00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 21 óta 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 17 óra. Híreket mondunk.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.
Szuhravardi, pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőszak, illetve erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint, csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.
Martino, olasz külügyminiszter bejelentette a képviselőházban, hogy az olasz kormány lépéseket tesz az ENSZ-nél, küldjön ki Magyarországra nemzetközi rendőri erőket, amelyek gondoskodnának a lakosság biztonságáról mindaddig, amíg normális kormány veszi át a hatalmat az országban. Martino a legélesebb formában elítélte a szovjet haderő vérengzését Magyarországon. Utána Nenni, a baloldali szocialisták vezére emelkedett szólásra. Kijelentette, az egész olasz nép, és így a baloldali szocialisták is a legnagyobb tisztelettel néznek azokra, akik életüket adták a szabadságért Magyarországon. Kijelentését a kommunista képviselők vad kiabálással fogadták. A házelnök csak a legerélyesebb fellépéssel tudta megakadályozni, hogy közelharcra ne kerüljön sor a kommunista és a nem kommunista képviselők között.
Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: "Adásunkat továbbra is figyeljétek. Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi rádió megismételte a Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívását, hogy nyilvánítsák Dunapentelét vöröskereszt elosztó központnak. Kéri továbbá a rádió, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a tűzszünetet és az idegen csapatok kivonását. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen. Az oroszbérenc Kádár-csoport könyörgő hangú felhívásokat intéz a lakossághoz a munka felvételére. A felhívásokból kitűnik, hogy a lakosság nem tesz eleget a felszólításoknak.
A szabadságharcosok Róka adója jelenti, hogy a magyar felkelők Budapest nyolcadik kerületében tartják magukat. Az oroszoknak súlyosak a veszteségei. Újabb szovjet egységeket vetettek be a harcba Rákospalota és Vecsés irányából.
Ma magyar nap van Franciaországban. Délután négy és öt óra között általános munkaszünet van, és a Párizs környéki munkások szovjetellenes tüntetést rendeznek több nyilvános teremben. A szovjet követség fogadást rendez, hogy az októberi forradalmat ünnepelje. A francia munkások elhatározták, hogy elállják az orosz nagykövetséghez vezető utcákat. A holland, amerikai, kanadai és brazil követségek tagjai visszautasították a szovjet ünnepségre való meghívást. A párizsi rendőrfőnök betiltotta a ma estére tervezett magyarellenes kommunista tüntetést. A francia kommunista párt párizsi székházát vasdorongokkal és acéllemezekkel erősítették meg, mert a kommunistaellenes néphangulat kirobbanásától tartanak. A Pad'Cale d'Partmen kommunista pártja bejelentette, hogy több sejt kollektíve kilépett a pártból. Nem hivatalos jelentés szerint egy hét alatt, mintegy húsz százalékkal csökkent a francia kommunisták száma.
Egy mai párizsi jelentés szerint a francia fővárosban meghalt Pedrazzini, a Paris Match című képes folyóirat fotóriportere. Pedrazzini lapja megbízásából Budapestre utazott és ott súlyosan megsebesült.
Az angol külügyminisztérium részéről senki sem jelenik meg a szovjet nagykövetség fogadásán, amelyet ma este a londoni szovjet nagykövetségen az októberi forradalom évfordulója alkalmából rendeznek. A Londoni Opera balettkarának moszkvai látogatását lemondták. Az angol jogászok társasága bejelentette, hogy a meghívást, amelyet a szovjet jogászokhoz eljuttatott, a magyarországi eseményekre való tekintettel érvénytelennek tekinti. A párizsi szovjet követség ma esti fogadásán angol, amerikai és kanadai részről senki sem jelenik meg. Moszkvában az Atlanti Szövetséghez tartozó nemzetek képviselői bojkottálták a szovjet katonai ünnepséget, és nem jelentek meg a katonai parádén, amelyre meghívták őket.
