14:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 14:00 ● 08:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 14 óra. Most híreket mondunk.

A fővárosból ma délelőtti órákban érkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a szabadságharcosok a főváros külső kerületeiben, valamint a romos házakban és pincékben tovább folytatják ellenállásukat. A Budapest területéről kiszorult nagyobb ellenálló csoportok Nyugat felé tartanak. A szovjet csapatok Komárom megyében igyekeznek útjukat állni. A főváros a huszadik napja tartó harcok után a súlyos rombolások és a pusztulás képét mutatja. A szovjet harckocsik ágyútüze következtében rengeteg ház megrongálódott, vagy teljesen elpusztult. A tél küszöbén a családok ezrei váltak hajléktalanná. Egy Nyugatra érkezett svéd újságíró jelentése szerint a szovjet csapatok a várost közepes kaliberű ágyúkkal lőtték. Súlyos károkat okozott a tankok és a szovjet mozsarak tüze is. A szovjet ágyútűz következtében szórványosan több ház kigyulladt. Az elmúlt napokban keletkezett tüzeket azonban sikerült eloltani. A Kádár-klikk a főváros lakosságát most úgy igyekszik megnyugtatni, hogy ígéretet tesz a Nagy Imre kormány számos célkitűzésének megvalósítására. A Kádár-klikk a szovjet csapatok pusztítását azzal igyekszik megindokolni, hogy a szovjet csapatok beavatkozása nélkül a Nagy Imre kormány kezéből is kicsúszott volna a hatalom. A Kádár-féle kommunista csoport ma is bevallja, hogy a szovjet csapatok jelenléte nélkül nem tudná megtartani a hatalmat.
Vidéken a harcok egyre inkább partizánháború jelleget öltenek. Szolnok megyében nyolc-tíztagú partizáncsoportok működnek, és igyekeznek elvágni a szovjet csapatok utánpótlását. Bács-Kiskun megyében ugyancsak folyamatban van a partizánharc. Nagykanizsa, Kaposvár és Győr térségében a szovjet csapatok nagyobb fölkelő-csoportokkal ütköztek meg. A Mecsekben és a Komló körüli erdőkben a szovjet csapatok harcban állnak az ellenállókkal. A szovjet agresszoroknak nem sikerült megtisztítani az erdőket az ellenálló csoportoktól. A Bükk és a Mátra erdőségeiben a szabadságharcosok folytatják a makacs ellenállást. A megyei és járási tanácsok képviselőinek egy-egy kiküldöttjéből megalakult háromtagú rögtönítélő bíróságok tegnap megkezdték működésüket. A Kádár-klikk utasította a megyei, járási és községi tanácsokat, hogy ahol a rögtönítélő vérbíróságok még nem indultak meg, haladéktalanul gondoskodjanak azok felállításáról.

Az osztrák-magyar határt ma délben négy külföldi újságíró lépte át Budapest irányába. Az újságírók közt van a német hírszolgálati ügynökség és a Reuter Iroda tudósítója. Az újságírók először Csehszlovákiába akartak utazni, Komáromnál azonban nem tudták átlépni a határt, mert a város környékén a szabadságharcosok még mindig harcban állnak a szovjet csapatokkal. A nyugati tudósítók értesülése szerint a mai napon valószínűleg további nagyszámú nyugati újságíró érkezik Magyarországról az osztrák határra.

Grossi, olasz alezredes, a budapesti olasz követség új katonai attaséja ma reggel Hegyeshalomnál átlépte a magyar határt, és úton van Budapest felé. Grossi az első külföldi, aki a múlt vasárnap óta beléphetett Magyarországra. E percben jelentik a magyar-osztrák határról, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt egy gépkocsikaravánja ma a déli órákban átlépte a határt, és gyógyszerekkel úton van Budapest felé. A karaván 15 teherkocsiból áll. A karaván vezetői péntek éjszaka óta a klingenbachi osztrák határállomáson vesztegeltek, és várták a magyarországi hatóságok beutazási engedélyét. Ez az első vöröskeresztes gépkocsikaraván, amely az elmúlt vasárnap óta az Ausztriában felhalmozott nyugati segítség kis részével beléphetett az ország területére.
Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése tegnap este elhatározta, hogy sürgősnek minősíti a magyar ügy tárgyalását, és a magyar problémát átteszi az ENSZ holnap kezdődő rendes Közgyűlésének napirendjére. A határozat mellett 53 ország foglalt állást. A kommunista blokk 9 országa a javaslat ellen szavazott, 8 tagállam pedig tartózkodott a szavazástól. A rendkívüli Közgyűlés által elfogadott javaslat kimondja, hogy a magyar kérdésnek elsőbbséget kell biztosítani, ami azt jelenti, hogy a magyar kérdés egyéb napirendi pontoktól függetlenül bármikor tárgyalható.

Kuznyecov, helyettes szovjet külügyminiszter megpróbálta elgáncsolni a határozat megszavazását. Kuznyecov azzal érvelt, hogy a nyugati nagyhatalmak a magyar ügynek a rendes Közgyűlés napirendre tűzésével el akarják téríteni a figyelmet a közel-keleti problémáról. Lodge amerikai küldött azzal torkolta le a szovjet delegátust, hogy Nagy-Britannia és Franciaország már eleget tett a Közgyűlés felszólításának. Szeretnénk tudni - mondotta Lodge, vajon a Szovjetunió hasonlóan civilizált magatartást tanúsít-e?

New Yorkban megindult a külügyminiszterek gyülekezése a holnapi Közgyűlésre. 35 ország külügyminisztere érkezik a Világszervezet székhelyére. A külügyminiszterek azonnal tanácskozásokat kezdenek a magyarországi és a közel-keleti kérdés megoldására. Az ENSZ főtitkárságán az a vélemény alakult ki, hogy a külügyminiszterek közvetlen megbeszélései nagyobb eredménnyel járhatnak, mint bármely más diplomáciai lépés. ENSZ politikai körökben hangoztatják, hogy a Világszervezet tagállamai folytatják fáradozásaikat, és állandó nyomást gyakorolnak a Szovjetunióra a magyar kérdés kedvező rendezése érdekében.

Az indiai sajtó keményen bírálja Nehru kormányát, amiért nem tanúsított erőteljesebb magatartást a szovjet csapatok magyarországi agressziója ügyében. A Hindustan Times, India egyik legtekintélyesebb lapja ügyetlennek nevezi a kormány magatartását, amiért az indiai küldöttnek azt az utasítást adta, hogy a magyar ügy tárgyalásánál tartózkodjon a szavazástól az ENSZ Közgyűlésében. A Hindustan Standard szerint az új-delhii politikai köröknek erőteljesebb hangot kellett volna használnia a tragikus magyarországi események elítélésénél. Az indiai tiltakozás azonban igazságtalanul gyönge volt a magyarországi szovjet agresszió miatt. Az indiai Times viszont azt írja, hogy a Nehru kormány magatartása a magyar ügyben világszerte sokat ártott India tekintélyének.

Drapier, az Európa Mozgalom Végrehajtó Tanácsának belga elnöke felhívta az európai kormányokat, hogy a szovjet csapatok magyarországi agressziójára való tekintettel szakítsák meg a gazdasági kapcsolatukat a Szovjetunióval. Drapier a kelet-belgiumi munkások és diákok Verviers-i gyűlésén vett részt. Javaslatát a tömeg hosszantartó tapssal fogadta. Dehousse, az Európa Tanács közgyűlésének elnöke a tömeggyűlésen kijelentette, hogy a magyar tragédia bebizonyította, milyen sürgős szükség van az európai egység létrehozására. A munkások és a diákok a gyűlés után a belga háborús emlékmű előtt elégették a kommunista párt vörös zászlóit.

Jeruzsálemi jelentések szerint az ENSZ nemzetközi haderejének csapatai még ezen a héten tábort vernek a Szuezi-csatorna övezetében Port-Szaíd és Iszmáilíja közt. Az ENSZ csapatok megérkezését Burns tábornok, az új nemzetközi haderő kanadai parancsnoka jelentette be. Burns szerint 2500 főnyi ENSZ csapat táborozik majd a Szuezi-csatorna nyugati partján, egy volt angol katonai táborban.

Egy egyiptomi kórházvonat a brit arcvonalon keresztül ma Port-Szaíd kikötőjébe érkezett, hogy összegyűjtse az egyiptomi hadsereg sebesültjeit. Az angol főparancsnok tegnap eleget tett az egyiptomi kormány kérésének, és megengedte, hogy egy kórházvonat érkezzék a brit hadsereg által megszállva tartott városba.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 14:00
Hossz0:08:54
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3