Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 08. 22:35 ● 06:14

00:00 00:00

A műsor leirata

Rendkívüli riportunkat közvetítjük. Hallgassák meg római munkatársunk telefonjelentését!

Az olasz kormányhoz közel álló napilap, a Messaggero az olasz parlament legutóbbi üléséről ír. A cikk elmondja, hogy az olasz külügyminiszter, Martino szólalt fel az ülésen, és többek között a következőket mondotta: "Bizonyítékaink vannak arra, hogy a magyarországi orosz megtorlást a szabad választások kihirdetése váltotta ki. A magyar nép azt követelte, ami az olasz népnek az alkotmány által biztosított joga." Beszéde további részében Martino külügyminiszter kijelentette, hogy a kormány minden lehetőt el fog követni a magyar szabadsághősök megmentésére. A Messaggero szerint a külügyminiszter szavai hatalmas ovációt váltottak ki a képviselők soraiból. Csak a kommunisták hallgattak. A tapsvihar elülte után Paietta kommunista párti képviselő így kiáltott fel: "Éljen az orosz hadsereg, amely megmentette Magyarországot a reakciótól!" Ez a kiáltás hatalmas felháborodást keltett a képviselők soraiban. A jobboldali képviselők felugrottak helyükről, és a baloldali padsorok felé tódultak. Csak a teremőrök közbelépése akadályozta meg, hogy az ülés verekedéssé fajuljon.
A második felszólaló, Narsani képviselő érzéktelenséggel és gyávasággal vádolta a Nyugatot a magyar eseményekkel kapcsolatban, majd azt követelte, hogy az olasz kormány szakítsa meg diplomáciai kapcsolatát a Szovjetunióval. Ugyanakkor azt is indítványozta, hogy nyilvánítsák törvénytelennek az Olasz Kommunista Pártot. A következő felszólaló Paietta kommunista képviselő volt. Mielőtt megkezdhette volna beszédét, a kereszténydemokrata párti, a királypárti és a jobboldali képviselők mind elhagyták az üléstermet. A liberális, szociáldemokrata és köztársaságpárti képviselők a helyükön maradtak, hogy meghallgassák a kommunista szónok szavait. A kommunista képviselő először az egyiptomi kérdésről beszélt, újra elmondva pártjának már jól ismert álláspontját. Majd a magyarországi eseményekre tért át, de beszédét félbe kellett szakítania, mert a köztársaságpárti képviselők, Pacciardi és La Malfa éles hangon megtámadták. Beszéde befejezésében a kommunista szónok kifejtette pártjának nemzetközi szolidaritását; itt valaki éles hangon közbekiáltott: "A munkások és földművesek gyilkosaival!" Hogy Paietta erre mit válaszolt, azt nem lehetett hallani. Hatalmas vihar tört ki, mely elnyomta szavait, és végül is hallgatásra kényszerítette a kommunista szónokot.
Az olasz parlament legutóbbi üléséről szóló beszámolóját a Messaggero című lap Nenni felszólalásának ismertetésével folytatja. Az Olasz Szocialista Párt vezére beszédében rámutatott arra, hogy a háború óta először került ő és pártja komoly ellentétbe kommunista szövetségeseivel. Szembehelyezkedve a kommunista állásponttal, Nenni követelte, hogy az Egyesült Nemzetek Szövetsége ne csak Egyiptomban, hanem a magyar szabadságharc elnyomása miatt is lépjen közbe, és oda is küldjön nemzetközi rendőrséget. A Messaggero szerint a parlamenti ülés utolsó szónoka Fanfani, a kereszténydemokrata párt főtitkára volt. "Eljön a pillanat - mondotta többek között -, amikor világosan fogjuk látni, hogy a magyar tragédia az embertelen és természetellenes szovjet rendszer teljes bukásának kezdetét jelenti." Így szólt az olasz kormányhoz közel álló lap, a Messaggero beszámolója a legutóbbi parlamenti ülésről.
Római munkatársunk telefonjelentésében még a következőket fűzi beszámolójához. Nenni, az Olasz Szocialista Párt vezére és a kommunisták hajdani hűséges szövetségese még sohasem szállt oly élesen szembe eddigi mestereivel, mint a legutóbbi parlamenti ülésen. Könnyen meglehet, hogy a két párt között végleges szakításra kerül sor. Magánértesülések szerint Nenni kijelentette, hogy elérkezett a pillanat, amikor éles határvonalat kell vonni a két párt nézetei között. Ez kiviláglik azonban Signore Nenni nyilatkozatából is, amely a magyarországi eseményekkel foglalkozik. "A magyarországi felkelés - mondotta Nenni - a diákok, munkások és parasztok felkelése, akik szabadságot és jogokat követeltek. Erre pedig csak egy módjuk nyílt, felborítani a rendszert, amely bürokratikus közgazdasággá és rendőrparancs-uralommá degenerálódott. A szovjet beavatkozás úgy a felkelés első, mint második részében jogtalan volt. Semmi sem tántorít el bennünket, olasz szocialistákat, hogy ezt a beavatkozást ne bélyegezzük meg, és ne adjunk hangot felháborodásunknak." Ezek az éles szavak, amelyekkel Nenni szembefordult kommunista szövetségeseivel, jellemzőek arra a bomlási folyamatra, amely az olasz baloldali front soraiban e napokban folyik.
Nemcsak az Olasz Szocialista Párt fordult szembe a kommunistákkal. A magyarországi tragikus események a szakszervezetekben is szakadást hoztak létre. A kommunisták által dominált Munkás Unió a szocialista szakszervezeti tagok nyomására szintén megbélyegezte a Szovjetunió magyarországi beavatkozását. Nyilatkozatukban megvédik a magyar felkelők jogát, és támadják a szovjet magatartását. Nenni és a Munkás Unió kiállása a magyarországi szabadságharcosok mellett befolyásolta azokat a szocialistákat, akik eddig még nem tudtak választani a két véglet között. Ők is csatlakoztak Nennihez, és szembefordultak az Olasz Kommunista Párt álláspontjával. A magyarországi szabadságharc felrobbantotta az olaszországi baloldali front évek óta szilárdan álló szövetségét. A kommunista párt, amely továbbra is szolgaian követi Moszkva utasításait, és cinikusan ellenforradalomnak hívja a magyar szabadságharcot, szövetségeseitől elszakadva egyedül áll ebben a pillanatban, szemben az egész olasz közvéleménnyel, amely szívvel-lélekkel állt ki a magyar ügy mellett.

Rendkívüli riportunkat hallották. Felolvastuk római munkatársunk telefonjelentését.

Információk

Adásba került1956-11-08 22:35
Hossz0:06:14
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-08 22:35
Műsor letöltése MP3