13:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 13:00 ● 10:25

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, és 25 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 13 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Eisenhower elnök rádióbeszédben tájékoztatta Amerika népét a legfontosabb külpolitikai kérdésekről. Kiemelte, hogy a kelet-európai népek szabadságvágya egyre feszítőbb erővé növekedett. Lengyelország megmozdult, hogy új életet biztosítson magának. Ezt követően az egész világ figyelme a magyarországi drámai események felé fordult. A bátor magyar nép, mint annyiszor a múltban, életét tette kockára, hogy megszabaduljon idegen uraitól. A szabadságharcból új Magyarország nő ki, amely reméljük, ismét teljesen szabad lesz. Ma még nem tudhatjuk, mondotta Eisenhower elnök a szovjet csapatok kivonására vonatkozó szovjet kormánynyilatkozatról, hogy Moszkva valóra váltja-e ígéreteit. Az amerikai kormány - hangsúlyozta Eisenhower elnök, hajlandó a függetlenné váló országokat gazdaságilag támogatni. A gazdasági támogatás nincs politikai feltételekhez kötve. Az egyetlen követelmény, hogy a segélyezett államok szabadok legyenek.

Eisenhower a közel-keleti helyzettel foglalkozva rámutatott arra, hogy. Izrael, Anglia és Franciaország érthető aggodalommal figyelte Egyiptom politikájának alakulását. Végül is úgy látták, hogy életbevágó érdekeiket nem tudják fegyveres beavatkozás nélkül megvédeni. Amerikát nem kérdezték meg. Az amerikai kormány nem ért velük egyet ebben a kérdésben, de továbbra is fenntartja baráti viszonyát a két nyugati nagyhatalommal.

Mindszenty hercegprímás üzenetet intézett a világ összes püspökeihez: "Megilletődve szereztem tudomást arról a rendkívüli együttérzésről, amelyet a világ összes katolikusai a sokat szenvedett magyar nép iránt tanúsítanak. Mivel a nélkülözés és a szegénység igen nagy, szeretettel kérem a katolikus világ összes püspökeit, hívják fel a hívőket, adakozzanak és juttassák el adományaikat a magyar caritashoz. A maroknyi magyarság Kelet ellenében folytatja azt a történelmi szerepet, amelyet a nándorfehérvári győzelem 500. évfordulója is előír számára. Az eddig hazánkba érkezett nagylelkű segítségért ezúton is hálás köszönetemet fejezem ki. Szabadulásom első napján testvéri szeretettel köszöntöm a világ összes katolikus püspökeit a magyar fővárosból" - mondotta üzenetében Mindszenty hercegprímás.

Mikojan szovjet helyettes miniszterelnök és Szuszlov ma elutazott Budapestről és visszarepült Moszkvába. A budapesti rádió egyik riportjából kitűnik, hogy Mikojan és Szuszlov Kádár Jánossal és Nagy Imrével a szovjet csapatok kivonásáról tárgyalt. Mikojan és Szuszlov a tárgyalás után szovjet harckocsiba szállt, és páncélos karaván kíséretével ment ki a repülőtérre.

Kéthly Anna, az új szociáldemokrata párt elnöke Révész András kíséretében ma Bécsbe utazik, hogy találkozzék a külföldi szocialista pártok vezetőivel a Szocialista Internacionálé bécsi ülésén.

A miskolci középiskolák diákparlamentje megszövegezte követeléseit. Többek között követelik a szovjet hadsereg azonnali és feltétel nélküli kivonulását Magyarországról. Kijelentik, hogy a Rákosi-féle önkényuralom kiszolgálóit azonnal el kell távolítani a kormányzati szervekből és sürgetik haladéktalan felelősségre vonásukat. Követelik továbbá mindazoknak a személyeknek a népbíróság elé állítását, akik bűnösek a szovjet csapatok beavatkozásában és a statárium elrendelésében. Ezen kívül követelik a varsói és minden más titkos katonai szerződés azonnali felbontását, az ország természeti kincseinek magyar kézbe való visszaadását, és a hátrányos kereskedelmi szerződések hatálytalanítását. A miskolci középiskolások diákparlamentje hangoztatja, hogy az országnak semleges külpolitikát kell folytatnia.

A budapesti rádió jelentése szerint az éjszaka általában csend volt a fővárosban. Néhány helyen történt csupán rendzavarás, ezeken a helyeken azonban a karhatalmi szervek azonnal közbeléptek. Elfogtak egy négytagú csoportot, amely kórházakat próbált fosztogatni.

Tegnap viharos gyűlés színhelye volt a Budapesti Ügyvédi Kamara. A Kamara több száz tagja azért gyűlt össze, hogy leszámoljon az eddigi bűnös vezetőséggel. Szenvedélyes hangú felszólalásokban követelték a nemzeti alapon álló magyar jogászság és ügyvédség nemzeti bizottmányának megalakítását. Az egyhangúlag megválasztott Magyar Nemzeti Bizottmány nyomban megkezdte működését.

