23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 23:00 ● 10:33

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 23 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ közgyűlése ma délután újabb rendkívüli ülésre ült össze a magyar kérdésben. A küldöttek ahhoz az amerikai javaslathoz szóltak hozzá, amelyet a legutóbbi ülés már elfogadott. Az amerikai javaslat felhívja a Szovjetuniót, szüntesse be azonnal hadicselekményeit, vonja ki csapatait Magyarország területéről, és tegye lehetővé, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. A mai ülésen először azok a küldöttek szólaltak fel, akiknek legutóbb még nem volt alkalmuk hozzászólni az amerikai javaslathoz. Kuba képviselője kijelentette, hogy kormánya nem hajlandó elismerni a Kádár-klikket Magyarország kormányának. Felhívta az ENSZ tagállamait, járjanak el hasonlóképpen.

A kubai küldött nemzetgyilkossággal vádolta a szovjet kormányt.
Nemzeti Kína rámutatott arra, hogy a Szovjetunió soha nem látott kegyetlenséggel igyekszik fenntartani az elmúlt évtizedekben kiépített elnyomó és gyarmatosító rendszerét. Az ír megbízott hangsúlyozta, hogy a világnak mindent el kell követnie, hogy a mai állapot megszűnjék Magyarországon.
Uruguay követe hasonló értelemben szólalt fel.

Hollandia megbízottja elmondotta, hogy az egész holland népen a méltatlankodás és a borzalom érzése vett erőt a magyarországi beavatkozás és a szovjet csapatok barbár kegyetlenkedései miatt. Jugoszlávia küldötte bírálta a Nagy Imre-kormány magatartását, de hozzátette, hogy Jugoszlávia mindig ellenezte idegen hatalom beavatkozását más ország belügyeibe. Jugoszlávia még mindig reméli, hogy a szovjet kormány visszavonja csapatait Magyarországról.
Rövid megszakítás után este negyed tíz órakor folytatták a magyarországi helyzet megvitatását.

Mexikó küldötte elítélte a Szovjetunió fellépését Magyarországon.
Venezuela küldötte az egész emberiséghez apellál, hogy ne tűrje a Szovjetunió magyarországi beavatkozását.
Burma küldötte felhívta a Szovjetuniót, tartsa tiszteletbe a bandungi konferencia ismert határozatát a népek önrendelkezési jogáról. Spanyolország küldötte kijelentette, hogy kormánya támogat minden olyan akciót, amelyet az ENSZ főtitkára szükségesnek tart a magyar helyzet megoldására. Támogatja azt a tervet is, hogy az ENSZ nemzetközi rendőrséget küldjön Magyarországra, amely szétválasztja a küzdő feleket, és lehetővé teszi, hogy normális körülmények között független magyar kormány alakulhasson meg. Ecuador küldötte hangsúlyozta, hogy Magyarország igazságot akar, és szabadon kíván élni. Az ENSZ-nek úgy kell állást foglalnia, hogy Magyarország lássa, hogy a világ közvéleménye mellette áll.

A szovjet csapatok az ország több részében folytatják támadásaikat a magyar szabadságharcosok ellen. A Vörös Hadsereg tegnap egyes helyeken összpontosított támadást kezdett nehézfegyverek és légierő bevetésével. Összeütközésekről érkeznek hírek Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen, a Mátra vidékén, a Bükk hegységben és Celldömölk környékén szintén voltak összetűzések. A Budapest ellen intézett szovjet támadás következtében a közlekedés a fővárosban megbénult. A gyárakban szünetel a munka, és a kommunista hatóságok a legszükségesebb szállításokat sem tudják lebonyolítani.

A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központjában közölték, hogy hivatalos úton felhívták a szovjet kormányt, rendeljen el haladéktalanul tűzszünetet Budapesten, mert csak így lehet gondoskodni a sebesültek összegyűjtéséről és ápolásba vételéről. A genfi központ a Moszkvába küldött táviratban rámutat arra, hogy értesülései szerint Budapesten utcai harcok folynak, és igen sok sebesült a hadszíntereken marad anélkül, hogy bármilyen orvosi ápolásban részesülne, tekintettel a meg nem szűnő harcra.

A New York Times ismerteti Bulganyin miniszterelnök Nehruhoz intézett válaszát. Az indiai kormány az elmúlt napokban jegyzéket küldött Moszkvába, és abban aggodalmát fejezte ki a magyarországi helyzet miatt és rámutatott azokra a fájdalmas érzésekre, amelyeket Indiában a Magyarországon bekövetkezett események keltettek. Bulganyin miniszterelnök válaszában hangoztatta, hogy a Szovjetunió tárgyalni akar a magyarországi szovjet csapatok visszavonásáról. Ennek az időpontja akkor érkezik el, amikor a béke és a rend helyreállott Magyarországon - hangzik Bulganyin levele.

A varsói rádió hosszú előadásban ismertette a magyar események hatását a lengyel közvéleményre. Arra intette hallgatóit, hogy a magyar szabadságharc napjaiban őrizzék meg nyugalmukat. A rádió kommentátora hangsúlyozta, hogy a magyarországi események sokkal közelebbről érintik a lengyel közvéleményt, mint a közel-keleti fejlemények. A továbbiakban sor szerint a következőket mondotta: Egészen nyilvánvaló, hogy a lengyel politika alapjait képező nemzeti szuverenitás elvei merőben összeférhetetlenek a külső beavatkozással, amely útján belpolitikai eseményeket akarnak bizonyos hatalmak kívülről befolyásolni. Ezt hangsúlyozni kell, tekintet nélkül arra, hogy az adott esetben ez a külső beavatkozás melyik hatalom részéről történt, és milyen formákat öltött.

Milovan Gyilasz, a jugoszláv kommunista párt egyik volt vezetője, akit később kizártak a pártból, a következőket mondotta egy nyugati hírszolgálati iroda tudósítójának. "A szovjet akció Magyarországon veszélyes következményekkel járhat Jugoszláviára. Ha Magyarország újból erős szovjet ellenőrzés alá kerül, ez közvetlenül fenyegeti Jugoszlávia függetlenségét is."

A kanadai kormány százezer dollárt ajánlott fel a Nemzetközi Menekült Szervezetnek a magyar menekültek támogatására.

A szabad világ minden részében egyre elemibb erővel tör fel a tiltakozás a szovjet barbarizmussal szemben. A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok agresszióját. Adenauer kancellár hangsúlyozta, hogy kormánya mindenkor kiáll azokért, akik szabadságukért küzdenek.

A portugál kormány hivatalos közleményben felháborodva ítéli el a szovjet orvtámadást. A kormány minden lehető segítséget kilátásba helyez a magyar népnek.

Spaak belga külügyminiszter tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak. Felhívta Sepilovot, hogy azonnal intézkedjék a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozásának megszüntetése iránt.

Lange norvég külügyminiszter a november 4-i szovjet támadást az európai történelem egyik legsötétebb napjának nevezte. Ez a támadás - mondotta - nemcsak a magyarok ellen irányult, hanem azok ellen az eszmék ellen is, amelyek az ENSZ alapokmányában foglaltatnak.

Erlander svéd miniszterelnök bejelentette a svéd képviselőházban, hogy a kormány lemondja Hruscsov és Bulganyin látogatását. Közölte, hogy értesülése szerint hasonlóan cselekszik majd a dán és a norvég kormány is.
Dániában ma délben az egész ország területén öt percen keresztül szünetelt a forgalom, és az üzemekben megállt a munka. A dán nép rokonszenvét kívánta kifejezni a magyar szabadságharcosok mellett. Hasonló módon adózott a hősök emlékének Hollandia lakossága is.

A brit munkásmozgalom elhatározta, hogy közvetlen tárgyalásokat kezd a londoni szovjet nagykövettel a magyarországi helyzetről.
Olaszországban a legkiválóbb írók és művészek manifesztumban tiltakoztak a Magyarországon dúló fegyveres erőszak ellen.

A francia nemzetgyűlés elnöksége ötmillió frankos gyorssegélyt juttatott el a magyar segélyakciónak. Ezt az ötmilliót a nemzetgyűlés eredetileg szovjet képviselők franciaországi látogatásának fedezésére szánta. A látogatást a francia nemzetgyűlés a magyar eseményekre való tekintettel lemondotta.
Indiában a szocialista párt táviratban tiltakozott a szovjet agresszió ellen, és teljes együttérzéséről biztosította a magyar szabadságharcosokat.
Új-Delhiben a párt munkástömegei felvonultak a szovjet nagykövetség épülete elé, és szavalókórust alkotva követelték a szovjet csapatok haladéktalan visszavonását Magyarországról.

A Fülöp-szigetek fővárosában több tízezres tömeg követelt szabad választásokat a magyar nép számára.

Burns kanadai tábornok, megérkezett az egyiptomi fővárosba. Az ő parancsnoksága alatt kezdi meg tevékenységét az ENSZ által kiküldött és rendőri feladatokkal megbízott nemzetközi katonai különítmény. Burns tábornok ma este Fauzi egyiptomi külügyminiszterrel tárgyal. Később közölték, hogy Egyiptom hozzájárult a nemzetközi rendészeti erők felállításához a közel-keleti térségben, miként ezt az ENSZ javasolta. Burns tábornok közölte, hogy tíz ENSZ-megfigyelő is úton van Egyiptomba.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 24 óra 20-kor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 23:00
Hossz0:10:33
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3