Norvégiában tovább tartanak a tiltakozások a szovjet hadsereg brutális magyarországi beavatkozása ellen. Tegnap este Oslóban tömegtüntetés volt, amelyen egyetemi hallgatók és tanárok, írók, újságírók és egyéb szervezetek követelték a szovjet csapatok haladéktalan kivonulását és Magyarország számára a szabadság biztosítását. A norvég hadirokkantak ma felvonultak a szovjet nagykövetség elé, hogy ott néma tüntetést rendezzenek a magyar szabadságharcosokért. A norvég képviselők megszakították érintkezésüket a szovjet nagykövetséggel. A szociáldemokrata ifjúság követeli, hogy az ifjúsági szervezetek szakítsák meg kapcsolataikat a Szovjetunióval. Trygve Lie, az ENSZ volt főtitkára egy oslói nagygyűlésen beszédet mondott, tiltakozva a szovjet csapatok magyarországi eljárása ellen. Követelte azok kivonulását. A norvég kommunista párt soraiban nagy fejetlenség mutatkozik. A párttagok nem hajlandók támogatni a vezetőségnek azt az álláspontját, hogy a Szovjetunió jogosan lépett fel Magyarországon. A norvég püspökök is tiltakoztak a szovjet csapatok beavatkozása ellen. Szerte Norvégiában félárbocra eresztették a zászlókat a magyar tragédiára való megemlékezés jeléül.
Amerika újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower idáig 29 millió, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 21 millió szavazatot kapott. Eisenhowernak idáig 457, Stevensonnak 74 elektora jött be. A képviselőházi választáson még nem alakult ki végleges többség, de az eddigi eredmények a Demokrata Párt előretörésére utalnak. A Köztársasági Párt idáig 174, a demokrata párt 208 képviselőházi mandátumot szerzett. Az abszolút többséghez 218 mandátum szükséges. A Szenátusban az eddigi jelentések szerint nem változik lényegesen a helyzet, a demokrata párt valószínűleg megtartja néhány főnyi többségét.
Angol-francia és egyiptomi részről egyaránt megerősítették, hogy a hajnali egy órakor elrendelt fegyverszünet óta teljesen leálltak a harcok Egyiptomban. Már korábban megszűntek a harcok az egyiptomi és az izraeli csapatok között is. Az izraeli haderő birtokában tartja a Sínai-félsziget nagyobb részét. Ben Gurion, Izrael miniszterelnöke kijelentette, hogy ezeket a területeket Izrael nem is adja fel.
Az ENSZ közgyűlése ma délután tárgyalja újra a közel-keleti problémát. Elsősorban arról döntenek, hogy a szuezi övezetbe küldendő nemzetközi erőket milyen nemzetekből állítsák össze. Az angol és francia haderő műszaki alakulatai egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását.
Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 17 óra. Híreket mondunk.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.
Szuhravardi, pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőszak, illetve erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint, csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.
Martino, olasz külügyminiszter bejelentette a képviselőházban, hogy az olasz kormány lépéseket tesz az ENSZ-nél, küldjön ki Magyarországra nemzetközi rendőri erőket, amelyek gondoskodnának a lakosság biztonságáról mindaddig, amíg normális kormány veszi át a hatalmat az országban. Martino a legélesebb formában elítélte a szovjet haderő vérengzését Magyarországon. Utána Nenni, a baloldali szocialisták vezére emelkedett szólásra. Kijelentette, az egész olasz nép, és így a baloldali szocialisták is a legnagyobb tisztelettel néznek azokra, akik életüket adták a szabadságért Magyarországon. Kijelentését a kommunista képviselők vad kiabálással fogadták. A házelnök csak a legerélyesebb fellépéssel tudta megakadályozni, hogy közelharcra ne kerüljön sor a kommunista és a nem kommunista képviselők között.
Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: "Adásunkat továbbra is figyeljétek. Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi rádió megismételte a Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívását, hogy nyilvánítsák Dunapentelét vöröskereszt elosztó központnak. Kéri továbbá a rádió, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a tűzszünetet és az idegen csapatok kivonását. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen. Az oroszbérenc Kádár-csoport könyörgő hangú felhívásokat intéz a lakossághoz a munka felvételére. A felhívásokból kitűnik, hogy a lakosság nem tesz eleget a felszólításoknak.
A szabadságharcosok Róka adója jelenti, hogy a magyar felkelők Budapest nyolcadik kerületében tartják magukat. Az oroszoknak súlyosak a veszteségei. Újabb szovjet egységeket vetettek be a harcba Rákospalota és Vecsés irányából.
Ma magyar nap van Franciaországban. Délután négy és öt óra között általános munkaszünet van, és a Párizs környéki munkások szovjetellenes tüntetést rendeznek több nyilvános teremben. A szovjet követség fogadást rendez, hogy az októberi forradalmat ünnepelje. A francia munkások elhatározták, hogy elállják az orosz nagykövetséghez vezető utcákat. A holland, amerikai, kanadai és brazil követségek tagjai visszautasították a szovjet ünnepségre való meghívást. A párizsi rendőrfőnök betiltotta a ma estére tervezett magyarellenes kommunista tüntetést. A francia kommunista párt párizsi székházát vasdorongokkal és acéllemezekkel erősítették meg, mert a kommunistaellenes néphangulat kirobbanásától tartanak. A Pad'Cale d'Partmen kommunista pártja bejelentette, hogy több sejt kollektíve kilépett a pártból. Nem hivatalos jelentés szerint egy hét alatt, mintegy húsz százalékkal csökkent a francia kommunisták száma.
Egy mai párizsi jelentés szerint a francia fővárosban meghalt Pedrazzini, a Paris Match című képes folyóirat fotóriportere. Pedrazzini lapja megbízásából Budapestre utazott és ott súlyosan megsebesült.
Az angol külügyminisztérium részéről senki sem jelenik meg a szovjet nagykövetség fogadásán, amelyet ma este a londoni szovjet nagykövetségen az októberi forradalom évfordulója alkalmából rendeznek. A Londoni Opera balettkarának moszkvai látogatását lemondták. Az angol jogászok társasága bejelentette, hogy a meghívást, amelyet a szovjet jogászokhoz eljuttatott, a magyarországi eseményekre való tekintettel érvénytelennek tekinti. A párizsi szovjet követség ma esti fogadásán angol, amerikai és kanadai részről senki sem jelenik meg. Moszkvában az Atlanti Szövetséghez tartozó nemzetek képviselői bojkottálták a szovjet katonai ünnepséget, és nem jelentek meg a katonai parádén, amelyre meghívták őket.
Norvégiában tovább tartanak a tiltakozások a szovjet hadsereg brutális magyarországi beavatkozása ellen. Tegnap este Oslóban tömegtüntetés volt, amelyen egyetemi hallgatók és tanárok, írók, újságírók és egyéb szervezetek követelték a szovjet csapatok haladéktalan kivonulását és Magyarország számára a szabadság biztosítását. A norvég hadirokkantak ma felvonultak a szovjet nagykövetség elé, hogy ott néma tüntetést rendezzenek a magyar szabadságharcosokért. A norvég képviselők megszakították érintkezésüket a szovjet nagykövetséggel. A szociáldemokrata ifjúság követeli, hogy az ifjúsági szervezetek szakítsák meg kapcsolataikat a Szovjetunióval. Trygve Lie, az ENSZ volt főtitkára egy oslói nagygyűlésen beszédet mondott, tiltakozva a szovjet csapatok magyarországi eljárása ellen. Követelte azok kivonulását. A norvég kommunista párt soraiban nagy fejetlenség mutatkozik. A párttagok nem hajlandók támogatni a vezetőségnek azt az álláspontját, hogy a Szovjetunió jogosan lépett fel Magyarországon. A norvég püspökök is tiltakoztak a szovjet csapatok beavatkozása ellen. Szerte Norvégiában félárbocra eresztették a zászlókat a magyar tragédiára való megemlékezés jeléül.
Amerika újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower idáig 29 millió, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 21 millió szavazatot kapott. Eisenhowernak idáig 457, Stevensonnak 74 elektora jött be. A képviselőházi választáson még nem alakult ki végleges többség, de az eddigi eredmények a Demokrata Párt előretörésére utalnak. A Köztársasági Párt idáig 174, a demokrata párt 208 képviselőházi mandátumot szerzett. Az abszolút többséghez 218 mandátum szükséges. A Szenátusban az eddigi jelentések szerint nem változik lényegesen a helyzet, a demokrata párt valószínűleg megtartja néhány főnyi többségét.
Angol-francia és egyiptomi részről egyaránt megerősítették, hogy a hajnali egy órakor elrendelt fegyverszünet óta teljesen leálltak a harcok Egyiptomban. Már korábban megszűntek a harcok az egyiptomi és az izraeli csapatok között is. Az izraeli haderő birtokában tartja a Sínai-félsziget nagyobb részét. Ben Gurion, Izrael miniszterelnöke kijelentette, hogy ezeket a területeket Izrael nem is adja fel.
Az ENSZ közgyűlése ma délután tárgyalja újra a közel-keleti problémát. Elsősorban arról döntenek, hogy a szuezi övezetbe küldendő nemzetközi erőket milyen nemzetekből állítsák össze. Az angol és francia haderő műszaki alakulatai egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását.
Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-07 17:00 |
Hossz | 0:10:25 |
Cím | 17:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |