22:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 09. 22:00 ● 10:10

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 8 másodperc múlva 22 óra. Kedves Hallgatóink, most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik!

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése ma délután a magyar ügyben újabb ülésre ült össze. Az amerikai küldöttség új javaslatot nyújtott be, amely felszólítja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza meg a nyugati élelmiszer- és gyógyszerküldemények bevitelét Magyarországra. A javaslat gondoskodik a magyarországi menekültek megsegítéséről is. Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése néhány nappal ezelőtt már elfogadott egy amerikai javaslatot. Ebben felhívták a Szovjetuniót, szüntesse be hadicselekményeit Magyarországon, vonja ki csapatait és tegye lehetővé, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. A mai amerikai indítvány tehát emberbaráti részletekkel egészíti ki a legutóbb már elfogadott amerikai javaslatot.

Elsőnek Lodge nagykövet, az amerikai küldöttség vezetője szólalt fel. Bármily szomorú is a magyar nép tragédiája - mondotta -, mégsem hisszük, hogy elérkezett volna a magyar szabadság végső órája. A világ minden részében elemi erővel tört ki a tiltakozás a Szovjetunió eljárása ellen, és a világ kommunizmus frontján Moszkva máris óriási presztízs veszteséget szenvedett. Lodge nagykövet ismertette a szovjet katonák által elkövetett kegyetlenkedéseket, majd így folytatta: Semmiféle mesterkedés nem homályosíthatja el a tényt, hogy a szovjet hadsereg egy ország fegyvertelen lakosságát támadta meg. A szovjet csapatok a magyar nép akarata ellenére tartózkodnak az országban. A Szovjetuniónak végre tettekkel kell bebizonyítania, hogy valóban tiszteletben tartja az ENSZ alapokmányát. Semmi esetre sem engedjük meg - fejezte be beszédét Lodge nagykövet -, hogy a magyar tragédia a világ nyilvánosságának napirendjéről lekerüljön. Pakisztán küldötte támogatta az Egyesült Államok új javaslatát.

Kuznyecov, szovjet küldött szerint a magyar kérdés tárgyalása indokolatlan. Kuznyecov arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány is tiltakozott a magyar ügy tárgyalása ellen. Hozzátette, hogy a szovjet csapatok beavatkozását a budapesti kormány kérte. A rend helyreállítása után - mondotta - a varsói paktum többi tagjával egyetértésben tárgyalások kezdődnek majd a szovjet csapatok kivonásáról Magyarország területéről. A varsói paktum fenntartására a mai világpolitikai helyzetben szükség van.

A Fülöp-szigetek küldötte tiltakozott Kuznyecovnak az ellen az állítása ellen, hogy a magyar ügy nem tartozik az ENSZ Közgyűlése elé. Csak egy parancsuralmi rendszer megbízottja beszélhet úgy, ahogy a szovjet küldött beszélt. A Fülöp-szigeti megbízott így folytatta: Már elhatároztuk, hogy a szovjet csapatokat vissza kell vonni Magyarország területéről. Magyarországnak szabadnak és függetlennek kell lennie. Az ENSZ küldjön ki vizsgálóbizottságot Magyarországra. A Fülöp-szigetek kormánya támogatja ezt a javaslatot.

A Dél-Afrikai Unió küldöttje rámutatott arra, hogy az egész közgyűlést felháborította a szovjet beavatkozás. Magától értetődik, hogy sürgős akciót kíván. Most olyan kormány jutott uralomra Magyarországon, amely csupán a szovjet beavatkozásnak köszönheti létét. Dél-Afrika nem ismeri el az új magyarországi rendszert.

A francia küldött számon kérte a Szovjetuniótól, miért nem tartja tiszteletben a magyar ügyben hozott közgyűlési határozatot? Magyarországon a határozat óta is folyik a harc és a vér. A Szovjetunió ahelyett, hogy csapatait visszavonná, újabb megerősítéseket küld oda. Szovjet páncélosok zárják el a magyar határt és az ínséggel, nélkülözéssel és betegséggel küszködő magyar nép nem tudja megkapni a Nyugatról küldött orvosi és anyagi segítséget. Sürgősen kell cselekedni. Mit kíván tenni az ENSZ főtitkára a magyarországi vérfürdő megszüntetésére? Felháborító az is, hogy a segélytől elzárják a magyar népet. Mi lesz a magyar szabadságharcosok jövője? Gondoskodni kell a magyar menekültekről is. Franciaország megnyitja előttük határait. Ha a közgyűlés legutóbbi határozatát nem lehet végrehajtani, úgy ezt rögtön közöljék a tagállamokkal, hogy a közgyűlésnek haladéktalanul módja legyen további cselekvésre. 5 nap telt el a közgyűlés legutóbbi határozata óta. A magyar nép azóta is folytatja elkeseredett harcát a megszállók ellen. A budapesti haldoklók kiáltását az egész világ meghallotta. Európa kormányai és népei tiltakoznak az ellen, hogy a Szovjetunió ilyen barbár módon bánjon a legősibb nemzetek egyikével. Kötelességünk a sürgős cselekvés. A szabadságot mindenütt meg kell védeni, ahol el akarják tiporni. A francia küldött szavai mély hatást tettek a közgyűlés tagjaira.

A vita további során Ausztrália küldötte rámutatott arra, hogy a szovjet álláspont a magyar ügyben zavaros. Bizonyítja ezt az is, hogy Szovjetunió október végén kilátásba helyezte csapatainak kivonását Magyarországról, két nappal később pedig Nagy Imre miniszterelnök már újabb csapatok érkezése ellen tiltakozott. Végül a Szovjetunió brutális erőszakkal ellenkormányt segített uralomra Budapesten. Azt reméltük, hogy a Sztálin-ellenes irányzat magával hozza a népek önrendelkezési jogának elismerését Moszkva részéről. A Szovjetunió azonban, miközben a gyarmatpolitika ellen hangoztat jelszavakat, a valóságban egyik legnagyobb gyarmati hatalom. Elnyomja az uralma alá került országokat és aláássa azok függetlenségét. A Szovjetunió úgy tünteti fel a dolgot, mintha a független és szabad Magyarország fenyegetés lenne Moszkva számára. Ezzel az állítólagos fenyegetéssel akarja igazolni Magyarország elnyomását. Ez az érvelés borzalmas iróniának hangzik. Ausztrália küldötte sürgette az ENSZ megfigyelők küldését Magyarországra, majd bejelentette, hogy kormánya kész 3000 magyar menekültet befogadni.

A Budapestről érkezett hírek szerint a szovjet csapatok még mindig nem hagytak fel támadásaikkal. Budapest belső és külső kerületeiben egyaránt harcban állanak az ellenálló csoportok a szovjet erőkkel. Az ellenállók kiégett házakból és romlakásokból tüzelnek a szovjet katonaságra. Folynak az összeütközések Kőbányán és Csepelen is. A vidéken is több helyen harcok vannak folyamatban. Kalocsán, Pécsett és Komló vidékén is folyik a harci tevékenység. Mohács térségében, valamint Nagykanizsa, Zalaegerszeg és Székesfehérvár vidékén szintén harcokról érkeznek jelentések. Az ország egész területén áramkorlátozást léptettek életbe, amely a legfontosabb ipari üzemekre is kiterjed. A budapesti lakosság helyzetét súlyosbítja, hogy a szovjet katonák rabolnak és fosztogatnak. Italboltokat törtek fel, Budafokon pedig a borpincékbe hatoltak be. Budapest több kerületében nincs villany- és gázszolgáltatás.

Budapesten ma délután közleményt adtak ki. Kádárék elfogadják a budapesti jugoszláv nagykövetnek azt a javaslatát, hogy a Vöröskereszt küldeményeit Jugoszlávián keresztül szállítsák Magyarországra.

Gaitskell, az Angol Munkáspárt vezetője küldöttség élén ma felkereste a londoni szovjet nagykövetet, és személyesen átadta neki a brit munkásság nyilatkozatát a magyar ügyben. Az írásba foglalt nyilatkozat megállapítja, hogy ami ezekben a napokban Magyarországon történt, a sztálini-kor leggonoszabb cselekedeteinek visszatérését jelenti. A Magyarországon bevetett szovjet erők minősíthetetlen kíméletlenséggel igyekeznek elnyomni a nép szabadság utáni vágyát és ennek minden megnyilatkozását. Ez a tragikus esemény mélyen megrázott és borzalommal töltött el mindnyájunkat - hangoztatja a brit munkásság nyilatkozata, majd így folytatja: A szovjet kormány jelenlegi magyarországi cselekményei a Bandungban kimondott alapelveket összességükben és minden egyes részükben világosan megszegik. A szovjet kormány brutális fellépését azzal akarja indokolni, hogy a fasiszták és nagybirtokosok felkeléséről van szó. Ennek azonban ellent mondanak a tények. Mindenekelőtt az, hogy az egész magyar nép teljes egységet és csodálatos bátorságot tanúsít a túlerővel szemben. A szabadságért folyó küzdelemben a vezető szerepet a diákok és munkások vitték. Végül az osztrák földre ért menekültek elbeszélései is megsemmisítik a szovjet részről felhozott ostoba állításokat.
Gaitskell a nyilatkozat átadása után elmondotta, hogy Malik nagykövet a küldöttség előtt magyarázkodni próbált, de a küldöttség tagjai nyomban kijelentették, hogy nem hajlandók elfogadni a szovjet álláspontot.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-09 22:00
Hossz0:10:10
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3