A Ferencvárosi Torna Club újjászületésének jelentősége

1956. november 01. 21:56 ● 04:16

Litteráti-Loótz Gyula
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink! Most Patkó Gyula méltatja a Ferencvárosi Torna Club újjászületésének jelentőségét.

Szignál

A szabadság újjászületésének óráiban, amikor a magyar nép életében óráról-órára nagyjelentőségű változások történnek, talán jelentéktelennek látszik az a kérdés, amelyről most néhány mondatban szólni kívánok.

Ma délután az Üllői úti FTC pályán összegyűlt - a kommunisták parancsára először ÉTOSZ-ra, majd Kinizsire változtatott régi Fradi teljes vezetősége és leglelkesebb híveinek tömege, hogy megalakítsák újra a Ferencvárosi Torna Clubot, amelynek neve közel hatvan év óta elválaszthatatlanul összeforrt a magyar sportélettel. Természetesen, ezzel egy időben minden bizonnyal már alakulóban vannak a többi, régi, nagyhírű sportegyleteink, mint az MTK, Újpest, Kispest és ki tudná mindennek nevét felsorolni. Az évtizedes elnyomatás után a vérrel visszaszerzett szabadság jogán sietve igyekeznek a rájuk erőszakolt idegen nevektől és idegen vezetőiktől megszabadulni. Hogy mi mégis különös örömmel a Fradi újjászületését üdvözöljük, annak nemcsak az az oka, hogy ez az egylet a legnagyobb és legdicsőségesebb múltra tekinthet vissza, hanem mert mind az ország határain belül, mind kívül a zöld-fehéreknek volt és van a legnagyobb szurkolótábora. Mi most nem akarunk száraz statisztikai számokban megemlékezni a világhírű ferencvárosi egyletről, hiszen magyar és külföldi bajnokságainak, külföldi portyáin, húsvéti tornákon elért sikereinek felsorolásához többórás műsor sem volna elegendő, no meg melyik Fradi-drukkernek tudnánk ezzel újat mondani. Nem, mi csak köszönetet akarunk mondani mindazoknak, akik a Fradit nehéz éveiben sem hagyták el, bíztak és hittek abban, hogy a kommunista terror az összetartozás szellemét nem tudja kiirtani, és ma összegyűltek, hogy erről ország-világ előtt tanúbizonyságot tegyenek.

Nem véletlen, hogy éppen ennek az egyletnek immáron világszerte legendáshírűvé vált szurkológárdája, a "B-közép" még az elnyomatás legborzalmasabb éveiben is magasra tartotta a zöld-fehér zászlót. A szabad világ tudta és megértette, hogy a magyar labdarúgó pályákon néha lefolyt tüntetések nem a sporttal álltak összefüggésben, hanem ez volt az egyetlen hely, ahol a visszafojtott indulatokat, az elkeseredést, a kommunista vezetők elleni dühüket szabadjára engedhették. Sok ezren voltak, legtöbben talán nem is ismerték egymást, és csak annyit tudtak, hogy ahol a zöld-fehér zászló leng, ott a helyük, ott csak jó szándékú, tisztességes magyar szurkolók lehetnek. Csapatukat nevezték bárhogy is, maguk között Fradinak hívták és híres csatakiáltásukban volt meggyőződés. Tudták, hogy kedvenceik nem azért érnek el sikereket, mert Rákosinak vagy Gerőnek hívják a nemzet atyját, hanem azért, mert magyarnak születtek, hogy újra nyíltan és büszkén viselheti mindenki az FTC jelvényét anélkül, hogy fasisztának, vagy a nép ellenségének neveznék, őszinte, osztatlan örömmel üdvözöljük mi is az új Ferencvárost, és elérzékenyült szívvel gondolunk arra a pillanatra, amikor a sportpályákon újra felcsendül mindnyájunk fülének oly kedvesen hangzó: "Hajrá, Fradi!"

Szignál

Kedves Hallgatóink! A ma délután újjáalakult Ferencvárosi Torna Club hírére Patkó Gyula méltatását hallották a szabadságukat visszanyert sportegyleteink újjászületésének jelentőségéről.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 21:56
Hossz0:04:16
CímA Ferencvárosi Torna Club újjászületésének jelentősége
MűsorkategóriaKommentár
SzerkesztőLitteráti-Loótz Gyula
Műsor letöltése MP3