Nemzetközi sajtószemle

1956. november 07. 7:15 ● 07:48

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. Beszámolunk a magyarországi szovjet hadjárat külföldi visszhangjáról.

Az angol munkáspárti Daily Herald ezt írja:
Hiába kürtölik világgá a szovjet hivatalos hírforrások, hogy leverték a magyar forradalmat, a magyar felkelők még mindig tartják magukat. A felkelők tovább harcolnak városokban és falvakban a felvonuló orosz tankok ellen. Az ellenállók rádióadásai alapján a nyugati közvélemény tisztában van azzal, hogy az ellenállás Budapesten és vidéken folytatódik. Ezt bizonyítják az orosz kézben lévő adók felhívásai is, amelyben a felkelőket felszólítják, hogy tegyék le a fegyvert. A felkelők rádiójelentései szerint a budapesti összekötő vasúti híd és a Csepel-sziget a felkelők kezén van. Az orosz tankok Budapest utcáin csak zárt alakzatban mernek közlekedni. Számos barikádon folyik a harc." Az egész angol sajtó a leghatározottabban utasítja vissza azt az orosz vádat, mintha Magyarországon ellenforradalmi megmozdulásról volna szó. Ezzel a rágalommal szembeállítja a sajtó a tényeket, amelyek bizonyítják, hogy a kommunisták nemzeti felkeléssel állanak szemben. Aláhúzzák azt is, hogy a harc oroszlánrészét az ipari munkásság vívja, amit az is bizonyít, hogy a harcok Budapest utca negyedében, Csepelen, Győrött és a pécsi uránium bányák körül folynak. Koronatanúként említik az angol lapok Kéthly Annát, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnökét, aki Bécsből New Yorkba repült, hogy az Egyesült Nemzetek előtt képviselje a magyar ügyet. A felkelés ereje és hatásának megítélése szempontjából nagyon jelentősnek tartja az angol sajtó Kádár János kijelentését is. Kádár kormányát az egész angol sajtó bábkormánynak tekinti.
A Times azt írja, hogy az engedmények, amelyeket Kádár az oroszok védőszárnyai alatt ígért, jellemzők a pillanatnyi helyzetre. Ezeknek az engedményeknek ismertetése után a lap felveti a kérdést, vajon beváltanák-e a harcok elültével ezeket az ígéreteket? Kádár János képes arra, hogy most a harcok közepette az ország függetlenségéről beszéljen, és azt állítsa, hogy az oroszok ki fognak vonulni az országból. Mindez éles ellentétben áll a magyarországi szovjet csapatok parancsnokának kiáltványával, amely szerint szó sem lehet az ország semlegességéről - írja a Times.
A londoni lengyel napilap vezércikke: "A magyar tragédia iránti mély szomorúsággal és együttérzéssel írjuk ezeket a sorokat. Haragunk és felháborodásunk határtalan. Az oroszok, miután elég csapatot gyűjtöttek, megrohanták Magyarországot. Sztálin módszere ez. Az utolsó pillanatig a szovjet tárgyal a csapatok visszavonásáról, de a magyar generálisokat már nem engedi vissza. Ugyanezt tették a lengyel földalatti mozgalom kormányának tagjaival 1945-ben. Moszkvába kérték őket, ők se jöttek vissza. Egy magyar vidéki városban az oroszok kommunista kormányt alakítottak. Ez a bábkormány hívta segítségül az oroszokat. Ez emlékeztet minket, lengyeleket, hogy az úgynevezett Szabad Lengyelek Szövetsége, amely kommunista volt, nemzeti felszabadító szövetséget alakított és végül átmeneti kormányt. A történelem ismétlődik. 1956. október 31-én a bolsevikok hivatalosan kijelentették, hogy az úgynevezett magyar népi demokráciával új alapon tárgyal, és az egyenlőség alapján tárgyal. Ezalatt szovjet vörös csapatok Pest ellen vonultak." A szabad lengyelek londoni napilapja így folytatja: "A cinikus hazugságjátéknak régi tradíciója van. Mi, lengyelek nem felejthetjük, hogy az oroszok 1939-ben, amikor a németekkel már szövetséget kötöttek, tovább tárgyaltak az angol-francia bizottsággal is Moszkvában a németek elleni közös támadási frontról. Magyarország tragédiája kinyitja a világ szemét, amely szánakozik, de nem cselekszik. Az ENSZ tárgyal, de vajon megint csak tiltakozik? Mi, lengyelek nagy szomorúsággal gondolunk a magyarokra, de ugyanakkor nemzetünkre is. Tudjuk, milyen felháborodás van Lengyelországban az oroszok magyarországi betörése miatt. Az utóbbi napokban híreink vannak, hogy a felháborodás erősbödik a lengyel nép körében, és tisztában vagyunk azzal, hogy mennyire nagy a veszély Kelet-Európában. Ezeket írja a londoni lengyel napilap vezércikkében.

A svéd Stockholm Tidningen vezércikkében ugyancsak a magyar helyzettel foglalkozik. Ezt írja:
Az Egyesült Nemzetek megbélyegzése csupán gyenge diplomáciai akció. Az igazi megbélyegzés az egész világ szabad népeinek egyhangú felháborodása. Nem akarunk többé szovjet delegációkat, szovjet vendégeket, hazudozó szovjet hivatalos embereket Svédországban látni, de még kevésbé akarunk tudni olyan svédekről, akik elfogadják a vérszomjas hóhérok megívásait a Szovjetunióba.

A Messaggero, Olaszország legnagyobb napilapja mai vezércikkét ismét a magyar forradalomnak szenteli. Ezt írja:
A forradalmárokat esetleg megsemmisíthetik, de Magyarországot nem. Egész szovjet hadseregeket kötnek le a megszállt országok népei. A Szovjetuniónak nincs arra reménye, hogy a rab és nyomorgó népek kenyéréért és szabadságáért vívott harcát - amelyet Magyarország indított el - megállíthatja. Félelmes helyzet ez és jelzi, hogy a kommunizmus, mint népi mozgalom és felszabadító eszme kimerült. Ez a szó már csak egyes egyedül a diktatúrák vastörvényét jelenti. A szovjet imperializmus demokratizálásában reménykedni ma annyit jelent, mint arra várni, hogy egy sakál békéssé válik. Minden illúzió szétfoszlott. A szovjet és a nyugati hatalmak között semmiféle megegyezés nem lehetséges többé. A dicsőséges októberi magyar forradalom a kelet-berlini és poznani lázadások után, a szovjet rendszer alapvető válságát jelzi, és mi, európai és nyugati nemzetek, ha egyesítjük erőinket, bátran bízhatunk a szabadság győzhetetlenségében. Ezeket hangoztatta mai számában a Messaggero.

Az egyik tokiói esti lap, az Asahi, a következőket írja:
Az egész magyarországi helyzet döntően átalakult. Az első szovjet fegyveres beavatkozásnál Moszkva még mondhatta, hogy a törvényes magyar kormány felkérésére cselekszik. Csakhogy a Kádár-kormányról nevetséges azt állítani, hogy törvényes. Nagy Imre maga jelentette be a budapesti rádióban a szovjet támadás megindulását, és nem hagyott kétséget afelől, hogy nem adta át senkinek a helyét. A szovjet hadsereg rohamai tehát Magyarország demokratikus kormánya ellen irányulnak. Ezeket a sorokat az Asahi című tokiói esti lapból idéztük.

Egy Fülöp-szigeti újság, a Manila Chronicle vezércikkében a következőket állapítja meg: "Vörös terror tombol Magyarországon. Nem valószínű, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének felszólítása elegendőnek bizonyul Moszkva meghátráltatására. A szabad nemzeteknek minden eddiginél erélyesebben és egységesebben kell fellépniök a magyar hősökért. Mérhetetlen mocskot, gyalázatot és szennyet zúdítanak nyakukba a nyugati demokráciák, ha a cselekvést ezekben a drámai pillanatokban elmulasztják." Ezeket hangsúlyozta egy Fülöp-szigeti újság, a Manila Chronicle.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyarországi szovjet hadjárat külföldi visszhangjáról számoltunk be.

Információk

Adásba került1956-11-07 7:15
Hossz0:07:48
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Műsor letöltése MP3