00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 21 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A Szentgotthárdon és környékén megalakult nemzeti tanács ma délután érintkezésbe lépett a Szabad Európa Rádió tudósítójával és felkérte őt, hogy a Szabad Európa Rádió közvetítse a nemzeti tanácsnak az összes nemzeti tanácsokhoz és Magyarország egész népéhez intézett felhívását. A nemzeti tanács megbízottja ez alkalommal kijelentette, hogy az egész város lakossága már éveken keresztül hallgatta a Szabad Európa Rádió adásait és most végtelen örömmel látja, hogy elérkezett az a nap, amikor a szentgotthárdi nemzeti tanács felhívása szólalhat meg ebben a rádióban. A szentgotthárdi nemzeti tanács felhívja az egész magyar népet, hogy fogadja el a következő követeléseket. Semmisítsék meg azonnali hatállyal a varsói egyezményt és mondják ki, hogy Magyarország többé nem tagja a szerződésnek! Vonják ki azonnal és véglegesen a szovjet csapatokat Magyarországról! Az összes nemzeti tanácsok kérjék szabad és titkos választásoknak meghatározott időn belül való megtartását! A választásokat helyezzék nemzetközi ellenőrzés alá! Oszlassák fel azonnal az ÁVO összes szerveit, a még ellenálló ávósokat szereljék le és akadályozzák meg minden eszközzel, hogy az ávósok beszivárogjanak a hadseregbe, a rendőrségbe vagy a polgári szervezetekbe! Engedjék meg a szabad világ újságíróinak és tudósítóinak, hogy szabadon közlekedhessenek egész Magyarországon, és ily módon megbízhatóan tájékoztathassák a világ közvéleményét a magyarországi eseményekről! Engedjék meg az összes idegen országokba való utazást és tegyék lehetővé a kulturális és anyagi javak cseréjét, oszlassák fel azonnali hatállyal Magyarország összes külföldi diplomáciai testületeit, és az új külföldi képviseletek személyzetét a magyar nép köréből válasszák! A nemzeti tanácsok akadályozzanak meg minden értelmetlen szabotázst és a személyi bosszú minden megnyilatkozását! A szentgotthárdi nemzeti tanács végül felhívja az ország egész lakosságát: tanúsítson fegyelmet, egységet és bizalmat a nép ereje iránt.
Az átalakulás ma is folytatódott Budapesten. A régi rendszer több kompromittált embere eltűnt a különböző hivatalok és szervezetek éléről és helyükbe új emberek kerültek, köztük a szabadságharcosok vezetői. Tóth Lajost, a honvédelmi miniszter első helyettesét és a honvéd vezérkar főnökét felmentették. A honvédelmi miniszter első helyettesévé Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét nevezték ki. A honvéd vezérkar főnöke Kovács István lett. Nem azonos azzal a Kovács Istvánnal, akit tegnap mondattak le a Budapesti Pártbizottság első titkárának tisztjéről. A főváros katonai parancsnokává Király Béla vezérőrnagyot nevezték ki.
Egy nyugati hírügynökség budapesti jelentése szerint Gerő Ernő, továbbá Hegedüs András, Piros László és több magas rangú ávós tiszt elhagyta Budapestet és a Szovjetunióba menekült. A hírt több külföldi rádió is átvette.
Nagy Imre miniszterelnök ma délután beszédet intézett a Kossuth Lajos téren összegyűlt hatalmas tömeghez. "A varsói egyezmény felmondásával is kérjük a szovjet csapatok azonnali kivonását" - mondotta. A tömeg tüntetett Münnich Ferenc belügyminiszter ellen.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége eddigi vezetősége lemondott. Az ügyek vitelét a sztálini korszakban üldözött újságírókból alakult ideiglenes bizottság vette át.
Mindszenty bíboros érsek ma délelőtt megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását, majd áldását adta a megjelentekre. Ezután a házikápolnában szentmisét mondott.
Az újjáéledt magyar politikai pártok megkezdték tevékenységüket, köztük a Független Kisgazdapárt, a Szociáldemokrata Párt és a Parasztpárt.
A Szocialista Ifjúság Nemzetközi Szövetsége Bécsben nyilatkozatot adott ki és abban a legmélyebb együttérzését fejezi ki a magyar ifjúság iránt, a magyar diákok, a fiatal munkások és parasztok iránt, akik vérük hullásával küzdöttek nemzeti függetlenségükért, a demokratikus szabadságért és a szociális igazságért a szovjet imperializmus ellen. A világ szocialista ifjúsága - mondja továbbá a közlemény - magáénak érzi a magyar szabadság ügyét és ezért a világ valamennyi szabad nemzetéhez fordul, küldjön segítséget azoknak a bátorságukról tanúságot tett magyaroknak, akik sok esetben puszta kézzel vették fel a küzdelmet a szovjet géppisztolyok és harckocsik ellen.
A müncheni egyetem aulájában ma este több ezer német és külföldi egyetemista lelkes rokonszenvtüntetést rendezett Magyarország, a magyar szabadságharcosok és a magyar nép szabadságharcát elindító magyar ifjúság mellett. A müncheni egyetem rektora kijelentette, hogy az egész világ és a vele együtt a német nép feszülten figyeli a hős és lovagias magyar nép bátor szabadságharcát. A gyűlésen felolvasták a szabadságharcos magyar ifjúságnak a Szabolcs-Szatmár Megyei Munkástanács rádiójában ma délelőtt 11 óra 10 perckor elhangzott üzenetét. Ebben az üzenetben a magyar szabadságharcos ifjúság háláját fejezi ki a szabad világ népeinek azért az anyagi és erkölcsi segítségért, amelyet a magyar nép nehéz óráiban az olasz, svájci, amerikai, angol, francia és német néptől kapott.
A Közel-Keleten ma az esti órákban az angol és a francia haderő is beavatkozott a harcokba. Hivatalosan jelentették, hogy a két ország légierejének bombázókötelékei megkezdték katonai célpontok bombázását Egyiptomban. Brit részről közvetlenül a légitámadások megindulása előtt felhívták az egyiptomi lakosságot, hogy kerülje el a repülőterek környékét mindaddig, amíg az egyiptomi kormány elfogadja a brit-francia ultimátumot.
Az angol-francia hadműveletek előtti órákban viharos ülés zajlott le az angol alsóházban. Eden miniszterelnök bejelentette, hogy Nagy-Britannia katonai rendszabályokat fog alkalmazni Egyiptom ellen. Eden utalt arra, hogy Egyiptom hosszú idő óta kíméletlen hadjáratot folytat Izrael és a Nyugat ellen. Ezért az egyiptomi politika felelős a jelenlegi válságért. Anglia és Franciaország nem várhat kielégítő megoldást a Biztonsági Tanácstól és ezért a katonai beavatkozás elkerülhetetlenné vált. Az ülés során a brit munkáspárti ellenzék élesen bírálta a kormány politikáját. Gaitskell, a Munkáspárt vezére szerint a kormány olyan cselekedetekre ragadtatta magát, amelyeknek tragikus következményeit a brit nép éveken át érezni fogja. Eden bejelentette azt is, hogy az Egyesült Államokat nem tájékoztatták előzőleg a brit-francia lépésről, csak a döntést közölték Washingtonnal.
Washingtonban az angol-francia beavatkozás a közel-keleti háborúba mélységes aggodalmat keltett. Eisenhower elnök, a legújabb jelentések szerint az éjszakai órákban rádióbeszédben ismerteti az amerikai néppel a válságos helyzetet.
A szovjet rádió bejelentette, hogy a moszkvai kormány a leghatározottabban elítéli Nagy-Britannia, Franciaország és Izrael akcióját Egyiptom ellen. A szovjet külügyminiszter az esti órákban magához kérette a brit és francia nagykövetet.
Időközben az egyiptomi és izraeli erők között tovább tartanak a heves harcok a Sínai-siva..., sivatagban. Az izraeli erők már több ponton megközelítették a Szuezi-csatornát. Mindkét részről veszteségeseket és ellenséges gépek lelövését jelentik.
A jordán határon egyelőre még nincsenek harci cselekmények. Jordániában és Libanonban azonban kihirdették a szükségállapotot. A szíriai államelnök Moszkvába utazott. Az iraki kormány elhatározta, hogy tiltakozik a francia és angol csapatok közbelépése miatt.
Tito jugoszláv államelnök kijelentette, hogy a közel-keleti háború további kiterjedéssel fenyeget, és hogy a fejlemények beláthatatlan következményekkel járhatnak.
A norvég miniszterelnök a súlyos helyzetre való tekintettel félbeszakította angliai látogatását és azonnal visszatért Oslóba.
