Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
1956. október 26. 22:26 ● 14:17
00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Szignál
Kedves Hallgatóink! Összefoglaló riportot hallanak a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentéseiből. A jelentések világos képet adnak arról, milyen óriási érdeklődéssel követte a most elmúlt 24 órában is a nyugati világ közvéleménye a magyar nép drámai szabadságharcát.
Mindenekelőtt megismételjük Eisenhower elnök New Yorkból érkezett nyilatkozatát. Az Egyesült Államok elnöke többek között a következőket mondta:
Az Egyesült Államokban a magyarországi fejleményeket a magyar szabadságszeretet újabb megnyilatkozásának tekintik. A magyar diákság és munkásság követelései megegyeznek az ENSZ alapokmányában lefektetett elvekkel. Az Egyesült Államok népében mélységes megdöbbenést keltett a szovjet csapatok beavatkozása. Most bebizonyosodott, hogy a szovjet haderő magyarországi tartózkodásának fő célja az ország megszállásának meghosszabbítása és ez a megszállás egy idegen kormány önző céljait szolgálta. Amerika szíve ezekben az órákban a magyar népért dobog.
Eisenhower elnök nyilatkozatának legfontosabb mondatait hallották.
Adenauer kancellár a Nyugatnémet Szövetségi Köztársaság kormányának feje ugyancsak nyilatkozott ma a magyarországi eseményekkel kapcsolatban. Adenauer a következőket mondotta:
A magyar szabadságharc az utóbbi évek legnagyobb eseménye. Döbbenetes erővel mutatott rá arra a tényre, hogy elmúltak az idők, amikor a Szovjetunió bízhatott saját hatalma erejében a rab népek leigázására. Biztosra vehető, hogy a drámai események hatása alatt Moszkva kényszerhelyzetbe jut, és egész politikáját meg kell változtatnia a közép- és kelet-európai térségben, a vasfüggönyön belül.
Adenauer kancellár nyilatkozatának rövid ismertetését hallották.
Üdvözletet küldött a magyar szabadságharcosoknak a francia kormányzó párt is. A Francia Szocialista Párt, Guy Mollet miniszterelnök pártja és annak parlamenti csoportja rendkívüli ülésen fogalmazta meg üdvözletét, amely így hangzik:
Biztosak vagyunk abban, hogy az elnyomott magyar munkásosztály a szovjet harckocsik és repülőgépek ellenére is kiharcolja dicső céljait. A Francia Szocialista Párt a munkásság nemzetközi szolidaritására hivatkozik, és a világ minden munkását felhívja a szovjet zsarnokság ellen harcoló magyar nép támogatására.
Nemcsak a Francia Szocialista Párt - amelynek üdvözletét most hallották -, hanem a szabad világ valamennyi munkása feszült figyelemmel kíséri a magyar dolgozók harcát. Hallgassák meg az 54 millió tagot számláló Szabad Szakszervezet elnökének, Omer Becu-nak nyilatkozatát:
A moszkvai rabtartók túl sokáig feszítették a húrt. Ők a felelősek mindazért, ami Kelet-Európában most történik. Mi, a szabad munkásmozgalom vezetői feszült figyelemmel kísérjük a Vasfüggöny mögötti munkások helyzetének alakulását. Mi, a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségében és a Szállítómunkások Szakszervezetében a szolidaritás erejével százezreket segítettünk szabadságharcukban az elnyomó kormányok ellen. Ma a magyar és lengyel munkások érdekében hallatjuk hangunkat, és képviseljük érdekeiket a szabad kormányoknál. Tudjuk, hogy a küzdelem célja nem a kommunisták által ígért néhány reform elérése. A küzdelem csak akkor éri el igazi célját, ha Kelet-Európa népei szabad akaratukból, szabadon és titkosan választhatják kormányaikat. A magyar népet szabadságharcában a nemzetközi munkásmozgalom minden rendelkezésére álló erővel támogatja. Magyarok! Veletek van 54 millió szabad munkás szolidaritása!
A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége elnökének nyilatkozatából hallották a legfontosabb mondatokat.
A munkás szolidaritás minden oldalról megnyilvánul, és együttérzésével segíti a magyar dolgozók szabadságharcát. Hallgassanak meg néhány mondatot az Amerikai Egyesült Szakszervezet elnökének üzenetéből:
Mi, az amerikai munkásmozgalomban testvéri szolidaritással figyeljük a magyar és lengyel munkások küzdelmét. Támaszuk kívánunk lenni a harcokban, amelyet a szabadságért folytatnak. Tudjuk, hogy a küzdelem az alapvető jogok kivívásáért, a szakszervezeti jogokért, a nemzeti függetlenségért folyik.
Az amerikai munkások üzenete után hallgassák meg most az angol munkáspárt vezetősége nevében adott nyilatkozat főbb pontjait:
Az angol Munkáspárt tagjai a magyar nép függetlenségéért és szabadságáért vívott hősies harcát szorongással vegyes csodálattal kíséri. Mélyen átérezzük a magyar nép sorsát, és felháborodással gondolunk arra, hogy szovjet csapatokat hívtak a mozgalom leküzdésére. Akárhogy végződik is a harc, az ellenállás következményei elmaradhatatlanok.
A német szocialista párt nevében a párt elnöke, Erich Ollenhauer így nyilatkozott:
Meggyőződésem, hogy a magyar és lengyel nép szabadságharca a kommunista parancsuralom végét jelenti. A diktatúra lejárt kormányzási forma, amelyet nem lehet többé alkalmazni.
Mély rokonszenvvel és együttérzéssel fordult Magyarország felé a Francia Független Szakszervezetek Kongresszusa is.
A mindenünnen megnyilvánuló munkásszolidaritás azonban nem az egyetlen jele a nyugati világ együttérzésének. Ahogyan a szabad munkások elsősorban Magyarországon harcoló munkástársaik felé fordulnak, úgy fordul a nyugati világ egész szabadságszerető ifjúsága a szabadságáért harcoló magyar ifjúság felé.
A mai napon még a messzi északi uppsalai egyetemről is érkezett rokonszenv nyilatkozat és üdvözlet a magyar fiatalsághoz. Hallgassák meg az üdvözlet főbb mondatait:
Szilárd meggyőződésünk, hogy a magyarországi harcok, amelyből a diákok nagymértékben kiveszik részüket, a magyar népet mélyen átható hazaszeretetből, szabadságszeretetből erednek. A leghatározottabban és legerélyesebben tiltakozunk az ellen, hogy a szabadságharc résztvevői - köztük sok diák is - statáriális bíróság elé kerülhessenek. Az elmúlt napok magyarországi eseményeit a legnagyobb együttérzéssel követjük.
Szignál
Megmozdult természetesen az egész világban szétszórva élő magyar emigráció is. A Magyar Nemzeti Bizottmány táviratban kérte az Egyesült Államok elnökét, kövessen el mindent a szovjet csapatok jogtalan beavatkozása ellen, a szabadságszerető magyar hazafiak lemészárlásának megakadályozására.
Az amerikai magyarok küldöttsége Dulles külügyminisztert kereste fel, és többek között arra kérte Amerika külügyminiszterét, vigye a magyar ügyet az Egyesült Nemzetek elé.
A New York-i magyarság tegnap délután a szovjet delegáció székháza elé vonult. Százan és százan tüntettek az oroszok magyarországi vérengzése ellen, és a magyar tüntetőkhöz nemsokára csatlakoztak az összegyűlő amerikaiak is. Az egyik szovjet delegátust, aki éppen a tüntetés ideje alatt érkezett luxusautóján az épület elé, csak a rendőrök közbelépése mentette meg a felháborodott tömeg öklétől.
A New York-i magyarok tüntetése ma folytatódott, amikor felvonultak a Washingtonból érkező Eisenhower elnök fogadására. A tüntetők sorfalat álltak az útvonalon, amelyen az elnök nyitott kocsija lassan, lépésben végighajtott. Kezükben táblákat tartottak, és szavalókórusokban ismételték a táblák szövegét: Elnök úr, segítséget Magyarországnak!
