15:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 27. 15:00 ● 09:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten a város különböző pontjain egész éjszaka folytatódtak a harcok. Szovjet harckocsik több helyütt beavatkoztak és ágyúkkal lőtték az épületeket. A belügyminiszter ma reggeli közleménye hangsúlyozza, hogy a szabadságharcosok ellen további hadműveletek szükségesek. A kimenési tilalom változatlanul fennáll. Harcokat jelentettek Magyaróvárról, Komáromból, Győrből, Szolnokról és az ország több más városából. Miskolcon munkásbizottság vette át az ügyek vezetését. Győrött és Pécsett az Ausztriába érkezett utasok szerint a szabadságharcosok vannak túlsúlyban. Az osztrák távirati iroda jelentése szerint a szabadságharcosok erős osztagokkal megszállták a határvidéket Hegyeshalom és Magyaróvár között. Várják a szovjet csapatok támadását. Bécsből érkezett jelentések szerint tegnap súlyos összecsapásokra került sor Magyaróváron. Több száz tüntető a kaszárnya elé vonult, hogy eltávolítsa arról a szovjet csillagot. Ebben a kaszárnyában van az egyik ávós parancsnokság. Az ávósok tüzet nyitottak a tüntetőkre. Szemtanúk szerint az ávósok kegyetlen közbelépésének több halálos és sebesült áldozata volt. Az utasok szerint Magyarország nyugati részét nagyrészt a szabadságharcosok tartják hatalmukban. A munkások mindenütt sztrájkolnak. Az ideiglenes dunántúli rádióállomás tegnap egyik adásában közölte, hogy a dunaföldvári hídnál heves harc dúlt a szabadságharcosok és a szovjet csapatok között. A szovjet alakulatok benyomultak Ceglédre és Kecskemétre. Az új rádióállomás figyelmeztette a szabadságharcosokat, hogy ne higgyenek a rendszer ígéreteinek. Figyelmeztette a lakosságot, hogy a szovjet repülőgépek ártatlan emberekre vadásznak, és ezért a polgári lakosság ne mutatkozzék, ha repülőgépbúgást hall. Az új rádióállomás hangoztatta, hogy a miskolci és a szolnoki munkásság nem hajlandó együttműködni azokkal, akik a szovjet csapatok vérengzését elrendelték.
A Szabad Európa Rádió tudósítója az osztrák-magyar határról a következőket jelenti. Tegnap este a magyar szabadságharcosok gépkocsit küldtek az osztrák határra, és a lakosság segítségét kérték sebesültjeik részére. Az osztrák hatóságok rögtön intézkedtek és a határvidéki kórházakból, valamint a Vöröskereszttől több autót küldtek ki gyógyszerekkel, kötszerekkel és vérkonzervekkel megrakodva a magyar határra. Magyar szabadságharcosok további gyógyszerküldeményeket és vérplazmát kértek. A Szabad Európa Rádió magyar osztályának alkalmazottai nagyobb mennyiségű vérkonzervet ajánlottak fel a szabadságharcosoknak. Ezen kívül nagy mennyiségű kötszer- és szérumadományt indítottak repülőgépen az osztrák-magyar határra.
A Szabad Európa Rádiójának tudósítója legutóbbi jelentésében arról számol be, hogy az osztrák-magyar határ egyes részein szabad a közlekedés. Néhány őrtorony üresen áll. Egy amerikai üzletember, aki tegnap a késő éjjeli órákban érkezett vissza egy autókaravánnal Budapestről Bécsbe, beszámol arról, hogy az egész útvonalon a lakosság magyar zászlókkal üdvözölte az autókaraván utasait. A zászlókon mindenütt hiányzott a sarló és kalapács. Egy 68 éves öreg paraszt az elkeseredés hangján jelentette ki, hogy megelégelték a már 11 év óta tartó szovjet járomot, és meg akarnak szabadulni a kommunista rendszertől. Egy másik utas, aki szemtanúja volt a szabadságharc eseményeinek, drámai hangú jelentésben számolt be a magyar ifjúság hősies kiállásáról. Elmondotta, hogy a szovjet tankok és szuronyok ellen felvonulók között az első sorokban mindenütt a magyar ifjúság áll. Közölte, hogy szemtanúja volt annak, amikor egy 13 éves magyar lány vette át a nemzeti zászlót egy halott magyar lány kezéből, akinek életét a szovjet tankok golyói oltották ki.

Madrid. A spanyol kormány elhatározta, hogy tiltakozik az ENSZ-nél a szovjet csapatok véres beavatkozása ellen Magyarországon. A spanyol kormány megfelelő intézkedést kér az ENSZ-től az ügyben.

Washington. Dulles amerikai külügyminiszter ma este beszédet mond Texas államban. A külügyminisztérium szóvivőjének közlése szerint Dulles a közel-keleti helyzeten kívül foglalkozni fog a lengyel- és a magyarországi eseményekkel is.