McCormack a New York Times budapesti tudósítója lapjának küldött jelentésében rámutat arra, hogy a magyar szabadságharc egyedülálló körülmények között, vezetők és szervezés nélkül tört ki. Kiemeli, hogy ennek ellenére sem fajult el a forradalom. A rendet a katonaság és a rendőrség tartja fenn. Bár néhány ávóst a felháborodott tömeg kivégzett, az ávósok többségét csak letartóztatták és ezeket bíróság elé állítják. A kommunista párt egyre jelentéktelenebb szerepet tölt be az országban. Az amerikai újságíró kérdést intézett két kommunista vezetőhöz, vajon működik-e még a párt? A válasz ez volt. Úgyszólván egyáltalában nem. A kommunista rendszer teljes összeomlását mutatja - írja McCormack, hogy a vidékről érkező jelentések szerint a magyar gazdák tömegesen hagyják el a kolhozokat, magukkal víve az állatállomány és a gazdasági felszerelés rájuk eső részét.

Hangen, a New York Times bukaresti tudósítója beszámol lapjának arról, hogy Romániában a magyar szabadságharcra tekintettel rendkívüli intézkedéseket léptettek életbe. A magyarlakta területekre román csapaterősítéseket küldtek. Gépfegyveres osztagok járják az utcákat Kolozsvárt, és több más erdélyi városban. Temesvár, Arad Nagyvárad és Nagybánya körzetét tilos területnek nyilvánították külföldiek számára. Az amerikai újságíró jelentése szerint az erdélyi magyarság körében nagy a nyugtalanság. A romániai kommunista hatóságok attól tartanak, hogy a magyarországi események hatása megmutatkozik Erdélyben is. Hangen elmondja, megkérdezett egy magyar iparost, mi lesz a hatása a magyarországi változásoknak Romániában? Válasza ez volt: Várjon csak, a mi napunk is eljön.

Egy másik amerikai lapjelentés szerint tüntetések voltak Kolozsvárott, Marosvásárhelyen és Nagyváradon. New Yorkban tegnap este összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa az egyiptomi francia-brit beavatkozás megvitatására. A Biztonsági Tanács 7 szavazattal 2 ellenében és 2 tartózkodás mellett úgy döntött, hogy az izraeli támadás ügyét az ENSZ közgyűlése elé terjeszti, amelyben egyetlen államnak sincs vétójoga. Az ENSZ közgyűlést rendkívüli ülésre ma estére hívták össze. A közgyűlés novemberi soros elnöke Wan thaiföldi külügyminiszter. Thaiföld külügyminisztere tegnap megbeszélést folytatott Dulles külügyminiszterrel. Megbeszélése után nyilatkozott a sajtónak. Kijelentette, hogy meggyőződése szerint a magyar szabadságharc nagy és kedvező hatással lesz a délkelet-ázsiai népekre. Az, ami Magyarországon történt, az megmutatta a délkelet-ázsiai népeknek, hogy a szabad világnak igaza van. Megmutatta, hogy minden nép ragaszkodik a szabadsághoz, és a belügyekbe való beavatkozás jogtalan, és nem vezet eredményre.

Egy kairói jelentés szerint brit és francia gépek csütörtökre virradóra folytatták támadásaikat egyiptomi támaszpontok ellen. Egy ma délelőtt 9 órakor kiadott hivatalos egyiptomi jelentés szerint az angol-francia légierő támadásai még folytatódtak. 9 ember vesztette életét. Egyelőre még megerősítésre szoruló hírek szerint Egyiptom megszakította diplomáciai kapcsolatait Nagy-Britanniával. Nehru indiai miniszterelnök személyes üzenetet küldött Eisenhower amerikai elnökhöz és Dulles külügyminiszterhez a közel-keleti helyzetről. Úgy tudják, hogy az indiai miniszterelnök személyes üzenetben fordult Eden miniszterelnökhöz, Mollet miniszterelnökhöz és Nasszer egyiptomi államfőhöz is. Beavatott körökből származó értesülés szerint Nehru három utóbbi üzenetében arra szólítja fel az illetékeseket, tegyenek meg mindent az ellenségeskedések azonnali beszüntetése érdekében.

Az angol munkáspárt parlamenti csoportjának tagjai a jövő évre egyhangúlag ismét Gaitskellt választották meg a parlamenti csoport vezetőjévé.

A budapesti rádió jelentése szerint átalakításokat hajtanak végre a Ferencvárosi Torna Clubban. Ideiglenes forradalmi bizottságot alakítottak, amelynek tagjai Pataki Mihály, Hajós József, Németh János, dr. Tóth Lajos, dr. Takács István és Kispéter Mihály. Egyidejűleg bejelentették, hogy több magyar futballcsapat nevét visszaváltoztatják az eredeti elnevezésre. A Honvédból ismét Kispest, a Vörös Lobogóból MTK, a Dózsából Újpest, a Kinizsiből FTC lesz. Puskás Ferenc és Bozsik József továbbra is a Kispestnél marad, Budai László, Kocsis Sándor és Czibor Zoltán azonban átmegy a Ferencvároshoz.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 14 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 13:00
Hossz0:10:25
Cím13:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3