkozatot tett közzé, amely bejelenti, hogy a Győri Nemzeti Tanács ismert pontjaival egyetértenek. Egy zalaegerszegi jelentés szerint a lovászi olajbányászok is saját kezükbe vették az olajmezők irányítását. A tíztagú munkástanács ugyancsak felállította követeléseit, amelyek között első helyen áll az a követelmény, hogy vonják ki a szovjet csapatokat azonnal az ország területéről. A zalaegerszegi jelentés szerint az olajmezőn rend van, az olajbányászok azonban nem szállítanak olajat, nehogy az általuk termelt olaj szovjet kezekbe kerüljön.

A Borsod megyei Munkástanács rádiója a Tanács felhívását közölte a magyar munkásokkal és szabadságharcosokkal. A Munkástanács felhívásában új ideiglenes kormány megalakítását követeli, a Rákosi rendszert kiszolgált összes miniszterek mellőzésével.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 11 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 10:00
Hossz0:10:18
Cím10:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3