A Rab Népek Közgyűlése táviratot intézett az Európa Tanácshoz. A sürgöny szövege a következő. Az Európa Tanács sürgős és azonnali beavatkozását, erőteljes támogatását kérjük ahhoz az indítványunkhoz, hogy Magyarország és Lengyelország ügyét haladéktalanul terjesszék az Egyesült Nemzetek Szervezete elé.
Szignál
Természetesen a nyugati sajtó is vezető helyen közölt riportokban és vezércikkekben foglalkozik a magyarországi eseményekkel. Bécsi tudósítónk ma délutáni jelentései szerint a délutáni bécsi lapok már fényképeket közöltek a tegnapi magyarországi harcokról. A képeket tegnap este Magyarországról érkezett szemtanúk hozták magukkal. Az egyiken géppisztollyal felfegyverzett fiatalok vonulnak a Duna-parton. A csapat felett piros-fehér-zöld zászló lobog. A zászló lukas a közepén, kiszakították belőle a vörös csillagot.
A másik kép felkelők által elfoglalt szovjet páncélost ábrázol, amelyre kitűzték a piros-fehér-zöld lobogót. A harckocsi szabadságharcos csoportot visz a küzdelembe.
Bécsi tudósítónk ismertette a Die Presse című független napilap mai vezércikkét. Hallgassák meg a cikk rövid összefoglalását:
Azok a kommunisták, akik szerdán a kormányhatalom élére rendültek, nem állották ki a próbát a nemzet előtt. Nem a dolgozók érdekeiért, hanem az idegen megszállókért szálltak síkra. Világos, hogy azoknak, akiknek kezéhez ezrek vére tapad, nincs jövője Magyarországon akkor sem, ha a szovjet beavatkozás segítségével még néhány hónapig kezükben tudják tartani a kormányrudat. A kelet-európai orosz támaszpontok napjai meg vannak számlálva.
A szocialisták napilapja, az Arbeiter Zeitung mai vezércikkében többek között ezeket írja:
Még nem lehet megjósolni, hová vezet a fejlődés Magyarországon és a többi népi demokráciában. Egy azonban világosan és határozottan megmutatkozott, a keleti blokk helyzete megrendült. A kommunista önkényuralom ellen fellázadtak a nemzetek.
Bécsi tudósítónk jelentést közöl ma arról is, hogy 48 órás késéssel megérkezett az osztrák fővárosba a Táncsics személyszállító hajó kirándulócsoportja. A hajó kedden délután indult el Budapestről. Utasainak mondanivalója azért tarthat számot különösebb érdeklődésre, mert kitűnik belőle, hogy Budapesten már hetekkel ezelőtt volt valami a levegőben. Bécsi tudósítónk erről a következőket írja:
Az utasok emlékezetéből így utólag felmerülnek olyan részletek, amelyek alátámasztják a feltevést, hogy a budapesti kormányt nem érhette teljesen váratlanul a forradalom. Október 15-e óta például a budapesti laktanyákban eltávozási tilalom volt. Ugyancsak október 15-e óta a posta csak a minisztérium külön engedélyére adott ki benzin- és dízelolaj-jegyet. A Danubia gyárban 19-én megerősítették, 20-án pedig riadóztatták az üzemi őrséget. A budafoki robbanógyutacs-gyárat már október 15-én államvédelmi őrség szállta meg. Robbanóanyagot a gyár raktárából ettől az időponttól kezdve csak Bata honvédelmi miniszter, vagy Piros belügyminiszter írásbeli utasítására lehetett kiszolgáltatni. A kirándulóhajó Bécsbe érkezett utasai csak most, az események fényében látják meg ezeknek a tényeknek valódi jelentőségét.
Bécsi tudósítónk beszámolójával befejeztük mai utolsó összefoglaló riportunkat.
Szignál
Kedves Hallgatóink! Holnap folytatjuk rendkívüli riportsorozatunkat, amelyben óráról órára közöljük a nyugati fővárosokban működő munkatársaink beszámolóit a legújabb eseményekről és hírekről.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Kedves Hallgatóink! Összefoglaló riportot hallanak a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentéseiből. A jelentések világos képet adnak arról, milyen óriási érdeklődéssel követte a most elmúlt 24 órában is a nyugati világ közvéleménye a magyar nép drámai szabadságharcát.
