01:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 06. 1:00 ● 10:39

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 19, 25, 32, 41 és 49 méteres rövidhullámon, továbbá a 412 méteres középhullámon. A pontos idő 1 óra. Híreket mondunk.

"A magyar hazafiak vére az égre kiált, mint Ábel vére. Ábelé, akit Káin meggyilkolt" - hangoztatja XII. Pius pápa főpásztori levelében. "A népek jogos szabadságát soha sem lehet vérbe fojtani!" - folytatódik a pásztorlevél. XII. Pius pápa állást foglal a béke helyreállítása mellett Magyarországon és a Közép-Keleten. A pápa a világ katolikusaihoz intézte levelét, amelyben még ezeket mondja. "Ma is érvényben vannak a szavak, amelyeket az Úr intézett Káinhoz. "Testvérednek vére hozzám kiált a Földről!" A magyar nép vére is Istenhez kiált, az igazságos bíróhoz, aki a bűnöket gyakran csak a halál után bünteti, sokszor azonban a büntetés a vezetőket már életükben eléri és eléri azokat a népeket is, amelyek igazságtalanságokat követtek el. Erre bizonyság a történelem is."
Nyugati hírügynökségek jelentése szerint, washingtoni politikai körökben aggodalommal figyelik a magyarországi helyzet alakulását. A Magyarország ellen intézett szovjet orvtámadás mély megrázkódtatást okozott az amerikai fővárosban. Az ENSZ Közgyűlésének tegnapi határozata után most tanulmányozzák az amerikai külügyminisztériumban azokat a lehetőségeket, amelyekkel a Szovjetunió rászorítható az ENSZ döntésének végrehajtására. Nyugati tudósítók értesülése szerint az amerikai külügyminisztériumban elsősorban gazdasági szankciókra gondolnak, de fontolóra veszik a diplomáciai kapcsolatok megszakításának lehetőségét is.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy a szovjet fegyveres erők támogatásával megalakított Kádár-féle kormány természetesen nem képviseli a magyar népet. Újságírók megkérdezték a szóvivőt, vajon az amerikai kormány ígéretének megfelelően elküldi-e a kilátásba helyezett segélyt Magyarországnak. A szóvivő azt válaszolta, hogy az amerikai kormány minden lehetőt meg fog tenni, hogy ígéretét valóra váltsa, de csakis abban az esetben, ha biztosíték van arra, hogy a segítség a magyar nép kezébe jut.

A pakisztáni miniszterelnök táviratot intézett Bulganyin szovjet miniszterelnökhöz, amelyben felszólítja őt, hogy a szovjet kormány szüntesse be az erőszak alkalmazását Magyarországon. Szuhravardi miniszterelnök felszólítja Bulganyint, ne akadályozza meg a magyar népet abban, hogy saját maga válassza meg szabadon és kényszer nélkül azt a kormányformát, amelyet kíván. Kormánykörökből származó értesülés szerint, a pakisztáni külügyminisztérium utasította ENSZ-küldöttét, terjesszen újabb javaslatot az ENSZ Közgyűlése elé a magyarországi helyzet békés rendezésére. A pakisztáni javaslat a következő pontokat tartalmazza. Haladéktalanul el kell rendelni a "Tüzet szüntess!"-t Magyarországon. Az országból ki kell vonni az összes külföldi csapatokat, az ENSZ pedig küldjön a világszervezet tagállamaiból biztonsági csapatokat a magyarországi rend helyreállítására. Az ENSZ ellenőrzése alatt tartsák meg Magyarországon az általános választásokat, mihelyt a rend helyreállt. Biztosítani kell az általános választások teljes szabadságát és a magyar népnek azt a jogát, hogy szabadon választhassa meg kormányát.

Selwyn-Lloyd külügyminiszter az alsóház ülésén egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy az új magyarországi rendszer elismerésének ügye fel sem merült, már csak azért sem, mert a szabadságért folyó harc még nem ért véget Magyarországon.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkba érkezett. Hangoztatta még, hogy azok a fiatal munkások és diákok, akik fegyvert fogtak a magyar szabadság védelmében, igazi hősök. Ők a magyar jövő reménysége. "Minden vágyam az - folytatta Kéthly Anna -, hogy az ENSZ védelemben részesítse a magyar nép ügyét."

Magyarországot a szovjet csapatok nyugat felé elvágták a világtól. A hírszolgálat szünetel. A nap folyamán több ízben jelentkeztek a szabadságharcosok rádióállomásai és beszámoltak a harcokról, amelyek a főváros több pontján, Budapest körül és a Dunántúlon folyamatban voltak. Az egyik adás a Kelenföldi pályaudvar körül dúló harcokról tett említést, a másik elmondotta, hogy Csepelen a gyár épületeiben a szovjet támadás súlyos károkat okozott.

Bulganyin szovjet miniszterelnök levelet intézett Eisenhower elnökhöz. Kétoldali tárgyalásokat javasol az amerikai kormánynak a közel-keleti támadás leállítása érdekében. Bulganyin azt írja, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió az a két nagyhatalom, amely az atom és hidrogén fegyvereket, beleértve az összes modern fegyverekkel rendelkezik. Ha a két ország az ENSZ közel-keleti döntése által támogatva közösen járna el a közel-keleti nyugalom helyreállítása érdekében, akkor ez biztosan sikerrel járna - mondja Bulganyin levelében.
Sepilov külügyminiszter jegyzéket intézett a Biztonsági Tanács elnökéhez. Ugyancsak a közel-keleti támadás azonnali leállítását javasolja. Felkéri a világszervezetet, hogy rendelje el a 12 órán belül érvénybe lépő fegyverszünetet. Sepilov jegyzékében hangoztatja, hogyha Nagy-Britannia,
Franciaország és Izrael nem fogadja el az ENSZ döntését, akkor a szovjet kormány kész légi és tengeri erőit rendelkezésre bocsátani a béke helyreállítására Egyiptomban.

Amerikai hivatalos helyen a leghatározottabban visszautasították Bulganyin szovjet miniszterelnök javaslatát egy közös amerikai-szovjet katonai akcióra a Közel-Keleten. Formális nyilatkozat ebben a kérdésben még nem hangzott el Washingtonban, illetékes helyen azonban rámutattak arra, hogy Bulganyin ajánlatával szemmel láthatóan el akarja terelni a figyelmet a Magyarországgal szemben végrehajtott brutális, szovjet orvtámadástól. A Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy a Szovjetuniónak súlyos kötelessége van a világ közvéleményével szemben. Kötelessége először visszavonni csapatait Magyarországról és csak azután gondolhat arra, hogy a közel-keleti válság megoldásáról beszéljen.

Francia hivatalos helyen Bulganyinnak Eisenhower elnökhöz intézett levelében tett ajánlatát világos kísérletnek minősítették arra, hogy a magyarországi tragédiáról elterelje a figyelmet.
Bulganyin szovjet miniszterelnök leveleket intézett a brit, francia és izraeli miniszterelnökhöz is. Az Eden és Mollet miniszterelnökhöz intézett levelében Bulganyin hangoztatja, hogy a szovjet kormánynak eltökélt szándéka, hogyha kell, még erőszak alkalmazása árán is letöri a közel-keleti támadást és befejezi az Egyiptom ellen folytatott háborút. A szovjet miniszterelnöknek a két nyugati nagyhatalomhoz intézett levele megemlíti Eisenhower elnökhöz intézett levelének tartalmát is, kiemelve, hogy a szovjet kormány Eisenhower elnököt közös közel-keleti akcióra szólította fel. Bulganyin Eden brit miniszterelnökhöz intézett levelében azzal fenyegetőzik, hogy adott esetben egy Nagy-Britanniánál erősebb országgal találná magát szemben. Támadását a Szovjetunió ez esetben nem tengeri vagy légi erejével folytatná, hanem bevetné rakétalövedékeit is. Bulganyin Ben Gurion izraeli miniszterelnökhöz intézett levelében rosszallását fejezi ki az Egyiptom ellen indított támadás miatt és bejelenti, hogy visszahívta a tel-avivi szovjet nagykövetet. A szovjet kormány sajtóosztályának vezetője, Iljicsev, este sajtóértekezletet hívott össze, amelynek keretében ismertette Bulganyin leveleinek tartalmát. Iljicsev újságírók véleménye szerint a Nagy-Britanniához és Franciaországhoz intézet leveleknek kiegészítéseképpen élesen fenyegető kijelentéseket tett Nagy-Britannia és Franciaország ellen.

Az egyiptomi kormány hivatalosan közölte Hammarskjöld ENSZ főtitkárral, hogy Egyiptom elfogadja az ENSZ biztonsági csapatainak kiküldését a közel-keleti béke biztosítására. Az ENSZ Közgyűlését ma éjszakára újabb rendkívüli ülésre hívták össze a közel-keleti helyzet megvitatására. A közgyűlés az angol-francia csapatok egyiptomi partraszállásának kérdését tárgyalja. A Közgyűlés ezen az ülésen dönt abban a kérdésben is, hogy mikor hallgassa meg az erőszakos, szovjet beavatkozással eltávolított Nagy-kormány szabadföldre jutott jogos képviselőjét, Kéthly Annát, a magyar szociáldemokrata párt elnökét. Lodge nagykövet és Dixon brit ENSZ-küldött erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna minél előbb személyesen számolhasson be a közgyűlés színe előtt a szovjet csapatok által rendezett magyarországi vérfürdő részleteiről. Az éjszakára összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát is szovjet kérésre, az egyiptomi helyzet megvitatására. A szovjet delegátus Sepilovnak az ENSZ-hez intézet levelével kapcsolatban kérte a Biztonsági Tanács rendkívüli ülésének összehívását.

Ma választ az Egyesült Államok népe. Az elnökválasztási hadjárat befejeződött. Politikai megfigyelők szerint a legutóbbi napokban amúgy is háttérbe szorult a belpolitikai tevékenység az óriási horderejű külpolitikai események, elsősorban a magyarországi drámai fejlemények és a közel-keleti válság eseményei mögött.

Varsóban további három szovjet tábornokot bocsátottak el a lengyel hadseregből. A három szovjet tábornok menesztését tegnap este jelentették be hivatalosan a lengyel fővárosban.

Híreink közlését ezzel befejeztük.

Információk

Adásba került1956-11-06 1:00
Hossz0:10:39
Cím01:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3