Párizs. Közi Horváth József a Magyar Keresztény Népmozgalom elnöke táviratot kapott Adenauer nyugatnémet kancellártól. A távirat, amelyet Adenauer, mint a nyugatnémet Kereszténydemokrata Unió elnöke írt alá, hangoztatja, hogy a párt köreiben a legnagyobb felháborodást váltotta ki a szovjet csapatok beavatkozása abba a harcba, amelyet a magyar nép a terroruralom megszüntetéséért és a szabadság megvalósításáért folytat. Egyetlen európai népet sem lehet állandóan megfosztani a szabadságtól. A szabadságharc bárhogy végződjék is, a legnagyobb történelmi eseményekhez tartozik, és örökké élni és hatni fog – hangzik a távirat. Van Doorn, a holland Katolikus Néppárt elnöke szintén táviratot küldött Közi Horváth Józsefnek. A párt – hangzik a távirat – éber figyelemmel kíséri az eseményeket és adott pillanatban cselekedni fog. A holland Katolikus Néppárt szívből kívánja Magyarország szabadságának gyors visszaállítását.

A strasbourgi Európa Tanács több tagja nyilatkozott a magyarországi helyzettel kapcsolatban. Lord Layton, angol liberális képviselő csodálatraméltónak tartja azt a hősi elszántságot, amellyel az elnyomott nemzet a szabadságáért síkra száll. Ebben a csodálatban minden szabad ember, minden európai egyképpen osztozik. Az orosz uralom hosszú évei sem tudták kiirtani az ifjúság szívéből az olthatatlan szabadságvágyat.
Lanning dán szabadelvű képviselő hosszú ideig élt Lengyelországban. Ismeri ennek a népnek szabadságszeretetét és a magyarokhoz fűződő mélységes és hagyományos barátságát. Nem csoda, hogy most is együtt szálltak síkra az elnyomók ellen. Ahol a nemzeti érzés tovább parázslik, ott a szabadság is előbb-utóbb diadalmaskodni fog.
Strasser osztrák szociáldemokrata képviselő felidézi a két ország között fennálló évszázados kapcsolatot. Ausztria népe szemét Magyarország felé fordítja, és a szenvedő magyar nép megpróbáltatásának enyhítésére mindent el fog követni. Ez a nép megmutatta, hogy egy szabadságszerető ország le tudja rázni a rabigát, és bátran szembe tud szállni a zsarnokkal.
Crosbie, volt ír miniszter hangsúlyozza, hogy az Európa Tanácsban tömörült 16 szabad nemzet egyhangúlag ítélte el a külső erőszak törvénytelen beavatkozását. Ez a halasztás nélküli, határozott és gyors állásfoglalás legyen az első biztató reménysugár, amit a közép- és kelet-európai népeknek nyújtanak, és amelyet tettek is kell kövessenek.
Teitgen volt francia hadügyminiszter kijelentette, hogy szívvel és lélekkel a magyar szabadságharcosok mellett áll, és velük érez ebben a rendkívül súlyos helyzetben. Katonai győzelmet talán nehéz elképzelni, de a szabadság útján ezzel már megtörtént az első lépés.

Berlin. A kelet-berlini Humboldt Egyetem hallgatói nagygyűlést tartottak. Ezen Ulbricht lemondását, a kormány sztálinista politikájának megváltoztatását és demokratikus reformtervek megvalósítását követelték. A nagygyűlésen, amely részben az egyetem falain belül, részben az Unter den Linden sugárúton zajlott le, az ezrekre menő diákság azt kívánta, hogy tartsanak tömeggyűlést a magyar szabadságharcosok iránt érzett rokonszenvük és támogatásuk kinyilvánítására. A nagygyűlés teljes rendben zajlott le. Nyugati politikai megfigyelők rámutatnak arra, hogy a kelet-berlini Humboldt Egyetem hallgatóinak megmozdulása fokozott aggodalmat váltott ki a keletnémet kommunista körökben, amelyek eddig is félelemmel figyelték a magyar szabadságharc visszhangját Kelet-Németországban.

Varsó. A rádió közlése szerint a kommunista párt alapszerveinél több, első vonalban álló vezetőt menesztettek tisztségéből. Leváltották többek között a varsói, gdanski, stettini párt első titkárait. A hét elején ez a leváltás már megtörtént Krakkóban és több más kelet-lengyelországi városban. A rádióközlemény hozzáfűzte, hogy a vezető tisztviselőket azért kellett leváltani, mert nem tudtak lépést tartani a Gomulka vezetése alá került központ haladó politikájával.

Luxemburg. Pineau francia és Brentano nyugatnémet külügyminiszter ma aláírta a Saar-vidéket Németországhoz visszakapcsoló megállapodást.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-27 15:00
Hossz0:09:54
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3