07:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 7:00 ● 10:04

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 16, 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 7 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Eisenhower elnök rádión és televízión közvetített beszédben tájékoztatta Amerika népét a legfontosabb külpolitikai fejleményekről. Elsőnek a magyar és a lengyel eseményekkel foglalkozott. Hajnalodik Kelet-Európában - kezdte beszédét Eisenhower elnök. A második világháború után a Szovjetunió katonai erővel Moszkva által választott kormányokat kényszerített Kelet- és Közép-Európa népeire. Az Egyesült Államok függetlenül attól, hogy milyen kormány volt uralmon, arra törekedett, hogy véget vessen ennek a helyzetnek és teljesítse azt a háború folyamán tett ígéretét, hogy az idegen haderők által megszállott országok ismét önállóak és függetlenek lesznek. Ennek a célnak érvényesítésére Amerika nem nyúlt erőszakhoz, mert ez a kelet-európai népek kárára lett volna és ellenkezett az ENSZ Alapokmányának rendelkezéseivel. Minden megtett azonban, hogy életben tartsa a reményt szabadulásukra. A kelet-európai népek szabadságvágya egyre sürgetőbb erővé vált. Lengyelország büszke népe megmozdult, hogy erőszak nélkül új életet biztosítson hazájában. Az egész világ figyelme a drámai magyarországi események felé fordult. A bátor magyar nép, mint annyiszor a múltban, az életét tette kockára, hogy megszabaduljon idegen uraitól. A szabadságharcból új Magyarország nő ki, amely - és ezt szívből reméljük - ismét teljesen szabad lesz. A szovjet kormány egy nyilatkozatban a kelet-európai államokkal fennálló kapcsolatainak felülvizsgálását, az ezekben az országokban állomásozó csapatai kérdésének megvizsgálását ígéri, és bejelenti készségét, hogy úgynevezett tanácsadóit, akik gyakorlatilag a megszállt országok kormányzását irányították, visszahívja. Ma még nem tudhatjuk, - mondotta Eisenhower - hogy a Szovjetunió ezeket az ígéreteit valóra váltja-e. Bizonyos azonban, hogy a magyar és a lengyel nép szabadságvágya és áldozatai a szabadság ígéretét hozzák. Éppen úgy bizonyos az is, hogy ha a Szovjetunió beváltja ígéreteit, ezzel mérföldeket haladunk az igazság, a népek közötti bizalom és megértés útján.

Az amerikai kormány - folytatta Eisenhower - bejelentette, hogy kész a függetlenné váló országokat gazdaságilag támogatni. Ilyen természetű tárgyalások már meg is indultak a lengyel kormánnyal. A gazdasági segítség fejében nem kívánjuk, hogy egy bizonyos társadalmi rendszert fogadjanak el. A gazdasági támogatás egyetlen feltétele, hogy szabadok legyenek. A Szovjetunióra tekintettel igyekeztünk eloszlatni azt az aggodalmat, hogy a felszabaduló országokban katonai szövetségest keresünk. Mi ezeket a népeket barátainknak tekintjük, és nincs más kívánságunk, minthogy megint szabadok legyenek - mondotta Eisenhower elnök.

Eisenhower ezután a közel-keleti helyzettel foglalkozott. Ismertette az izraeli-arab feszültség előzményeit. Rámutatott arra, hogy mind Izrael, mind Anglia és Franciaország érthető aggodalommal figyelte Egyiptom politikájának alakulását. Végül is úgy látták, hogy életbevágó érdekeiket nem tudják fegyveres beavatkozás nélkül megvédeni. Amerikát nem kérdezték meg. Az amerikai kormány hangsúlyozva, hogy továbbra is fenntartja baráti viszonyát a két nyugati nagyhatalommal, bejelentette, hogy nem ért velük egyet ebben a kérdésben, és amerikai vélemény szerint az erőszak hosszú távon nem szolgálja az érintett államok érdekeit sem - mondotta Eisenhower elnök.

Mindszenty bíboros érsek tegnap megérkezett Budapestre a prímási palotába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte leírhatatlan lelkesedéssel a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását és megáldotta a megjelenteket. Ezután a házi kápolnában szentmisét mondott. Az istentisztelet után a hercegprímás az újságírók és tudósítók egy csoportját fogadta. Kijelentette, hogy jó egészségnek örvend és mind testileg, mind szellemileg jó állapotban van, annak ellenére, hogy a börtönben igen súlyos betegségen ment keresztül.

