20:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 20:30 ● 09:25

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon. A pontos idő 20 óra 30 perc. Híreket mondunk.

Sepilov szovjet külügyminiszter nyilatkozott a moszkvai rádióban. Üzenetet intézet az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnökéhez, amelyben sürgeti a világszervezetet, hogy küldjön katonai és egyéb segítséget a Közel-keleten történt támadás érintettjeinek. Sepilov hozzátette, hogy a Szovjetunió kész légi és tengeri erőket küldeni Egyiptomba. Ugyanakkor Bulganyin szovjet miniszterelnök levelet intézett Eisenhower elnökhöz, amelyben azonnali tárgyalásokra tesz javaslatot a Szovjetunió és az Egyesült Államok között a közel-keleti támadás leállítása érdekében. Bulganyin levelében azt mondja, hogy az egyiptomi helyzet határozott cselekvést követel. A moszkvai rádió jelentése szerint Sepilov szovjet külügyminiszter jegyzéket intézett a Biztonsági Tanács elnökéhez, amelyben javasolja a közel-keleti támadás azonnali leállítását. Felkéri a világszervezetet, hogy gondoskodjék a fegyverszünet 12 órán belüli elrendeléséről.

Magyarország a Nyugat felé továbbra is el van vágva a világtól. Hírek alig szivárogtak ki. A nyugati távirati irodák mindeddig nem tudtak kapcsolatot teremteni tudósítóikkal. Ma a kora délutáni órákban újból jelentkezett egy szabadság adó, és beszámolt a harcokról, amelyek a szabadságharcosok és a túlerőben lévő szovjet csapatok között a főváros körül és a Dunántúl több részén folyamatban voltak. Ezután a szabadságharcosok segélykiáltását olvasta fel. Tiltakozott az ellen a szovjet kommunista állítás ellen, mintha a magyar szabadságharcosok ellenforradalmárok lennének. A magyar nép - mondotta - nem akar sem ilyen, sem olyan diktatúrát, hanem valódi függetlenséget, demokratikus berendezésű, semleges és szabad Magyarországot. A Vörös Hadsereg kezén lévő rádióállomások a szovjet katonai parancsnokoknak és Kádár János szovjet kommunista kormányának felhívását közölték a lakossággal.

A Nemzetközi Vöröskereszt egyik Ausztriában [lévő] állomása segélyt kérő felhívást fogott el Magyarországról. Azt hiszik, hogy a jelentést Budapestről adták le. A jelentés elmondta, hogy a szovjet csapatok tűzzel borítottak el egy nagy budapesti kórházat és gránátvetőkkel vették tűz alá a Vöröskereszt épületét. Egy gyermekotthon és sok betegszállító kocsi is a szovjet csapatok tüzében állott. Az orvosok és a vöröskeresztes ápolónők közül sokan megsebesültek.

100 ezer ember szegélyezte az utcákat New Yorkban, amelyeken az amerikai magyarság tiltakozómenete tegnap délután végigvonult. Az amerikai magyarok szervezetei zászlókkal vonultak fel, táblákat vittek, amelyeknek feliratai megbélyegezték a Szovjetunió eljárását. Az arcokon az aggódás, megdöbbenés és keserűség ült. A menet élén vitt zászlókat a Nemzeti Bizottmány tagjai követték fekete öltözetben. Mintegy 20 ezer ember vett részt a menetben, nemcsak magyarok, hanem a szovjet elnyomás alatt álló kelet-európai elnyomott népek képviselői és sok amerikai. A felvonulást eredetileg néma tüntetésnek szánták, de amikor a menet a szovjet ENSZ-küldöttség épülete elé ért, a tömegből kitört az elkeseredés. Hangos kiáltásokkal ítélte el a Szovjetunió eljárását. Ezután a menet az ENSZ székházához vonult és ott felsorakozva zsolozsmákat énekelt. Odabent akkor már folyt a nemzetközi szervezet Közgyűlése. Egyik felszólaló a másik után fejezte ki megdöbbenését a Szovjetunió erőszakos fellépése, jogtiprása és képmutatása miatt.

Az ENSZ Közgyűlése a mára virradó éjszaka javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával, és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés óriási többséggel foglalt állást a javaslat mellett. A javaslat felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy megbízottai útján gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi, a helyszínen történő megvizsgálásáról. A vizsgálat eredményéről lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé arról, milyen módon lehetne megszüntetni a szovjet visszaéléseket. A közgyűlés felszólította a szovjet és a magyarországi szovjet kormányt, hogy biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt ENSZ- képviselők mozgási szabadságát Magyarországon.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkba érkezett. Kijelentette, hogy még ma találkozik Hammarskjölddel, az ENSZ főtitkárával. Hangoztatta még, hogy azok a fiatal munkások és diákok, akik fegyvert fogtak a magyar szabadság védelmében, igazi hősök. Ők a magyar jövő reménysége. "Minden vágyam az - folytatta Kéthly Anna -, hogy az ENSZ védelemben részesítse a magyar nép ügyét."

Selwyn-Lloyd külügyminiszter az alsóház mai ülésén egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy az új magyarországi rendszer elismerésének ügye fel sem merült, már azért sem, mert a szabadságért folyó harc még nem ért véget Magyarországon.

A nyugatnémet kormány tagjai ma délelőtt Bonnban minisztertanácsra ültek össze, hogy megvitassák a magyarországi eseményeket és azok jelentőségét Németország számára. Adenauer kancellár összehívta a kormánypártok és az ellenzék vezetőit is a nemzetközi helyzet, elsősorban a magyarországi események megbeszélésére. A kancellár ma este kétnapos látogatásra Párizsba utazik, ahol a magyarországi és a közel-keleti események következtében előállt nemzetközi helyzetet tárgyalja meg a francia kormány tagjaival. A nyugatnémet képviselőház csütörtökön rendkívüli ülést tart és azon a külpolitikai helyzettel foglalkozik. A vita elején Adenauer kancellár kormánynyilatkozatot tesz, és abban a magyarországi és a közel-keleti eseményeket tárgyalja. A német kormánykoalíció pártvezetői úgy nyilatkoztak, hogy a magyarországi események hatására Nyugat-Németországnak át kell alakítania hadsereg fejlesztési programját. A kormány kettős terv alapján kíván dolgozni. Az egyik biztosítaná, hogy Nyugat-Németország kisebb létszámú, de korszerűen felszerelt és nagy akcióképességű haderővel rendelkezzék. A másik program az eddigi több évre kiterjedő fegyverkezési terv folytatása lenne.

A nyugat-berlini egyetemi hallgatók több ezerre rugó tömegben tüntető felvonulást rendeztek ma délután a szovjet övezet határvonala mentén. Csak a rendőrség akadályozta meg, hogy a Brandenburgi kapun keresztül a szovjet övezetbe belépve, a szovjet nagykövetség elé vonuljanak. A tömeg élén orosz nyelvű transzparenseket vittek ezzel a szöveggel: "Oroszok, azonnal távozzatok Magyarországról! Vessetek véget gyarmati rendszereteknek!"

Kelet-Berlinben legmagasabb párt- és kormánykörökben lázasan folynak az előkészületek a Varsói Szerződés úgynevezett politikai tanácsának értekezletére. Egyelőre nem ismeretes, hogy az értekezletet mikorra hívják össze. Az előkészítő munkálatokat maga Ulbricht első titkár vezeti.

Az angol-francia haderő ciprusi főhadiszállásán közölték, hogy több ezer főnyi brit ejtőernyős alakulat elfoglalta a port-szaídi repülőteret. Port-Szaídtól délre francia ejtőernyősök birtokba vettek a csatorna környéki vizeket átszelő két hidat. A hivatalos közlemény beszámol arról, hogy az akció során az ejtőernyősök némi ellenállásba ütköztek, leszállás közben nagyobbrészt páncélosok, aknavetők és gépfegyverek tüzébe kerültek. A műveletek azonban kedvezően alakulnak - fűzi hozzá a jelentés.

Eden miniszterelnök ma délután bejelentette az alsóházban, hogy a földközi-tengeri angol-francia csapatok főparancsnokától értesítést kapott, amely szerint a port-szaídi térségben tűzszünetet rendeltek el. Ma délután tárgyalások folytak az ejtőernyős alakulatok főparancsnoka és az egyiptomi katonai erők képviselői között. A tűzszünet elrendelése e tárgyalások eredménye. Eden egyelőre nem tudott felvilágosítással szolgálni arról, hogy a tűzszünet mekkora területet érint.

Híreink közlését ezzel befejeztük.

Információk

Adásba került1956-11-05 20:30
Hossz0:09:25
Cím20:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzés[…] adáshiba
Műsor letöltése MP3