Nemzetközi sajtószemle

1956. november 09. 23:10 ● 07:36

00:00 00:00

A műsor leirata

Most következő sajtószemlénkben a magyarországi helyzettel és a szovjet katonai beavatkozás nyomán támadt általános felháborodással foglalkozó olasz és svéd lapvéleményeket ismertetünk.

A ma reggeli Giornale d'Italia szerint egész Róma megdöbbenéssel fogadta kommunista agitátorok támadását az Actio Catholica fiataljai ellen. Az olasz ifjak tegnap este tüntetést rendeztek. Az Actio Catholica elnöke megemlékezett a magyar mártírokról, majd a résztvevők az ismeretlen katona sírjához vonultak és megkoszorúzták az emlékművet. A katolikus fiatalokat botokkal felfegyverzett kommunisták támadták meg és megzavarták a zászlók alatt összegyűlt, békésen és csendben tüntető tömeget. A Giornale d'Italia részletesen beszámol az esetről. A rendőrség kénytelen volt közbelépni és több kommunistát letartóztatott.
Ugyancsak a Giornale d'Italia ma reggeli számában olvassuk, hogy a Ravenna városa 500 magyar menekültről kíván gondoskodni. A magyarok a jövő héten érkeznek az olasz városba.

A Momento-sera című lap feltűnő helyen ad hírt arról, hogy a magyar események és a szovjet fegyveres beavatkozás következtében a kommunista vezetésű szakszervezeti szövetség és a többi szakszervezet között a legélesebb ellentét alakult ki. A Momento-sera közreadja a szocialista és a keresztény szakszervezetek nyilatkozatát, amely elítéli a kommunista irányítású szövetség viselkedését. E szövetség vezetője Di Vittorio közösséget vállalt a magyar munkások gyilkosaival.
A kommunista vezetésű szakszervezeti szövetség mindig a munkások jogait hangoztatja. A magyar munkásság esetében azonban, megtagadja azoknak kenyeréhez és szabadsághoz való jogát. Felhívjuk az olasz munkásokat gondolkodjanak ezen az embertelen viselkedésen és emlékezzenek vissza a fasiszta időben átélt szenvedésekre!

Az Osservatore Romano képeslapja, az Osservatore della Domenica teljes egészében Magyarországgal foglalkozik. A lap első oldalán síró magyar asszony látható, arcán visszatükröződik a budapesti tragédia minden szenvedése és fájdalma. A második oldalon XII. Pius pápa enciklikája olvasható. A pápa tudvalevő külön enciklikát bocsátott ki a magyar eseményekkel kapcsolatban, arra kérve a hatalmasokat szüntessék meg az oktalan vérengzést és háborúskodást. A Vatikán lapja közli továbbá Mindszenty hercegprímás beszédét, amelyet múlt szombaton tartott. A lap a bíboros fényképét is közli, megemlítvén nyolc év előtti bebörtönzésének történetét. A lap végül számos képben mutatja be Magyarországot és a magyar egyházi életet, azonkívül a magyar szabadságharcosok küzdelmét.

A svéd sajtó is anyagának nagy részét a magyar ügynek szentelte.
A konzervatív Svenska Dagbladet vezércikkének "Világfelháborodás" a címe. Többek között a következőket írja:
George Orwell pesszimista regényében megrajzolta a jövő képét. A magyarországi események azonban rácáfolnak még erre a pesszimizmusra is. A legerősebb cáfolat a tizenöt és tizennyolc éves fiatalok harca a barikádokon. Amint ezek a gyerekek olyan idősek voltak, hogy már érdekelte őket a politika a kommunisták elnyomatása alá kerültek. Minden önálló gondolkodásra való törekvést kiakartak oltani lelkükből. Amit a vasfüggöny mögött nem sikerült elérni a kommunista neveléssel, azt most az általuk harcos demokráciának nevezett támadással próbálják elérni. A Szovjetnek ez a harcos felvonulása a belső bizonytalanság és idegesség legbiztosabb jele. Megbuktak a tömegszuggesztióval. Tizenkét évi elnyomás után a vasfüggöny mögött változatlanul él a szabadság reménye és a szabadság kívánsága mint egy csillag ragyogja át a sötét éjszakát. Érthető tehát, hogy a világ minden részéről, minden társadalmi kategóriából, minden szervezettől, magánosoktól és kormányoktól egyaránt, zúdul a világ felháborodás a Szovjetunió felé. Miniszterelnökök és politikusok beszélnek a parlamentben, rádiókommentátorok töltik meg az étert elitélő szavakkal, fáklyásmenetek vonulnak fel az utcákon hatalmas tömegtüntetésekre.
Ezután a vezércikk felsorolja azokat a tüntetéseket amelyek az Európa minden nagyobb városában rendeztek.
Mi úgy gondoljuk, hogy nincs szükség erőszakos cselekményekre, magatartásunk méltóságteljes kell, hogy legyen! A mi erkölcsi ítéletünk így sokkal jobban kifejezésre jut. Ausztria nemzeti napján a szovjet kiküldöttek egyre-másra dicsérték Ausztria és Svédország semlegességét, de néhány nappal később vérbe fojtották Magyarországnak azt a kívánságát, hogy semleges maradjon. Azok az üres termek, amelyek az orosz követségen hiába várták a forradalom harminckilencedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségre a vendégeket, mindennél jobban beszélnek. Ez volt a svéd válasz az oroszok magatartására, - fejezi be cikkét a Svenska Dagbladed.

A legnagyobb skandináv újság, a Dagens Nyheter ugyancsak vezércikket szentel a magyar ügynek. Összefoglalja a legutóbbi napok eseményeit majd a következőket írja:
Hivatalosan jelentik, hogy az oroszok gyalogságot küldenek a falvakba, hogy élelmiszert szerezzenek a maguk számára. Ezt azzal indokolják, hogy az oroszoknak nincs elég ellátásuk. Más szóval ezt rablásnak nevezik. Minden magyar szabadságharcost akit fegyverrel fognak el kivégeznek. Az új magyar kormány rádiójában felszólítja a hallgatókat, hogy legyenek hálásak azért a testvéri segítségért amit a Szovjetunió nyújtott nekik. Hogy hányan haltak meg e testvéri segítség következtében még lehetetlen megállapítani, de máris hétezer halottról beszélnek Budapesten. Az Ausztriába menekültek száma meghaladja a 15 ezret és miután a magyar hatóságok nem engedik be a nyugatról jövő segítséget, a Vöröskereszt gondoskodását kizárólag ezekre a menekültekre fordíthatja. Az orosz terror Magyarországon leplezetlen. A szovjet az egész világ előtt lerántotta álarcát.
A lap azután rámutat arra, hogy milyen nagy a fiatalság felháborodása az egész világon. Többé-kevésbé rögtönzött gyűléseken alkalmi szónokok tiltakoznak hatalmas tömegek előtt a kommunista elnyomás ellen. Akik ezelőtt sohasem foglalkoztak politikával, most egyszerre megértették, hogy mit kell cselekedniük. Sokan, akik eddig félelemből tartózkodtak a vélemény nyilvánítástól, most kifejezésre juttatják felháborodásukat. Mások, akik az atomháborútól rettegtek most végre látják, hogy a kommunista fenyegetés ennél sokkal közelebbi realitás. A tájékozatlan entellektüellek akik, hamis világképet láttak, most ráébredtek az igazságra. Az ENSZ Közgyűlésén a svéd delegátus így fejezte ki a svéd nép érzelmeit:
Ami Magyarországon történt az mélységesen demokratikus forradalom volt. Ezeket a szavakat kivétel nélkül minden svéd magáénak tekinti.

Nemzetközi sajtószemlénkben a magyarországi helyzettel és a szovjet beavatkozás elleni nemzetközi felháborodással foglalkozó olasz és svéd újságcikkeket ismertettünk.

Információk

Adásba került1956-11-09 23:10
Hossz0:07:36
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Műsor letöltése MP3