Budapesten a forradalmi erők megbízottai, valamint a néphadsereg testületeinek megválasztott forradalmi bizottságai újabb határozatot hoztak, amelyben követelik, hogy a szovjet csapatok Budapest területének elhagyása után vonuljanak ki az ország területéről. Követelik, hogy Magyarország lépjen ki a Varsói Paktumból. Kijelentik, hogy minden olyan idegen ellenséggel szemben, amely Magyarország földjére lép és az ország függetlenségére tör, fegyverrel szállanak szembe. Követelik továbbá, hogy a honvédség szükség esetén, egy héten belül vegye birtokába a Magyarországon lévő uránérc lelőhelyeket. A volt Légoltalmi Országos Parancsokság dolgozói is megválasztották forradalmi bizottságukat és bejelentették csatlakozásukat a forradalmi katonai tanácshoz. A légoltalmi országos parancsnokság követeli, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki az országból, és Magyarország legyen semleges állam. Követelik továbbá a szabad választások mielőbbi megtartását.

A Dunántúli Nemzeti Tanács 5 tagú küldöttsége tegnap felkereste Nagy Imre miniszterelnököt és átnyújtotta neki a Dunántúli Nemzeti Tanács megalakulásáról és követeléséről szóló nyilatkozatot. A miniszterelnök ez alkalommal közölte a küldöttséggel, hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat a Varsói Szerződés felbontására és a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonására. A küldöttség tapasztalatai szerint tegnap minden jel arra mutatott, hogy a szovjet harckocsikat kivonják Budapestről.

A Borsodi Gépállomás Forradalmi Munkástanácsa tegnap este a Rákosit kiszolgált kommunisták, köztük elsősorban Vas Zoltán leváltását és letartóztatását követelte. Sürgette továbbá, hogy a kormány habozás nélkül, őszintén beszéljen a Kossuth Rádión keresztül. A Munkástanács követeli, hogy az orosz csapatok azonnal kezdjék el kivonulásukat, mert amíg ez meg nem történik, nem lesz rend, fegyelem és megnyugvás az országban. Végül felhívja a kormányt, hogy ne frázisokat mondjon, hanem cselekedjék.

A moszkvai rádió tegnapi késő esti adásában közölte, hogy a szovjet csapatok kivonultak Budapestről.

Tegnap tartotta alakuló ülését Pécsett a Független Kisgazdapárt. Az ülésen a párt mintegy száz régi tagja vett részt. Kovács Béla, volt főtitkár, akit a pécsi belgyógyászati klinikán kezelnek, megjelent a gyűlésen és rövid beszédet mondott. Kijelentette, hogy a kormányban való részvétele csupán elvi jellegű, a kormánnyal magával kinevezése óta nincs semmi kapcsolatban. Maga is meglepődött - mondotta - amikor a kormánylistáról értesült és abban több régi kommunista vezető nevét olvasta. Másnap megfogalmazta lemondását, mivel a kormány összetételével nem értett egyet. Ezt azonban barátai rábeszélésére nem küldte el. Nem tudom, hogy mit akar a kormány - mondotta Kovács Béla. A lehetőségek nagyok, az ifjúság vére nem hullott hiába. Hangsúlyozta, hogy ezeket a lehetőségeket és a kormány szándékát meg kell ismernie. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha Budapesten a kormány tagjaival személyesen megtárgyalhatja a helyzetet. Végül kijelentette, hogy nem lenne helyes az ország új külpolitikájában az orosz népet ellenségnek tekintetni. Nem lenne jó egyoldalú politikát folytatni, meg kell nyitni Magyarország kapuit minden nemzet előtt. A magyar nép semleges Magyarországot kíván - mondotta Pécsett a Kisgazdapárt alakuló ülésén Kovács Béla.

Ma reggel ismét megjelenik a Kis Újság, a Kisgazdapárt központi lapja. A lap szerkesztői Kovács Béla és Futó Dezső.

Angol és francia hadihajók és légi egységek több bombatámadást intéztek egyiptomi katonai célpontok ellen. Hivatalos angol és francia jelentések szerint elsősorban egyiptomi repülőtereket bombáztak. Ezek a jelentések cáfolták az egyiptomi kormánynak azt a közlését, hogy támadás érte Kairót, Alexandriát és Izmailiát. Egy angol hadihajó elsüllyesztette az egyiptomi hajóhad egy kisebb egységét. Az angol és a francia kormány képviselője bejelentette, hogy az angol-francia katonai akció ideiglenes jellegű.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 7:00
Hossz0:10:04
Cím07:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3