00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 14 óra. Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Budapesten és a vidéken egymást követik a felhívások a lakossághoz, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. A rádión át ma reggel a helyi, úgynevezett munkás és paraszt forradalmi tanácsokhoz, valamint az üzemek munkástanácsaihoz azt a felhívást intézték, hogy a legfontosabb feladatoknak a munka mindenáron való felvételét tekintsék. Arra szólították fel továbbá az üzemeket, hogy vegyék kezükbe a munkások élelmezését, mert ezzel tudják őket leginkább a munka felvételére kényszeríteni. A felhívások ellenére az országban a bányászok és a vasutasok túlnyomó többsége mindeddig nem jelentkezett munkára. Teljesen megszűnt a munka többek között a Tószegi Vegyi Művekben, a diósgyőri DIMÁVAG-ban, az Ózdi Kohóművekben és a Salgótarjáni Acélgyárban, ahol az olvasztókemencék teljesen tönkrementek. Budapesten az I., a III., a IX., a XIII. és a XX. kerületben változatlanul folynak a harcok. A Belvárosban szabadságharcos csoportok romos házakba és pincékbe vonultak vissza, és onnan intéznek meglepetésszerű támadásokat a szovjet alakulatok ellen. A Guszev utcában a szabadságharcosok erőddé építették ki állásukat. A Kis-Gellért-hegyen, Külső-Kőbányán és a Gábor Áron Vasöntöde környékén a szovjet egységek nehézfegyverekkel lövik a szabadságharcosok állásait. Orosz járőrök a város határánál elállják az utat, és a vidékről jövő élelmiszer-szállítmányokat nem engedik be. Orosz katonák kenyérért sorban álló asszonyokra és gyermekekre is lőttek. Csepelen tovább folynak a szabadságharcosok és a szovjet katonaság harcai. A budai oldalon a szovjet erőknek sikerült egyes állásokból kiszorítani a szabadságharcosokat, akik a budai hegyekbe vonulnak vissza. Szolnok megyében szabadságharcos alakulatok számos helyen súlyos zavarokat okoztak a szovjet utánpótlási szállításoknál. A Mátra és a Bükk erdőségében a szovjet csapatok átfogó mozdulatokat tesznek. Folytatódnak a harcok a Mecsek és a Komló körüli erdőségekben is. Szigetvár térségében a szovjet csapatok a nyugat felé visszavonuló szabadságharcosok elől, bekerítő mozdulattal igyekeznek elvágni az utat. A Bakonyban ismételt összecsapásokra került sor a szabadságharcosok egységei és a szovjet hadsereg között.
A svéd külügyminisztérium a moszkvai svéd nagykövet közvetítésével azt a kívánságát terjesztette elő a szovjet kormánynál, hogy létesítsenek a vöröskereszt szállítmányok részére szabad folyosót a magyar határtól Budapestig.
Ha az a szándék, hogy a svéd élelmiszer és gyógyszerszállítmányok eljussanak rendeltetési helyeikre, úgy a szállítások lebonyolításához meg kell teremteni a gyakorlati lehetőségeket is. A szállításokra svéd felfogás szerint csak teherautó-karavánok jöhetnek számításba. A svéd külügyminisztérium egyidejűleg újólag értesítette a Stockholmban működő magyar követet, hogy Svédország kész szállítások útján a magyar nép segítségére sietni. Mivel azonban sem a svéd Külügyminisztérium, sem pedig a stockholmi magyar követség nem tudott Budapesttel érintkezést kapni, a svéd kormány a szovjet kormányt kérte a svéd segítség lehetőségeinek megteremtésére. A svéd külügyminisztérium lépésével kapcsolatban megfigyelők utalnak arra, hogy a dán kormány néhány nappal ezelőtt hasonló megkeresést küldött Moszkvának.
A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet Politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai Politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.
Az ENSZ Közgyűlése az Olaszország, Kuba, Írország, Pakisztán és Peru által együttesen előterjesztett javaslat alapján határozatot fogadott el, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását, és az ENSZ felügyelete alatt lebonyolítandó szabad választások tartását követeli. A határozat megállapítja, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés múlt vasárnapi döntését, és a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. Az események nyilvánvalóvá teszik - mondja a határozat, hogy a magyar nép eltökélt szándéka szabadságjogainak biztosítása. Ragaszkodik nemzeti függetlenségéhez és ahhoz, hogy népakarat alapján, szabadon választhassa meg kormányát. A határozat fölhívja a főtitkárt, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet kivizsgálására. Az öt ország által beterjesztett javaslat felett szakaszonként szavaztak. A közgyűlés valamennyi szakaszt nagy szótöbbséggel fogadta el. Ezután a határozati javaslatot egészében tették fel szavazásra. 48 ország szavazott a javaslat mellett, 11 ellene, míg 16 tartózkodott a szavazástól. Az ellenszavazó államok a szovjet tömb, Jugoszlávia és India voltak. A következő országok tartózkodtak a szavazástól: az arab-ázsiai államok többsége, továbbá Finnország, Haiti és Ausztria.
Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hívja fel a tagállamokat a Szovjetunióval való diplomáciai kapcsolatok megszakítására, ha a szovjet kormány nem teljesíti a csapatainak Magyarországról való visszavonására tett felhívást. Az ENSZ Közgyűlése ezután egy amerikai javaslat felett szavazott. Az indítványt, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza tovább a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedését, a világszervezet közgyűlése 53 szavazattal 9 ellenében és 13 tartózkodás mellett ugyancsak elfogadta. Egy osztrák határozati javaslatot szintén elfogadott a közgyűlés. Ebben a világszervezet felhívja az ENSZ valamennyi tagállamát, hogy siessen minden erejével a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. Az osztrák indítványt 67 szavazattal, ellenszavazat nélkül és 8 tartózkodás mellett fogadták el.
Eden brit miniszterelnök bejelentette, hogy kész részt venni a svájci kormány által javasolt kormányfői értekezleten, ha ezzel elősegítheti a közel-keleti és a magyar probléma rendezését. Eden hangsúlyozta, hogy Anglia népe a legnagyobb megdöbbenéssel figyeli a magyarországi eseményeket, azt, hogy a szovjet haderő milyen kegyetlen eszközökkel tiporja el egy hős nemzet szabadságvágyát.
A Borba című belgrádi lap egyaránt támadja a kelet-európai és a nyugati kormányokat a magyar kérdésben elfoglalt magatartásukért. A magyarországi eseményekkel kapcsolatban ez az első részletesebb cikk, amely jugoszláv központi lapban megjelent. A Borba hangsúlyozza, hogy Jugoszlávia nem hagyhatja jóvá, amikor külföldi hadsereg egy független állam területén beavatkozik annak belügyeibe. A Borba elutasítja Hodzsa albániai pártvezérnek a moszkvai Pravdában megjelent állításait, hangsúlyozva, nem felelnek meg a tényeknek azok az inszinuációk, hogy Jugoszlávia beavatkozott a kelet-európai ország ügyeibe, és felforgató tényező volt a szocialista fejlődésben. A Borba hangsúlyozza, hogy ugyanúgy, ahogy elítéli külföldi csapatok magyarországi beavatkozását, éppúgy szembehelyezkedik a Nyugat törekvéseivel, amelyek szerinte a régi magyarországi rendszer visszaállítását akarják elérni. Ez csupán súlyosbíthatná a feszültséget, és veszélybe hozná Európa biztonságát - írja a Borba. A belgrádi lap szerint a magyar ügyben az egyetlen megoldás, hogy az ország független, de szocialista állammá fejlődjék.
A magyar hadsereg egy hadnagya, aki a szabadságharcosok kötelékéhez tartozott, luxus gépkocsin Kismartonba, Burgenland székhelyére érkezett. A tiszt kijelentette, hogy az autó Rákosi Mátyás gépkocsija volt. A hat tonna nehéz gépkocsi súlyos páncélréteggel van körülvéve és ablakai golyóbiztos üvegből készültek. Az autóban szirénakészülék van beszerelve, a kocsi belseje fényűző berendezésű.
Az ENSZ által elhatározott nemzetközi alakulatok első egységei ma indulnak el Egyiptom felé. A dán és norvég csapatokat amerikai óriásgépek szállítják Olaszországba, ahonnan az összegyűjtött alakulatokat nagyobb egységekben viszik majd tovább Egyiptomba. Olaszországból Egyiptomig a svájci légitársaság gépei szállítják majd el az ENSZ nemzetközi csapatait. Tudvalevőleg 18 ország ajánlott fel eddig alakulatokat az ENSZ haderő számára. Ez a hadsereg, amely rendőri feladatot fog majd ellátni az izraeli és egyiptomi csapatok szétválasztására, csak kis létszámú lesz. A csapatok parancsnoka, Burns kanadai tábornok, aki eddig a palesztinai fegyverszüneti ENSZ bizottság elnöke volt, Kairóból ma New Yorkba utazik, hogy a Világszervezet főtitkárságával megtárgyalja az ENSZ alakulatok feladatkörével kapcsolatos részleteket.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 14 óra. Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Budapesten és a vidéken egymást követik a felhívások a lakossághoz, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. A rádión át ma reggel a helyi, úgynevezett munkás és paraszt forradalmi tanácsokhoz, valamint az üzemek munkástanácsaihoz azt a felhívást intézték, hogy a legfontosabb feladatoknak a munka mindenáron való felvételét tekintsék. Arra szólították fel továbbá az üzemeket, hogy vegyék kezükbe a munkások élelmezését, mert ezzel tudják őket leginkább a munka felvételére kényszeríteni. A felhívások ellenére az országban a bányászok és a vasutasok túlnyomó többsége mindeddig nem jelentkezett munkára. Teljesen megszűnt a munka többek között a Tószegi Vegyi Művekben, a diósgyőri DIMÁVAG-ban, az Ózdi Kohóművekben és a Salgótarjáni Acélgyárban, ahol az olvasztókemencék teljesen tönkrementek. Budapesten az I., a III., a IX., a XIII. és a XX. kerületben változatlanul folynak a harcok. A Belvárosban szabadságharcos csoportok romos házakba és pincékbe vonultak vissza, és onnan intéznek meglepetésszerű támadásokat a szovjet alakulatok ellen. A Guszev utcában a szabadságharcosok erőddé építették ki állásukat. A Kis-Gellért-hegyen, Külső-Kőbányán és a Gábor Áron Vasöntöde környékén a szovjet egységek nehézfegyverekkel lövik a szabadságharcosok állásait. Orosz járőrök a város határánál elállják az utat, és a vidékről jövő élelmiszer-szállítmányokat nem engedik be. Orosz katonák kenyérért sorban álló asszonyokra és gyermekekre is lőttek. Csepelen tovább folynak a szabadságharcosok és a szovjet katonaság harcai. A budai oldalon a szovjet erőknek sikerült egyes állásokból kiszorítani a szabadságharcosokat, akik a budai hegyekbe vonulnak vissza. Szolnok megyében szabadságharcos alakulatok számos helyen súlyos zavarokat okoztak a szovjet utánpótlási szállításoknál. A Mátra és a Bükk erdőségében a szovjet csapatok átfogó mozdulatokat tesznek. Folytatódnak a harcok a Mecsek és a Komló körüli erdőségekben is. Szigetvár térségében a szovjet csapatok a nyugat felé visszavonuló szabadságharcosok elől, bekerítő mozdulattal igyekeznek elvágni az utat. A Bakonyban ismételt összecsapásokra került sor a szabadságharcosok egységei és a szovjet hadsereg között.
A svéd külügyminisztérium a moszkvai svéd nagykövet közvetítésével azt a kívánságát terjesztette elő a szovjet kormánynál, hogy létesítsenek a vöröskereszt szállítmányok részére szabad folyosót a magyar határtól Budapestig.
Ha az a szándék, hogy a svéd élelmiszer és gyógyszerszállítmányok eljussanak rendeltetési helyeikre, úgy a szállítások lebonyolításához meg kell teremteni a gyakorlati lehetőségeket is. A szállításokra svéd felfogás szerint csak teherautó-karavánok jöhetnek számításba. A svéd külügyminisztérium egyidejűleg újólag értesítette a Stockholmban működő magyar követet, hogy Svédország kész szállítások útján a magyar nép segítségére sietni. Mivel azonban sem a svéd Külügyminisztérium, sem pedig a stockholmi magyar követség nem tudott Budapesttel érintkezést kapni, a svéd kormány a szovjet kormányt kérte a svéd segítség lehetőségeinek megteremtésére. A svéd külügyminisztérium lépésével kapcsolatban megfigyelők utalnak arra, hogy a dán kormány néhány nappal ezelőtt hasonló megkeresést küldött Moszkvának.
A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet Politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai Politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.
Az ENSZ Közgyűlése az Olaszország, Kuba, Írország, Pakisztán és Peru által együttesen előterjesztett javaslat alapján határozatot fogadott el, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását, és az ENSZ felügyelete alatt lebonyolítandó szabad választások tartását követeli. A határozat megállapítja, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés múlt vasárnapi döntését, és a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. Az események nyilvánvalóvá teszik - mondja a határozat, hogy a magyar nép eltökélt szándéka szabadságjogainak biztosítása. Ragaszkodik nemzeti függetlenségéhez és ahhoz, hogy népakarat alapján, szabadon választhassa meg kormányát. A határozat fölhívja a főtitkárt, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet kivizsgálására. Az öt ország által beterjesztett javaslat felett szakaszonként szavaztak. A közgyűlés valamennyi szakaszt nagy szótöbbséggel fogadta el. Ezután a határozati javaslatot egészében tették fel szavazásra. 48 ország szavazott a javaslat mellett, 11 ellene, míg 16 tartózkodott a szavazástól. Az ellenszavazó államok a szovjet tömb, Jugoszlávia és India voltak. A következő országok tartózkodtak a szavazástól: az arab-ázsiai államok többsége, továbbá Finnország, Haiti és Ausztria.
Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hívja fel a tagállamokat a Szovjetunióval való diplomáciai kapcsolatok megszakítására, ha a szovjet kormány nem teljesíti a csapatainak Magyarországról való visszavonására tett felhívást. Az ENSZ Közgyűlése ezután egy amerikai javaslat felett szavazott. Az indítványt, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza tovább a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedését, a világszervezet közgyűlése 53 szavazattal 9 ellenében és 13 tartózkodás mellett ugyancsak elfogadta. Egy osztrák határozati javaslatot szintén elfogadott a közgyűlés. Ebben a világszervezet felhívja az ENSZ valamennyi tagállamát, hogy siessen minden erejével a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. Az osztrák indítványt 67 szavazattal, ellenszavazat nélkül és 8 tartózkodás mellett fogadták el.
Eden brit miniszterelnök bejelentette, hogy kész részt venni a svájci kormány által javasolt kormányfői értekezleten, ha ezzel elősegítheti a közel-keleti és a magyar probléma rendezését. Eden hangsúlyozta, hogy Anglia népe a legnagyobb megdöbbenéssel figyeli a magyarországi eseményeket, azt, hogy a szovjet haderő milyen kegyetlen eszközökkel tiporja el egy hős nemzet szabadságvágyát.
A Borba című belgrádi lap egyaránt támadja a kelet-európai és a nyugati kormányokat a magyar kérdésben elfoglalt magatartásukért. A magyarországi eseményekkel kapcsolatban ez az első részletesebb cikk, amely jugoszláv központi lapban megjelent. A Borba hangsúlyozza, hogy Jugoszlávia nem hagyhatja jóvá, amikor külföldi hadsereg egy független állam területén beavatkozik annak belügyeibe. A Borba elutasítja Hodzsa albániai pártvezérnek a moszkvai Pravdában megjelent állításait, hangsúlyozva, nem felelnek meg a tényeknek azok az inszinuációk, hogy Jugoszlávia beavatkozott a kelet-európai ország ügyeibe, és felforgató tényező volt a szocialista fejlődésben. A Borba hangsúlyozza, hogy ugyanúgy, ahogy elítéli külföldi csapatok magyarországi beavatkozását, éppúgy szembehelyezkedik a Nyugat törekvéseivel, amelyek szerinte a régi magyarországi rendszer visszaállítását akarják elérni. Ez csupán súlyosbíthatná a feszültséget, és veszélybe hozná Európa biztonságát - írja a Borba. A belgrádi lap szerint a magyar ügyben az egyetlen megoldás, hogy az ország független, de szocialista állammá fejlődjék.
A magyar hadsereg egy hadnagya, aki a szabadságharcosok kötelékéhez tartozott, luxus gépkocsin Kismartonba, Burgenland székhelyére érkezett. A tiszt kijelentette, hogy az autó Rákosi Mátyás gépkocsija volt. A hat tonna nehéz gépkocsi súlyos páncélréteggel van körülvéve és ablakai golyóbiztos üvegből készültek. Az autóban szirénakészülék van beszerelve, a kocsi belseje fényűző berendezésű.
Az ENSZ által elhatározott nemzetközi alakulatok első egységei ma indulnak el Egyiptom felé. A dán és norvég csapatokat amerikai óriásgépek szállítják Olaszországba, ahonnan az összegyűjtött alakulatokat nagyobb egységekben viszik majd tovább Egyiptomba. Olaszországból Egyiptomig a svájci légitársaság gépei szállítják majd el az ENSZ nemzetközi csapatait. Tudvalevőleg 18 ország ajánlott fel eddig alakulatokat az ENSZ haderő számára. Ez a hadsereg, amely rendőri feladatot fog majd ellátni az izraeli és egyiptomi csapatok szétválasztására, csak kis létszámú lesz. A csapatok parancsnoka, Burns kanadai tábornok, aki eddig a palesztinai fegyverszüneti ENSZ bizottság elnöke volt, Kairóból ma New Yorkba utazik, hogy a Világszervezet főtitkárságával megtárgyalja az ENSZ alakulatok feladatkörével kapcsolatos részleteket.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-10 14:00 |
Hossz | 0:10:20 |
Cím | 14:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |