24:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 0:00 ● 10:17

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 24 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A magyar forradalmat nem sikerült letörni. A fegyveres ellenállás Budapest több pontján még tart, sőt, egyes utasok kijelentése szerint a déli órákban a harcok hevessége csak fokozódott. Ugyancsak külföldi utasok szerint a nemzet függetlenségéért harcoló ellenállók elsősorban azt akarták elérni, hogy a szovjet csapatok hagyják el Magyarországot. Nagy Imre miniszterelnök ma azt ígérte, hogy mihelyt a rend helyreáll, a szovjet csapatokat kivonják Budapestről. Hozzátette ehhez, hogy a kormány tárgyalásokat kíván kezdeni Moszkvával arról, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki Magyarországról. A gyárak egész sorában még ma is szünetelt a munka. A kimenési tilalom továbbra is érvényben van. Az igazságügy-miniszter egyik közleményében cáfolta azt a hírt, hogy a fogságba esett felkelők közül valakit kivégeztek volna.
Az ország még mindig el van zárva a külföldtől. Bécsi jelentés szerint a vasúti és repülőforgalom Magyarországgal még nem állt helyre. A 'Táncsics' gőzös azonban ma hajnalban megérkezett Bécsbe. Egyébként csak gépkocsin lehet elhagyni a magyar fővárost. Külföldre érkezett utasok elbeszélése szerint a magyar csapatok rendkívül bátran harcolnak. Egyik szemtanú látta, hogy a magyar felkelők nagyobb számú szovjet harckocsit tettek ártalmatlanná. Bécsi diplomáciai körökben úgy tudják, hogy négy magyar ezred mindjárt a harcok elején átállt a fölkelők oldalára. Az osztrák határra érkezett utasok arról is tudnak, hogy a katonai akadémia növendékei nehézfegyverekre tettek szert, és szintén csatlakoztak a forradalomhoz. Ennek hatása alatt újabb gyalogsági ezredek álltak át a felkelőkhöz. A harcoknak ma valósággal állóháború jellegük van.

Egyik nyugati hírügynökség diplomáciai körökből arról értesül, hogy a két harcoló fél beásta magát, és várja az ellenfél újabb mozdulatait. Diplomáciai körökben valószínűnek tartják, hogy a harcok során sok ember vesztette életét.
Az egyik utas elbeszélése szerint a szovjet harckocsik összevissza lövöldöztek, részben a tömeg közé lőttek, részben pedig épületeket vettek célba. A Nemzeti Múzeum épülete ma délben még lángokban állott. Egyik nyugatra érkezett utas arról hallott, hogy a szovjet csapatok körében is megingott a fegyelem, és állítólag egyes szovjet katonák nem hajlandók többé tüzelni a felkelőkre. Több utas Hegyeshalomnál megfigyelte, hogy a biztonsági szervek tagjai a határon nem viselik többé sapkájukon a szovjet csillagot. A vámtisztviselők szintén letépték a csillagot sapkájukról.
Egy német mérnök, aki ma délben hagyta el Budapestet, elmondotta, hogy egy szovjet katona kézigránátot dobott gépkocsija felé, amikor elhagyta az Astoria Szállót. Gépkocsija súlyosan megsérült. Egy osztrák turista, aki a forradalom napjait Budapesten töltötte, szemtanúja volt annak, hogy a szovjet harckocsik belelőttek az utcán felvonuló tömegekbe. "Életem végéig nem fogom elfelejteni azt a pillanatot – mondotta az osztrák utas –, amikor a magyar tüntetők fegyvertelenül, de félelem nélkül támadtak rá a szovjet gépkocsikra, és életüket áldozták az egyenlőtlen küzdelemben." Egy másik turista szerint úgyszólván egyedül szovjet csapatok harcolnak a felkelők ellen. A magyar csapatok már nagyrészt átmentek az ellenállók oldalára.
Egy nyugati hírügynökség jelentése szerint röviddel dél után több ezer békés tüntető vonult fel a magyar Parlament épülete elé. A tüntetők a magyar zászlót lobogtatták, fegyverük azonban nem volt. Egy szovjet harckocsi tüzet nyitott a tüntetőkre. A nyugati hírügynökség jelentése szerint csütörtök délben a város több részében játszódtak le hasonló jelenetek.

A világ minden részében a legnagyobb rokonszenvvel és csodálattal emlékeznek meg a magyar szabadság harcosainak küzdelméről. Előző adásainkban már több közéleti férfi és testület nyilatkozatát közöltük, amelyek a legnagyobb együttérzéssel foglalkoznak a magyarországi eseményekkel. Most a következő nyilatkozatokat ismertetjük.
Eisenhower, az Egyesült Államok elnöke kijelentette, hogy Amerika népét megdöbbentette a szovjet katonai erők beavatkozása Magyarországon. Az elnök hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban a magyarországi fejleményeket a magyar szabadságszeretet újabb megnyilatkozásának tekintik. A magyar diákság és munkásság követelményei egyeznek az ENSZ alapokmányában lefektetett elvekkel. A munkások és diákok által követelt jogokat a békeszerződésben is biztosították a magyar nép számára. Ezt a békeszerződést nemcsak a magyar kormány és a nyugati hatalmak, hanem a Szovjetunió is aláírta. Az Egyesült Államok népében mélységes megdöbbenést keltett a szovjet csapatok beavatkozása. Ezeket a szovjet csapatokat a békeszerződés értelmében már ki kellett volna vonni az országból. Most bebizonyosodott, hogy a szovjet haderő jelenléte nem a magyarság védelmét szolgálja egy esetleges fegyveres támadás ellen. A szovjet csapatok magyarországi tartózkodásának fő célja az ország megszállásának meghosszabbítása, és ez a megszállás egy idegen kormány önző céljait szolgálja. Amerika szíve ezekben az órákban a magyar népért dobog - fejezte be nyilatkozatát az Egyesült Államok elnöke.

Az Európa Tanács táviratot kapott a Rab Népek közgyűlésétől. A távirat az Európa Tanács támogatását kívánja ahhoz az indítványhoz, hogy Magyarország és Lengyelország ügyét haladéktalanul terjesszék az ENSZ elé. Dehousse, az Európa Tanács parlamentjének elnöke a legnagyobb rokonszenvvel fogadta a kezdeményezést. Kijelentette: helyesnek tartja, hogy sürgősen összehívják az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és foglalkozzanak a szovjet beavatkozással a kelet-európai országok belügyeibe.
A francia szocialista párt, Guy Mollet miniszterelnök pártja, és a párt parlamenti csoportja ma rendkívüli ülést tartott, amelyen határozatot fogadtak el a hősiesen ellenálló magyar nép üdvözlésére.
A francia független szakszervezetek kongresszusa ma megszakította ülésének napirendjét, és a magyarországi fejleményekkel foglakozott. A francia főtitkár után Le Bourre, a szabad szakszervezeti világszövetség külügyi bizottságának titkára ünnepélyes szavakkal emlékezett meg a magyar mártírokról, és megfogadta, hogy a szakszervezet tovább harcol a kommunista imperializmus ellen.
[Sa Sijh] néger szakszervezeti vezető az afrikai színes dolgozók nevében üdvözölte a magyar szabadságharcosokat. A budapesti utcákon vérző magyar munkásoknak tudniok kell –- mondotta – hogy Afrika színes dolgozói egész szívükkel átérzik elkeseredésüket, amely hősies felkelésüket kiváltotta.

Varsó. A lengyel kommunista párt Központi Bizottsága elrendelte, hogy indítsanak vizsgálatot mindazok ellen, akik az elmúlt években az államvédelmi rendőrséget irányították. A Központi Bizottság Roman Nowak és Rybicki főügyész vezetésével különbizottságot küldött ki a vizsgálat lefolytatására.
A lengyel igazságügyi hatóságok közlése szerint a kormány három kivételéve szabadlábra helyezte a poznani perek valamennyi vádlottját. Az intézkedés következtében 151-en szabadultak a börtönből. A szabadlábra helyezettek között hét olyan személy is van, akiket a bíróság a poznani felkeléssel kapcsolatban börtönbüntetésre ítélt.
A varsói rádióban a szovjet-lengyel kapcsolatokról az eddigi hangnemtől eltérő magyarázatot olvastak be. A szovjet-lengyel szövetséget az állam érdeke megkívánja akkor is, ha Lengyelország nem tud mélyebb barátságot érezni a Szovjetunió iránt – mondotta a hírmagyarázó. A Szovjetunió garantálja Lengyelország nyugati határait. Ezért kell Lengyelországnak mélyebb barátság nélkül is, csupán a hideg ész szavára hallgatva fenntartania szövetségét a Szovjetunióval. Végül a hírmagyarázó azt hangoztatta, hogy a Szovjetunió megértéssel fogadta azokat a változásokat, amelyek Lengyelországban végbementek, és pozitív álláspontra helyezkedett e változásokkal szemben.
A lengyelországi kommunista hatóságok országszerte munkásmilíciákat állítanak fel a gyárakban. Az intézkedés fő célja az elharapózó szovjetellenes tüntetések letörése. A kormány nyilvánvalóan el akarja kerülni, hogy a tömegek ellen a rendőrséget és a katonaságot vessék be. Varsói kormánykörökben attól tartanak, hogy a magyarországi felkelés ismét felkorbácsolja a kedélyeket az egész országban. A varsói diákság és más szervezetek tegnap már kifejezésre juttatták, hogy a legnagyobb rokonszenvvel tekintenek a magyar nép felé.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb egy órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-26 0:00
Hossz0:10:17
Cím24:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3