E percben vettük a kairói rádió jelentését, hogy a brit légierő bombázókötelékei bombázták az egyiptomi főváros hadicélpontjait. A brit hadügyminisztérium ugyancsak közölte, hogy a légierő működésbe lépett Egyiptom területe felett.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 22 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 21 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A Szentgotthárdon és környékén megalakult nemzeti tanács ma délután érintkezésbe lépett a Szabad Európa Rádió tudósítójával és felkérte őt, hogy a Szabad Európa Rádió közvetítse a nemzeti tanácsnak az összes nemzeti tanácsokhoz és Magyarország egész népéhez intézett felhívását. A nemzeti tanács megbízottja ez alkalommal kijelentette, hogy az egész város lakossága már éveken keresztül hallgatta a Szabad Európa Rádió adásait és most végtelen örömmel látja, hogy elérkezett az a nap, amikor a szentgotthárdi nemzeti tanács felhívása szólalhat meg ebben a rádióban. A szentgotthárdi nemzeti tanács felhívja az egész magyar népet, hogy fogadja el a következő követeléseket. Semmisítsék meg azonnali hatállyal a varsói egyezményt és mondják ki, hogy Magyarország többé nem tagja a szerződésnek! Vonják ki azonnal és véglegesen a szovjet csapatokat Magyarországról! Az összes nemzeti tanácsok kérjék szabad és titkos választásoknak meghatározott időn belül való megtartását! A választásokat helyezzék nemzetközi ellenőrzés alá! Oszlassák fel azonnal az ÁVO összes szerveit, a még ellenálló ávósokat szereljék le és akadályozzák meg minden eszközzel, hogy az ávósok beszivárogjanak a hadseregbe, a rendőrségbe vagy a polgári szervezetekbe! Engedjék meg a szabad világ újságíróinak és tudósítóinak, hogy szabadon közlekedhessenek egész Magyarországon, és ily módon megbízhatóan tájékoztathassák a világ közvéleményét a magyarországi eseményekről! Engedjék meg az összes idegen országokba való utazást és tegyék lehetővé a kulturális és anyagi javak cseréjét, oszlassák fel azonnali hatállyal Magyarország összes külföldi diplomáciai testületeit, és az új külföldi képviseletek személyzetét a magyar nép köréből válasszák! A nemzeti tanácsok akadályozzanak meg minden értelmetlen szabotázst és a személyi bosszú minden megnyilatkozását! A szentgotthárdi nemzeti tanács végül felhívja az ország egész lakosságát: tanúsítson fegyelmet, egységet és bizalmat a nép ereje iránt.
Az átalakulás ma is folytatódott Budapesten. A régi rendszer több kompromittált embere eltűnt a különböző hivatalok és szervezetek éléről és helyükbe új emberek kerültek, köztük a szabadságharcosok vezetői. Tóth Lajost, a honvédelmi miniszter első helyettesét és a honvéd vezérkar főnökét felmentették. A honvédelmi miniszter első helyettesévé Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét nevezték ki. A honvéd vezérkar főnöke Kovács István lett. Nem azonos azzal a Kovács Istvánnal, akit tegnap mondattak le a Budapesti Pártbizottság első titkárának tisztjéről. A főváros katonai parancsnokává Király Béla vezérőrnagyot nevezték ki.
Egy nyugati hírügynökség budapesti jelentése szerint Gerő Ernő, továbbá Hegedüs András, Piros László és több magas rangú ávós tiszt elhagyta Budapestet és a Szovjetunióba menekült. A hírt több külföldi rádió is átvette.
Nagy Imre miniszterelnök ma délután beszédet intézett a Kossuth Lajos téren összegyűlt hatalmas tömeghez. "A varsói egyezmény felmondásával is kérjük a szovjet csapatok azonnali kivonását" - mondotta. A tömeg tüntetett Münnich Ferenc belügyminiszter ellen.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége eddigi vezetősége lemondott. Az ügyek vitelét a sztálini korszakban üldözött újságírókból alakult ideiglenes bizottság vette át.
Mindszenty bíboros érsek ma délelőtt megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását, majd áldását adta a megjelentekre. Ezután a házikápolnában szentmisét mondott.
Az újjáéledt magyar politikai pártok megkezdték tevékenységüket, köztük a Független Kisgazdapárt, a Szociáldemokrata Párt és a Parasztpárt.
A Szocialista Ifjúság Nemzetközi Szövetsége Bécsben nyilatkozatot adott ki és abban a legmélyebb együttérzését fejezi ki a magyar ifjúság iránt, a magyar diákok, a fiatal munkások és parasztok iránt, akik vérük hullásával küzdöttek nemzeti függetlenségükért, a demokratikus szabadságért és a szociális igazságért a szovjet imperializmus ellen. A világ szocialista ifjúsága - mondja továbbá a közlemény - magáénak érzi a magyar szabadság ügyét és ezért a világ valamennyi szabad nemzetéhez fordul, küldjön segítséget azoknak a bátorságukról tanúságot tett magyaroknak, akik sok esetben puszta kézzel vették fel a küzdelmet a szovjet géppisztolyok és harckocsik ellen.
A müncheni egyetem aulájában ma este több ezer német és külföldi egyetemista lelkes rokonszenvtüntetést rendezett Magyarország, a magyar szabadságharcosok és a magyar nép szabadságharcát elindító magyar ifjúság mellett. A müncheni egyetem rektora kijelentette, hogy az egész világ és a vele együtt a német nép feszülten figyeli a hős és lovagias magyar nép bátor szabadságharcát. A gyűlésen felolvasták a szabadságharcos magyar ifjúságnak a Szabolcs-Szatmár Megyei Munkástanács rádiójában ma délelőtt 11 óra 10 perckor elhangzott üzenetét. Ebben az üzenetben a magyar szabadságharcos ifjúság háláját fejezi ki a szabad világ népeinek azért az anyagi és erkölcsi segítségért, amelyet a magyar nép nehéz óráiban az olasz, svájci, amerikai, angol, francia és német néptől kapott.
A Közel-Keleten ma az esti órákban az angol és a francia haderő is beavatkozott a harcokba. Hivatalosan jelentették, hogy a két ország légierejének bombázókötelékei megkezdték katonai célpontok bombázását Egyiptomban. Brit részről közvetlenül a légitámadások megindulása előtt felhívták az egyiptomi lakosságot, hogy kerülje el a repülőterek környékét mindaddig, amíg az egyiptomi kormány elfogadja a brit-francia ultimátumot.
Az angol-francia hadműveletek előtti órákban viharos ülés zajlott le az angol alsóházban. Eden miniszterelnök bejelentette, hogy Nagy-Britannia katonai rendszabályokat fog alkalmazni Egyiptom ellen. Eden utalt arra, hogy Egyiptom hosszú idő óta kíméletlen hadjáratot folytat Izrael és a Nyugat ellen. Ezért az egyiptomi politika felelős a jelenlegi válságért. Anglia és Franciaország nem várhat kielégítő megoldást a Biztonsági Tanácstól és ezért a katonai beavatkozás elkerülhetetlenné vált. Az ülés során a brit munkáspárti ellenzék élesen bírálta a kormány politikáját. Gaitskell, a Munkáspárt vezére szerint a kormány olyan cselekedetekre ragadtatta magát, amelyeknek tragikus következményeit a brit nép éveken át érezni fogja. Eden bejelentette azt is, hogy az Egyesült Államokat nem tájékoztatták előzőleg a brit-francia lépésről, csak a döntést közölték Washingtonnal.
Washingtonban az angol-francia beavatkozás a közel-keleti háborúba mélységes aggodalmat keltett. Eisenhower elnök, a legújabb jelentések szerint az éjszakai órákban rádióbeszédben ismerteti az amerikai néppel a válságos helyzetet.
A szovjet rádió bejelentette, hogy a moszkvai kormány a leghatározottabban elítéli Nagy-Britannia, Franciaország és Izrael akcióját Egyiptom ellen. A szovjet külügyminiszter az esti órákban magához kérette a brit és francia nagykövetet.
Időközben az egyiptomi és izraeli erők között tovább tartanak a heves harcok a Sínai-siva..., sivatagban. Az izraeli erők már több ponton megközelítették a Szuezi-csatornát. Mindkét részről veszteségeseket és ellenséges gépek lelövését jelentik.
A jordán határon egyelőre még nincsenek harci cselekmények. Jordániában és Libanonban azonban kihirdették a szükségállapotot. A szíriai államelnök Moszkvába utazott. Az iraki kormány elhatározta, hogy tiltakozik a francia és angol csapatok közbelépése miatt.
Tito jugoszláv államelnök kijelentette, hogy a közel-keleti háború további kiterjedéssel fenyeget, és hogy a fejlemények beláthatatlan következményekkel járhatnak.
A norvég miniszterelnök a súlyos helyzetre való tekintettel félbeszakította angliai látogatását és azonnal visszatért Oslóba.
E percben vettük a kairói rádió jelentését, hogy a brit légierő bombázókötelékei bombázták az egyiptomi főváros hadicélpontjait. A brit hadügyminisztérium ugyancsak közölte, hogy a légierő működésbe lépett Egyiptom területe felett.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 22 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-31 21:00 |
Hossz | 0:10:02 |
Cím | 21:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |