24:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 31. 0:00 ● 10:04

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunkat éjfél után 40 perces kezdettel éjjel két óráig a 417 méteres középhullámon is közvetítjük. Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 24 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A szovjet rádió moszkvai idő szerint éjféli adásában bejelentette, hogy a szovjet csapatok további magyarországi tartózkodása a helyzet kiéleződésére vezetne. Ezért a szovjet kormány utasította a magyarországi szovjet katonai parancsnokságot, hogy a Vörös Hadsereg csapatai vonuljanak ki Budapestről. Amennyiben ezt a magyar kormány szükségesnek ítéli. A szovjet kormány ugyanakkor hajlandó a magyar kormánnyal és a varsói paktum többi kormányával tárgyalásokba bocsátkozni a szovjet csapatok további magyarországi tartózkodásának kérdéséről. A szovjet kormány a moszkvai rádióban felolvasott külön közlemény értelmében hajlandó fölülvizsgálni a szovjet csapatok helyzetét nemcsak Magyarországon, hanem Lengyelországban és Romániában is. A moszkvai rendkívüli közlemény kitért a Szovjetunió és a népi demokráciák közti viszonyra. A közlemény szerint a háború után a Szovjetunió és a kelet-európai államok közti kapcsolatokban szovjet részről hibákat és tévedéseket követtek el. A szovjet kormány nyilatkozata utal arra, hogy a szovjet haderő kivonásának kérdésében nem dönthet az érdekelt államokkal való egyoldalú tárgyalásokon. A Varsói Szerződés értelmében ugyanis a szovjet fegyveres erők visszavonása ezekből az országokból csak akkor lehetséges, ha ehhez a Varsói Szerződés összes aláíró hatalmai hozzájárultak.
Magyarország lakossága a mai nap folyamán a rádiókészülékek mellett ült, hogy meghallgassa az egyik fontos bejelentést a másik után. Az öröm egyre nagyobb méreteket öltött - jelenti az egyik nyugati hírszolgálati iroda budapesti tudósítója - amidőn a lakosság értesült a kormány lemondásáról, és a koalíció megalakításáról, Magyarország ENSZ-küldöttének visszahívásáról és a szabad választások kilátásba helyezéséről.
A délután folyamán, Budapesten még mérsékelt volt a bizakodás. Az emberek azt hangoztatják, hogy a sokfajta hír túlságosan jól hangzik, semhogy igaz lehetne. Amint azonban a szovjet harckocsi alakulatok gyors iramban felvonultak az utcákon, nyilvánvalóan a városból kivezető utakon, az egyik magyar, aki ezt figyelte, könnyes szemekkel megjegyezte: "Tizenkét évig vártam erre. És most valóban hiszem, hogy végre eljött a boldog pillanat. De még mindig arra várok, hogy mit hoz a holnap." A fővárosban nagy feltűnést keltett - folytatja a nyugati hírszolgálati iroda tudósítója - amidőn a nap folyamán a szabadságharcosok fegyvereiket megtartva kivonultak a Kilián laktanyából, és miután több napon keresztül állták a szovjet harckocsik ostromát anélkül, hogy megadták volna magukat. Ez a jelenet leírhatatlan volt.
A Szabolcs-Szatmár Megyei Munkástanács rádiója a késő éjszakai órákban jelentette, hogy a szovjet alakulatok fokozatosan feladják a magyar szabadságharcosokkal szemben elfoglalt hadállásaikat. A rádió óránkénti híradást ad az éjszaka folyamán az eseményekről. Záhonyi jelentés szerint egy szovjet hadosztály már átkelt a Tiszán, egy másik hadosztály a záhonyi tüzérségi laktanya és a tiszai átkelőhely között kompon kel át. További szovjet hadosztályok Záhony és Tiszabecsfő /!/ között várakoznak az átkelésre.
A kisgazdapárt közleményt adott ki, amelyben tudatják az ország lakosságával, hogy a párt székhelyét annak régi helyén, a Semmelweis utcában rendezik be. A párt azonnal megkezdi tevékenységét.

A Nemzetközi Vöröskereszt vezetőjének délután két ízben sikerült összeköttetést teremtenie a vöröskereszt Genfből Budapestre küldött megbízottaival. Beckh, a vöröskereszt Magyarországra küldött küldöttségének egyik tagja délután elhagyta Budapestet, és megkísérelte egy szállítmánynak az ország keleti részébe való eljuttatását. A másik svájci megbízott, Bovey, Budapesten végzi a segély szétosztását.
A Bécs és Budapest között létesített légi híd az egész nap folyamán zavartalanul működött, és a svájci repülőtársaság, a Swissair DC-3 típusú gépei többször megtették a Bécs és Budapest közötti utat gyógyszer-, élelmiszer-, kötszer- és ruhaadományokkal.

A francia kormány tagjai minisztertanácsot tartottak, és azon tárcaközi bizottságot alakítottak a Magyarországnak szóló segélyezés lebonyolítására. A magyarországi események nagy nyugtalanságot keltettek a franciaországi kommunista pártban. Politikai megfigyelők véleménye szerint a magyar szabadságharc Thoreznek, a párt eddigi főtitkárának gyors bukásához vezethet. A kommunista párt Központi Bizottsága a Monde jelentése szerint csütörtökre megbeszélésre hívta össze a párizsi szervezetek vezetőit és titkárait. A megbeszélés napirendjén a nemzetközi helyzet megvitatása szerepelt. A francia kommunisták körében nagy megütközést keltett, hogy az L' Humanité, a párt lapja egészen a mai napig milyen mély ellenszenvvel kezelte a magyarországi és lengyelországi változásokat. Az L' Humanité például nem adott számot Gomulka beszédéről. A franciaországi kommunista pártlap Nagy Imrét azzal vádolta meg, hogy enged az úgynevezett ellenforradalmárok nyomásának. A Monde értesülése szerint a franciaországi kommunista párt neves értelmiségi tagjai üdvözlő táviratokat küldtek a lengyel vezetőségnek. A párttagok körében egyre inkább az a vélemény alakul ki, hogy Thorez elsősorban felelős a franciaországi kommunista párt helytelen politikájáért.

A lengyel rádió közlése szerint elbocsátották állásából Turkiel szovjet tábornokot, a lengyel légierő főparancsnokát. Ben, a Monde varsói tudósítója esti jelentésében beszámolt arról, hogy Gomulka egy szűk körű pártgyűlésen kijelentette: Rokosszovszkij szovjet tábornagy nem tér vissza többé eddigi posztjára. Rokosszovszkij nem tarthatja meg a lengyel hadsereg főparancsnoki tisztségét, mert a lengyel hadsereg katonái és tisztjei, valamint a lengyel közvélemény távozását követeli. Gomulka, hír szerint, bejelentette azt is, hogy a lengyel titkosrendőrség úgynevezett szovjet tanácsadói, valamint a szovjet biztonsági szervek Lengyelországban állomásozó tagjai vasárnap elhagyták Lengyelországot.

Most röviden beszámolunk a Közel-Kelet legújabb fejleményeiről:
Egyiptomi csapatok repülőgépek támogatásával ellentámadást indítottak az izraeli csapatok ellen. Az izraeli haderő szóvivője ugyanakkor beszámol arról, hogy izraeli repülőgépek megtámadtak egy egyiptomi járműoszlopot. Izraelben általános elsötétítést rendeltek el, míg Egyiptomban csak Port-Szaíd kikötőjére adták ki az elsötétítési rendeletet.
Szíriában mozgósították a haderőt, és a szabadságon lévő összes tiszteket és legénységet azonnal visszatérésre szólították fel.
A jordániai kormány újból megerősítette elhatározását, hogy csapatokat küld Egyiptom megsegítésére, ha ezt a közös főparancsnokság szükségesnek látja.
Bagdadban az iraki kormány értesítette az Arab Liga tagállamait, hogy minden körülmények között eleget tesz az arab államokkal szemben vállalt kötelezettségének.

Dixon, Nagy-Britannia ENSZ-delegátusa ismertette a Biztonsági Tanáccsal Eden miniszterelnöknek az egyiptomi és az izraeli kormányhoz intézett felszólítását. A brit nagykövet felkérte az Egyesült Államokat, hogy vonja vissza a beterjesztett határozati javaslatát, mert a Biztonsági Tanács ez idő szerint nincs abban a helyzetben, hogy olyan intézkedéseket hozhasson, amelyek biztosíthatnák a Szuezi-csatorna szabad forgalmát. Dixon felszólította a Biztonsági Tanácsot, támogassa Nagy-Britannia és Franciaország szándékát, amely szerint a két ország a nemzetközi hajóút szabad forgalmának biztosítására csapatokat küldene a csatornaövezetbe. A brit ENSZ-küldött felszólalása után az Egyesült Államok delegátusa kijelentette, hogy a brit és a francia kormánynak Egyiptomhoz és Izraelhez intézett ultimátuma ellentétben áll az ENSZ Alapokmányában lefektetett elvekkel, és ennek a lépésnek jogosságát semmi sem igazolja. Az ázsiai és afrikai nemzetek delegátusainak többsége az amerikai határozati javaslatot támogatta, és a Biztonsági Tanácsot haladéktalan intézkedésre kérte fel.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-31 0:00
Hossz0:10:04
Cím24:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3