19:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 06. 19:00 ● 16:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 19 óra. Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálatát hallják.

A világsajtó lapjai közlik a még egyre jelentkező szabadság adók híreik a folyamatban lévő harcokról. Közlik a szabadság adók felhívásait is, amelyben segítséget kérnek az orvtámadással Magyarországra zúdult szovjet csapatok ellen. A szabadság adók jelentéseiből kiderül, hogy folyamatban van az ellenállás Budapesten és Budapest környékén, a Dunántúl több pontján és a Mátra vidékén. A szovjet kommunista rádióadások szerint harcok vannak még Csepelen, Kőbányán, Budafokon, a Király erdőben és más pontokon. Szolnok közelében szintén folyik a küzdelem. Nagykanizsa és Pécs körzetében a szabadságharcosok szintén harcban állnak a szovjet csapatokkal. Miskolc környékéről ugyancsak harcokat jelentenek.

A nyugati sajtóirodák és a lapok megdöbbenéssel számolnak be arról, hogy a szovjet csapatok a kórházakat sem kímélik. Az egyik nyugati hírügynökség elmondja, hogy a szovjet csapatok Budapesten tűz alá vették a Rókus kórházat. Egy másik jelentés arról szól, hogy a Baross utcai gyermekkórház is tűz alatt áll.
A hírszolgálati irodák a világ közvéleménye elé tárják a szovjet kegyetlenkedéseket hangoztatva, hogy az adatokat az ENSZ-hez is el kell juttatni. Több jelentés felháborodással számol be arról, hogy a szovjet csapatok által kinevezett árnyékkormány, még mindig nem elégelte meg a szovjet vérengzést és közleményeiben arra hivatkozik, hogy szükséges volt a szovjet haderő beavatkozása. Cinikusnak nevezik a sajtójelentések azt is, hogy míg a szabadságharcosok vére hull, addig a Kádár-féle árnyékkormány rádiója tánczenét játszik.
Tegnap éjjel arról is érkezett hír, hogy Hegyeshalomnál szintén folyt az ellenállás. Hasonló jelentés jött Szabolcs vármegye területéről is. A szovjet parancsnokság hírek szerint mongol csapatokat is bevetett Magyarországon.

A Nemzetközi Vöröskereszt arra igyekszik rávenni az oroszokat, hogy tegyék lehetővé Vöröskereszt korridor létesítését az osztrák határtól Budapestig, hogy az orvosszerek és egyéb adományok eljuthassanak a magyar fővárosba. A Vöröskereszt megbízottai már dolgoznak a konvoj összeállításán, hogy az nyomban elindulhasson, mihelyt az engedély a szovjet csapatoktól megérkezik.

Monsignore Baldelli, XII. Pius pápa különmegbízottja Rómába visszaérkezve a sajtó képviselői előtt elmondotta, hogy az orosz csapatok felvonulása az osztrák határon megakadályozta őt abban, hogy segítséget vigyen Budapest szenvedő népének. XII. Pius pápának beszámolt arról, hogy nem tudta megbízatását teljesíteni. A Szentatya hangoztatta előtte, hogy ezután is mindent, ami emberileg lehetséges meg kell tenni, hogy a vöröskeresztes küldemények eljuthassanak Magyarország népéhez. Mester István, a Pápai Magyar Egyházi Intézet helyettes igazgatója azt kérte a sajtóértekezleten megjelent újságíróktól, vessék fel a gondolatot, és terjesszék azt minél szélesebb körben, hogy az ENSZ embervédelmi bizottságának tagjai utazzanak el Magyarországra, akadályozzák meg a szovjet kegyetlenkedéseket, és tegyék lehetetlenné a magyarok deportálását. Értessék meg olvasóikkal azt is, a Szovjetunió nem méltó arra, hogy a többi állam fenntartsa vele diplomáciai összeköttetését, a Kádár-féle bábkormány pedig nem méltó arra, hogy akármelyik ország elismerje. Mialatt a szovjet csapatok kegyetlenkedése még mindig folyik Magyarországon, a Kádár-féle árnyékkormánynak a kolhozok megmentése jár az eszében. A szovjet csapatok kegyéből működő csoport felszólította a helyi szerveket, hogy szálljanak szembe a kolhozok feloszlatásával. A feloszlatott kolhozokat szervezzék újra, és az elmenekült vagy elűzött kolhozvezetőket helyezzék vissza tisztségeikbe.

A magyar szabadságadók jelentik azt is, hogy a szabadságharcosok több helyen élelmezési nehézségek mellett és kevés lőszerrel folytatják a harcot a túlerőben lévő szovjet csapatok ellen. Legújabb jelentés szerint Dunapentele térségében szovjet harckocsik jelentek meg.

Az Európai Kivándorlási Bizottság genfi központja 300 ezer dollárt szavazott meg azoknak a magyar menekültek javára, akik az utolsó napok során Ausztriába érkeztek. A menekülteket különböző nyugati országokban helyezik el.

A pakisztáni miniszterelnök táviratot intézett Bulganyin szovjet miniszterelnökhöz, amelyben felszólítja őt, hogy a szovjet kormány szüntesse be az erőszak alkalmazását Magyarországon. A pakisztáni külügyminisztérium utasította ENSZ küldöttét, terjesszen újabb javaslatot az ENSZ közgyűlése elé a magyarországi helyzet békés rendezésére. A pakisztáni javaslat a következő pontokat tartalmazza: haladéktalanul el kell rendelni a "Tüzet szüntess!"-t Magyarországon, az országból ki kell vonni az összes külföldi csapatokat, az ENSZ pedig küldjön a világszervezet tagállamaiból biztonsági csapatokat a magyarországi rend helyreállítására. Az ENSZ ellenőrzése alatt tartsák meg Magyarországon az általános választásokat mihelyt a rend helyreállt, biztosítani kell az általános választások teljes szabadságát, és a magyar népnek azt a jogát, hogy szabadon választhassa meg kormányát.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkban tartózkodik. Lodge nagykövet, az amerikai ENSZ delegáció vezetője, valamint Dixon brit ENSZ küldött erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna minél előbb személyesen számolhasson be a közgyűlés színe előtt a szovjet csapatok magyarországi akciójáról és magatartásáról.

A svájci kormány táviratot intézett a négy nagyhatalomhoz és Indiához javasolva, hogy tartsanak haladéktalanul öthatalmi kormányfői értekezletet. A svájci kormány megállapítja, hogy a harmadik világháború veszélye merült fel mindazokkal a következményekkel, amelyek egy újabb háborúval az egész emberiség számára járnának. A békét meg lehet és meg kell menteni. A svájci kormány ezért indítványozza, hogy Anglia, Franciaország, az Egyesült Államok és a Szovjetunió kormányfője üljön össze mielőtt Svájcban a nemzetközi helyzet megtárgyalására és a háború elkerülésére. A konferencián India, mint a bandungi hatalmak képviselője, ugyancsak részt venne. A svájci kormány kifejezi készségét, hogy előmozdítsa és támogassa egy ilyen találkozó létrejöttét. A svájci kormány az öt hatalomhoz intézett felhívását megküldte Hammarksjöld ENSZ főtitkárnak is.

Az ENSZ közgyűlése előre láthatóan ma este összeül, hogy meghallgassa Hammarksjöld főtitkár jelentését és megmutassa a Közel-Keletre küldendő nemzetközi rendőri erők összetételét. Eddig hat állam: Kanada, Kolumbia, Dánia, Pakisztán, Norvégia és Svédország ajánlotta fel, hogy csapatokat bocsát az ENSZ rendelkezésére a Szuezi övezetben. Az ENSZ közgyűlésének korábbi döntése értelmében a nagyhatalmak nem vennének részt a nemzetközi rendőrségben. A Szuezi-csatorna északi torkolatánál Port-Szaídnál és Port-Fuadnál angol és francia tengeri gyalogság szállt partra és megkezdte a két hídfőállás kiszélesítését. Izraeli jelentés szerint a Sínai-félszigeten befejeződtek a harcok. Az angol kormány jelentése szerint a brit légirajokat utasították, hogy szüntessék be bombatámadásaikat Egyiptomban.

A szovjet kormány időközben újabb lépéseket tett a közel-keleti helyzet kiaknázására. Bulganyin miniszterelnök levelet intézett Eisenhower elnökhöz, valamint Eden angol és Mollet francia miniszterelnökhöz. Eisenhowerhez intézett levelében közös szovjet-amerikai fellépést sürget a közel-keleti harc megszüntetésére, illetve az angol-francia-izraeli támadás megakadályozására. Eisenhower elnök válaszában leszögezi, hogy Bulganyin képtelen javaslatával a világ figyelmét akarja elterelni a magyar tragédiáról. Az elnök rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok a legbrutálisabb eszközökkel fojtják el a magyar nép legalapvetőbb jogait. Figyelmeztette Bulganyint, hogy amíg nem tesz eleget az ENSZ határozatának, nem szünteti be a harcot Magyarországon, nem vonja vissza csapatait Magyarországról és nem teszi lehetővé a magyar népnek, hogy szabadon döntsön kormányformájáról, addig nincs joga a béke biztosítására javaslatokat tenni a világ más pontjain. Bulganyin az angol és a francia miniszterelnökhöz intézett levelében azt hangoztatja, hogy a Szovjetunió ha kell, erőszak árán is készen áll arra, hogy letörje a közel-keleti támadást és véget vessen a Szuezi háborúnak. Nagy-Britanniának ebben az esetben számolnia kellene azzal, hogy a Szovjetunió bevetné a harcba legújabb rakétalövedékeit is. A francia miniszterelnököt is a pusztító hatású modern fegyverekkel fenyegeti a szovjet miniszterelnök.

A francia és az angol kormány minisztertanácson vitatta meg Bulganyin levelét. A francia minisztertanács után a kormányszóvivője kijelentette, hogy Franciaország a leghatározottabban visszautasítja Bulganyin lépését. Az angol kormány még nem nyilatkozott, valószínűnek tartják azonban, hogy London egyáltalában nem válaszol Bulganyin írására. Bulganyin végül felhívta a Biztonsági Tanácsot is, hogy intézkedjék azonnal a szuezi háború beszüntetéseire. Szólítsa fel Angliát és Franciaországot, hogy tizenkét órán belül szüntessék be a harcot, és három napon belül vonják ki csapataikat Egyiptomból.

A világ minden szabad országában fokozódik a közvélemény elkeseredése és tiltakozása a szovjet haderő magyarországi hadjárata ellen. Brüsszelben, Amsterdamban, Hágában, Luxemburgban és Németország úgyszólván valamennyi nagyobb városában a főiskolások tüntető felvonulásokat tartottak. Amsterdamban felháborodott munkások a tüntetés ellen tiltakozó néhány kommunistát bedobták a legközelebb csatornába, ahonnan a rendőröknek kellett őket kihalászni.

Rotterdamban dokkmunkások megtagadták a szovjet hajók szállítmányának be-, illetve kirakását. A holland kikötőváros rakodómunkásai tiltakozó felvonulást rendeztek. A rendőrség riasztólövésekkel tudta csak a tüntető tömeget szétoszlatni. Koppenhágában a tüntetők megrohanták az egyik kommunista lap kiadóhivatalát és összetörték a hivatal ablakait.

A dán parlament valamennyi nem kommunista tagja a magyar események miatti tiltakozásképpen elutasította a szovjet nagykövetség meghívását az októberi szovjet forradalom évfordulóján rendezett fogadásra.

Nyugat-Németországban ma minden középületben félárbocra engedték a nemzeti lobogót, hogy megemlékezzenek a magyar szabadságharc hőseiről. Nyugat-Berlinben tegnap több mint százezer ember gyűlt össze és tüntetett a magyar szabadságharc mellett. A tüntetők egy része azután az övezethatáron lévő Brandenburg Kapuhoz vonult. A keletnémet rendőrség gépfegyveres rendőrosztagokat küldött az övezethatárra, és rövidesen megjelent húsz szovjet harckocsi is. Kivonult a nyugatnémet rendőrség is, amely azután tűzoltófecskendőkkel oszlatta szét a tüntető tömeget, amely át akart törni Kelet-Berlinbe, és meg akarta ostromolni a szovjet nagykövetséget. Egész Nyugat-Németország területén ma délben három percre leállt a forgalom és a munka. Az ország minden iskolájában megemlékeztek a magyar szabadságharcról.

Franciaországban a kommunista ellenes szakszervezetek negyed órás tiltakozó sztrájkra hívták fel a munkásokat. A sztrájk alatt gyűléseket rendeznek a magyar kérdés ismertetésére. Versailles-ben a városi tanács határozatára utcát neveztek el a magyar forradalomról. Az elmúlt éjszaka háromezer francia diák tüntetett a kommunista párt lapja, az L'Humanité székháza előtt. A tüntetők aztán átvonultak a kommunista párt székháza elé. Az épület valamennyi ablakát beverték, a tüntetés több mint három óra hosszat tartott, s a rendőrség nem avatkozott be.

Rómában Segni miniszterelnök beszédet mondott, amelyben felhívta a világ népeit: egyesüljenek a szovjet veszedelemmel szemben. Kiemelte, hogy a magyar szabadságharc kíméletlen letiprása megdöbbenést és undort kelt minden tisztességes ember lelkében. A gyűlés után csak a rendőrség tudta megakadályozni, hogy az olasz diákok megostromolják a szovjet nagykövetséget. Egy tüntető csoport beverte a kommunista párt központjának valamennyi ablakát.
Amerikában a választással járó izgalmak ellenére is. A magyar kérdésre összpontosul a legtöbb figyelem.

A New York Times mai száma négy vezércikket tartalmaz a magyar helyzetről. Az Amerikai Egyesült Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy minden erejével támogatni kívánja a magyar nép hősies erőfeszítéseit a szovjet terroruralom megdöntésére és a szabadság kivívására. A Szakszervezeti Szövetség felhívta az amerikai kormányt, hogy minden rendelkezésére álló eszközzel törekedjék a Magyarországra küldött és ott állomásozó szovjet csapatok eltávolítására, és arra, hogy a magyar nép szabadon dönthessen sorsáról. Az Amerikai Szakszervezeti Szövetség újabb 25 ezer dollárt adott át a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének a magyarok támogatására. Szovjetellenes és magyarbarát tüntetésekről érkeztek hírek Izlandról és Madridból, valamint Barcelonából is.

Az Egyesült Államok ma tartja az elnökválasztást. Az egész világ nagy figyelemmel néz az események felé és az új kormánytól várja az amerikai külpolitika aktivizálódását. Az Egyesült Államok 80 millió választójogosultja az új elnököt és alelnököt választja meg. Felújítanak továbbá 35 szenátusi és 432 képviselőházi helyet. Egyidejűen 29 állam új kormányzót választ. Az amerikai elnökválasztás eredménye a holnap reggeli órákra várható.

A Daily Telegraph tudósítója tegnap elhagyta Magyarországot. A tudósító beszámol arról, hogy a szovjet csapatok a határvidéken feltartóztatták a konvojt, amelyben utazott. Az utolsókat bekísérték egy mosonmagyaróvári iskola épületébe és őröket állítottak köréjük. A szovjet katonák durván viselkedtek, de nem bántalmazták foglyaikat, akiknek nem volt szabad elhagyniuk szobáikat. A közelben lévő magyarok a szovjet őröket kijátszva élelmiszereket és tüzelőanyagot juttattak el a külföldi foglyokhoz. Később, mikor a szovjet csapatok továbbengedték a konvojt, a magyarok, akik annyi segítőkészséget tanúsítottak nem fogtak el pénzt, de még ajándékot sem a külföldiektől. Egy magyar parasztasszony ezt mondta tudósítónknak: örülünk, hogy valamit segíteni tudtunk külföldi vendégeinknek - majd hozzátette - ami ma Magyarországon történik, Európáért történik. A tudósító azt a megfigyelést tette, hogy a lakosság, legalábbis az országnak azon részében, ahol a konvoj áthaladt nem tér vissza munkájához és nem vette figyelembe a bábkormány kezére került rádió-felszólításait. Az üzletek nagy része zárva volt. Ugyanez vonatkozik a gyárakra is. A nemzeti színű zászlókat sok helyen bevonták, és helyettük fekete zászlókat tűztek ki.

Oslóban a norvég külügyminiszter magához kérette a szovjetunió nagykövetét. A miniszter arra hívta fel a szovjet kormányt, hogy a Magyarországon folyó hadműveletek alatt tartsa be a polgári lakosság védelméről szóló genfi konvenciót. Engedje meg továbbá, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt szabadon segíthesse a súlyosan megpróbált magyar lakosságot.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-06 19:00
Hossz0:16:18
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3