Mindenekelőtt megismételjük Eisenhower elnök New Yorkból érkezett nyilatkozatát. Az Egyesült Államok elnöke többek között a következőket mondta:
Az Egyesült Államokban a magyarországi fejleményeket a magyar szabadságszeretet újabb megnyilatkozásának tekintik. A magyar diákság és munkásság követelései megegyeznek az ENSZ alapokmányában lefektetett elvekkel. Az Egyesült Államok népében mélységes megdöbbenést keltett a szovjet csapatok beavatkozása. Most bebizonyosodott, hogy a szovjet haderő magyarországi tartózkodásának fő célja az ország megszállásának meghosszabbítása és ez a megszállás egy idegen kormány önző céljait szolgálta. Amerika szíve ezekben az órákban a magyar népért dobog.
Eisenhower elnök nyilatkozatának legfontosabb mondatait hallották.
Adenauer kancellár a Nyugatnémet Szövetségi Köztársaság kormányának feje ugyancsak nyilatkozott ma a magyarországi eseményekkel kapcsolatban. Adenauer a következőket mondotta:
A magyar szabadságharc az utóbbi évek legnagyobb eseménye. Döbbenetes erővel mutatott rá arra a tényre, hogy elmúltak az idők, amikor a Szovjetunió bízhatott saját hatalma erejében a rab népek leigázására. Biztosra vehető, hogy a drámai események hatása alatt Moszkva kényszerhelyzetbe jut, és egész politikáját meg kell változtatnia a közép- és kelet-európai térségben, a vasfüggönyön belül.
Adenauer kancellár nyilatkozatának rövid ismertetését hallották.
Üdvözletet küldött a magyar szabadságharcosoknak a francia kormányzó párt is. A Francia Szocialista Párt, Guy Mollet miniszterelnök pártja és annak parlamenti csoportja rendkívüli ülésen fogalmazta meg üdvözletét, amely így hangzik:
Biztosak vagyunk abban, hogy az elnyomott magyar munkásosztály a szovjet harckocsik és repülőgépek ellenére is kiharcolja dicső céljait. A Francia Szocialista Párt a munkásság nemzetközi szolidaritására hivatkozik, és a világ minden munkását felhívja a szovjet zsarnokság ellen harcoló magyar nép támogatására.
Nemcsak a Francia Szocialista Párt - amelynek üdvözletét most hallották -, hanem a szabad világ valamennyi munkása feszült figyelemmel kíséri a magyar dolgozók harcát. Hallgassák meg az 54 millió tagot számláló Szabad Szakszervezet elnökének, Omer Becu-nak nyilatkozatát:
A moszkvai rabtartók túl sokáig feszítették a húrt. Ők a felelősek mindazért, ami Kelet-Európában most történik. Mi, a szabad munkásmozgalom vezetői feszült figyelemmel kísérjük a Vasfüggöny mögötti munkások helyzetének alakulását. Mi, a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségében és a Szállítómunkások Szakszervezetében a szolidaritás erejével százezreket segítettünk szabadságharcukban az elnyomó kormányok ellen. Ma a magyar és lengyel munkások érdekében hallatjuk hangunkat, és képviseljük érdekeiket a szabad kormányoknál. Tudjuk, hogy a küzdelem célja nem a kommunisták által ígért néhány reform elérése. A küzdelem csak akkor éri el igazi célját, ha Kelet-Európa népei szabad akaratukból, szabadon és titkosan választhatják kormányaikat. A magyar népet szabadságharcában a nemzetközi munkásmozgalom minden rendelkezésére álló erővel támogatja. Magyarok! Veletek van 54 millió szabad munkás szolidaritása!
A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége elnökének nyilatkozatából hallották a legfontosabb mondatokat.
A munkás szolidaritás minden oldalról megnyilvánul, és együttérzésével segíti a magyar dolgozók szabadságharcát. Hallgassanak meg néhány mondatot az Amerikai Egyesült Szakszervezet elnökének üzenetéből:
Mi, az amerikai munkásmozgalomban testvéri szolidaritással figyeljük a magyar és lengyel munkások küzdelmét. Támaszuk kívánunk lenni a harcokban, amelyet a szabadságért folytatnak. Tudjuk, hogy a küzdelem az alapvető jogok kivívásáért, a szakszervezeti jogokért, a nemzeti függetlenségért folyik.
Az amerikai munkások üzenete után hallgassák meg most az angol munkáspárt vezetősége nevében adott nyilatkozat főbb pontjait:
Az angol Munkáspárt tagjai a magyar nép függetlenségéért és szabadságáért vívott hősies harcát szorongással vegyes csodálattal kíséri. Mélyen átérezzük a magyar nép sorsát, és felháborodással gondolunk arra, hogy szovjet csapatokat hívtak a mozgalom leküzdésére. Akárhogy végződik is a harc, az ellenállás következményei elmaradhatatlanok.
A német szocialista párt nevében a párt elnöke, Erich Ollenhauer így nyilatkozott:
Meggyőződésem, hogy a magyar és lengyel nép szabadságharca a kommunista parancsuralom végét jelenti. A diktatúra lejárt kormányzási forma, amelyet nem lehet többé alkalmazni.
Mély rokonszenvvel és együttérzéssel fordult Magyarország felé a Francia Független Szakszervezetek Kongresszusa is.
A mindenünnen megnyilvánuló munkásszolidaritás azonban nem az egyetlen jele a nyugati világ együttérzésének. Ahogyan a szabad munkások elsősorban Magyarországon harcoló munkástársaik felé fordulnak, úgy fordul a nyugati világ egész szabadságszerető ifjúsága a szabadságáért harcoló magyar ifjúság felé.
A mai napon még a messzi északi uppsalai egyetemről is érkezett rokonszenv nyilatkozat és üdvözlet a magyar fiatalsághoz. Hallgassák meg az üdvözlet főbb mondatait:
Szilárd meggyőződésünk, hogy a magyarországi harcok, amelyből a diákok nagymértékben kiveszik részüket, a magyar népet mélyen átható hazaszeretetből, szabadságszeretetből erednek. A leghatározottabban és legerélyesebben tiltakozunk az ellen, hogy a szabadságharc résztvevői - köztük sok diák is - statáriális bíróság elé kerülhessenek. Az elmúlt napok magyarországi eseményeit a legnagyobb együttérzéssel követjük.
Szignál
Megmozdult természetesen az egész világban szétszórva élő magyar emigráció is. A Magyar Nemzeti Bizottmány táviratban kérte az Egyesült Államok elnökét, kövessen el mindent a szovjet csapatok jogtalan beavatkozása ellen, a szabadságszerető magyar hazafiak lemészárlásának megakadályozására.
Az amerikai magyarok küldöttsége Dulles külügyminisztert kereste fel, és többek között arra kérte Amerika külügyminiszterét, vigye a magyar ügyet az Egyesült Nemzetek elé.
A New York-i magyarság tegnap délután a szovjet delegáció székháza elé vonult. Százan és százan tüntettek az oroszok magyarországi vérengzése ellen, és a magyar tüntetőkhöz nemsokára csatlakoztak az összegyűlő amerikaiak is. Az egyik szovjet delegátust, aki éppen a tüntetés ideje alatt érkezett luxusautóján az épület elé, csak a rendőrök közbelépése mentette meg a felháborodott tömeg öklétől.
A New York-i magyarok tüntetése ma folytatódott, amikor felvonultak a Washingtonból érkező Eisenhower elnök fogadására. A tüntetők sorfalat álltak az útvonalon, amelyen az elnök nyitott kocsija lassan, lépésben végighajtott. Kezükben táblákat tartottak, és szavalókórusokban ismételték a táblák szövegét: Elnök úr, segítséget Magyarországnak!
A Rab Népek Közgyűlése táviratot intézett az Európa Tanácshoz. A sürgöny szövege a következő. Az Európa Tanács sürgős és azonnali beavatkozását, erőteljes támogatását kérjük ahhoz az indítványunkhoz, hogy Magyarország és Lengyelország ügyét haladéktalanul terjesszék az Egyesült Nemzetek Szervezete elé.
Szignál
Természetesen a nyugati sajtó is vezető helyen közölt riportokban és vezércikkekben foglalkozik a magyarországi eseményekkel. Bécsi tudósítónk ma délutáni jelentései szerint a délutáni bécsi lapok már fényképeket közöltek a tegnapi magyarországi harcokról. A képeket tegnap este Magyarországról érkezett szemtanúk hozták magukkal. Az egyiken géppisztollyal felfegyverzett fiatalok vonulnak a Duna-parton. A csapat felett piros-fehér-zöld zászló lobog. A zászló lukas a közepén, kiszakították belőle a vörös csillagot.
A másik kép felkelők által elfoglalt szovjet páncélost ábrázol, amelyre kitűzték a piros-fehér-zöld lobogót. A harckocsi szabadságharcos csoportot visz a küzdelembe.
Bécsi tudósítónk ismertette a Die Presse című független napilap mai vezércikkét. Hallgassák meg a cikk rövid összefoglalását:
Azok a kommunisták, akik szerdán a kormányhatalom élére rendültek, nem állották ki a próbát a nemzet előtt. Nem a dolgozók érdekeiért, hanem az idegen megszállókért szálltak síkra. Világos, hogy azoknak, akiknek kezéhez ezrek vére tapad, nincs jövője Magyarországon akkor sem, ha a szovjet beavatkozás segítségével még néhány hónapig kezükben tudják tartani a kormányrudat. A kelet-európai orosz támaszpontok napjai meg vannak számlálva.
A szocialisták napilapja, az Arbeiter Zeitung mai vezércikkében többek között ezeket írja:
Még nem lehet megjósolni, hová vezet a fejlődés Magyarországon és a többi népi demokráciában. Egy azonban világosan és határozottan megmutatkozott, a keleti blokk helyzete megrendült. A kommunista önkényuralom ellen fellázadtak a nemzetek.
Bécsi tudósítónk jelentést közöl ma arról is, hogy 48 órás késéssel megérkezett az osztrák fővárosba a Táncsics személyszállító hajó kirándulócsoportja. A hajó kedden délután indult el Budapestről. Utasainak mondanivalója azért tarthat számot különösebb érdeklődésre, mert kitűnik belőle, hogy Budapesten már hetekkel ezelőtt volt valami a levegőben. Bécsi tudósítónk erről a következőket írja:
Az utasok emlékezetéből így utólag felmerülnek olyan részletek, amelyek alátámasztják a feltevést, hogy a budapesti kormányt nem érhette teljesen váratlanul a forradalom. Október 15-e óta például a budapesti laktanyákban eltávozási tilalom volt. Ugyancsak október 15-e óta a posta csak a minisztérium külön engedélyére adott ki benzin- és dízelolaj-jegyet. A Danubia gyárban 19-én megerősítették, 20-án pedig riadóztatták az üzemi őrséget. A budafoki robbanógyutacs-gyárat már október 15-én államvédelmi őrség szállta meg. Robbanóanyagot a gyár raktárából ettől az időponttól kezdve csak Bata honvédelmi miniszter, vagy Piros belügyminiszter írásbeli utasítására lehetett kiszolgáltatni. A kirándulóhajó Bécsbe érkezett utasai csak most, az események fényében látják meg ezeknek a tényeknek valódi jelentőségét.
Bécsi tudósítónk beszámolójával befejeztük mai utolsó összefoglaló riportunkat.
Szignál
Kedves Hallgatóink! Holnap folytatjuk rendkívüli riportsorozatunkat, amelyben óráról órára közöljük a nyugati fővárosokban működő munkatársaink beszámolóit a legújabb eseményekről és hírekről.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-26 22:26 |
Hossz | 0:14:17 |
Cím | Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései |
Műsorkategória | Tudósítás |